گروه پرسش اخلاق وعرفان
کدرهگیری 387
تاریخ ثبت 1439/02/15
معضلات اخلاقی

بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
اين وجود وجودي پركثافت است.فكرها همه شهواني است و گويي عادت كرده هر نعمتي را به كثافت تبديل كند.و از كودكي اينگونه بودم.بدبيني نسبت به خدا يك طرف بي ادبي نسبت به همه يك طرف شهوت و عناد و جمود در برابر حق و حالت ترس و اضطراب و پرخاشگري و.......از طرف ديگر تازه با همه اين احوالات با كوچكترين توفيق خود را از خدا هم بالاتر دانسته فرياد:اين منم طاوس علين شده سر ميدهد!آدمي كمرو در امر دينم و تنبل.تازه چون در كودكي مورد آزار قرار گرفته ام دچار بيماري ابنه{گرايش به مفعوليتم}گاها هستم.و از نظر گرايش شهوي هم به هر دو جنس گرايش دارم.حرافي و چيزهاي ديگه كه بگذريم بيشتر ندانستن تكليف و عناد در پذدرش اذيتم ميكند.چاره اي جز گفتن نداشتم وگمان نبريد از گفتن اين مطالب لذت ميبرم. چه كنم!؟
ب:آيا راهي وجود دارد كه بتوانم جواب سؤالاتم را زودتر گيرم؟با تشكر خدانگهدار.
هو العالم
نفس انسان در دو حیثیت فاعلی و قابلی دائماً در حرکت و جنبش است، از جهت قابلی نسبت به عوامل موثّر صورتهای پی در پی می پذیرد وچه بسا تکرار این صورتها در نفس بصورت امری ثابت و مستحکم در خواهد آمد و از جهت حیثیت فاعلی بر اساس ملکات و صفات و غرائز و صور تثبیت شده به انجام افعال و اعمال خارجی اقدام می نماید.
بدیهی است نفسی که در مدتی مدید تحت شرائط نامناسب در تخیلات و وساوس قرار گرفته است انتظار اصلاح یک شبه از او نمی توان داشت.
بنابراین باید با نیتی خالص و عزمی متین و همتی عالی با استمداد از الطاف الهی و عنایات صاحب ولایت کلیه ارواحنا فداه نسبت به ترک این گناه اقدام فرمایید:
1 غسل توبه صبح روز جمعه همراه با نیت غسل جمعه.
2 دو رکعت نماز پس از نماز صبح به نیت نماز استخاره و توبه و پس از آن سر به سجده گذارد ،صد مرتبه می گوید استغفراللَه ربی و اتوب الیه و نسبت به هر لغزش و خطائی که تا کنون سرزده است جداً از خداوند طلب مغفرت کنید و بنا را بر عدم تکرار در آینده بگذارید .
3 تا چهل روز ، روزی 500 بار همین ذکر (استغفراللَه ربی و اتوب الیه) را انجام دهید.
4 از مراجعه به اینترنت حتی برای امور و موارد مناسب جداً خودداری کنید، و نیز از هرگونه تخیّل و ارتباطی که می تواند موجب تجدّد تخیلات گردد ، پرهیز نمایید.
5 قرائت قرآن روزی یک حزب را ترک نکنید.
6 دائم الوضو باشید و نسبت به قیام قبل الفجر و نماز شب اهتمام ورزید.
7 تصورکنید که فقط یک روز از عمر شما باقی مانده است و پس از گذشت آن روز، خداوند یک روز دیگر، عمر شما را تمدید کرده است .هیچگاه تصور نکنید که تا یک هفته یا بیشتر زنده خواهید ماند.(نسبت به این نکته خیلی دقت کنید).
8 مطالعه کتب حضرت والد ر ا بر خود فرض نمائید، روزی حداقل یک ساعت.
9 به مجرد خطور امری نامناسب فوراً خود را به مسأله ای که موجب انصراف شود مشغول کنید و اذکار توحیدیه در این مسأله می توانند مفید باشند.
10 مراقبه از اول برخاستن از خواب تا شب هنگام خواب نصب العین خویش قرار دهید.
11 انشاءاللَه موفق خواهید بود.