پرسش: بردن کفش داخل حرم امام رضا اشکال دارد؟

کد: 6655گروه: اخلاق وعرفان

در داخل حرم امام رضا (علیه السلام) کفش را داخل نایلون میگذارند و داخل حرم میشوند، این کار اشکالی ندارد؟ در مورد مساجد چطور؟


هوالعلیم

خیر مانعی ندارد. و نیز در مورد مساجد همینطور است.


پرسش: منظور از شراب و محبوب چارده ساله در اشعار حافظ چیست؟

کد: 2316گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم:
خواهشمندم قبول زحمت فرموده اين دو بيت شعر حافظ را به طور كامل تشريح فرماييد.
چهل سال رنج و غصه کشیدیم و عاقبت تدبیر ما به دست شراب دو ساله بود
می دو سال و محبوب چارده ساله همین بسست مرا صحبت صغیر و کبیر
آیا این چهل سال، مدت سلوکی بوده که به مقام توحید نرسیده؟ منظور از شراب دو ساله در ابیات بالا چیست؟ منظور از محبوب چارده ساله چیست؟ با سپاس فراوان
هوالعلیم
قبلا توضیح داده شده است.
پرسش: رسالۀ نور وحدت

کد: 2271گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم. نظر حضرتعالي درباره رساله ي نور وحدت خواجه حورا چيست ؟ مرحوم سيدهاشم حداد و علامه فقيد دراين خصوص چه نظري داشتند ؟ آيا مطالعه ي دائمي و مكرر اين رساله آثار خاصي دارد ؟ و باعث روشنايي دل مي شود ؟ ممنون
هوالعلیم
کتاب توحیدی مفیدی است و مطالعه آن برای افراد مطّلع و اهل فنّ خوب است ولی افرادی که هنوز به مراتب عالیه از درک این مسائل نرسیده اند نباید مطالعه کنند.
پرسش: اهميت نماز

کد: 2236گروه: اخلاق وعرفان
سلام حاج آقا مي‌خواستم سؤالي را بپرسم كه شايد يكي از مهمترين سؤالات زندگي من باشد. مي‌خواستم بدانم اينكه اينقدر به نماز سفارش شده براي چيست؟ و اينكه من خودم وقتي نماز مي‌خوانم چندان احساس نزديكي به خدا نمي‌كنم و وقتي كه در تنهايي دعايي مي‌كنم به خدا نزديكترم. ضمن اينكه خانم‌ها كه دست كم هفت روز در ماه نماز نمي‌خوانند به نظر من نشان مي‌دهد كه اين مسئله از اهميت نماز مي‌كاهد. لطفا پاسخ خيلي محكمي به من بدهيد چون من اين سؤال را از خيلي‌ها پرسيدم و پاسخ خوبي دريافت نكردم. با تشكر
هوالعلیم
البته پاسخ بنده آن چنان که تأکید کرده اید چندان هم محکم نخواهد بود ولی به اندازۀ فهم قاصر خویش عرض می کنم: نماز ربط بین انسان و پروردگار است و همچنانکه در این دنیا شما برای زنده بودن به غذا و هوا و آب و دارو نیاز دارید برای رشد نفس و تعالی روح و زندگانی آخرت به نماز نیاز دارید. کسی که نماز نمی خواند مانند کسی که درس نمی خواند ممکن است در این دنیا زنده بماند و صد سال هم عمر کند ولی بی سواد و جاهل و بدون فائده است و صرفا یک زندگانی حیوانی را سپری می کند نماز نیز چنین است سخنان بنده در شبهای ماه رمضان را گوش دهید.
پرسش: شخصیّت شیخ بهائی

کد: 2217گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم شیخ بهائی چه جور شخصیتی بوده است؟ آیا عارف بوده؟ آیا کامل شده؟ با تشکر فراوان
هوالعلیم
مرد بزرگ و راه رفته ای بوده است.
پرسش: شاه نعمت اللَه ولی عارف کامل و سالک واصل بوده است.

کد: 2216گروه: اخلاق وعرفان
خدمت آقا سید محمد محسن حسینی طهرانی سلام عرض می کنم .
1 آیا شاه نعمت اللَه ولی به مقام کمال و فنای ذاتی دست یافته بودند یا نه ؟
ایشان ( شاه نعمت اللَه ولی ) اشعاری دارند در پیشگویی حوادث ایران از زمان خودشان تا ظهور امام زمان ( عج ) که در یکی از نسخه های این اشعار این طور پیشگویی شده بود که بعد از چهل سال از پایان پادشاهی در ایران امام زمان ( عج ) ظهور می کنند . ( دو بیت اول شعر به این صورت است : قدرت کردگار می بینم حالت روزگار می بینم از نجوم این سخن نمی گویم بلکه از سر یار می بینم ) .
2 سؤال بنده این است آیا این اشعار مورد اعتماد و درست هست یا نه ؟
3 به نظر شما ( آقا سید محمد محسن طهرانی ) ظهور امام زمان بسیار نزدیک هست یا نه ؟
4 از شما ( آقا سید محمد محسن طهرانی ) خواهش می کنم اگر مطلبی در مورد زمان یا میزان نزدیک بودن ظهور امام زمان ( عج ) از علامه طهرانی یا حضرت سید هاشم حداد به یاد دارید بیان بفرمایید .
هوالعلیم.
1ـ ایشان عارف کامل و سالک واصل بوده اند. البته میگویند در اشعار ایشان ممکن است دستکاری شده باشد.
3ـ بنده اطلاعی از زمان ظهور ندارم ولی شواهد و قرائن حکایت از نزدیک بودن میکند.
4ـ بنده از مرحوم والد قدس سرّه شنیده ام که میفرمودند: نزدیک است.
پرسش: شاه نعمت اللَه ولی

کد: 2215گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم . از آقا سید محمد محسن طهرانی دو سؤال دارم :
1 شاه نعمت اللَه ولی دارای چه مقامی از مقامات عرفانی بوده اند و آیا به مقام فنا دست یافته اند ؟
2 آیا اشعار ایشان در پیشگویی اتفاقاتی که در ایران خواهد افتاد و مخصوصا زمان ظهور امام زمان ( که 40 سال بعد از پایان دوره حکومت شاهی در ایران پیشگویی کرده اند ) واقعیت دارد ؟ یا اینکه این اشعار تحریف شده است . ( اگر متن تحریف نشده ای از این اشعار در اختیارتان هست آن را بفرمایید ) . دو بیت اول این شعر این است : قدرت کردگار می بینم حالت روزگار می بینم از نجوم این سخن نمی گویم بلکه از سر یار می بینم
هوالعلیم
1 إن شاء اللَه
2 نمی توان به طور جزم حکم نمود.
پرسش: خصوصیات منصور حلاج

کد: 2214گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم.سلام علیکم.1)منصور حلاج چگونه شخصیتی بود؟آیا اسرار هویدا کردنش اختیاری بود؟وقتی اسرار هویدا کرد از مقامش سقوط کرد؟به هلاکت افتاد؟لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.2)منظور ازحسین بن منصور حلاج همان منصور حلاج است؟باتشکر.
هوالعلیم
منصور حلّاج فردی بود که اسرار برای او منکشف می گشت ولی او حفظ ظاهر نمی نمود و صلاح را در افشا می دید و غفلت آن عدم وجود استاد و مربّی برای او بود و بدین لحاظ مورد خشم و نفرت مردم قرار گرفت.
پرسش: وحدت وجود و مكتب تفكيك

کد: 2136گروه: اخلاق وعرفان
ميخواهم درمورد مكتب تفكيك و وحدت وجود بدانم كه نظر هر مكتب و رهبران اين دو مكتب چه كساني هستند سپاسگزارم
هوالعلیم
در مکتب تفکیک سخن از بیگانگی علوم الهی همچون فلسفه و عرفان از مکتب وحی و اهل بیت علیهم السّلام است در حالی که این سخن کلامی است هزل و عبث و لغو در تمام احادیث اهل بیت و آیات قرآن کریم سخن از مبانی عالیه حکمت متعالیه و عرفان نظری است که بدون إشراف بر فلسفه و عرفان امکان فهم آنها وجود ندارد و قضیّه وحدت وجود به وحدت واقعیّه اصل وجود با تفاوت در مراتب آن بر می گردد که کلامی است حقّ و لا ریب فیه!
پرسش: وحدت وجود

کد: 2135گروه: اخلاق وعرفان
مشتی کوته فکر که دچار جمود فکری هستند، مسئله وحدت وجود را در برنامه "زاویه" که در شبکه 4 صدا و سیما در شبهای پنج شنبه پخش می شود، می کوبند. چرا آقا سید و شاگردان ایشان در مقابل ایشان پاسخی نمی دهند؟
هوالعلیم
پاسخ این مطالب در سخنان و نوشتارهای ما آمده است.
پرسش: نور باطن چیست؟

کد: 2132گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم. منظور از نورباطن چيست ؟ آيا همان ارشادات قلبي يا نفس لوامه يا زمزمه هاي ملائك است ؟ آيا سالك بايد هميشه به اين نور يا حكمت يا صفاي قلبي اعتماد كند ؟باتشكر
هوالعلیم
گرایش به حقّ را نور باطن می گویند و انسان می تواند اعتماد کند.
پرسش: نظر مرحوم علّامه طهرانی نسبت به مرحوم آقای دولابی

کد: 2127گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
می خواستم نظر مرحوم علّامۀ طهرانی (رحمت اللَه علیه) را در مورد حاج آقا دولابی بدانم؟
و نیز علت تاکیدی که بر اجازه از ولیّ قبلی برای دستگیری از مؤمنین درکتاب روح مجرد میفرمایند؟ التماس دعا
هوالعلیم
مرحوم علّامه نسبت به ایشان نظر مثبتی نداشتند و می فرمودند: ایشان افراد را از رسیدن به افق معارف باز می دارد و راه ورود به استاد را بر ایشان می بندد.
پرسش: مولوي شیعه یا سنّی؟

کد: 2122گروه: اخلاق وعرفان
بسم الرحمن الرحيم
آيا مولوي سني بود يا شيعه؟ لطفا خيلي سريع به سؤالم جواب بدهيد با تشكر فراوان
هوالعلیم
اگر مولانا شیعه نباشد پس اصلا شیعه‌ای در دنیا وجود ندارد.
پرسش: علامه طهرانی وصی حضرت آقای حاج سید هاشم حداد

کد: 2063گروه: اخلاق وعرفان
باعرض سلام
آیا مرحوم حضرت علامه طهرانی (ره) در زمان حیاتشان در مورد نشر دستخط مرحوم حضرت حداد(ره) مبنی بر اجازه دستگیری ایشان رضایت داشتند که بعد از فوتشان این دستخط در ابتدا کتاب آیت نور چاپ گردیده است؟

هوالعلیم

این نوشته در زمان حیات ایشان بین کثیری از افراد معروف و مشهور بوده است و اتفاقاً بنظر حقیر می بایست این نوشته منتشر گردد تا همگان بدانند که وصی اولیای خدا تراشیدنی نیست و من درآوردی نمی باشد؛ باید دستخطّ داشته باشد چنانچه خود ایشان در روح مجرد توضیح داده اند امّا متأسفانه پس از فوت ایشان طور دیگری عمل شد.

پرسش: موسیقی و سماع

کد: 2121گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض خسته نباشید شما همه انواع موسیقی را حرام می دانید و گفته اید که موسیقی حلال نداریم از طرفی هم شما و هم علامه طهرانی و حاج سید هاشم حداد و آیت اللَه قاضی مولانا جلال الدین رومی را عارف کامل می دانید در تمامی تذکره ها و شرح حال مولانا وی را اهل رقص وسماع و عاشق صدای نی و دف میدانند و گفته شده که وی ساعتها با نوای نی و دف سماع می رفته و خود مولانا در دیوان غزلیات شمس بارها در اشعارش عشق خود به نوای نی و دف و سماع را متذکر شده حال سؤال اینجاست اگر موسیقی مطلقا حرام است چگونه سالکی مثل مولانا با انجام فعل حرام مراتب سلوک را طی می کند و به کمال می رسد؟
هوالعلیم
سماع و حرکات و حالاتی که برای شاگردان مولانا بوده است در حالت بیخودی و غیر ارادی بوده است چنانچه برای بعضی از شاگردان مرحوم والد نیز مشاهده می شده است و این غیر از حالت اختیار و ارادی است!
و امّا مسئله نی و دف وجود این دو در اشعار مولانا و غیر مولانا از باب استعاره و تمثیل است! نه وجود حقیقی و خارجی چنانچه شیخ بهائی در نخستین اشعارعراقی فرموده است: چه شعر که مطرب آید بصدای چنگ و دفّ و نی .....
البتّه در مورد حرمت نی بین اهل فنّ و نظر اختلاف است.
پرسش: ملا عبدالرحمن جامی

کد: 2116گروه: اخلاق وعرفان
سلام. اينكه فرموده ايد عبدالرحمن جامي از صوفيه و سني بوده است منظور اين است كه آدم بدي بوده است؟ آيا عارف و عالم و محب اهل بيت نبوده است؟
هو العلیم
خیر مرد بزرگی بوده است ولی دستش از حقیقت در مراتب بالا کوتاه بوده است.
پرسش: مقصود از نفحه در کلام امام علیه السلام و حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

کد: 2114گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرّحمن الرّحیم
محضر حضرت آیة اللَه آقای طهرانی سلام علیکم
خواهشمندم دو سؤال اینجانب را پاسخ بفرمایید:
1 مرحوم علامه طهرانی رضوان اللَه علیه در کتاب روح مجرد از مرحوم میرزاجواد آقای ملکی تبریزی رضوان اللَه علیه نقل کرده اند که در عصر روز جمعه صد نفحه یا صد رحمت می وزد و کسی که صدمرتبه «انا انزلناه» را بخواند آن صد نفحه شامل حال او می شود.( روح مجرد صفحه 286) ولی روایتی از امام موسی بن جعفر علیه السلام در أمالی صدوق صفحه 703 نقل شده است که حضرت می فرمایند در جمعه هزار نفحه می آید. «عن أبي الحسن موسى بن جعفرعليه السلام قال: إن لله عزوجل يوم الجمعة ألف نفحة من رحمته يعطي كل عبد منها ما يشاء ، فمن قرأ (إنا أنزلناه في ليلة القدر) بعد العصر يوم الجمعة مائة مرة ، وهب اللَه له تلك الالف ومثلها.»
حل این دو خبر چگونه است؟ هزار نفحه امام کاظم علیه السلام یا صد نفحه میرزا جواد آقا ملکی؟
2 مرحوم علامه در کتاب معاد شناسی پدیده های این عالم را ناشی از ملکوت می دانند و می فرمایند مثلا ملکوت خبیث اگر نازل شود سگ به وجود می آید که نجس است و دارای خصوصیات خبیثی می شود. چرا گرگ که از سگ هم خشن تر و خبیث تر و درنده تر است نجس نیست؟
با تشکر از پاسخگویی شما.
هوالعلیم
1 هر دو یکی است،مقصود از نفحه در کلام امام علیه السلام نفحات جزئیه است و در کلام حاج میرزا جواد آقا بصورت کلی و تبعی
2 این به خصوصیات روحی آنان باز می گردد.
پرسش: مقام و رتبه علامه طباطبایی

کد: 2111گروه: اخلاق وعرفان
می خواستم بدانم نظر علامه طهرانی درباره حضرات آیات محمدحسن ومحمدحسین طباطبایی چه بوده مخصوصا اینکه آیا علامه طباطبایی بالاتر بوده اند یا برادر ایشان؟

هوالعلیم

تعیین مراتب تجرد و کمال اولیای الهی نفعی برای ما ندارد و این بنده مطلبی از مرحوم والد قدس سره نشنیدم.

پرسش: سؤالاتی از کتاب افق وحی در رابطه با وحی و نماز

کد: 2045گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم در صفحه 371 کتاب افق وحی فرموده اید معانی و حقایقی که هنگام تلاوت قرآن و ادعیه ماثوره از ائمه معصومین برای انسان پدیدار میشود از زمره وحی و الهام است از کجا بفهمیم این معانی و حقایق پدیدار شده صحیح است یا غلط؟همچنین در صفحه 439فرموده اید توجه به معانی آیات و اذکار وارده در نماز شرط اصلی صعود و ارتقا روح و ملکوت نماز به سوی عالم قرب و تجرد است این امر با فرمایش حضرت حداد به مرحوم مطهری که کتاب روح مجرد آمده که پس کی نماز میخوانی چطور جمع میشود با تشکر
هوالعلیم
1 مسئله صحّت و عدم صحّت جای خود را دارد! برای صحّت این معانی باید آنها را با موازین منطبق کرد.
2 مرحوم مطهری گفته بودند: دفع خواطر می کنم و این مسئله با عرض بنده تفاوت دارد.
پرسش: مقام پیامبران

کد: 2110گروه: اخلاق وعرفان
با سلام . سؤال بنده درمورد رفتن حضرت جبرئیل و میکائیل علیهماالسلام به خانه حضرت ابراهیم علیه السلام است . با اینکه حضرت ابراهیم علیه السلام در سنین کهولت بودند و دارای مقام امامت (که در روایتی کره زمین و درون آن برای ایشان کاملا ظاهر بود) چطور آندو بزرگوار را نشناختند؟(حداقل نور صورت آندو را که میتوانستند ببینند که از آندو نترسند) و همچنین حضرت لوط علیه السلام و اینگونه موارد . سؤال دومم هم این است که آیا مقام و منزلت بعضی از اولیاء از پیامبران (حتی ییامبران اولوالعزم ) بالاتر بوده و است؟ سؤال سوم التماس دعا است . موفق باشید یا حق .
هوالعلیم
حضرت ابراهیم و لوط و سایر انبیاء و اولیای الهی ملائکه را تشخیص می دهند، مگر در مواردی خاص، مانند داستان حضرت داوود علیه السلام که آن پیامبر در عالم مثال اعظم مطلب برایش واضح و آشکار نشده باشد و ترسی که برای حضرت ابراهیم علیه السلام حاصل شد،نه از عدم شناخت آنها بوده است واقعاً، بلکه چون آنها را به صورت انسان مشاهده کرد احساس کرد که آنها مانند سایر افراد می باشند . باید به این نکته توجه کرد که علم ولیّ خدا نسبت به حوادث و جریانات در اختیار خود اوست اگر بخواهد اطلاع می یابد واگر نخواهد در باطن نفس و ضمیر او قرار می گیرد و هر وقت بخواهد آنرا به مرتبه ظهور نفسانی در می آورد. در داستان این دو بزرگوار کشف علم باطنی نسبت به فرشته بودن آنها ابتداءاً ،نبوده است بلکه پس از مدت زمانی صورت گرفته است واینکه آنها گفتند : ما رسول پروردگاریم ، همین کشف باطن پیامبران الهی است .
پرسش: منظور از ولایت چیست؟

کد: 2105گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرّحیم
منظور از ولایت چیست؟ همان ولایتی که روز قیامت دستگیر انسان می شود و انسان را به بهشت می برد و از کجا بدانیم که ما اهل ولایت هستیم یا نه؟ آیا ولایت داشتن فقط به زیارت ائمه رفتن و زیارت عاشورا خواندن و برای امام حسین گریه کردن و همین مسائل است؟ یا مطلب چیز دیگری است؟ ولایت داشتن یعنی چه؟ و چه کنیم ولایت داشته باشیم یا ولایتمان زیاد شود؟

هوالعلیم

ولایت یعنی تفویض اختیار و انتخاب به ذاتی که مورد نظر و مقصود است و انسان می تواند در وجود خود این مسئله را مشاهده کند. رسول خدا صلی اللَه علیه و آله و سلم فرمود : علی أولی است به شما از خود شما . یعنی با وجود علی دیگر اختیار و انتخابی برای شما باقی نمی ماند، اراده او اراده شما و اختیار او اختیار شما می باشد .

و انسان می تواند با مراقبه وانجام سلوک علمی و عملی مراتب ولایت را در وجود خویش زیاده گرداند . تاجائیکه به طور کلی فانی در ولایت و واصل به مقام تجرّد تام گردد در آن صورت دیگر فاصله وحجابی بین او و ذات ولی مطلق باقی نخواهد ماند.

پرسش: معنای ولایت

کد: 2104گروه: اخلاق وعرفان
از محضر آقای طهرانی سؤال دارم و آن اینکه معنی و مفهوم ولایت داشتن چیست؟ ولایت خود را زیاد کردن یعنی چه؟ اصلا می شود زیاد کرد یا اینکه روز ازل به هرکس مقدار معینی داده اند؟ و کاریش نمی توان کرد. من الان که فهمیده ام ولایت اصل و لب و سر عالم است می خواهم ولایت امیرالمومنین علیه السلام را در قلب خودم زیاد کنم. چه کنم؟
هوالعلیم
شما را توصیه می کنم جلد اول امام شناسی مرحوم والد قدس سره را مطالعه بفرمائید.
و اما مجملاً،ولایت یعنی سیطره و هیمنه فردی بر فرد دیگر .زیاد کردن ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام به عمل به دستورات ایشان و تمرد نکردن از مبانی آن حضرت است.
پرسش: نحوه مبارزه با خطورات در نماز

کد: 736گروه: اخلاق وعرفان
سلام استاد خسته نباشید من هم در نماز حضور قلب دارم و هم فکر می آید در ذهنم! راه حل رهایی از افکار چیست؟ یعنی میفهمم چه آیه ای را می خوانم ولی افکار هم می آیند در ذهنم!
موفق باشید
هوالعلیم
سعی کنید که افکار را از خود دور کنید.
پرسش: معنای واحدیّت در جمعیّت و نقطه وحدت بین قوس صعود و نزول

کد: 2103گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با عرض سلام خدمت حضرت آیت اللَه سید محمد محسن حسینی طهرانی ، سؤالاتی از خدمت شما داشتم ، می خواستم بفرمایید:
1 معنی "واحدیت جمع" ، که در لسان عرفا است چیست؟ آیا به نفس مقدّس امام علیه السلام (حقیقت محمدیه صلی اللَه علیه و آله و سلم) اشاره دارد که کانون توحید و ولایت است و مُظهر کلّ عوالم وجود است و خود مَظهر ذات و اسماء و صفات الهی به نحو اتم است؟لطفا در این مورد توضیح بفرمایید.
2 لطفا در مورد عبارتی که مرحوم محی الدین ابن عربی رحمة اللَه علیه و شارحان کتب وی و متتبعان مکتب وی از عرفا باللَه در مورد انسان کامل و انسان العین و العین الانسان با عنوان "نقطة‌ الوحدة‌ بين‌ قوسي‌ الاحديّة‌ والواحديّة‌"بیان کرده اند توضیح بفرمایید.
3 آیا اگر مظهری برای اسم مقدس "اللَه" و "احد" و کلمه مبارکه "هو" در عالم وجود بخواهیم بیابیم همان حقیقت و سرّ امام معصوم و همان نفس مقدّس اوست ؟ لطفا در این موارد و ارتباط ظهور خداوندگاری خدا از دریچۀ نفوس مقدّس ائمه طاهرین صلوات اللَه علیهم اجمعین در کل عوالم وجود توضیح بفرمایید.
با تشکر از حضرتعالی و پوزش از طولانی شدن سؤالات یا علی مدد
هوالعلیم
مقام واحدیّت در جمعیّت و نقطه وحدت بین قوسین نزول و صعود که همان ظهور کثرات است همه اینها نفس ولایت است که موجب بروز اراده کلیّه در مرایا و قوالب امکانیه جزئیّه می گردد و اوّلین مرتبه خروج حقیقت بسیطه احدیّت در عالم اعیان است.
پرسش: معنای و نفخت فیه من زوحی

کد: 2102گروه: اخلاق وعرفان
در جلسه 77عنوان بصری در مورد خلقت انسان بیاناتی داشتید که برداشت حقیر از کلام جنابعالی این بوده که خدا از ذات تنزل یافته خدا در وجود انسان قرار داده و نفخت فیه من روحی .دوسؤال دارم:برخی این روحی را مخلوق خدا می دانند که به علت ربط به ذات باری تعالی شرف یافته و روحی ذکر شده مانند بیتی در مورد خانه کعبه.
و دوم آیا مسئله با بسیط بودن ذات خدا منافات ندارد؟
هوالعلیم
1ـ این بعضی چه کسانی هستند؟
2ـ هیچ منافاتی ندارد. بلکه اگر غیر از این میبود در بساطت خلل وارد میشد.
پرسش: معناي همطرازي حضرت حق با اميرالمومنين عليه السلام

کد: 2096گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم سلام علیکم
با توجه به مطالب صفحات 19 و24 از کتاب امام شناسی جلد 7
منظور از اینکه امیرالمومنین علیه السلام با ذات اقدس حضرت حق همردیف و همطراز قرار گرفت چیست و ارتباط این مطلب با صفحه 82 امام شناسی جلد 5 چیست؟
اگر کسی به مقام نا در اسم اللَه و یا هو برسد چون اللَه اسم جامع جمیع صفات حق است بنابراین مظهر هر صفت و اسمی می گردد. متشکرم
هوالعلیم
ولایت حضرت حقّ که به نحو تکوین همان تجلّی ذات بر قوالب امکانیه است و موجب پیدایش و استمرار حیات اشیاء در نفس حضرات معصومین علیهم السلام جاری و ساری است و این جریان و ظهور نه به معنای تفویض بلکه ظهور آن است که در این صورت دو ولایت دیگر معنا ندارد بلکه یک ولایت است که ظهور آن متفاوت است مانند ارادۀ انسان که نسبت به تمامی دست و یا ساعد و یا کف و انگشتان یکی است و تعدّد بر نمی دارد . بنابراین ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام عین ولایت پروردگار است نه در ردیف آن ولایت که موجب تعدّد در ولایت گردد. لذا در قرآن اسم آن حضرت البته نه به طور مشخصی در ردیف اسم پروردگار و رسول خدا قرار گرفته است .
2 فنای در اسم اللَه به معنای حیازتهمه اسماء و صفات است و این مرتبه با فناء ذاتی در اسم هوحاصل می شود .
پرسش: وظیفۀ مکلّف، عمل بر اساس فهم و ادراک است

کد: 730گروه: اخلاق وعرفان
با سلام، اگر علمای شیعه و سنی و وهابی که بر سر تعریف و مفهوم مصداق شرک اختلاف دارند، همگی راه خطا پیموده باشند و شرک با هیچیک از تعاریف آنان مطابقت نداشته باشد، تکلیف مکلفین در این خصوص و طریق احتیاط کدام است؟
هوالعلیم
مکلّف باید به فهم و ادراک خود عمل نماید و تا جائی که ممکن است سوء ظنّ به افراد نداشته باشد.
پرسش: تفاوت در مکاشفات

کد: 729گروه: اخلاق وعرفان
به نام خدا و باسلام وعرض ادب به پیشگاه جنابعالی،با توجه به اینکه درسیر و سلوک افراد حق جو و افراد بی دین ریاضت یک اصل مشترک است تفاوتهایی که در مکاشفات این دو گروه وجود دارد درچیست؟
هوالعلیم
تفاوت در مقاصد نفسانی و روحانی است که صد و هشتاد درجه متفاوت می باشد.
پرسش: مذهب ابن عربي

کد: 2090گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
پس ازعرض سلام به حضورحضرت آيت اللَه حسيني تهراني دوسؤال ازايشان دارم:
1 مي دانيدکه علماي شيعه درمورد مذهب ابن عربي با يکديگر اختلاف نظردارند. برخي او را شيعه دانسته و يا احتمال قوي به تشيع او داده اند و برخي نيز بالعکس.نظرجنابعالي در اين مورد چيست ؟ اگر معتقد به تشيع او هستيد پس مدحي راکه درفتوحات ازخليفه اول يا دوم نموده است چگونه توجيه مي کنيد ؟ و يا اين که مي گويد که من ،رافضي ها را در عالم مکاشفه به فلان صورت ديدم را چگونه مي توان توجيه نمود؟
2 شخصي بسيارمشتاق است که قدم در راه سيروسلوک (مطابق با طريقت اهل بيت عليهم السلام و نه بعضي از فرق منحرف و باطل)بگذارد ولي والدين او با اين کارمخالفت مي کنند . آيا دراين مورد اطاعت از والدين واجب است؟
باتشکرازپاسخ جنابعالي
هوالعلیم
ایشان قطعا شیعه اثنی عشری بوده است.
این مسائل تمامی از روی تقیه بوده و نظیر آن را همیشه تاریخ شاهد بوده است.و مقصود از رافضی همان معنای واقعی ،یعنی افرادی که از دین خارج شده اند می باشد.
2 والدین نمی توانند در اعتقادات به اولاد خود تحمیل نمایند.

پرسش: مخالفین اولیای الهی

کد: 2089گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
حضرت آیت اللَه حاج سید محسن حسینی طهرانی
با عرض سلام . اینجانب انشا ءاللَه از علاقمندان و شیفتگان شخصیت برجسته فقید علم وعرفان حضرت علامه طهرانی قدس اللَه سره می باشم . اخیرا بر حسب اتفاق در برخی جلسات که بازمانده همان جلساتی که پس از فوت مرحوم انصاری برگزار و درآن بر عدم لزوم استاد در سیر الی اللَه تاکید می شده و در کتاب روح مجرد تفصیلا بدان اشاره گردیده است شرکت نمودم . پیرو مباحث مطروحه در جلسه برای حقیر سه سؤال مطرح شد. یکی اینکه آیا صحت دارد که مرحوم انصاری قدس سره چندان توجه وعلاقه ای به مرحوم آقا (حضرت علامه قدس اللَه نفسه الزکیه) نداشته و بدون اینکه به ایشان بی احترامی کند تقریبا سرد بر خورد می نموده مخصوصا در مقایسه با آقای نجابت و شهید دستغیب و امثالهم (رحمهم اللَه)؟ و سؤال دوم اینکه آن شخص محرک اصلی که شاگرد سید عبدالغفار مازندرانی بوده و آتش عدم نیاز به استاد پس از مرحوم انصاری را شعله ور می نموده کیست ؟
وسوم اینکه آن دو شاگرد مرحوم انصاری که تحت تاثیر حرفهای این شخص واقع شدند یکی را می دانم که حاج اسماعیل دولابی بوده دیگری را بفرمایید کیست ؟کمال تشکر را دارم وملتزم خواهم بود که این سؤالات در راستای فتنه انگیزی و فساد مطرح نشده وصرفاً جنبه شخصی و خصوصی دارد . ملتمس هستم که پاسخ فرمایید .

هوالعلیم

بنده سخت متحیرم که چگونه افرادی حاضر می شوند با کمال جسارت به اولیای الهی همچون مرحوم انصاری افتراء نمایند و این چنین حقائق را وارونه مطرح کنند.
2 شخص مذکور فردی به نام سید هاشم رضوی هندی بوده است.
3 آن دو نفر هنوز در قید حیاتند.

پرسش: کتاب المراقبات مرحوم آیة اللَه میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

کد: 2075گروه: اخلاق وعرفان
به نام خدا و با عرض سلام آيا كتاب المراقبات ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي كتابي قابل اعتماد براي عمل كردن مي باشد ؟
پرسش: علو مرتبه و جایگاه حضرت مولانا و حافظ شیراز

کد: 2067گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
باسلام
1 معنای این بیت از حضرت حافظ چیست:
پیر ما گفت که خطا بر قلم صنع نرفت
آفرین بر نفس پاک خطا پوشش باد؟؟؟؟
2 در کتاب کیمیای محبت تالیف آقای ری شهری در احوال مرحوم رجبعلی خیاط آمده است که ایشان از مقام بالای حضرت حافظ در برزخ و درمقابل از گرفتار بودن جناب مولوی خبر میدادند ، نظر جنابعالی چیست؟علت این اختلافی که درباره مولوی بین علما بسیار دیده میشود(برخلاف جناب حافظ)چیست؟
هوالعلیم
معنای این بیت این است :
جهان چون چشم و خطّ و خال و ابروست
که هر چیزی بجای خویش نیکوست
2 و اما مطلبی که از آقای رجبعلی نقل شده است خلاف است.
حضرت مولانا و جناب حافظ شیرازی هر دو از یک منبعو مبدأ و منشأ سیراب می گشتند و هر دو در یک آبشخوار حقیقت و وحدت به اکتساب فیوضات الهی متنعم اند.
و اما علت اختلاف در باره مولانا ، پرداختن به مسئله وحدت وجود است که در اشعار مولانا زیاد از آن یاد شده است.
و دوم ذکر مناقب خلفاء ثلاثه جور و ظلم که تقیّةً ایراد فرموده است و با تأمل در کیفیت آن و اشعاری که درباره مولی علی علیه السلام سروده است می توان حکم قطعی و جزمی به تشیّع و ارادت ایشان به ساحت اهل بیت علیهم السلام داد.
پرسش: ظهور اتم و اکمل اسماء و صفات الهی در امت رسول اللَه

کد: 2058گروه: اخلاق وعرفان
با توجه به تفسیر ایه و علم ادم الاسماء که در کتاب افق وحی ذکر فرمودید ، چرا این ظهور اتم و اکمل اسماء و صفات الهی در امت رسول اللَه قرار داده شده و انبیا دیگر و پیروانشان محروم بودند چه اینکه خود شما فرمودید ( هدف از سلوک رسیدن به درجه ای است که انبیا در حسرت ان بودند )و حال اینکه طبق فرمایش شما در کتاب ،خدا این امانت در انسان بما هو هو قرار داده است ؟ جمع بین این دو مطلب چگونه است ؟؟؟
هوالعلیم
مسئله تعلیم آدم چنانچه درکتاب افق وحی آمده است عبارت است از ودیعه نهادن جمیع اسماء وصفات کلیه الهی به نحو جزئی و محدود و هر کس به مقدار سعۀ وجودی خویش واجد آن اسماء و صفات می باشد و در این موضوع فرقی بین امّت های گذشته و حال نیست ،صحبت در سیر عرضی پس از فناء ذاتی در نشئۀ بقاء و مراتب اسماء است که در امت رسول خدا صلی اللَه علیه وآله وسلم بواسطۀ سعه وجودی آن حضرت بیشتر می باشد. بنابر این منافاتی دربین نخواهد بود.
پرسش: صلوات فرستادن بر اشخاصی بجز پیامبر اکرم

کد: 2056گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
با سلام آيا صلوات فرستادن هنگام برده شدن نام اشخاص به جز پيامبر(ص) اشكال ندارد؟!آيا اين كار موجب پايين آمدن شان پيامبر(ص) در انظار عمومي نمي شود؟
هوالعلیم
صلوات در این موارد به معنای طلب رحمت و برکت از پروردگار بر اجتماع موجود بواسطۀ نفس قدسی رسول خدا صلی اللَه علیه و آله وسلم است. پس انسان در واقع به رسول خدا صوات می فرستد نه به شخصی خاص . مثل اینکه وقتی چراغ روشن شود صلوات می فرستیم ، یا گلی خوشبو را استشمام می کنیم صلوات می فرستیم و همینطور...
پرسش: صحت کلام مرحوم انصاری راجع به آقای دولابی محرز نمی باشد.

کد: 2055گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت سيد محمد محسن حسيني طهراني
نظر مرحوم علامه درباره مرحوم دولابي جيست؟أيا نظري غير از آقاي انصاري همداني داشتند؟ براي اينكه آقاي انصاري همداني درباره أقاي دولابي گفته بودند : ايشان به نفس زكيه رسيده اند. و أيا اصلا مرحوم علامه با مرحوم دولابي مشكلي داشتند؟ بر فرض وجود مشكل كلام أقاي انصاري همداني چه مي شود؟!
وفقنا اللَه علي طاعته
هو العلیم
بنده نیز از برخی شنیده ام که چنین سخنی دربارۀ ایشان گفته شده است ولی صحّت آن محرز نشده در هر صورت میزان، موقعیّت فعلی افراد است نه گذشتۀ آنان.
پرسش: شهادت اختیاری حضرت علی اصغر

کد: 2054گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم در متنی که در بارۀ احساس و عواطف امام (ع) آورده بودید نوشته بود که حضرت علی اصغر با اختیار خود شهادت را برگزید این امر چگونه ممکن است؟ شکرا جزیلا
هوالعلیم
روح طفل گر چه در این عالم ظهور خاصی دارد ولی در عالم ملکوت ظهور او فرق می کند و مشاعر او متفاوت است.
پرسش: تغيير تصورات

کد: 728گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم آیا کسی که قبلاً تصویر ذهنی ملموسی از عالم ملکوت و ملائکه داشته ولی اکنون هیچ تصویر ذهنی از آنها ندارد خوب است یا دچار تزلزل و استدراج گردیده است؟ با تشکر
هوالعلیم
هیچ مشکلی برای او نخواهد بود .
پرسش: حالات بزرگان عرفان

کد: 727گروه: اخلاق وعرفان
سلام
در زندگی نامه بزرگانی مانند ایت اللَه بهجت می خوانیم که ایشان حتی در سنین کودکی و قبل از بلوغ هم دارای مکاشفاتی بوده اند آیا این مسایل به این معناست که این بزرگواران از سنین کودکی و مثلا در سن 10 12 سالگی به مقامات عرفانی رسیده بودند؟ و این عنایات خاصه به برخی افراد چه دلیلی میتواند داشته باشد؟
هوالعلیم
مقصود، مکاشفات معنوی و در مراتب عالیه از معرفت نبوده است بلکه حالاتی شبیه رؤیا که برای همه افراد حاصل می شود.
پرسش: انواربرزخی

کد: 726گروه: اخلاق وعرفان
باسلام خدمت استاد و سرور ما به فرموده حضرت علامه طهرانی در بدو ورود به عالم برزخ سالک انواری مشاهده مینماید.اگر این انوار بصورت (قرمز سبز یا آبی) باشد اینها چیست؟
هوالعلیم
این‌ها صورت‌های برزخی است.
پرسش: معرفی کتاب به دوستان

کد: 725گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم آیا میتوانیم کتابهای حضرت علامه را به اقوام و دوستان معرفی نماییم؟ آیا باید شرایط خاصی باشد یا بلا مانع است به همه افراد معرفی شود؟ کتابهای شما را چطور؟
هوالعلیم
اشکال ندارد.
پرسش: شبهه ای نسبت به ارتباط حضرت علامه طهرانی و آیت اللَه انصاری همدانی

کد: 2053گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
پیشاپیش از طولانی بودن این متن عذر می خواهم
با عرض سلام اینجانب نزدیک به دو هفته است که سؤالی را مطرح نموده و دو بار هم ارسال داشته ام ولی هیچ پاسخی دریافت نمی کنم . آیا کسی نیست که پاسخ بدهد ؟ پس چرا این بانک را از روی سایت حذف نمی کنید ؟ اگر هم سؤال بنده حقیر درخور جواب نیست حد اقل بفرمایید که روزی چند بار برای پیگیری مراجعه نکنم . مگر این سایت متعلق به حضرت علامه قدس اللَه نفسه و بنام ایشان و در جهت احیا ایشان نیست ؟ در هر صورت سؤال خود را برای سومین بار مطرح می کنم وتمنی دارم به حرمت مرحوم آقا که پاسخ بدهید
1 آیا صحت دارد که مرحوم آیت اللَه انصاری همدانی به مرحوم آقا چندان توجه و التفاتی نداشتند و به قول معروف مرحوم آقا را چندان تحویل نمی گرفته اند ؟
2 در آن نامه ای که مرحوم انصاری درپاسخ مرحوم آقا در شکوه از نفس ارسال کرده اند و آخر آن فرموده اند وعلیک بالجوع آیا منظور گرسنگی ظاهری است ویا گرسنگی نفس است از ایراد تراشی ؟ وآیا مرحوم آقا در آن اوان پر خور بوده اند ؟ (نعوذ باللَه من هذا النسبه الی ولی اللَه ولی این مطلب در جلسه ای مطرح شد و بنده برایم ایجاد شبهه گردید اگر چه آن دوره هم اوایل سلوک مرحوم آقا بوده است )
3 سؤال دارم که آن شخص اصلی محرک فتنه عدم نیاز به استاد بعد از فوت مرحوم انصاری که در روح مجرد به آن اشاره شده کیست ؟
4 آن دو نفر شاگرد مرحوم انصاری که از آن شخص محرک پیروی کردند یکی حاج اسماعیل دولابی بوده دیگری را بفرمایید کیست ؟
اگر پاسخ این سؤالات را ندهید در شبهه وشکی عجیب مدتهای مدید فرو خواهم رفت . خواهش می کنم به خاطر اینکه این گره فکری بنده را باز کنید و در راه خدا پاسخ این فقیر را مرحمت فرمایید. اگر هم سؤالاتم بیجا و غیر صحیح است لا اقل بفرمایید که دیگر مصدع نگردم . من پاسخها را فقط برای اطلاع شخصی خودم می خواهم و محرمانه نزد خودم نگاه می دارم . دریغ نفرمایید . اللَهم صل علی محمد و آل محمد .
هوالعلیم
بنظر می رسد طرح اینگونه مطالب حاکی از نوعی تنگ نظری و برخاسته از برخی محرومیتها و مشکلات نفسانی است و الّا کیست که با وجود این حجم عظیم از متون معارف و آثار بجای مانده از آن بزرگ پی به عظمت روح و حصول مراتب قصوای معرفت و توحید در ایشان نبرد و زبان به تحسین نگشاید و ثانیاً با عرض پوزش از محضر ولینعمت خویش مرحوم آیة اللَه طهرانی جسارت نموده و عرض می کنم : گیرم که مرحوم انصاری رضوان اللَه علیه به ایشان چندان التفات نمی نمودند، آیا مراتب اثبات و ظهوری که ما از ایشان مشاهده می نمودیم و می نمائیم حکایت از اکملیّت و أوسعیّت و اتمیّت در فعلیّت مراتب توحید نسبت به مرحوم انصاری رحمة اللَه علیه ندارد؟ بنده که چنین تصوّری دارم .
2 و اما مسئله جوع ، این مطلب مورد توجّه همه اساتید عرفان و اخلاق نسبت به تلامذه خود بوده است که از جوع روزه و کمتر خوردن از حد متعارف را قصد می کردند نه جلوگیری از پرخوری.
3 شخصی بنام : سید هاشم رضوی هندی.
4 مرحوم دولابی از جمله آن دو نفر نبوده است و آن دو هنوز در قید حیاتند.
انشاء اللَه موفق باشید.
پرسش: شهریه طلاب

کد: 710گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
لطفا بفرمایید : 1 )پدر طلبه ای که نیازی به گرفتن شهریه ندارد میتواند حق اخذ شهریه را به فرزندش واگذار کند و به این نحوه به فرزند مساعدت مالی نماید ؟
2 )طلبه ای که میتواند مثلا با 100 هزار تومان امورات خود را بگذراند ایا جایز است بیشتر شهریه بگیرد و به زندگی خود وسعت دهد ؟ و بطور کلی معیار این وسعت تا چه حدی است ؟
3 ) طلبه ای که هم از شهریه و هم از غیر آن برای گذران امور استفاده میکند اگر مالی داشته باشد که سال بر آن بگذرد ، مسئله خمس آن چگونه است ؟
با تشکر فراوان
هوالعلیم
1 خیر. مگر اینکه این عمل با اجازه و اطلاع متولّین انجام پذیرد.
2 اشکالی ندارد. وسعت یعنی انجام اموری که اسراف و تبذیر تلقی نشود.
3 باید خمس آن را بپردازد.
پرسش: شرکت در دانشگاههای مختلط

کد: 709گروه: اخلاق وعرفان
شرکت در دانشگاههایی که مختلط میباشد چه حکمی دارد.
هوالعلیم
باید از حدود موازین شرع تجاوز نشود . صحبت و برخورد بین طرفین صورت نگیرد.
پرسش: بزرگترین خواسته سالک

کد: 654گروه: اخلاق وعرفان
اگر روزى قرار شد كه خداوند متعال، يك آرزوى شما را برآورده كند، در اين صورت بهترين و مهمترين آرزو و خواسته حضرتعالى از خداى سبحان چه خواهد بود؟
هوالعلیم
عبودیّت و بس!
پرسش: نحوه عبادت

کد: 653گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم.2 سؤال از محضرتان داشتم:
1.چه کنیم تا انجام عبادات و دستورات برایمان به صورت عادت درنیاید؟
2.بنده مدتی است به هیچ عنوان نمی توانم فکرم را متمرکز کنم و به شدت آشفتگی فکری دارم ، برای رفع این حالت چه کنم؟
با تشکر
هوالعلیم
اگر چنانچه به آن شرائط وخصوصیاتی که بزرگان برای عبادت و اذکار بیان کرده اند عمل شود به خصوص مراقبه درطول روز که کلید حل معضلات وتنها راه وصول به مقصد است هیچگاه عبادت حالت تکراری پیدا نخواهد کرد . وبرای تمرکز فکر ادای نمازها وقرائت قرآن در مکان خلوت وساکت است .
پرسش: وصایت ظاهری وباطنی

کد: 652گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم. اگر يك عارف كامل براي بعد از خودش وصي اي مكتوباً مشخص كند و به بعضي از شاگردانش هم اجازه دستگيري لساني بدهد ، آيا آنها هم بايد دوباره به وصي مشخص شده رجوع كنند؟ آيا وصايت باطني امري الزامي است ؟ علي الظاهر حضرت اقاي حداد بصورت غيرمستقيم و مرحوم علامه طهراني بصورت مستقيم بر امر وصايت باطني خودشان از جانب آيت اللَه قاضي اذعان داشته اند. آيا از تلامذه ي مرحوم قاضي افراد ديگري هم بر اين اصل معتقد هستند ؟ اين قضيه بسيار باابهت است . چون وصي باطني را بايد باطناً پذيرفت در غير اينصورت نتيجه جز محروميت نيست . ممنون
هوالعلیم
اطاعت از وصیّ ظاهری برای سایر شاگردان لازم نیست چنانچه در کتاب اسرار ملکوت آمده است. ولی اگر وصایت باطن برای فردی روشن شد باید اطاعت کند.
پرسش: وصایت ظاهری و باطنی

کد: 651گروه: اخلاق وعرفان
1 شاگردانی که بعد از یک ولیّ الهی (مثل مرحوم آقای قاضی) دستگیری و ارشاد می نمایند به 3 دسته تقسیم می شوند:
1 وصی باطن که نیازی به جعل از ناحیۀ استاد قبلی ندارد. (مثل مرحوم آقای حداد)
2 وصی ظاهر که هنوز به مقام بقا نرسیده است اما از ناحیۀ استاد قبلی برای دستگیری معرفی و اعلان شده است. (مثل مرحوم آقای قوچانی)
3 شاگردان دیگری که نه مثل وصی ظاهر، از ناحیۀ استاد معرفی و اعلان شده اند و نه مثل وصی باطن به مقام بقا رسیده اند، اما دستگیری می نمایند. (مثل مرحوم علامه طباطبایی)
حال سؤال اینجاست که آیا این افراد دسته سوم، برای دستگیری و ارشاد، نیازی به دستور صریح از ناحیۀ استاد قبلی خود و لو در خفا مبنی بر جواز دستگیری دارند یا نه؟ حتی اگر از استاد قبلی، دستوری نداشته باشند همین که به مرتبه و مقام خاصی – ولو قبل از اتمام مسیر خود برسند کافی است؟ و یا این که هر دو گروه موجود و رجوع به آنان صحیح است یعنی بخشی از افراد دستۀ سوم از استاد اذن دستگیری دارند و بخشی نیز با رسیدن به مقام خاصی می توانند دستگیری نمایند اگرچه هنوز مسیرشان تمام نشده باشد و از استاد هم اذن دستگیری نداشته باشند؟
2 اگر پاسخ سؤال بالا این است که افراد دسته سوم باید حتما از استادشان اذن دستگیری داشته باشند، اگر چه استاد همان طور که در مورد وصی ظاهرش اعلان و معرفی می کند در مورد آنان اعلان و معرفی نکرده باشد ولی حتما باید اذن دستگیری را داشته باشند، و فرق افراد دسته سوم و وصی ظاهر فقط در اعلان توسط استاد قبلی است، در این جا سؤال دیگری پیش می آید که آیا وصی ظاهر و یا افراد دسته سوم (مثل مرحوم علامه طباطبایی) که بنا به فرض از استادشان اذن دستگیری دارند، می توانند این اذن را به فردی از شاگردان خود(مثلاً مثل مرحوم سعادت پرور) منتقل نمایند یا خیر؟ و یا بالاتر از آن، به مجرد این که از استاد اذن دستگیری دارند خودشان مسقیماً به فرد یا افرادی اذن دستگیری دهند یا خیر؟
3 اگر پاسخ سؤال دوم این است که بله می توانند منتقل نمایند و یا اذن دستگیری دهند، سؤال دیگری پیش می آید و آن این که آیا آن شاگرد هم می تواند خود اذن دهد و یا اذن را منتقل نماید؟ (همان طور که مرحوم آقای سعادت پرور به چند تن از شاگردان خویش اجازه تربیتی دادند) و می توان چنین سلسله ای را تصور نمود که همین طور ادامه پیدا کند؟
4 اگر پاسخ سؤال اول این است که خیر لزومی به اذن و اجازه ی استاد قبلی برای ارشاد نیست و همین که شاگرد ولی الهی کامل، به مقام خاصی برسد می تواند دستگیری نماید، سؤالی که اینجا پیش می آید این است که آن مقام و مرتبه چیست؟ و باز در این جا تمام سؤالات قبل پیش می آید که آیا می تواند به بعضی از شاگردانش اذن دستگیری دهد یا خیر؟ و شاگردش که از او اذن دستگیری دارد می تواند اذن دهد یا خیر؟
5 با توجه به این که مرحوم علامه طهرانی وصی ظاهر ندارند، و آقا سید محسن طهرانی بارها فرموده اند که وصی باطن ایشان هم نیستند و خودشان نیاز به ارشاد و دستگیری دارند، مصحح ایشان برای دستگیری چیست؟ آیا مرحوم علامه طهرانی به ایشان اذن داده اند یا خیر؟ و یا اگر نیازی به اذن نیست به مقامی که بتوانند دستگیری نمایند رسیده اند یا خیر؟
6 آیا مرحوم علامه طباطبایی به فردی اذن دستگیری داده اند؟
هوالعلیم
1ـ پاسخ تمام سؤالات این است که بنده دستگیری نمی‌کنم و فقط مطالب بزرگان را منتقل می‌کنم و بس.
2ـ مضافا بر این‌که مسئله در جلد سوم اسرار ملکوت توضیح کافی داده شده است.
پرسش: معیار شناخت مدعیان حقیقی و دروغین عرفان

کد: 650گروه: اخلاق وعرفان
با سلام
امروزه کتب متعددی از احوال و کیفیت سلوک صالحان و عرفای باللَه در سطح عموم در دسترس همگان است. با علم به حقانیت مکتب اصیل عرفان و دور افتادن برخی از عارف نمایان و یا به عبارت بهتر همان صالحان صرف، در مواردی که نتوان از رفتار و منش و سلوک فردی و اجتماعی عرفای حقه مطالبی را استخراج نمود آیا می توان به رفتار و شیوه سلوک صالحان اعتماد کرد و آن را مبنا برای حرکت قرار داد؟ این امر آیا معیاری دارد؟ تا کجا می توان به کیفیت روش اینگونه افراد در موارد سکوت عرفای حقه اعتماد و اطمینان کرد؟
با تشکر فراوان
هوالعلیم
توضیح این مطلب در جلد سوم اسرار ملکوت انشاءاللَه خواهد آمد.
پرسش: معیار شناخت حب و تبعیت از ائمه

کد: 649گروه: اخلاق وعرفان
سلام.
ما که نسبت به ائمه معصومین(علیهم السلام) اظهار حب و علاقه داریم،چطور میتوانیم به این مطلب پی ببریم که آیا در مقابل فرامین و دستورات ایشان ، ثابت قدم خواهیم بود یا خیر؟
هوالعلیم
این مطلب را میتوانیم در خود امتحان کنیم.
پرسش: آیا سیر و سلوک إلی اللَه ملازم با مکاشفه است؟

کد: 648گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم سلام عليكم سئوالی برای بنده پیش آمده که درخواست دارم در صورت صلاحدید سئوال بنده را جواب بدهید آیا می شود گفت هر کسی که در سلوک یا معنویت به رتبه ای برسد حتما اهل مکاشفه خواهد شد؟ و احتمال دارد که کسی در راه سلوک باشد و لی اهل مکاشفه نباشد؟ سئوال 2 : وظیفه شخصی که برنامه های زندگی خود را بر اساس فرمایشات استاد خود و مرجع خود پایه ریزی میکند در وقتی که بین نظر استاد و مرجع با نظر رهبر یا حاکم شرع اختلاف باشد چیست ؟ با تشکر از حضرتعالی
هوالعلیم
1 بلی ممکن است و بطور کلی مکاشفه شرط تحقّق سیر سالک نیست ولی تحوّل فکری و گرایش ها و امیال از لوازم سیر و سلوک است.
2 این مطلب را مرحوم علّامه طهرانی در کتاب وظیفه فرد مسلمان در حکومت اسلام بیان کرده اند.
پرسش: تصویر گناهان چگونه از ذهن انسان پاک می شود.

کد: 647گروه: اخلاق وعرفان
چه کنم تا صورت گناهان گذشته از ذهنم پاک شود؟
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سیر الی اللَه موجب تحول و تغیّر درونی نفس و توجه او بسوی خدا خواهد گشت و طبیعتاً بین انسان و اعمال گذشته فاصله و حجاب خواهد انداخت . اُولئکَ یُبَدِّلُ اللَه سیئاتهم حسنات اگر انسان واقعا بسوی خدا حرکت کند و از کردار گذشته توبه نَصوح نماید این حالت پیدا خواهد شد
پرسش: آیا ارتکاب به معاصی انسان را از طریق الی اللَه خارج می کند؟

کد: 646گروه: اخلاق وعرفان
سم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم(آقا خیلی مخلصیم)
باعرض خسته نباشید خدمت حضرت آقا
آیاگناه کردن انسان را از راه خارج میکند؟ و در چه صورت انسان استدراج میشود؟
باتشکر ازخدمت حضرت آقا والتماس دعا
هو العلیم
1ـ خیر اگر انسان پشیمان شود و توبه کند باکی بر او نیست. و اگر انسان به گناه ادامه دهد کم کم از ایمان او کاسته می شود و گناه برای او آسان تر می شود و به این حالت استدراج گویند.
پرسش: وصول بانوان به مقام فناء فی اللَه

کد: 645گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علی آل یس
سلام علیکم و رحمه اللَه می خواستم از خدمت شما بپرسم آیا زنان هم به مقام فناء اللَه می رسند؟ اگر انسان در گذشته عکس یا فیلم بی حجاب دست افراد غیر داشته باشد و اکنون که توبه کرده و پشیمان است و می خواهد در راه خداوند حرکت کند باید چه کند؟ با اینکه دسترسی به آنها امکان ندارد؟ لطفا مرا راهنمایی فرمایید
هو العلیم
1ـ بلی
2ـ تا جائیکه می تواند باید آنها را جمع کند.
پرسش: کیفیّت پوشش بانوان در منزل

کد: 644گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم معادشناسی ج3 ص137: " به زنهایی که بدون مقنعه باشند گرچه در منزل، جن علاقه دارد. البته اصناف کفار از جن". با توجه به این مسئله، ما خانمها باید در منزل هم موهای خود را بپوشانیم و لباسهای کاملا پوشیده بر تن کنیم؟ و در غیر این صورت مورد علاقۀ اجنه قرار میگیریم؟ لطفا این مطلب را کاملا توضیح بفرمایید. با تشکر فراوان
هوالعلیم
اگر لباس متعارف باشد اشکالی ندارد.
پرسش: قرائت قرآن در ایّام بارداری

کد: 643گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
خواندن دعاها و سوره های خاصی که در ماههای بارداری از ائمه نقل شده مثلا در ماه اول صبح های جمعه سوره یاسین را می توانیم انجام دهیم؟ یا یاید با اجازه باشد؟
هوالعلیم
اشکالی ندارد.
پرسش: خارچ نشدن زنان از منزل در هنگام شب

کد: 642گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرّحمن الرّحیم
1 بیرون رفتن بانوان و مخدرات در شب از نظر سلوکی و شرعی چه حکمی دارد؟ و اگر رفتن به حرم باشد چطور؟
2 ماندن خانمها در تمام شب در حرم، برای نماز و زیارت ، چگونه است ؟ و اگر این خانم شوهر نداشته باشد آیا باز هم ماندن درشب در حرم برای او خوب است؟
3 وظیفه اصلی خانمها برای جلب رضایت خداوند و رضایت امام زمان علیه السلام چه می باشد؟
4 احساس زن نسبت به شوهر خود و نوع برخوردش چگونه باید باشد؟
با تشکرو دعا برای شما
هوالعلیم
1 بهتر است نروند.
2 خوب نیست.
3 هر چه آنها گفته اند عمل کنند.
4 طبق دستور شرع.
پرسش: خارج شدن زن از منزل بعد از غروب آفتاب

کد: 641گروه: اخلاق وعرفان
سلام بیرون رفتن زن شب هنگام از نظر اخلاقی چگونه است؟
هوالعلیم
خوب نیست.
پرسش: حیض

کد: 640گروه: اخلاق وعرفان
من تحقیقی راجع به تاثیر حیض زنان در سلوک آنها وبرنامه عبادی در این دوره دارم.حال درخواست من راهنمایی شما و معرفی کتابهایی در این زمینه می باشد؟ با تشکر
هوالعلیم
مسئله ی چندان مورد توجه و قابل استفادهای نخواهد بود. بهتر است آن را پیگیری نکنید.
پرسش: حکم رفتن به پشت بام یا حیاط منزل در شب برای بانوان

کد: 639گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
در شب در پشت بام یا بالكن یا حیاط منزل بودن براي خانمها ضرر شب از منزل بيرون رفتن را دارد؟ آیا برایشان ضرر دارد؟ باتشکرفراوان.
هوالعلیم
اشکالی ندارد.
پرسش: حدود دخالت زن در امور شوهر

کد: 638گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة اللَه، در جلسه عنوان بصری مورخه چهاردهم ربیع الثانی که پیرامون بحث ریاضت می باشد. در مورد اینکه اگر مرد در خارج خانه کار خلافی می کند به زن ربطی ندارد که دخالت کند. شما عرایضی فرمودید. حال اگر این کار خلاف مرد روی آوردن به مواد مخدر باشد. چطور؟ البته این مسأله در بیرون منزل و دور از انظار می باشد ولی خانواده از آن با خبر بوده و بارها او را از این مسأله نهی نموده اند و او مسأله را انکار می نماید و این مسأله حاد نیست و به سلامتی او هنوز لطمه اساسی وارد نکرده و مخارج منزل را با اشتغالی که دارد مهیا می نماید. آیا در اینجا هم حکم برای همسر او اطاعت و تمکین و ادامه زندگی می باشد و باید بدون دخالت در کار همسر به زندگی خود ادامه بدهد یا خیر؟ تکلیف او در این زمینه بعنوان یک سالک که بیشتر نگران رفتار خویش با همسرش می باشد تا زندگی خود چیست؟ زیرا عمل شوهر او یک نوع سردی و بی تفاوتی در او بوجود آورده که عکس العملهای نا خواسته ای را در قبال همسرش در پی داشته است و او از این بلاتکلیفی که شاید منجر به نارضایتی پروردگار شود بیم دارد. و نیاز به راهنمائی حضرتعالی دارد. با تشکر حفظهم اللَه.
هوالعلیم
این مسئله نیز مشمول همان حکم کلی است. زن وظیفه ای جز تذکّر ندارد و افشاء این مسئله خود گناه محسوب می شود.
پرسش: چگونگی تقویت ارتباط بانوان با پروردگار در ایام حیض

کد: 637گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام.
با توجه به مطالب گفته شده مبنی بر اینکه زنان بهتر است که یا حامله باشند یا بچه شیر دهند تا حالت حیض برایشان اتفاق نیفتد و ربط با پروردگار را مانند مردان حفظ کنند:
1) بنده که هر چه به شوهرم می گویم که بچه دار شویم قبول نمی کند باید چه کنم؟
2) و در زمانهای حیض چه کار کنم که ارتباطم راحفظ کنم؟
3) در این زمانها دائم الوضو بودن ممکن است؟
4) آیا خواندن اذکار و ادعیه دراین ایام اشکال دارد؟
5)آیاهنگام خواندن کتب مرحوم علامه و سایر بزرگان بهتر است برای رعایت ادب و احترام این بزرگواران حجاب کامل داشته باشیم ؟
با تشکر.
هوالعلیم
اگر شوهر شما مایل نیست ایرادی بر شما وارد نمی گردد و در حال حیض می توانید اذکاری که از آیات قرآن نیست بهره مند شوید و می توان وضوء بگیرید.
در موقع خواندن کتاب حجاب لازم نیست.
پرسش: تقرب به خدا

کد: 636گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
در یکی از سخنرانیهای رفقا،ایشان میفرمودند زن باید در هنگام ظرف شستن همان حالی را داشته باشد که در حرم سید الشهداء دارد.
1)آیا این سخن صحیح است؟
2)اگر بله،چطور این حال را در خود ایجاد کنیم؟باتشکر
هوالعلیم
البته طبیعی است که درحرم اولیاء الهی حال وتوجه انسان بیشتر و صفا ونورانیّت خاصّی حاصل خواهد شد.ولی شاید مقصود ایشان این باشد که در همه حال انسان باید از حضور خود در پیشگاه پروردگار غافل نباشد.
پرسش: ایا زنان میتوانند بالاتر از مقام مادران ائمه برسند؟

کد: 635گروه: اخلاق وعرفان
ایا مخدرات میتوانند بالاتر از مادران ائمه برسند
2.اثرات خوب پوشیه چیست
3.خدمت به ائمه خیلی بالاست پس چرامادرامام رضاعلیه السلام به خاطر عبادت خوددایه برای امام اورد ایاازمقام امام اطلاعی نداشت4
.حضرت زهرا سلام اللَه علیه وقتی امیر رادید که سرروی زانو ی کنیز گذاشته ناراحت شد دلیل ناراحتی اوچه بود
5.اگر کسی باسلوک مراحلی راطی کردبعدباگناه فرودامد حلااگردوباره خواست شروع کند ازهمان اول مراحل راطی میکند یا به بقیه انها ادامه میدهد
6.ایاتمام مراحلی که اولیا ویا هر سالک انها راطی میکندیکی میباشدبه فرض مرحله یک سید حدادبا علامه ودیگراولیا یکیست باتشکر لطفا برای مادعا کنید
هو العلیم
1ـ هر کس به مقدرا سعه وجودی خود می تواند به کمال در همان وسعت وجودی برسد و امور همه بندگان در دست خداست. انسان نباید به این مسائل فکر کند بلکه باید به این نکته بیندیشد که کمالی را که خداوند برای دیگران مقدّر فرموده آیا برای او نیز قابل وصول است یا خیر که قطعاً پاسخ مثبت خواهد بود.
2ـ پوشیه کاملاً صورت زن را از نگاه اجانب محفوظ می کند البتّه اگر زن بتواند به نوعی دیگر از عهده این کار برآید پوشیه لازم نیست.
3ـ مادر امام علیه السلام شاید برای رفع خستگی نسبت به کارهای روزانه اقدام کرده است نه صرفاً برای پرستاری از فرزند خود .
4ـ حضرت فاطمه زهراء سلام اللَه علیها ازاین مسئله ناراحت نشد که چرا چنین شده است بلکه احساس نموده شاید نسبت به همسرش آنطور که خود او توقّع دارد، نتوانسته است ربط و پیوند شایسته و بایسته را به انجام برساند .
5ـ توبه باعث آمرزش می شود و سالک به راه خود ادامه می دهد.
6ـ تمام سلاک باید مراحل سیر را یکی پس از دیگری طی کنند.
پرسش: اولویت امور منزل بر انجام امور مستحبی

کد: 634گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
برای خانمی که همیشه اعمال مستحبی اش با کارهای منزل و بچه داری تداخل دارد کدام باید در اولویّت باشد؟
هوالعلیم
امور منزل مقدّم است در ضمن می توان حتّی با انجام امور منزل کارهای مستحبّی را نیز انجام داد.
پرسش: واقعیت و عدم واقعیت شانس

کد: 633گروه: اخلاق وعرفان
خدمت حضرت اقا سلام عرض میکنم میخواستم بدانم ۱ایا مساله شانس در امور دنیا وجود دارد و یا چیزی بدون ریشه و واقعیت است؟با تشکر ۲ در صورتی که در اثر نادانی و نااگاهی در مسیر تربیت فرزندان کوتاهی کرده باشیم و نتایج ان عذاب دهنده و ناراحت کننده همچنان باقی مانده باشد ایا برای جبران هنوز راهی باقی مانده است؟
هوالعلیم
شانس واقعیّت ندارد و همیشه برای جبران مافات، میتوان اقدام نمود
پرسش: نهایت انسان به چه می رسد

کد: 632گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه ارحمن الرحیم
با سلام و عرض ادب می خواستم بپرسم :
۱) تعریف انسان در اسلام چیست؟
۲)نهایت انسان کجاست؟
هوالعلیم
انسان حقیقتی است که از ذات باری با استجماع و مظهریّت کلیه صفات و اسماء جلالیه و جمالیه به این عالم نزول یافته است ونهایت آن برگشت به آن نقطه از روی فهم و ادراک و شعور و بصیرت است که مقصود و منظور ازکمال انسان همین است.
پرسش: نماز در زمان اداری

کد: 631گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
بنده 28جلسه از جلسات پرسش و پاسخ شما را با جان و دل گوش دادم و تقریبا تمام پرسش های من حل شده ولی جزئی باز مانده.
ما با اجازه ی بعضی از شاگردان شما که خود شما فرمودیدکه از در امورات مان به آنها مراجعه نمائیم در حوزه های علمیه و مدیریت حوزه علمیه مشغول تدریس وکار اداری شده ایم.
1 باتوجه به افکار برخی مدیران مساله نماز جماعت در زمان اداری چگونه است؟ حجیت زمان اداری بر ما چقدر است؟ یعنی تمام زمان ما باید منحصر در انجام کار اداری گردد؟
2 برگزاری برخی از جلسات مثل صبحگاه و زیارت عاشورا چگونه است؟
3 اصل کار اداری در چنین مکان هایی که در ارتباط با طلاب است چگونه است ؟ آیا مورد تایید شماست یا خیر؟
و بطور کلی آنچه لازم است در این زمینه ما را آگاه فرمائید که سؤال بسیاری از دوستان و رفقاست
هوالعلیم
1
به اندازه خواندن نماز حقّ دارید که از وقت استفاده کنید.
2
منظور چه جلساتی است؟
3
باید موازین رعایت شود.
پرسش: نزدیکترین راه برای نفی خواطر

کد: 630گروه: اخلاق وعرفان
با سلام در دستور عرفا، اقرب طرق نفي خواطر از راه توجه به نفس معرفي شده است. نظر به دست يا پا و ... مشخص است ولي كيفيت نظر به نفس را نمي دانم آيا بايد به ضربان قلب، تنفس، احساسات يا افكارم ويا ... توجه كنم؟ لطفا كيفيت و كميت عملي اين كار را تشريح فرمائيد و اگر كتاب سودمندي هم در اين زمينه هست معرفي فرمائيد خدا خيرتان دهد با تشكر
هوالعلیم
پاسخ این سؤال قبلا داده شده است.
سؤالات مرتبط
پرسش: نزدیک ترین راه وصول به خدا

کد: 629گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرّحمن الرّحیم
با سلام و عرض ادب واحترام
نزدیکترین باب مفتوح خود خدا کدام است؟ اگر دعاست کدام دعا؟ اگر توبه است چه توبه ای؟ میخواهم با خود خدا حرف بزنم و مطالب و حاجات مادی و معنوی ام را با او در میان بگذارم و از او بخواهم و او هم به من عطا کند؟ عطای غیر محدود و مبارک. دلم برای خدا , برای پیامبر برای امام معصوم تنگ شده است. دلم برای مثال و مَثَل خدا تنگ شده است. سلام من بر روح و روان امثال خدا. آیا آنها جواب سلام مرا می دهند تا به سوی قدس مطلق، پرواز کنم؟
هوالعلیم
آنچه از مضامین آثار بدست می آید و برهان عقلی نوید آنست نفوس مقدسۀ معصومین علیه السلام باب اللَه و حبل اللَه و صراط اللَه می باشند. و انسان برای تحصیل تجرّد و تقرّب و عبور از مهالک نفسانی و حجابهای غیب باید از آن ذوات مقدسّه مدد جوید و از آنان استمداد نماید.متأسفانه امروزه این نکتۀ حیاتی از میان جوامع مسلمین رخت بربسته و شیعیان نیز به بهانه اتّصال مستقیم به ذات پروردگار آنرا به بوته نسیان سپرده اند، توجّه و توسّل به حضرت بقیة اللَه ارواحنا فداه که ریسمان ممدود بین پروردگار و مخلوق می باشند همانند اکسیری است که مس وجود ما را به طلا مبدّل می سازد و ما را در مسیر و مکتب او پایدار و ساعی می گرداند.
توجه به آن بزرگوار یعنی تطبیق جمیع برنامه زندگی بر طبق خواست و رضای او و این مسئله است که انسان را از کریوه های عالم نفس رها می گرداند و به عالم تجرّد متصل می نماید. و اما مسئله دعا و توبه، در هر حال انسان باید خود را نسبت به اعمال خویش تائب فرض نماید و از خداوند استمداد نماید که او را موفّق به انجام عمل مرضیّ خویش گرداند.
پرسش: نحوه شروع سیر الی اللَه برای جوانان

کد: 628گروه: اخلاق وعرفان
من دختر خانم 21 ساله هستم من حدود 3سال هست که می خواهم به خدا نزدیک شوم یعنی با توجه به مقالات می خواهم سالک واقعی باشم از ته دل می خواهم مانند راه مرحوم علامه طهرانی و مرحوم علامه طباطبایی که رسیدن به خدا است می خواهم مانند آن بزرگواران باشم چکار باید کنم ؟ از کجا شروع کنم؟ نمی دانم چه باید کنم و من خیلی ترس دارم که نتوانم این راه را به خوبی ادامه بدهم چون کمی در اجرای دینم کوتاهی میکنم امر فرمایید ما جوانان چه باید کنیم ؟ من واقعا می ترسم و ترس از گناه!
هوالعیلم
به سخنرانی ها و کتاب های علّامه طهرانی توجّه کنید.
پرسش: نحوه رسیدن به یقین

کد: 627گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام حقیر استدعا دارم مرا راهنمایی کنید که چگونه میتوانم از ایمان تقلیدی به اسلام و قرآن و حضرت رسول و امامان که با هرشبهه متزلزل میشود بتوانم در این زمینه به یقین کامل و سکون قلب برسم؟ باتشکر
هوالعلیم
با مطالعه در کتب بزرگان و پیروی از راه اولیاء الهی و سلوک إلی اللَه إن شاء اللَه به این مطلوب خواهید رسید.
پرسش: نحوه اکتساب معرفة النفس

کد: 626گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم آقا علم معرفت النفس چیست؟ چگونه یاد بگیریم؟ در کتب علامه در کدام قسمت است؟ چگونه خود را بشناسیم؟
با این همه جهل چگونه مقابله کنیم؟
هوالعلیم
معرفة النّفس بواسطۀ مراقبه و تربیت سلوکی حاصل می شود و خواندنی نیست.
پرسش: موثرترین و بدترین عمل در مسیر سیروسلوک الی اللَه

کد: 625گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
براي برطرف شدن گيرهاي سلوكي چگونه توسل و دعا كنيم؟ آيا نذر كردن پول براي حرم امامزاده ها و حضرت معصومه و حضرت عبدالعظیم و ائمه عليهم السلام ، راهگشاست ؟ آيا نذر كردن خواندن قرآن براي رسيدن ثواب آن به اولياي الهي راهگشاست ؟ چه راه حلي پيشنهاد ميكنيد كه بسيار مؤثر براي رفع حجب و موانع طريق باشد؟باتشكر فراوان.
هوالعلیم
قضاء حوائج مردم در حد امکان پس از مراقبه و انجامتکالیف شرعیّه مهم ترین و مؤثرترین راه برای این منظور می باشد و مقابل آن یعنی آزرده نمودن خاطر یک فرد بدترین مانع از موانع سلوک است.
پرسش: ملاک صحت مکاشفات

کد: 624گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با سلام مکاشفاتی که در بین الطلوعین برای سالک پیش می آید ممکن است شیطانی باشند؟ چطور تشخیص دهیم الهی بودن آنها را؟
هوالعلیم
سالک باید یا خود دارای میزان و معیار باشد یا اینکه آنها را به شخصی خبیر و بصیر بازگو کند.
پرسش: مقدار و کیفیت خواب برای سالکان

کد: 623گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
1 دقیقا چند ساعت خواب در طول 24ساعت برای سالک لازم است؟
2 خواب قیلوله زمانش چه وقتی است؟ اگر خواب قیلوله چند ساعت شود استحبابش از بین میرود؟
3 اگرسالک بعد از بین الطلوعین 3یا4 ساعت (در طول سال) بخوابد مکروه میباشد (البته مجموع خوابش بیش از هشت ساعت در طول شبانه روز نشود)؟
هوالعلیم
1 هر کس باید ملاحظات خاص خودش را مدّ نظر قرار دهد.
2 قبل از ظهر و حدود یک ساعت.
3 خوب نیست.
پرسش: مقدار مصرف لبنیات و فراورده هاي حيواني

کد: 622گروه: اخلاق وعرفان
بسمه تعالي
با سلام خدمت آقاي طهراني در يكي از سخنراني هاي عنوان بصري اعلام نموديد كه خوردن گوشت در هفته 2 بار باشد لطفا اگر امكان دارد در خصوص خوردن لبنيات و فراورده هاي حيواني غير از گوشت اينجانب را راهنمايي نماييد .
با تشكر
هوالعلیم
به میزان لازم اشکالی ندارد البته برخی از افراد که ناراحتی خاصّی دارند طبق دستور پزشک باید مراعات کنند.
پرسش: مفهوم فتح باب، زمان قمر در عقرب

کد: 621گروه: اخلاق وعرفان
به نام خدا.
قمر در عقرب را چگونه محاسبه میکنند و ماچطوری بفهمیم که مثلا امروز قمر در عقرب است
2. فتح باب چیست یعنی بعد از فتح باب چه چیزهایی رؤیت میشود؟
3.برای شروع بهتراست چه کارهایی انجام بدهیم؟
4.وقتی عذر شرعی داشتیم این سیر متوقف میشود؟
هوالعلیم
1 برخی از تقویم ها نوشته اند.
2 فتح باب به معنی إدراک و بینش انسان نسبت به مصالح و مفاسد خویش است.
3 آنچه تکلیف شرع و رضای الهی است بجای آورید.
4 خیر
پرسش: معنای محاسبه

کد: 620گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با عرض سلام ، سؤال بنده راجع به کیفیت محاسبه میباشد. لطفا تفصیلا پاسخ بفرمایید و در صورت شرح در سخنرانی ها یا کتب ذکر نمایید. با تشکر
هوالعلیم
محاسبه یعنی انسان تمام کارهای روز خود را از خوبی و بدی در نظر آورده و شکر خدا را بر خوبی ها و استغفار بر بدی ها بنماید.
پرسش: معنای کدورت

کد: 619گروه: اخلاق وعرفان
كدورت يعني چي؟ چه كارهايي كدورت مياره؟ چه كارهايي كدورت از بين مي بره؟
هو العلیم
کدورت یعنی احساس دوری و قبض نسبت به پروردگار و توبه و قرائت قرآن و استغفار آنرا از بین می برد.
پرسش: معنای سیر و سلوک

کد: 618گروه: اخلاق وعرفان
آیا سیر و سلوک یک اصطلاح خاص است یا اینکه سیر به یک معنی و سلوک به معنی دیگر است؟
بسم اللَه الرحمن الرحیم
خیر هر دو به معنای حرکت و پیمودن راه خدا است. و أنَّ هذا صراطی مستقیماً فَاتّبعوه و لا تَتّبعوا السُبُل فَتَفَرَّقَ بِکُم. سیر الی اللَه و سلوک الی اللَه هر دو بمعنای واحد است.
پرسش: معاشرت با افراد

کد: 617گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام عليكم
شما در عنوان 179 فرموديد كه بدترين چيز براي سالك ، شنيدن اخباري است كه فكر او را به خود مشغول كند. خانواده ي شوهرم با آنكه از رفقا هستند ولي خيلي حرف هايي مي زنند كه فكر مرا به خود مشغول ميكند؛ در صورت تذكر دادن يا كم كردن ارتباط، ممكن است موجب ناراحتي آنها و سپس ناراحتي شوهرم شود. لطفا بفرماييد وظيفه ي من چيست؟وقتي چنين حرفهايي ميزنند چه كنم كه بر من اثر سوء نگذارد؟باتشکر فراوان.
هو العلیم
توجه نکنید.
پرسش: مطالعه کتب مرحوم علّامه طهرانی

کد: 616گروه: اخلاق وعرفان
سلام با توجه به اینکه من دانشجو هستم و نمیتوانم و وقت ندارم تمام کتابهای مرحوم علامه طهرانی را بخوانم می شود بگوئید کدامیک از این کتابها را بخوانم برای فتح باب کفایت میکند؟ آیا اگر تمام کتابها را بخوانم و عمل کنم برایم فتح باب میشود؟ در جایی از کتابهای مرحوم طهرانی خواندم که نوشته نیاز به استاد هست من در اهواز زندگی میکنم امکان رفتن به شهر دیگری برایم نیست از طرفی آدمی هستم که نمیتوانم با خواندن کتاب به تنهایی وارد سیرو سلوک بشوم و نیاز دارم که یک استاد کامل کمکم کند در شهر ما کسی نیست و از طرف دیگر افرد شیاد زیاد هستند و نمیخواهم در دام آنها بیفتم اگر لطف کنید کمکم کنید و بگوئید با توجه به این موارد من چکار باید بکنم آیا امکانش هست که شماره ایی از خودتان یا یکی از شاگردان مورد اطمینان خودتان را بدهید یا اصلا کسی را در اهواز یا شوشتر میشناسید که من بتوانم از او استفاده کنم؟ ممنون
هوالعلیم
روزی یک صفحه بخوانید کافیست.
پرسش: مضر بودن خروج انسان از منزل در هنگام شب

کد: 615گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
1 شب بيرون رفتن براي همه ي افراد چه زن چه مرد و چه بچه مضر است؟
2 برای کدامیک مضرتر است؟
باتشکر فراوان.
هو العلیم
برای زنان بیشتر است.
پرسش: مضرّ بودن صیغه موقّت برای سالک

کد: 614گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
حضرت آیت اللَه سید محمد محسن حسینی طهرانی سلام علیکم. خواهشمند است به سؤال ذیل پاسخ بفرمائید:
از یکی از رفقای روحانی شنیده ام که حضرت علامه آیت اللَه سید محمد حسین طهرانی رضوان اللَه علیه فرموده اند:
الف) با توجه به اینکه صیغه(متعه) حلال است ولی یک عمل حرام سلوکی است.
ب) برای سالک، یک زن بس است و تعدّد زوجات باعث مشغله فکری میشود.
1. آیا مطالب اظهار شده فوق را از قول آن ولی الهی تأیید میفرمائید؟ 2. نظر حضرتعالی در این رابطه به خصوص توسط رفقای روحانی متأهل چیست؟ با تشکر از لطف شما.
هوالعلیم
ایشان لفظ حرام استعمال نکرده اند ولی آن را در غیر از ضرورت خوب نمی دانستند، بطور کلّی هر چیزی که باعث مشغله فکری شود برای سالک مضرّ است بخصوص این مسئله!
پرسش: مشکلات راه سیر و سلوک

کد: 613گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم سلام علیکم و رحمة اللَه
من به تازگی در این مسیر قرار گرفتم و مشکلات عدیده ای با همسرم دارم.
در حالی که ایشان خود آشنایی با تمام این مسائل دارند و اصلا خود ایشان مرا در چنین مسیری قرار دادند و در ابتدا ایشان مرا با این مسائل آشنا کردند .
ولی در حال حاضر حتی نمازشان را با اصرار من می خوانند . ولی خود علاقه مند به این مطالب و مسائل هستند و بیشتر مواقع از من راجع به مطالبی که گذشته سؤال میکنند.
با توجه به اینکه نظر بر این است که مطالب را در اختیار هر کسی نگذاریم . من چگونه نسبت ایشان عمل کنم . آیا اشکالی دارد که ایشان را دعوت کرده و بخواهم که مسیرش را عوض کند یا باید به حال خود بگذارم در حالی که خود به شدت نیاز به همراهی ایشان دارم.
هوالعلیم
با مهر و محبت می توانید در ایشان امید ونشاط وطراوت بوجود آورید.
پرسش: مشکلات راه

کد: 612گروه: اخلاق وعرفان
با سلام محضر عبد خدا! بنده به مدت چند هفته ای میباشد که ان شاءاللَه گام در مسیر سیرو سلوک نهاده ام و کارها و اعمال عمومی در این زمینه را انجام میدهم اما در این چند شب گذشته اجنه به خواب همسرم می آیند و ایشان را آزار میدهند طوری که با داد از خواب بر می خیزند ولی بنده تا حد زیادی از آنها نمیترسم و تنها در هنگام خواندن نماز شب کمی سر و صدای عجیب از اطراف منزل به گوش من میرسد و احساس میکنم که مرا نگاه میکنند. چون در ابتدای مسیر این راه قرار دارم از شما تقاضای کمک و راهنمایی در این خصوص را دارم. اجرکم عند اللَه
هوالعلیم
توجّه نکنید خود به خود برطرف می شود.
پرسش: مسیرهای مختلف امتحان

کد: 611گروه: اخلاق وعرفان
مگه گفته نمی شه خدا هر کسی رو در برابر ما و در مسیر ما قرار می ده برحسب شخصیت خودما هست.من خودم ادم هوس بازی نیستم اما هر کی در مسیر من قرار می گیر ادم هوس باری
اخه برای چی؟
هوالعلیم
ممکن است این امور برای امتحان و کسب مراقبه بیشتر باشد.
پرسش: درخواست ناصحیح از اهل بیت

کد: 447گروه: اخلاق وعرفان
سلام.
شما مطلبی را در جلسه عنوان بصری 185 در طهران از مرحوم میرزا حبیب دربندی بیان فرموده و ایشان را فردی مصیبت زده و توقف کرده در جلسلات امام حسین تلقی فرمودید.در حالی که این داستان را ناتمام بیان فرمودید.
ادامه آن چنین است که بعد از آنکه ایشان در حرم آقا سیدالشهدا علیه السلام حضرت را به مادرشان قسم میدادند که مبادا شمر (لعنة اللَه علیه) را شفاعت کنند، از ایشان علت این در خواستش را سؤال کردند و ایشان فرمودند: من برایم مشهود و روشن شده که این خانواده به قدری کرم دارند که احتمال دارد قاتلین خویش را شفاعت نمایند.
حال با روشن شدن اصل داستان آیا برای جناب میرزا حبیب جز از طریق توسل و گریه در مصائب اهل بیت و به اصطلاح شما مصیبت زدگی این مطلب مشهود و روشن شده است؟
هوالعلیم
مطلب همان است که عرض کرده ام ایشان در این درخواست اشتباه کرده است.
پرسش: استفاده از القاب

کد: 446گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم . آيا طبق مباني حضرت علامه طهراني(ره) نام بردن از اولياي الهي بطور مثال به شكل زير ايراد دارد ؟ :
سيد سند ، باهرالنور ، نادرۀ دهر ، نابغۀ سير و سلوك الي اللَه ، جبل العرفان ، حجت الحق ، سيدالعرفاء والمشايخ ، انسان العين و العين الانسان ، كامل مكمل ، صاحب ولايت كليّۀ الهيّه ، نائب الحجة(عج) ، وليّ خدا ، حضرت علّامه حاج سيّد علي قاضي طباطبائي تبريزي ( نوّراللَه مرقده) . باتشكر
هوالعلیم
اشکالی ندارد.
پرسش: ویژگی های استاد کامل

کد: 445گروه: اخلاق وعرفان
اينجانب استاد اخلاقي دارم كه روحاني است و تسلط روحي بالايي بر شاگردانش دارد و در برخي مواقع احساس مي كنم ناظر بر من است و احوالات روحي ام را زير نظر دارد در حالي كه كيلومترها با هم فاصله داريم و اين احساس توهم و تخيل نيست و كاملا واقعي است. ايا اين مساله بر رسيدن آن استاد به مرتبه انسان كامل دلالت دارد؟ با تشكر
هوالعلیم
این مسئله ارتباطی به کمال فرد ندارد.
پرسش: نیاز به استاد

کد: 444گروه: اخلاق وعرفان
سلام من مدت 2 سال بیشتر است که نمازهایم را اول وقت می خوانم اشتباهات گذشته را جبران کرده و توبه کرده و به نظر خودم آمادگی داشتن استاد را دارا هستم و حتی برای اینکه خدا استادی بر سر راه من قرار دهد بارها نذر کرده اما هنوز تنها در تلاشم من یکبار چهله نشینی کردم اما واقعاً بدون استاد پیشرفت ممکن نیست از شما درخواست دارم مرا کمک کنید.
هوالعلیم
ما هم از خداوند درخواست می کنیم که خودش فرد شایسته ای را برای شما مقرّر بفرماید.
پرسش: نحوه شناخت استاد کامل

کد: 443گروه: اخلاق وعرفان
با سلام در جلسه 26 عنوان بصري گفته ايد كه راهبر و دستگير بايد به علم حضوري خضري رسيده باشد و اگرنه نمي تواند دستگيري كند. سؤال اين است كه ما چگونه مي توانيم بفهميم كه راهبر ما آنگونه است؟ جز اينكه كردار او را به كتاب و سنت ارجاع دهيم. راهي كه خود ائمه فرموده اند.
هوالعلیم
شرح این مطالب در جلد دوم کتاب اسرار ملکوت آمده است.
پرسش: نحوه سیر و سلوک در صورت عدم دسترسی به استاد کامل

کد: 442گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم آقا شما درپاسخ سؤالی فرمودید:
"خودشناسی همان طریق خداشناسی است که به واسطۀ تربیت نفس به دست استاد خبیر تحقق پیدا می‌کند و راهی جز این وجود ندارد."
ما که دسترسی به استاد خبیر نداریم چه کنیم؟ دست روی دست بگذاریم؟ آیا مطالعه کتب علامه کفایت میکند؟
هوالعلیم
پاسخ در جلد سوّم اسرار ملکوت داده شده است.
پرسش: نحوه دستیابی به استاد کامل

کد: 441گروه: اخلاق وعرفان
با سلام احتراما چه طریقی سیر کنیم که استادی الهی دست ما را بگیرد و به استادی الهی دست یابیم .چه ذکری را و به چه صورت در این کار موثر میدانید؟ باتشکر
هوالعلیم
این مطلب در کتاب اسرار ملکوت جلد سوّم آمده است.
پرسش: معرفی استاد

کد: 440گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام
لطفا اساتید راه رفته مشهد را اگر میسور است بفرمایید.
هوالعلیم
اطلاعی ندارم.
پرسش: مدعیان دروغین

کد: 439گروه: اخلاق وعرفان
حقیر می خواستم بدانم چرا برخی از علما و غیر علما دعوی باطل دارند و با نشان دادن در باغ سبز به قول مرحوم حداد رحمت خدا بر او باد، مردم را به دور خود جمع می کنند؟ والسلام علیکم و رحمة اللَه
اين مسئله اختصاص به زمان فعلي ندارد بلكه پيوسته در طول تاريخ عدّهاي به نفاق و دروغ مدّعي مسئوليّت و رسالتي بودند كه خود فاقد شرائط تبليغ آن بودند و نه تنها در سلسله عرفان و سلوك بلكه در سایر عرصههاي تبليغاتي ديني نيز چنين بوده است. مگر ما كم مدّعيان فقه و فقاهت داشتيم كه در طول تاريخ چه بر سر اسلام و مسلمين آوردند و با باصطلاح در باغ سبز نشان دادن به مردم خلق متحيّر را بسمت و سوي خود و منافع و اغراض و منويّات دنيائي و نفساني مي كشاندند، اينهمه دروغ پردازان و جعل كنندگان خبر و حديث امثال ابوهريره و سمرة بن جندب كه پايههاي حكومت جائرانه خلفاء و حكّام بر دروغ پردازاي آنان استوار گشت و اينهمه از علماء اهل سنّت كه موجب بقاء و استمرار نظامهاي مستبدّانه گشتند مگر جز اين بود كه با دستاويز قراردادن جاذبهها و امور اغفالگر مردم را بسمت خواستههاي نامشروع خود كشاندند. ناگفته نماند كه هميشه هر دعوي باطل و ادّعاي نفساني و شيطاني در پشت يك انگيزه خير و ظاهر الصلاح و وجهه حق خود را مخفي و مستور مينمايد تا چهره نفاق وباطن مكر و حيله او براي مردم فاش نگردد و آن چهره موجّه و ظاهرالصّلاح را وسيله ارتزاق و استمرار بقاي خويش قرار مي دهد. از زمان خلقت آدم تا نبيّ خاتم اين چنين بوده است و از زمان پيامبر اكرم صلّي اللَه عليه و آله و سلّم تاكنون و پس از اين نيز چنين خواهد بود. مسئله عرفان نيز از اين مرام مستثني نبوده است. پيوسته افرادي بودهاند و خواهند بود كه با طرح حكايات و بيان نكات و ظرائف و حالات بزرگان و امور غير عادي و كرامات و روايات وارده در مسائل اخلاقي و عرفاني و اقدام به جلسات و انتساب به بزرگان و دعوي تَتَلمُذ و شاگردي نزد آنان مردم ساده لوح و بي خبر را به دور خود جمع مينمايند و از حضور آنان جهت بقاء حیات دنیوی و ارضاء لذائذ نفسانی و شیطانی خود بهره می گیرند و تمام این قضیه برانگیخته از هواي نفس و اميال شيطاني آنان ميباشد و تا نفس و نفسانيّات باقي است اين سيره و روش برقرار ميباشد. مهم اينست كه هركس مسئول رفتار و گفتار خويش است و بايد پا را فراتر از حدّ خود نگذارد و به فرمايش مولاي متقيان اميرالمؤمنين عليهالسّلام : رحم اللَه من عرف قدره موجب گرفتاري و هلاكت ديگران و خسران و بدبختي خود نشود.
پرسش: لزوم عمل به وظیفه

کد: 438گروه: اخلاق وعرفان
با توجه باینکه بعد مکانی از استاد تاثیری بر دستگیری استاد از شاگرد ندارد،انسان از کجا بداند تحت ولایت استاد می باشد یا خیر؟تحت ولایت بودن چه علایمی دارد؟
هوالعلیم
انسان به وظیفهی خود عمل کند دیگر دغدغهای به خود نباید راه دهد.
پرسش: لزوم تبعیت استاد

کد: 437گروه: اخلاق وعرفان
سلام زیر نظر استاد بودن در چه زمانی از سیر و سلوک ضرورت پیدا میکند و چگونگی یافتن استاد را هم بفرمایید
هوالعلیم.
از ابتداء سلوک باید با استاد همراه و همنشین بود و اگر برای انسان میسّر نگردید، باید به شیوه ای که در جلد سوم اسرار ملکوت خواهد آمد، عمل نمود.
پرسش: انتخاب استاد

کد: 422گروه: اخلاق وعرفان
باسلام اینجانب جوانی 32 ساله میباشم که 2سال است در طریق سیر وسلوک خود را به خدا سپرده ام و به نظر خودم اگرخدا بخواهد کسی را هدایت کند و در طریق قرار دهد خودش استاد و مرشدی سر راه او قرار میدهد ولی هنوز کسی را پیدا نکرده ام به نظر شما چکار کنم ؟
هوالعلیم
همچنانکه خود متذکر شدهاید اگر خدا بخواهد خود راه را نشان خواهد داد.
پرسش: مسائل اخلاقی و روابط زناشویی

کد: 419گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با سلام
بسیار عذرخواهم اگر جای مطرح نمودن این سؤال، در این جا نبوده است. اما به هر حال موردی است که می‌بایست دوستان در مورد آن اطلاع داشته باشند.
تا به حال در مورد مسائل خصوصی زناشویی و رعایت شئونات اخلاقی این مسئله و به خصوص لزوم رعایت مواردی که یک سالک الی ‌اللَه باید توجه داشته باشد شاید مطلبی بیان نشده است. لذا خواهشمندم در صورت صلاحدید مطالبی مکفی دستور فرمایید.
و السّلام علی من اتّبع الهدی
هوالعلیم
إن شاء اللَه در سلسله مباحث عنوان بصری مطرح خواهد شد.
پرسش: شناخت استاد

کد: 436گروه: اخلاق وعرفان
باسلام خدمت شما در ابتدا از اینکه سؤالم طولانی است ببخشید. بنده یک سؤالی از شما داشتم با اینکه ممکن است چندین بار به این سؤال من شما جواب داده باشید . مرحوم علامه آیت اللَه طهرانی در کتاب روح مجرد صفحه 429 بعد از اینکه ایرادات وارد بر فرقه شیخیه را بیان می کنند می فرمایند : اما افرادیکه بدون رهبر و دلیل ، خودسرانه راه ریاضت در پیش گرفته،وبنای نمازهای مستحبی و روزه ی دوام و ترک حیوانی و ذکر و ورد و فکر خودسرانه، از مطالعه کتب یا تبعیت و پیروی استاد غیر کامل ،و یا از روی انتخاب و اختیار خویش نموده اند ابداً نمی توانند از این منزل بارسفر بندندو….. حال سؤال بنده اینست که واقعا برای کسی مثل بنده که 19 سال دارم و همچنین دسترسی به استاد کامل ندارم و نمی شناسم و جز همین کتابهای عرفانی عرفا چیزی دستم نیست چه راهی برای رسیدن به راهی که عرفای بزرگی مثل علامه طباطبایی و طهرانی توصیه کرده اند انتخاب کنیم چون بنده واقعاً دچار شک و دودلی فراوانی شده ام چون بزرگان دیگری هم تأکید دارند در ابتدای راه سیر مطالعاتی فقط از یک نفر داشته باشند تا دچار اضطراب قلب نشویم حال بنده سر در گم شده ام از اینکه هرروز سر توی یک کتاب می کنم ویک راهی پیدا می شه.ازشما تمنا و خواهش دارم به بنده در این امر کمک کنید.با تشکر
هوالعلیم
توضیح این پرسش انشاءاللَه در جلد سوم اسرار ملکوت خواهد آمد .
و فی الجمله عرض می کنم مطالعۀ کتب مرحوم والد قدس سره می تواند موجب فتح باب و رفع ابهام گردد ، انشاء اللَه موفق باشید .
پرسش: شاگردی استاد کامل فوت کرده

کد: 435گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم آیا میشود در صورت پیدا نکردن استاد کامل تحت تربیت عرفای کامل فوت کرده مثل آیت اللَه قاضی در آمد.؟ از چه طریقی؟
هوالعلیم
پاسخ این سؤال در جلد سوّم اسرار ملکوت آمده است.
پرسش: سردرگمی در انتخاب راه و استاد

کد: 434گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
باعرض سلام با وجود نظرات مختلف درباره مسائل معارف دینی اعم از عقاید، اخلاقیات، فقه و... در میان بزرگان دینی با وجود اینکه حتی از یک مکتب استفاده کرده اند و هرکدام از آنها به تنهایی مورد تایید علما می باشند، کسی که در اول مسیر سلوکی خود با آرائ مختلف این بزرگواران مواجه است دچار سردرگمی می شود و همچنین این امر باعث تشتّت افکار عموم می شود. لطفا راه حلی برای این مسئله بیان فرمایید. با تشکر
هوالعلیم
بنده درباره این مطلب در کتاب اسرار ملکوت جلد سوّم مطالبی عرض کرده ام.
پرسش: دستگیری و راهنمائی

کد: 433گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم . احتراماً پاسخ سئوالهاي زير را بفرماييد :
1 نظر حضرت علامه طهراني(ره)درخصوص رساله ي نورالوحده خواجه حوراء چيست ؟
2 آيا فقط سالكي كه اسفار اربعه را طي كرده باشد توان دستگيري را دارد ؟ براي افراد مبتدي چطور مشخص شود كه اين سالك به مقام بقاء رسيده ؟ آيا با مفاهيمي كه در عرفان نظري آمده ميشود تطابق داد و نتيجه گرفت؟
3 آيا در زماني كه دسترسي به كامل مكمّل علي الظاهر ممكن نيست ميشود در باطن به او توجه كرد ؟
4 حضرت سيدهاشم حداد (ره) وصي باطني آيت اللَه قاضي (ره) بودند ولي در وصيتنامه مرحوم قاضي (ره) اسمي از ايشان نيست بدليل اينكه خوب ، وصي باطني بوده . بهمين دليل آيا به اين معتقد نباشيم كه علامه طهراني(ره) هم وصي باطني دارند و به اين علت گمنام مي باشد؟
5 تعصب داشتن به مسئله توحيد و اصل وحدت الوجود و انكارنكردن و بروز آن از نظر جنابعالي ايرادي دارد ؟
6 چرا شاگردان حضرت آقاي حداد (ره) رابطه استاد و شاگردي با علامه طهراني(ره) نداشتند و شايد هم داشتند ؟!
7 اين مطلب كه در روح مجرد هم آمده چه توجيه و شرحي دارد كه " در سفر همدان و در بهار ، جناب حداد(ره) فرمودند : آقاي انصاري همداني(ره) اينجا دنبال من ميگشته و بهمين دليل معلوم ميشود آيت اللَه بهاري مقامات چنداني نداشته " البته اگر عين عبارات را نياوردم پوزش ميخواهم . اميدوارم اشتباهي نكرده باشم .
8 علامه طهراني (ره) لفظ امام را فقط براي امام معصوم(ع) مي آوردند . پس چرا در قرآن كريم درباره حاكمان كفر عبارت " ائمة الكفر " را بكاربرده است ؟
ممنون از حوصله و وقتي كه صرف نموديد . ياعلي
هوالعلیم
1 ایرادی بر آن وارد نیست و مطالب آن صحیح است
2 دستگیری به معنای عبور نفس از کثرات حتما باید توسط استاد کامل باشد و امّا به معنای راهنمائی اشکالی ندارد توسط فرد خبیر نیز باشد.
3 باید به امام معصوم علیهم السّلام توجّه نمود.
4 ممکن است باشد بنده اطّلاعی ندارم.
5 مسئله وحدت وجود اصلی مسلّم و غیر قابل انکار تشیّع است.
6 داشتند.
7 توضیح این مطلب را در جلد دوّم اسرار ملکوت داده ام.
8 در قرآن امام کفر است نه امام به نحو مطلق!
پرسش: دستگیری توسط انسان کامل

کد: 432گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
آيا فقط كسي كه انسان كامل است ميتواند دستگيري كند؟شنيده ايم كه مرحوم حداد در سفر دوم خود بودند كه مرحوم علامه را دستگيري كردند.آيا اين حرف صحيح است؟آيا فرد كامل نشده ميتواند دستگيري كند؟لطفا برايم توضيح دهيد .
باتشكر فراوان
هوالعلیم
دستگیری فقط از استاد کامل متمشّی است. بلی اگر استاد کاملی نبود انسان با راهنمائی فرد خبیر و بصیر مثل وصّی ظاهری چنانچه مرحوم علامه طهرانی قدس سره درکتاب روح مجرد فرمودند می تواند به راه خود ادامه دهد .و این مطلب که مرحوم حداد در سفر دوم بودند اشتباه است.
پرسش: درخواست معرفی استاد

کد: 431گروه: اخلاق وعرفان
سلام حضور استاد بزرگوار آیا ممکن است شما شخص خاصی را به ما معرفی کنید تا در صورت امکان این بنده حقیر خدا را راهنمایی کند و در صورت امکان اگر قبول کند با او در ارتباط باشم و از انفاس قدسی او ما هم به راه راست هدایت شویم با تشکر .
هوالعلیم
بنده فردی را سراغ ندارم.
پرسش: درخواست معرفی

کد: 430گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت آیت اللَه سیدمحمدمحسن حسینی طهرانی از آنجایی که من فقط شما را در حد دیدن اسمتون در کتاب روح مجرد می شناسم از شما خواهشمندم سوابق تحصیلی و حوزوی به یک عکس رو در اختیار بینندگان سایت قرار بدید تا بیشتر با شما آشنا بشیم . سؤال دیگر ام این بود که حدودا از ورود به حوزه تا اجتهاد برای فرد مشتاق چقدر طول می کشه؟
هوالعلیم
1 آواز دهل شنیدن از دور خوش است.
2 افراد بر حسب استعداد و تلاش متفاوت می باشند.

پرسش: درخواست استاد

کد: 429گروه: اخلاق وعرفان
به نام ایزد یکتا
با عرض سلام خدمت جناب حضرت آیه اللَه حاج سید محمد محسن حسینی طهرانی.
با کسب اجازه از محضر باریتعالی جل جلاله به شرح مختصری از مواردی که بر اینجانب رخ داده و بیان احوالات حال میپردازم با علم به اینکه اگر خواست و مشییت الهی باشد از این طریق جواب و یا راهی برای مسیرم باز میشود و اگر ملزم به صبرم با دیده منت و با تمام وجود صبر پیشه کرده تا به زمان و راهی که او صلاح حالم بداند رهنمائی شوم.
از ایام کودکی مرا به وسایل مخصوص خودش با ذات پاک و یکتایش آشنا مینمود تا به فضل و کرمش در دهه بیست سالگی در مسیر شناخت ادیان به قدر توانم قدم گذاشته و نهایتا دانستم که همانا تسلیم واقعی در برابر ذات اقدسش همانا دین برتر و گزیده خاتم النبین میباشد. پس از گذشت سالیانی و طی مسیر البته نه چندان پیوسته با استادی بزرگ آشنا گشتم و از طریق ایشان مسیرم، شکل منسجم تر و متمرکز تری گرفت. البته همواره میدانستم که این استاد علی رغم مرتبه و جایگاه رفیعشان در دستگاه الهی به مانند سایر مراحل برایم دائمی نخواهد بود اما هیچ فکر نمیکردم به این زودی دیگر موفق به کسب فیض از طریق راهنمائی های ایشان نشوم. بعد از ایشان من که تا حدودی با راه آشنا شده بودم مسیر را بدون استاد طی کردم و در مدت این سه سال و اندکی بیش، سعیم را بیشتر، و رفته رفته با نفسم مجاهده میکردم و دچار امتحانی به غایت سخت شدم که امتحانات یومیه ام را تحت تاثیر میگذاشت. به حول و قوه الهی و با صبری که تنها و تنها او مرا به آن رهنمائی میکرد به فضل الهی از آن خارج شدم. اگرچه میدانم خطاهائی نیز کرده و لطف او مرا از دام بلا خارج نمود، الحمدلله.
در حال حاضر تشنه تر از هر زمانی چشم یاری تنها و تنها از حضرت حق داشته و به غایت منتظر ظهور آن یگانه در آسمانی هستم انشاللَه، اما همانطور که در نامه قبلی که هنوز جوابی دریافت نکرده ام مطرح نمودم حس میکنم به استادی نیاز دارم تا بتوانم صحیح طی طریق کنم البته در ابتدا نوشتم که راضی به رضای او هستم و با تمام وجود تفویض امر نموده ام. حال دیگر نیز هرچه شما صلاح بدانید.
با تشکر و التماس دعای فراوان
هوالعلیم
انشاءاللَه خداوند متعال شما را بیش از پیش موفق به ادراک فیوضات و اکتساب کمالات بفرماید بنده قابل مطالب مطرح شده در سؤال نیستم ولی از مرحوم والد رضوان اللَه علیه که قطعاً ایشان را فرد کامل و عارف واصل می دانم شنیدم که هرکس مطالب مندرج در تألیفات ایشان را مطالعه کند و کمر همّت بر تطبیق برنامه حیات خود با آنها ببندد ، به یقین خدای متعال بر او فتح باب خواهد کرد و راه را نشان خواهد داد زیاده عرض نیست . انشاءاللَه موفق باشید.
پرسش: تهذیب نفس

کد: 428گروه: اخلاق وعرفان
جناب استاد
من برای طی مراحل سلوک الی اللَه در مشهد به استاد و ولی مبّرزی چون پدر گرامیتان رحمة اللَه علیه نیاز دارم لطفا مرا راهنمایی کنید.
لازم به ذکر است پیش از این در جلسات شما به مقدار اندک بوده ام و سلسله جلسات شما را طی سال 76 تا کنون از طریق سایت و فایلهای آنجا گوش فراداده و سعی کرده ام یک به یک ملکه کنم.
هوالعلیم
بنده استاد سلوک و مربیّ مهذّبی را همچون مرحوم والد رضوان اللَه علیه در زمان حاضر نمی شناسم.
پرسش: تفاوت میان عارف باللَه و بامراللَه

کد: 427گروه: اخلاق وعرفان
مرحوم حضرت علامه طهرانی (رضوان اللَه تعالی علیه) در کتاب شریف روح مجرد، القابی را که برای حضرت آیة اللَه العظمی حاج سید علی قاضی ذکر می فرمایند آورده اند که: عارف باللَه و بامراللَه، مستدعی است بفرمائید این دو عبارت به چه معناست؟
هو العالم
عارف و عالم باللَه به شخصی گفته می شود که به مرتبه معرفت شهودی ذات اقدس حقّ در هر سه مرتبه فعل و صفت و اسم رسیده و آنگاه با فناء ذات خود در ذات پروردگار هیچ تعیّن و استقلالی را برای خود باقی نگذارد، وجود او وجود حضرت حقّ و اوصاف و کردارش همه وهمه منبعث از او باشد، در این صورت دیگر قیاس او با سایر افراد بشر در هر مرتبه از کمال باطل است زیرا وجود او و حقیقت بشریّت او متحوّل به وجود و حقیقت حضرت حقّ شده گرچه هنوز ملبّس به لباس بشر است. و امّا عالم بأمر اللَه به فردی گفته می شود که با صرف عمر و مجاهدت در تحصیل آداب و مبانی شرع به مرتبه و مرحله اجتهاد رسیده باشد؛ چنین فردی که به علوم اسلامی چون حکمت و فلسفه متعالیه، عرفان نظری، تفسیر، تاریخ، فقه و اصول وحدیث و غیره به اجتهاد مطلق رسیده باشد، عالم به امر و نهی الهی در مقام حکم و فتوی خواهد بود و صد البته کسی که مشام جانش به نفحات قدسی عالم قدس معطّر نشده باشد و بر ضمیر و قلبش بارقه های جلال و جمال الهی نتابیده باشد و از مواهب خاصّه و عنایات ویژه اولیای الهی نصیبی نیافته باشد طرفی از این علوم متعارفه نخواهد بست. چنین فردی که جامع بین دو مرتبه و حائز این دو مرحله باشد به عالم باللَه و بأمر اللَه خوانده می شود امثال: مرحوم بحرالعلوم، علّامه قاضی طباطبائی، علّامه طباطبائی و علّامه طهرانی قدس اللَه اسرارهم.
پرسش: آیا استاد اخلاق باید مجتهد باشد؟

کد: 426گروه: اخلاق وعرفان
آیا استاد اخلاق به معنای دقیق کلمه می تواند مجتهد نباشد؟
اگر خیر پس سید هاشم حداد چه؟
اگر بله می تواند مجتهد نباشد پس آیا جاهایی در سلوکش وجود ندارد که حداقل شک کند که این طریقت با شریعت هماهنگ هست یا نه؟ (بفرض استادش در قید حیات ظاهری نباشد.)
هوالعلیم
شرط سلوک در محضر استاد کامل یقین و قطع به ولایت او است و اگر کسی شک کند حق ندارد نزد ولیّ الهی به شاگردی و سلوک بپردازد.
پرسش: آرامش قلبی

کد: 425گروه: اخلاق وعرفان
با سلام،
احتراما، خواهشمند است دستوری برای رسیدن به آرامش قلبی و رفع اضطراب برای اینجانب مرحمت فرمائید. بنده چندین سال است که از خدای عزوجل درخواست نموده ولی به نتیجه نرسیده ام.
جملات لا حول و لا قوه ...... و آیات رب الشرح لی .... را امتحان نموده ام ولی نتیجه نگرفته ام. لطفا برای اینجانب دعا بفرمائید.
ضمنا بنده یک سؤال دیگر نیز داشتم: آیا الهام قران به دل کربلایی کاظم در یکی از روستاهای اراک صحت داشته است یا خیر؟
بنده با خصوصیات و شخصیت جنابعالی از طریق یکی از بستگانم آشنا شده ام وبارها از خدا خواسته ام تا اگر شما ولی خدا هستید بمن نشانه ای بنماید.
هوالعلیم
بلی صحّت دارد.
بنده محتاج دستگیری و ارشاد هستم و ولیّ خدا دارای شرائطی است که بنده فاقد آنها می باشم.
پرسش: انتخاب استاد

کد: 424گروه: اخلاق وعرفان
بنده به خاطر رفع تحیّر کمی که در مورد یکی از بزرگان داشتم به قرآن تفألی زدم البته برای خالص کردن نیت. صفحه ی 223 از سوره ی هود آمد آیا می توان به آن برای خود اعتماد کرد؟
بسم اللَه الرحمن الرحیم
معیار و ملاک در قبول و ردّ هر سخن و عقیده ای علم بر اساس اصول و طرق موصله عقلیه و شرعیه می باشد و با تفأل و استخاره و سایر امور متداوله بین عوام حجت شرعی برای متابعت و پذیرش قول کسی تمام نمی شود.
پرسش: انتخاب استاد

کد: 423گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الحيم
با سلام
اينجانب با توجه به علاقه اي كه نسبت به عبادت خداي تبارك و تعالي پيدا نموده ام هر چه سعي مي كنم كه اين عبادت ها را نظم و هدفي بدهم نمي توانم به مانند ديوانه اي مي شوم كه از خود بي خود شده است.
با توجه به استفاده از اين ايامي كه خدا به اين بنده حقير نموده است مي خواهم با معرفي شخصي نهايت استفاده از اين ايام زنده بودنم را ببرم.

و من اللَه توفيق
هوالعلیم
انشاءاللَه خداوند توفیق شما را بیشتر گرداند، مهم عمل به دستوراتی است که توسط بزرگان داده شده است نه به دنبال فردی گشتن.
پرسش: عبادت فردی و اجتماعی

کد: 357گروه: اخلاق وعرفان
عبادات فردي زودتر انسان را به كمال مي‏رساند يا عبادات اجتماعي ؟
هوالعلیم
هر کدام جای خود را دارد.
پرسش: استحباب پاسخ سلام به صورت کتبی-عمل به دستورات و اذکار سلوکی می بایست تحت اشراف فرد خبیر باشد

کد: 421گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم ورحمۀ اللَه وبرکاته
1. با توجه به بیانات فقها رضوان اللَه تعالی علیهم در رد سلام غیر شفاهی (همچون غائب یا نامه) و روایات باب، آيا قدر متقین استحباب رد است؟ وآيا مي توان با تمسك به سیره حضرت رسول أكرم وأئمة هداة معصومين عليهم السلام وجوب رد اينگونه سلام را ثابت کرد؟ (با توجه به اینکه حضرات معصومین علیهم السلام جواب سلام نامه ها را می نوشته، و خود نیز مثلا امام حسین علیه السلام ابتداء در نامه سلام می نوشته اند) وآیا اساسا می توان با تمسک به وجوب فوری رد سلام شفاهی، این گونه سلام هایی که فاقد جنبه فوریت هستند را سلام شرعی قلمداد نکرد؟ آیا تشخیص مسأله به عرف راجع نیست؟ علی العموم آیا جواب سلام نامه و موارد غیر مباشر، جزء مکارم اخلاق نیست؟!
2. در رابطه با کتب شیخ أكبر قدس سره وشيخ كبير رضوان اللَه تعالى عليه كه فرموديد قابل استفاده براي عموم نيست، آيا فرموده شما مخالف با بيانات خود شيخ أكبر قدس سره درباره كتاب هاي گوناگون خودشان نيست. مگر نه این است که در باره مثلا كتاب (مواقع النجوم ومطالع أهلة الأسرار والعلوم) خود فرموده اند اين كتاب را براي همه طبقات مسلمان تاليف كرده اند، چه مبتدی و چه متوسط و چه استاد کامل، بلکه فرموده اند این کتاب انسان را از استاد بی نیاز می کند، بلکه استاد به این کتاب نیازمند است و هر که این کتاب به دستش رسید با توکل بر خداوند از آن استفاده کند. این نص گفتار شیخ اکبر است:
(یغني عن الأستاذ، بل الأستاذ محتاج إليه، فإن الأستاذين فيهم العالي والأعلى، وهذا الكتاب على أعلى مقام يكون الأستاذ عليه، ليس وراءه مقام في هذه الشريعة التي تعبدنا بها. فمن حصل لديه فليعتمد بتوفيق اللَه عليه، فإنه عظيم المنفعة. وما جعلني أن أعرّفك بمنزلته إلا أني رأيت الحق في النوم مرتين وهو يقول لي: أنصح عبادي، وهذا من أكبر نصيحة نصحتك بها، واللَه الموفق...).
وبالجملة منظور آن است كه آیا می شود به دل را به (کتب حضرت شیخ محیی الدین عربی رضوان اللَه علیه منوط به معرفت وافی نسبت به مبانی فلسفه و عرفان است و هر کسی نمی تواند استفاده کند) خوش کرده و دل های عاشق را از آشنایی با کتب اصیل عرفانی بر حذر داشت؟!!
در آخر، آیا می توان در دوران أمر بین گفتار شیخ أکبر قدس سره (که به فرموده حضرت آقای قاضی قدس سره بعد از معصوم علیهم السلام کسی به علو قدر ایشان نیامده) وبین فرموده شما سید بزرگوار، گفتار شما را ترجیح داد؟!
در پایان از اطاله حدیث جثیث وجأث جديث معتذر و از جوث داران جثیث حث حثیث خواستارم.
هوالعلیم
و علیکم السلام و رحمة اللَه.
پاسخ سؤال اول: قدر متیقّن و ماهو المتعارف و علیه السیرة وجوب ردّ سلام است بصورت شفاهی و به لحاظ ترتّب ملاک استحباب آن در غیر صورت شفاهی .
واما مسئله حضرت شیخ محی الدین أعلی اللَه مقامه:
فرمایشات ایشان منافاتی با عرائض حقیر ندارد.عرض بنده این است که رعایت دستورات سلوکی و اذکار باید با اشراف فرد خبیر باشد و چه بسا در بعضی از اذکار و دستورات تغییراتی بر حسب اختلاف نفوس و تفاوت حالات پیدا می شود و خودسرانه عمل کردن چه بسا افراد را با مخاطره هایی مواجه خواهد ساخت.
و اینکه ایشان می فرمایند این کتاب برای همه است ، منظور اینست که با هدایت و ارشاد خبیر همه می توانند استفاده کنند.
پرسش: اثبات ولایت علامه طهرانی

کد: 420گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم با عرض سلام لطفا بفرماید در برابر این پرسشی که دیگران از انسان می کنن مبنی براین که به چه اساسی علامه طهرانی را ولی میدانی و ولی خدا چه صفتی دارند چه پاسخی بدهیم چون این مسئله برای خودم حل شده بود و علامه را از روی کتبش شناخته ام ویقین دارم به ولی بودن ایشون ولی برای دیگران که تفکرات مادی دارند قابل پذیرش و قانع کننده نیست و من نمی خواهم که دیگران فکر کنن که مکتب ما حرفی برای گفتن ندارد لطفا کمکم کنید
هوالعلیم
پاسخ این سؤال در جلد دوم اسرار ملکوت آمده است.
پرسش: طلب فرزند از خداوند متعال

کد: 418گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
اگر زن و شوهری تصمیم به بچه دار شدن گرفتند(به خاطر وظیفه ی خدایی نه به خاطر تنوع و...)، چنانچه بعد از چند بار نزدیکی بچه دار نشدند:
1) آیا وظیفه ی خدایی آنان این است که به دنبال معالجه برآیند یا تسلیم خدا باشند که هر وقت او خواست به آنها بچه دهد؟(چه چیزی وظیفه ی خدایی آنهاست؟)
2)اگر وظیفه ی خدایی آنها رجوع به پزشک برای معالجه هست، اگر بعد از چند مرتبه نزدیکی بچه دار نشدند، باید به پزشک مراجعه کنند؟
باتشکر فراوان.
هوالعلیم
اگر اهتمام لازم را بنمایند به وظیفه عمل کرده اند و رجوع به پزشک در همین راستا می باشد.
پرسش: زمان و کیفیت زناشويي

کد: 417گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و احترام. آيا بزرگان در مورد نزديكی و ميزان و چگونگی‌ آن دستوراتی‌دارند؟ چند بار در هفته نزديكی صورت بگيرد وچگونه؟ با تشكر
هوالعلیم
آنچه که از بزرگان درباره این مسئله بدست می آید اینست : انسان باید در رابطه با این مسئله جنبه عقلانی آنرا ملاحظه نماید یعنی تا ضرورت و نیاز پیدا نشود اقدام نکند واز روی هوسرانی افسار گسیخته به این مطلب نپردازد و همّ و غمّ خود را منحصر در این جهت نکند بلکه همانند دارو و غذای مفید برای بدن به آن توجّه نماید، زیرا کثرت این مطالب موجب تنزّل نفس از مرتبه عقلانی به شهوانی وحیوانیت می شود. البته باید توجه داشت که ابراز محبت و ایجاد ارتباط عاطفی بین زن و شوهر از اهم امور می باشد و آن با مسئله نزدیکی متفاوت است .
پرسش: حدیث در مورد همسریابی

کد: 416گروه: اخلاق وعرفان
آیا حدیثی به دختران سفارش کرده که برای یافتن شوهر به نماز جمعه بروند؟
هوالعلیم
خیر چنین چیزی نیست.
پرسش: مشکلات ازدواج

کد: 415گروه: اخلاق وعرفان
با سلام
دختری هستم 30 ساله مجرد دارای دو خواهر کوچکتر از خود هستم که تفاوت سنی ام با انها به ترتیب 1و 9 سال است من فرزند اول خانواده هستم خواهر کوچکتر از من 5 سال پیش ازدواج کردو دارای یک فرزند می باشد و حالا خواهری که 9 سال ازمن کوچکتر است قصد ازدواج دارد و خانواده و خواهرم راضی به این وصلت هستند و به خانواده پسر هم تا حدی جواب مثبت داده اند و این مسئله به شدت در روحیه من تاثیر گذاشته به طوری که کمتر با خانواده صحبت می کنم و احساس افسردگی و ناراحتی شدید دارم با اینکه دختری هستم که ازنظر قیافه ظاهری بهتر از خواهرم هستم اما تا کنون با تمام دعاهایی که کرده ام قسمتم به ازدواج نشده است دیگر از همه چیز نا امید شده ام و هم اکنون هم خانواده ام من را در کار انجام شده قرار داده اند و ازمن می خواهند که نظرم را بیان کنم و من که بسیار از انها دلگیر هستم ( به دلیل نادیده گرفتن احساسات من) راضی به جواب دادن نیستم و هر چه به انها می گویم که خودتان هر کاری که به صلاح می دانید انجام دهید و من را به حال خودم بگذارید قانع نمی شوند و من تصمیم دارم که در هیچ یک از مراسمهای خواهرم شرکت نکنم و به حال خودم باشم اما باز خانواده ام با این کار من هم مخالف هستند و می گویند که تو باید در همه مراسم باشی و گرنه ما به خانواده پسر جواب رد می دهیم بر خلاف میل باطنیمان و من نمی دانم چه کنم
خودم را نادیده بگیرم و بر خلاف میلم و با ناراحتی تمام راضی شوم که می دانم این امر به شدت به روحیه من ضربه می زند
یا اینکه سر حرف خودم باشم و راضی نشوم
خواهشمندم من را راهنمایی کنید
هوالعلیم
مسئله ازدواج از مسائلی است که انسان به وضوح تقدیر ومشیت الهی را درآن مشاهده می کند ، بنابر این شما با تسلیم در برابر اراده پروردگار واستعانت از او در همه این مراسم شرکت کنید وشاید همین عبور شما از مسائل نفسانی و گذشت شما راه را برای رسیدن به آینده ای دل پذیر فراهم کند.
پرسش: فاصله زمانی بین عقد و عروسی

کد: 414گروه: اخلاق وعرفان
بهترین فاصله زمانی بین عقد و عروسی(دوران عقد ) چقدر است 5 ماه آیا مناسب است؟
هوالعلیم
این مقدار زیاد است حدّ مناسب بیش از دو ماه نباشد.
پرسش: عدم ازدواج

کد: 413گروه: اخلاق وعرفان
با سلام ، جواني تقريبا مذهبي هستم و از وضع مالي نسبتا خوبي برخوردارم اما به هيچ وجه علاقه اي به ازدواج كردن ندارم با توجه به اين موضوع كه در صورت عدم ازدواج به گناه آلوده نميشوم آيا عدم ازدواج اينجانب اشكال دارد يا خير ؟
هوالعلیم.
ازدواج مستحب است نه واجب، گرچه برای این مورد در شرع تأکید فراوان شده است.
پرسش: اطلاع بر سعادت و شقاوت اشخاص

کد: 271گروه: اخلاق وعرفان
سلام خدمت حضرت آقا
سؤال بنده درباره تنی چندازشخصیتهای معروف تاریخی است می خواستم بدانم کدام شان در بهشت وکدام دوزخی هستند.
1 حافظ 2 سعدی 3 فردوسی 4نظامی 5عطار نیشابوری 6جامی 7مولانا 8شمس 10ملا صدرا 11وحشی بافقی
12سؤال بعداینکه آیادراویش منحرف هستند؟
مدتی ست یکی ازدراویش فرقه خاکسار با من رفاقتی پیداکرده وازمن دعوت میکندکه درمجالسشان شرکت کنم و ازاستادشان صحبت میکند ومی گوید که ما درشریعت پیرو مراجع تقلیدهستیم ودر طریقت از استادمان استفاده می کنیم
مطب دیگری که میگوید اینکه هر وقت مناجاتی با خدا دارد آن استاد پی به مناجات می برد آیا همچین چیزی ممکن است؟
با تشکر
هوالعلیم
اطلاع بر جهنم و بهشتی بودن اینها چه فائدهای میتواند برای ما داشته باشد؟ ما باید در مسیر خود ثابت و از روی یقین حرکت کنیم. و امّا درباره ی فرقهی خاکساریه اطلاع چندانی ندارم، و این مطالبی که ذکر شد دلیل بر صحت راه و کمال استاد نیست، خیلی از افراد نیز از این مطالب اطلاع دارند.
پرسش: اشراف ولی الهی بر تمامی علوم

کد: 270گروه: اخلاق وعرفان
هو العلیم.
با سلام.
این که میگویند ولی خدا از تمامی علوم آگاهی دارد، آیا میتواند یکی از راههای شناخت ایشان،پرسیدن سؤالات فیزیک و شیمی و دیگر علوم از او باشد؟
هو العلیم
اولیاء خدا بر همه علوم اشراف دارند ولی اختیار پاسخ و عدم آن با خود آنها می باشد .
پرسش: استفاده نکردن عطر توسط علّامه طباطبائی

کد: 269گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت شما. در جایی از مهرتابان علامه طهرانی می فرمایند که بعد از رحلت مرحوم قاضی علامه طباطبایی دیگر تا آخر عمر عطر استفاده نکردند. آیا این با احادیث ائمه در مورد استعمال عطر منافات ندارد. با توجه به این که پیامبر این همه از عطر استفاده می کردند؟ شکرا

هوالعلیم

این حال علّامۀ طباطبائی یک تعلّق لطیف و ظریفی نسبت به استاد خودشان بود که مانع می شد از عطر استفاده کنند. و البتّه در اینجا ما نمی توانیم به ایشان اقتداء کنیم و باید همان روش و مرام أئمّه را پیروی کنیم.

پرسش: ارتباط آقای قاضی و شاگردانشان با عرفای سایر سلاسله حقه تصوف و عرفان

کد: 268گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض ارادت خدمت جناب آیة اللَه سید محمد محسن حسینی طهرانی
از خدمت شما سؤالات زیر را داشتم :
1 آیا آقای قاضی سلام اللَه علیه و شاگردانشان با عرفای سایر سلاسل حقه عرفان ارتباط و صمیمیت و دوستی داشتند نظیر مرحوم حاج بهار علی شاه یزدی و شاگردان ایشان نظیر حاج مطهر علی شاه شیرازی و حاج مستور علی شاه شیرازی که خانقاه و محل ذکری نیز در کوفه داشته اند و آیا چنین معاشرت و ارتباطاتی باعث شده بود که برخی افراد حشوی و ظاهری به ایشان نسبت صوفی بدهند و موجب آزار و اذیت ایشان شوند؟2 با توجه به اینکه در کتاب روح مجرد علامه طهرانی رضوان اللَه علیه در مورد دو مرد الهی سری سقطی و خواهر زاده اش جنید بغدای ایشان را از مردان توحیدی و اساتید عرفان و شیعیان خلّص حضرت مولی الموالی علیه السلام معرفی کرده و اینکه این دو بزرگ در اواخر دوران حضرت امام حسن عسگری سلام اللَه علیه و اله و اوایل دوران غیبت حضرت صاحب الامر علیه السلام بوده اند،حضرت صاحب دارای 4 نایب خاص هستند که قاعدتا از ولایت عالی و توحید برخوردارند و هم دوره سری سقطی و جنید بغدادی می باشند،می خواستم ببینم با توجه به بحث وصی باطن و وصی ظاهر که جناب عالی در کتاب اسرار ملکوت فرموده اید،آیا در مورد جنید بغدادی و نواب اربعه هم چنین مصداقی دارد یا به چه صورت است؟با تشکر ببخشید از طولانی شدن سؤال
هو العلیم
1ـ مرحوم قاضی ابداً با این افراد ارتباط نداشتند.
2ـ ممکن است این چنین باشد.
پرسش: احوالات فیض کاشانی، شمس، جامی

کد: 267گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم.سلام علیکم.شخصیت های زیر چگونه انسانهایی بودند؟
1)ملامحسن فیض کاشانی؟
2)شمس تبریزی؟
3)عبد الرحمن جامی؟
آیا کامل بودند؟باتشکر.
هوالعلیم
1 مرحوم ملا محسن فیض کاشانی و شمس تبریزی اعلی اللَه مقامهما از بزرگان تشیع و اولیای الهی بوده اند ولی عبدالرحمن جامی از صوفیه و سُنّی بوده است.
پرسش: ابن عربی

کد: 263گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام و ارادت خدمت حضرت آیت اللَه سید محمد محسن حسینی طهرانی. مرحوم علامه طهرانی ره در صفحه 123 از کتاب ناب روح مجرد، مرقوم فرموده اند: "این مرد (مرحوم حداد)، مردی است که در علوم عرفانیه و مشاهدات ربانیه، استاد کامل و صاحب نظر است؛ بسیاری از کلمات محی الدین عربی را رد می کند و به اصول آنها اشکال می نماید، و وجه خطای وی را مبین مینماید." در صفحه 342 از همین کتاب نیز به نقل از مرحوم حداد، مرقوم فرموده اند که مرحوم قاضی ابن عربی را از کاملین میدانند. سؤال بنده از حضرتعالی این است که چگونه این هر دو شخصیت (مرحوم حداد و ابن عربی) که از کاملین سیر و سلوک و عرفان می باشند، تا این حد مرحوم حداد نسبت به علوم عرفانی و مشاهدات ربانی ایشان (ابن عربی) نظر منفی داشته اند؟! آیا مراتب توحیدیشان و نتیجتاً علوم و مشاهداتتشان متفاوت و هر کدام در مرتبه خود واجد حقیقت است؟ آیا مراتب توحیدی مرحوم حداد بالتر بوده یا مراتب توحیدی ابن عربی؟ با تشکر فراوان و با عرض اعتذار از اطاله کلام. ارادتمند.
هوالعلیم
طبعا ایراد و اشکالی که بر محی الدین رحمة اللَه علیه وارد مینمودند پیش از وصول به کمال بوده است.
پرسش: نحوه ادامه چهله قرآنی برای بانوان در ایّام عذر

کد: 262گروه: اخلاق وعرفان
باسلام زنی که عادت ماهانه دارد چگونه می تواند چهله سوره ای یا نمازی یا ذکری را داشته باشد؟ (لطفا راهنمایی کنید)
هوالعلیم
اگر ذکر او آیه قرآن باشد باید ترک کند.
پرسش: مسجد زن خانه اوست

کد: 261گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
اگر زني بتواند اعمال شب قدر را خودش در خانه انجام دهد ولي اگر در مجلس شركت كند ممكن است كه بيشتر حالت بكاء داشته باشد،آيا از نظر خدايي وبا توجه به (مسجد المرأة بيتها) ، بهتر است در خانه بماند ولو اينكه كمتر حالت بكاء داشته باشد؟شكراً جزيلا.
هوالعلیم
در خانه بماند.
پرسش: مراقبات دوران بارداری و شیردهی

کد: 260گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم

سلام علیکم

اگرممکن است اعمال ومراقبات وتغذیه وادعیه و مطالب ومسایل مربوط به دوران بارداری و شیردهی ازنظراسلام واولیاء را بیان بفرمایید
هوالعلیم
باید از غذاهای شبهه ناک اجتناب ورزید و دائم الوضوء بوده و از قرائت قرآن غفلت نورزید و بچه را بدست هر فردی نسپرید. محیط را از موسیقی و کار حرام پاک نمائید.
پرسش: کیفیت رفتن بانوان به قبرستان

کد: 258گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم ما چند خواهر هستیم که به تازگی پدرمان به رحمت خدا رفتند و در بهشت زهرا هستند. خواهر بزرگتر بر این عقیده است که اینجا محل شیاطین و اجنّه است. روح ما قادر به مبارزه با آنها نیست و می گوید اصلا نباید سر خاک رفت.
آیا این حرف صحیح است؟ آیا رفتن ما خوب است؟ با تشکر از الطاف شما التماس دعا
هوالعلیم
بعضی از اوقات اشکال ندارد.
پرسش: کار کردن بانوان بیرون از منزل

کد: 257گروه: اخلاق وعرفان
با سلام وخسته نباشید بنده مدیر یک موسسه قرانی و حافظ کل قران هستم به علت کثرت کار و کار زیاد گاها نماز شب میخوانم و توفیق مرتب ندارم وکارم آموزش نیز هست در ضمن مجبورم هرروز بیرون باشم و این با گفته های حضرت آقا سازگاری ندارد در ضمن در مجموعه چندین مربّی مرد دارم البته گاهی تلفنی با آنها صحبت میکنم تکلیف من چیست؟ ممنون
هوالعلیم
صحبت و ارتباط با مرد صحیح نیست و راجع به بیرون رفتن مطلب همان است که عرض شد.
پرسش: عدم تفاوت زیارت مشاهد مشرفه میان آقایان و خانمها

کد: 256گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم .سلام علیکم. آیا بهتر است که خانمها به حرم حضرت معصومه علیها السلام نروند و در منزل بمانند و از دور زیارت کنند؟ ماندن در خانه و زیارت از دور برای خانمها از نظر سلوکی بهتر است ؟شکراً جزیلا.
هوالعلیم
خیر ، خانمها مانند آقایان باید به حرم بروند و از انوار ساطعۀ آن روضه منوّره بهره مند شوند ولی با اجازه شوهر و در حد اعتدال .
پرسش: شرکت بانوان در مجالس عروسی شب

کد: 255گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم با توجه به اينكه مراسم عروسي و عقد در شب برگزار مي شود آيا بهتر است خانمها به اين مجالس نروند؟ (براي سلوكشان چه چيزي بهتر است؟) باتشکرفراوان.
هوالعلیم
البتّه مجلس عروسی از جمله فرهنگیّات متعارف جامعه شده است ولی آنچه سنّت پیشوایان می باشد زفاف در شب و إطعام در روز است و مناسب است به این کیفیّت عمل نمود.
پرسش: شركت و حضور خانمها در آرايشگاهها

کد: 254گروه: اخلاق وعرفان
باعرض سلام و آرزوي موفقيت
ميخواستم بدانم در حال حاضر و با شرايط امروز شركت دختران و خانمهاي خوانواده هايي كه داعيه حركت در راه خدا و سلوك الي اللَه را دارند در آموزشگاههاي آرايشگري و آرايشگاهها چه حكمي دارد؟
با تشكر فراوان.
هوالعلیم
شرکت زنان در آموزشگاهها برای کارآموزی و استفاده از آن جهت خانمهای عفیفه و پرهیزکار مانعی ندارد.
پرسش: رفتن زنان به قبرستان

کد: 253گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليکم و رحمه اله و برکاته
با توجه به اينکه حضرتعالي در پاسخ برخي سؤالات رفتن زنان جهت تشييع جنازه به قبرستان را تاييد نفرموده ايد ‘
1 با توجه به اينکه حضرت آقاي قاضي رفتن به قبرستان را جهت تفکر و... در ماههاي مبارک رجب و شعبان توصيه مي نموده اند آيا در اين خصوص ميتوان استثنا قائل شد.؟ يا اينکه اين توصيه براي آقايان مي باشد.؟
2 رفتن زن به قبرستان براي زيارت پدر و مادر و بستگان متوفي خود چگونه است؟
با تشکر فراوان
هو العلیم
خیر دستور مرحوم قاضی برای مردان است نه زنان. ولی برای بستگان هر از چندگاه اشکال ندارد.
پرسش: اختلاف مادر و همسر

کد: 252گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و آرزوی توفیق برای شما
اینجانب با اینکه سالها از ازدواجم می گذرد و 2 پسر دارم لکن از اول مادرم با همسرم هم ساز نبودند و این قضیه بقدری جدی شد که مادرم آن را به من هم تعمیم داد و در رفتارش با من هم اثر گذاشت علت عمده اختلاف هم ابتدا تفاوت سطح فرهنگ دینی ، رعایت مسائل شرعی و... توسط همسرم بود خانواده ایشان مذهبی قدیمی و خود همسرم فوق لیسانس فلسفه می باشد. با آمدن عروس های بعدی که دلخواه مادرم هستند، حالت های تبعیضی بدی در خانواده ما بین من و همسر ، و برادران و همسرانشان پدیدار شد. به توصیه دوستان مدتی نسبتا طولانی به خانه پدری نرفتم تا قضایا کمرنگ شوند ولی این هم موثر نبود . مادرم کاری کرده که تمام خاله ها و دائی و فامیل با ما قطع ارتباط شده اند و علنا هم به این موضوع اعتراف می کند طوری که حتی فکر کردم شاید مرا با دعا بسته که فامیل با وجود دیدن مسائل باز هم با من بد هستند. حتی صمیمیت با برادرانم تحت الشعاع قرارگرفته است با این که من برادر بزرگتر هستم الحمد لله پدرم اهل نماز شب و با من همدل است ولی نمی تواند نظر مادرم را برگرداند و فقط گاهی از عروس بزرگش نزد مادرم تعریف می کند.
الان طوری شده که می ترسم نزد مادرم بروم نکند که سر مسائلی بحثمان شود با این وجود زمان این قضایا طولانی شده است . نمی دانم چکار کنم و مشکل من هم این است که نکند حدود شرعی را در خصوص او رعایت نکنم یا گاهی در درگیری های لفظی ،عاق شوم هر کار خوبی هم که برای او می کنم انتظاراتش طوری است که تشکری در کار نیست و حتی بخاطر بهانه های واهی،مرگ مادر زنم را به او تسلیت نگفت .
لطفا راهنمائی کنید که چکار باید کنم که خدا از من ناراضی نشود و سد راه سیر وسلوک من نشود؟
خداوند به شما جزای خیر دهد ضمنا من از علاقمندان سخنرانی های حضرت علامه بوده و به آنها از طریق اینترنت گوش می دهم. متشکرم
هوالعلیم
رعایت ادب و احترام نسبت به مادر واجب است شما به دیدن مادر بروید و با سخنان خوش، دل او را بدست آورید. ولی از آن طرف آسوده خاطر باشید و این امور در نفس و راه شما تزلزل ایجاد ننماید. خداوند برای هر شخصی امتحانی قرار داده است با توکل بر او از عهدۀ امتحان بر آئید.
پرسش: محو آثار گناه در صورت توبه واقعی

کد: 251گروه: اخلاق وعرفان
باسلام و عرض خسته نباشيد حضور كليه عزيزان دست اندكار اين سايت آموزنده و جالب متقين.
سؤال بنده اين است كه اگر خداي نكرده شخصي از روي غفلت و جهالت مرتكب گناه كبيره ( مثل زنا و قتل بشود ) و پس از آگاهي توبه نموده و استغفار كند، پس از مرگ يعني در عالم برزخ چه حالتي دارد. آيا در صورت توبه هنوز هم در عالم برزخ دچار زجر و ناراحتي است يا خير؟
التماس دعا
هوالعلیم
اگر واقعاً توبه کرده و حقوق شرعی را انجام داده باشد باکی نیست.
پرسش: سؤالاتی درباره: پیشنمازی بانوان، حضرت قاسم، مقتل،دعای نادعلی، حدیث کساء

کد: 2048گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم خدمت استاد محترم حاج سید محمد محسن حسینی طهرانی....
1.نظر حضرتعالی در مورد امام جماعت بودن زن چیست؟آیا جایز است به امامت خانم اقتدا کرد؟
2.نظر شما در مورد این اشخاص چیست؟عطار نیشابوری، حافظ، مولوی آیا این اشخاص اولیاء خدا بودند؟ اگر بله آیا مدرک و یا سندی هست که اینها اولیاء خدا باشند؟چون اکثرا میگویند صوفی مسلک بودند و به چه صورت میتوان عارف بودن این بزرگان را اثبات کرد؟
3.آیا حضرت قاسم بن حسن علیه السلام در واقعه کربلا ازدواج کرده بودند؟با ذکر سند
4.لطفا یک کتاب مقتل کامل به بنده معرفی بفرمایید.
5.آیا دعای ناد علی سندیت دارد؟و صادره از معصوم علیه السلام است؟
6.آیا حدیث کساء به این شکلی که در مفاتیح است سندیت دارد؟
7.آیا دختر و پسری که قصد ازدواج دارند میتوانند برای مدتی صیغه محرمیت بخوانند که در رفت و آمد و بیرون رفتن معذب نباشند و نسبت به هم شناخت بیشتری داشته باشند؟نظر حضرتعالی در اینباره چیست؟
8.آیا خواستگارانی که می آیند و ما با آنها صحبت میکنیم و بعد به نتیجه ای نمیرسیم آیا از لحاظ محرم و نامحرم تاثیر سوء خود را روی این دختر دارد؟
9.نظر شما در مورد اهداء عضو چیست؟ آیا کار پسندیده ایست که کارت اهداء عضو داشته باشیم؟
10.مگر نه این است که سیگار کشیدن حرام است؟پس چطور آقای قاضی و علامه طباطبائی و سید احمد کربلایی سیگار و قلیان میکشیدند؟(نوشته شده در کتاب مهر تابناک)
با عرض تشکر و التماس دعای فراوان.....
هوالعلیم
1
امامت جماعت زن برای زن جائز است نه برای مرد.
2
آری قطعا از اولیای الهی بودند بدون شک و شبهه و سند این مطلب خود نوشتجات آنهاست.
3
خیر ازدواج نکرده اند.
4
لهوف سید بن طاووس خوب است.
5
این توسّل از اولیای الهی است.
6
حدیث کساء از معصوم علیه السّلام است.
7
نیازی به محرمیّت نیست و در حدّ صحبت کردن مانعی ندارد.
8
خیر ندارد.
9
لازم نیست.
10
إن شاء اللَه در این باره توضح خواهم داد.
پرسش: سؤالاتی پیرامون عطار، ابن عربی و عشق

کد: 2046گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
بنده به نمایندگی از دوستانم تعدادی سؤال دارم که واقعا ما در دانشگاه نمی توانیم جوابشان را بیابیم و اساتیدمان نظرات ضد و نقیضی ارایه می دهند انشااللَه از طریق این پایگاه بتوانیم تا حدی رفع مشکل کنیم .
1 نظر شما بزرگوار در خصوص عطار نیشابوری چیست و چه جایگاهی برای این عارف به ما معرفی می فرمایید؟
2 در خصوص ابن عربی همه مشکل داریم و در خصوص آنچه که کتب خویش بیان کرده است این همه کتاب دارد و بعضی او را رد کرده و بعضی او را جزو اولیا می دانند ما که متحیریم نمیدانیم کدام درست است؟
3 دوستی داریم که دعایش مستجاب می شود و ارتباط عجیبی با امام هشتم ع دارد و گاهی به افراد موضوعاتی را بیان میکند که افراد متحیر می مانند اما به کسی بروز نمی دهد و همیشه لبخند بر لب دارد و بسیار خوش خلق است او ابن عربی را نمی پذیرد و می گوید به ابن عربی در بعضی موارد الهاماتی شده است و خدا وی را در بیان بعضی از رموز کمک کرده است و در بسیاری موارد می گوید ابن عربی اشتباه کرده است . نظر شما در این خصوص چیست؟
4 تلخ ترین سؤال بنده این است بعضی از اساتید عرفان می گویند عشق از زهد رد می شود و وقتی آدمی عاشق شد مرزهای زهد در هم می شکند و دیگر شریعت پاسخگو نیست و این بسیاری از دانشجویان را به اشتباه انداخته است . شما چه توصیه ای دارید؟
5 در خوابی به کسی توصیه به زمان بین الطلوعین شده است و خواندن معوذتین .
این شخص که این خوابها را می بیند همان کسی است که از خداوند استمداد میکند برای هدایت .آیا شما توصیه ای برای این دوست ما دارید؟
التماس دعا و منتظر جوابهای خداوند به واسطه شما بزرگواران و برادران دینی
هوالعلیم
1
عطّار عارف کامل و سالک واصل بوده است و در این مسئله شکّی وجود ندارد.
2
محیی الدّین نیز عارف بلند پایه ای بوده است و مطالبی که در بعضی از کتب ایشان برخلاف مبانی تشیّع وجود دارد به صورت تقیّه بوده است.
3
مطلب همان است که عرض شد.
4
عشق انسان را به باطن شریعت می رساند پس نمی تواند با شریعت منافات داشته باشد. آری شریعت دارای مراتبی است چنانچه فرموده اند: حسنات الابرار سیّئات المقرّبین.
5
إن شاء اللَه خداوند توفیق ایشان را بیشتر گرداند.
پرسش: سؤالاتی از روح مجرد

کد: 2044گروه: اخلاق وعرفان
"بسم اللَه الرحمن الرحیم" ضمن عرض سلام وادب خدمت استاد محترم،بعرض میرسانم که بنده به همراه یکی ازرفقا،جهت تشخیص وتطبیق مبانی مکتب حقه، شروع به مطالعه مجدد کتاب شریف روح مجرد نموده ایم ودراین بین بابرخی از سؤالات وشبهات موجود مواجه هستیم.لذاتقاضادارم مارااز لطف خود محروم نفرمایید.
ازجمله سؤالات عبارت انداز:1 مرحوم علامه(ره)درصفحه13میفرمایند«دست کوتاه مابه دامان بلند اونرسید»این درحالیست که مرحوم حداد(ره)به شمافرموده بودند«من هرچه داشتم تقدیم او کردم»یاخطاب به یکی ازفرزندان علامه فرمودند« مانند پدرت کسی درروی زمین وجودندارد»،پس چراظاهراًبخلاف واقع، این کلام رافرموده اند؟آیاازروی تواضع است؟واصولاً آیااینگونه تعارفات در کلام اولیاءخداجایزاست؟
2 حضرت علامه درصفحه30میفرمایند«میلی پیداشدتابه کربلای معلی برای زیارت مشرف شوم وهم زیارت حرمین مبارکین رانموده...وهم ازمحضرآقای حاج سیدهاشم مستفیض گردم»چراایشان طبق ظاهرکلام، نیت دیگری رابازیارت حضرت توأم کرده اند؟ 3 چراحاج شیخ عباس قوچانی(ره)به محضرآقای حداد(ره)برای کسب فیض مشرف نشده اند؟
4 درص32راجع به خوردن سحورآمده است«یک چیزی که میاورم ومیخورم،توهم بامن بخور»ولی حضرت علامه(ره)ضمن آوردن غذای خود به این دستورعمل کردند،که میفرمایند«باخود فکرکردم:اینگونه غذاها بدردمانمیخورد»آیاانسان میتوانددرمقابل دستور استاداز خود به اِعمال نظروعقیده بپردازد؟اگر میتواند،پس باتوجه به نظر علامه(که کاملاً صحیح بنظرمی آید) چرامرحوم حداد(ره)این دستور را داده اند؟
باتشکرازعنایات وتوجهات شما،التماس دعا.
هو العلیم
1 این کلام در مرتبه شاگردی و استادی شکل پیدا می کند، و صحبت از تعارفات نیست و شاگرد چون خود را حقیر و مادون رتبه استادش احساس می کند چنین تعابیری می آورد، که نشانه از ادب سلوکی اوست.
2 زیارت مرحوم آقا از کربلا در واقع به جهت تشرّف و استفاده از محضر استاد بوده است، و اگر چنانچه استاد ایشان در شهر دیگری مثل حلب یا قاهره بود ،همین روال ادامه می یافت.افراد در آن زمان که هر سال به زیارت کربلا نمی رفتند،هر از چند سال یکبار مشرف می شدند، ولی در اینجا باز به جهت ادب و احترام به ائمه معصومین علیهم السلام در نیّت رتبه آنان را بر استاد خویش مقدم می کنند.
3 عدم استفاده حضوری مرحوم حاج شیخ عباس قوچانی از حضرت حداد نه به جهت تکبّر و یا جهل ایشان به مرتبت حضرت حدّاد بوده است، بلکه شاید بواسطه برخی از رموز و مسائل مختفیه بر ما این حضور، صورت پیدا ننموده است و در باطن خود حضرت حداد با تصرف خویش بدون آگاهی حاج شیخ عباس وسایل ترقّی رابرای او فراهم می نمودند.
4 دستور آقای حداد برای خوردن غذاهای مخصوص منافاتی با خوردن غذای دیگر ندارد،زیرا منعی دیگر نسبت به غذای دیگر در کار نیست.
پرسش: حداستادکامل برای دستگیری و هدایت

کد: 2033گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرّحمن الرّحیم
خدمت آیة اللَه سیدمحسن طهرانی سلام علیکم؛
مرحوم آقای قاضی و آقای حداد و علامه طهرانی رحمة اللَه علیهم همگی اتفاق داشتند بر اینکه انسان باید خود را به فرد کامل بسپرد و حتی عبارت بقاء هم داشته اند یعنی استاد باقی باللَه. اما وقتی مرحوم علامه طهرانی به نزد آقای حداد رفته اند مرحوم حداد هنوز خودشان در مسیر بوده اند و بقای باللَه بعدا برای ایشان حاصل شده است. چرا علامه طهرانی خود را به کسی سپرده اند که هنوز کامل نبوده است؟

هوالعلیم

بقائ مرحوم حدّاد در آن مرتبه بقاء بالملکه نبوده است، بلکه حال بوده، و همین مرتبه کفایت میکند.

پرسش: حالت امام حسین علیه السلام در کربلا

کد: 2031گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت استاد معظم و با تشکر از پاسخ به سئوال قبلی . سؤال حقیر این است که در کتب عرفانی و در حالات عرفا می خوانیم که گاه ایشان روزه های طولانی داشته اند . مثلا درباره حسن بصری یا بایزید و حتی شیخ اشراق نیز نقل شده که مثلا یک هفته روزه بوده اند . یا این که یک ماه تمام بدون افطار . البته در هند نیز این اتفاقات فراوان است. سئوال این است که با توجه به این که قدرت روحی امام حسین (ع) قطعا فوق ایشان بوده پس علت این که فقط سه روز تشنگی و گرسنگی این همه سختی به ایشان وارد کرده بود چه بود؟
هوالعلیم
آنها در حالات خاصی اینگونه بودهاند، مثل چهل روز میقات حضرت موسی علیه السلام. و امّا امام که دارای جنبهی سعی و جمعی است فعل و انفعال بدنی او مانند سایر افراد است و تفاوتی ندارد مگر اینکه خود بخواهد تغییر دهد.
پرسش: نقدهایی پیرامون بحث حجیّت فعل ولیّ الهی

کد: 740گروه: اخلاق وعرفان
با سلام
بنده ساکن انگلستان هستم. سخنرانی های شما راجع به حجیّت فعل ولی خدا را پیگیری و گوش کردم ، قبلا نیز چگونگی تشخیص ولی خدا را در جلد دوم اسرار ملکوت نگاه کردم. با اجازه شما و در کمال بی سوادی و پر رویی چند سؤال از خدمت شما داشتم:
1 با سواد کم بنده، نظر علامه طهرانی بزرگ نیز در باب حکومت اسلامی حاکم شدن ولی خدا بر مردم است و نه هرمجتهد در حد مرجعی، اگر اینگونه نیست که فهم غلط بنده است . اما اگر اینگونه است، پس دیگر شخصی مثل مرحوم حداد بزرگ نیز می توانند حاکم باشند و نیازی به فقیه بودن نیست، فعل و قول ایشان خود فقه اکبر است و ایشان فقیه اکبر ! پس ولایت فقیه به ولایت ولی تبدیل می شود.
2 چگونگی تشخیص ولی خدا توسط مردم برای حکومت؟ در جلد دوم اسرار چگونگی تشخیص برای سیر و سلوک فردی آورده شده است که بیشتر اگر شرح داده شود ممنون میشویم ؛ با آن توضیحات شاید بتوان افراد سود جو و دکان دار را تشخیص داد اما شاید برای تشخیص ولی خدا کافی نباشد.
3 مردم باید حکومت ولی خدا بر خود را قبول کنند؟ اگر بله، پس مردمی که به آن درجه از فهم رسیده اند که شما در سخنرانی های حجیت فعل ولی خدا فرمودید که فعل ولی خدا برایشان حجت است حتی اگر بر خلاف ظاهر شر ع باشد که آن خود شر ع است و بهتر است بگوییم بر خلاف ظاهر استنباط فقهی فقها. آیا چنین مردمی برایشان ظهور اتفاق نمی افتد؟ ظهور عمومی! آن ها که به حیاتی بودن آب رودخانه الهی (ولی خدا) رسیده اند ، آیا به اقیانوس راه پیدا نمی کنند (امام معصوم سلام اللَه علیه)؟
پس آیا دیگر حکومت اسلامی غیر معصوم موضوعیت پیدا می کند؟ حکومت فقهای کتابی نیز که دیدیم و اهل نظر می دیدند که چه شد؟
4 حکمت نقل قول از رهبر فعلی کشور را در مورد علامه طهرانی ، از روی جهل متوجه نشدم. یک مقدار توی ذوق جوان جاهلی مثل من که جریانات سال های اخیر را دیدم می زند. احتمالا الان شما با خنده همیشگی و زیبایتان میفرمائید، خوب قرار هم نبود که شما را توجیه کنیم.
سؤال آخر را حمل بر جهل و فضولی بنده بفرمائید، شما در سخنرانی های خویش ذکر کردید که یکی از شاگردان مرحوم علامه طهرانی بعد از ایشان نتوانستند بمانند و ترک وطن کردند ؛ از شواهد شاید آقای دکتر سجادی باشند؛ اگر ماندن در خارج حرام است، ایشان چگونه عمل میکنند که تحت شرایط خارج قرار نمی گیرند؟ ممالک غیر مسلمین! با کم عذر خواهی و طلب بخشش از اینکه وقت شما را گرفتم، بی ادبی و پر رویی بنده اگر سبب رنجش شما شد ، لطفا حلال کنید، خیر ببینید که امثال شما کم پیدا می شود، و در این زمانه که روحانیت سبب خروج ما جوانان از دین میشوند ، شما گلی هستید که سبب شدید بیش از این امر خود را با حرف های شوری و سطحی افراد بی بوته هدر ندهم ، کاری که ۱۵ سال از جوانیم را برد.
هوالعلیم
جناب صدیق مکرّم وفّقه اللَه لمرضاته
السّلام علیکم و رحمت اللَه
از نکته سنجی و بینش ایمانی و عقلانی شما بسیار مسرور شدم و خداوند را بر وجود چنین بندگانی سپاس می گویم.
مجملاً عرض کنم: خداوند تکلیف هر فرد را بر اساس میزان فهم و سعۀ وجودی و مدرکات خود او قرار داده است نه بیشتر! مطالبی را که در مورد حجیّت فعل ولیّ الهی عرض کرده ام تماماً صحیح و به جای خود ثابت و متقن است و هر کس باید موقعیّت خویش را در ارتباط با مطالب در نظر بگیرد و خود را گول نزند و از حقیقت فرار نکند. و نسبت به افرادی که مدّعی می باشند باید گفت:
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
عرض خود می بری و زحمت ما می داری
جنابعالی موضع بنده را نسبت به جریانات و مسائل روز می دانید و نیازی به توضیح بیشتر نمی باشد.
آری فعل ولیّ خدا حجّت است و لذا یک مجتهدی همچون علّامه طهرانی که در تمام نجف سخن از فضل و درایت او بود به حضرت حدّادی که یک جامع المقدمات را کامل نخوانده است می گوید: اگر این لیوان نجس باشد و شما به من امر کنید تناول کن، می کنم!! و اینکه اولیائی مثل مرحوم حدّاد مرجع مردم نمی شوند برای جلوگیری از فساد و هرج و مرج است و اینکه دکّان اهل مکر و خدعه رواج نیابد و هر شیّادی راست بنشیند و خلق را گمراه نماید ولایت فقیه همان ولایت ولیّ است که در ظاهر نیز به مقام فقاهت مطلق و اجتهادی راسخ و ممتاز رسیده باشد و در قدرت استنباط و استحصال حکم فقهی و شرعی مورد تأیید و امضاء مجتهدین مسلّم عصر باشد. و امّا اینکه بنده نقل قول کرده ام به جهت اعمال غرض ها و عنادهائی بود که بسیاری نسبت به مرحوم علّامه طهرانی رضوان اللَه علیه وارد می کردند. و این را بدانید که موقعیّت هر فرد به زمان حال او بستگی دارد نه گذشته او! و فردی که به خارج رفته بود رفیق و صدیق مکرّم ما دکتر سجّادی نبوده است، ایشان در زمان خود مرحوم علّامه طهرانی به جهاتی رفته بودند.
پرسش: آیا افراد عادی هم به کمال می رسند؟

کد: 739گروه: اخلاق وعرفان
آيا ما افراد عادي ميتوانيم به كمال برسيم چگونه لطفاً راهنمائي بفرمائيد؟
در قرآن كريم آيات فراواني دالّ بر وصول انسان به مرتبه كمال كه رؤيت و لقاء پروردگار است وارد است از جمله: وَ مَن كانَ يَرجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَليَعمَل عَمَلاً صالِحاً وَ لا يُشرِك بِعِبادَةِ ربِّهِ أحَداً. دعوت انبياء الهي و اولياء خدا عامّ است و هيچ فردي از اين مسئله مستثني نمي باشد، خصوصيّت و لازمه مقام خلافت اللّهي كه شامل همه افراد بني آدم است مقتضي استعداد وصول به مرتبه ذات حضرت احديّت است چنانچه آيه شريفه: وَ نَفَختُ فيهِ مِن روحِي دالّ بر اين مطلب است. و اما طريق وصول به مرتبه كمال چنانچه از اولياي دين سلام اللَه عليهم وارد است رعايت كامل شرع مقدّس و مراقبه و ذكر و مجاهده با نفس در همه عوالم ميباشد و اين معنا بدون دستگيري فرد راه رفته و به مقصود رسيده ميسّر نخواهد شد توضيح اين مطلب در جلد اول و دوم اسرار ملكوت داده شده است.
پرسش: معنای نیت خالص و کیفیت تحصیل آن

کد: 738گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم سلام علیکم نیت خالص چیست و برای خلوص آن چه باید کرد؟
هو العالم
نیّت عبارت از قصد انسان برای انجام کاری است چه آن کار حلال و مرضیّ خدا باشد یا حرام و منهیّ پروردگار. حال فردی که عملی را برای تحصیل رضا و تقرّب بسوی پروردگار بجای می آورد باید در این اقدام غیر خدا را از صفحه دل و ضمیر خود بیرون کند و فقط خدا را در قلب خود جایگزین کند به این گویند نیّت خالص و صادق. و برای تحصیل آن نیاز به مراقبه و ریاضات شرعیّه است و انسان باید در انجام هر کار که احتمال ورود غیر خدا را در آن می دهد خود را در آن وضعیّت و موقعیّتی قرار دهد که باحتمال ضعیف نمی تواند برای غیر خدا باشد. از باب مثال اگر بخواهد در انجام یک امری قدم خیری بردارد و کمکی نماید چنانچه احتمال دهد افراد و یا آن فرد خاص متوجّه این مسئله شدند می تواند از طریقی اقدام کند که کسی احتمال دخالت او را ندهد و همینطور سایر موارد.
پرسش: نماز بلا فائده

کد: 737گروه: اخلاق وعرفان
آيا نماز كسي كه وجودش تحت اختيار شيطان درآمده ، به حساب شيطان گذاشته مي‏شود ؟
هوالعلیم
آن نماز اصلاً ارزشی ندارد تا به حساب کسی گذاشته شود.
پرسش: حقیقت عبادت و آداب و شرایط آن

کد: 735گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب

لطفا قدری در مورد آداب ظاهری عبادت(از قبیل پوشش و محل عبادت و ...) توضیح دهید.

خدا شما را توفیق دهد.
هوالعلیم
عبادت یعنی ادراک و شعور ذلّت و پستی و هیچ و پوچ بودن در قبال معبود، چه در نماز و یا سایر عبادات. و امّا در مورد نماز به توضیحات حقیر در شبهای ماه مبارک سال گذشته دقّت فرمائید و امّا از جهت آداب ظاهری: باید شخص مکان خاصّی را برای نماز در نظر بگیرد که فکر و حواسّ او به غیر از خدا منصرف نشود. روی دیوار نباید عکس فرد یا منظره و امثال ذلک باشد و حتی الإمکان صدائی به گوش او نرسد. وسایل ارتباطی را از اطاق مانند تلفن و موبایل بیرون ببرد. لباس سفید برای نماز انتخاب کند و با عطر (نه ادکلن) خود را خوشبو نماید و بهتر است از گلاب استفاده کند. سجادهی او ساده باشد. و قبل از نماز چند دقیقه رو به قبله بنشیند و خاطرات روزمره را از خود دور گرداند. تصور نماید که با خدا صحبت میکند و مفاهیم و معانی آیات و اذکار تحقیقا برای او و به جهت او نازل شده است. قبل از نماز مسواک بزند و انگشتر عقیق به دست کند. فکرش در تمام شدن نماز نباشد بلکه صرفا خود را در حضور حق احساس کند. پس از نماز فورا سجاده را ترک نکند. حتما پس از نماز سجدهی شکر و تسبیحات حضرت زهراء سلام اللَه علیها را فراموش نکند و پس از آن به مدّت چند دقیقه به حال سکوت در سجاده باقی بماند ، سپس برخیزد. نمازهای خود را در اوقات مخصوصه بخواند... .
پرسش: حضور قلب در نماز

کد: 734گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم :بهترين عمل براي حضور قلب پيدا كردن در نماز چيست؟
هوالعلیم
توجه را از غیر خدا به او منعطف نمودن.
پرسش: حضور قلب در نماز

کد: 733گروه: اخلاق وعرفان
با سلام
از جناب بهجت منقول است که گفته اند در نماز باید از غفلت اختیاری خودداری کرد و غفلت های غیر اختیاری ایرادی ندارد. همچنین اینکه از آن هنگام که ملتفت و متوجه خدا شدی سعی کن اختیارا حال توجه از تو دور نشود. آیا این گونه حضور در قلب مورد پذیرش و قبول مکتب عرفان است و یا سطح نازلی از توجه را نشان می دهد؟ اگر ممکن است برخی سطوح از حضور قلب صحیح و منطبق با شیوه عرفای باللَه را ذکر نمایید
هوالعلیم.
در شرح دعای ابوحمزه ثمالی از این حقیر این مطلب آمده است.
پرسش: حضور قلب در نماز

کد: 732گروه: اخلاق وعرفان
با سلام من اصلا در نمازهایم حضور قلب ندارم هر روشی را هم امتحان کردم اما نشد فکرم بیهوده مشغول است وفکر می کنم خداوند لذت نماز را ازمن گرفته است آیا شما به من کمک می کنید.
هو العالم
حضور قلب در نماز عبارتست از نفي خطورات و تخليه ذهن كه نتيجه ي آن حضور نور پروردگار و احساس قرب و نزديكي و مجالست و گفتگوي با اوست، براي اين منظور مسايلي را بايد رعايت كرد: اوّل تا جائي كه ممكن است در طول روز انسان ذهن خود را با اخبار بيهوده و غير مفيد مانند بسياري از مطالب روزنامه ها و مجلّات و وسايل ارتباط جمعي انباشته نكند و فقط از مطالب مفيد و علمي بهره ببرد. ( رعايت اين نكته فوق العاده حائز اهمّيّت است )
دوم براي اوقات نماز وقت فضيلت آنرا اختيار كند و هر نماز را در اوّل وقت فضيلت بخواند نه زودتر و نه ديرتر. و جايگاه خاصّي براي نماز بدور از سر و صدا و اموري كه ذهن و حواسّ انسان را منصرف مي كند قرار دهد.
سوم قبل از نماز قدري روي سجاده بنشيند و به حال سكوت چند دقيقه بگذراند حتّي ذكر هم نگويد و در وقت نماز خدا را در مقابل خود فرض نمايد مانند هنگام گفتگو با يك فرد خارجي.
چهارم معاني الفاظ عبارات نماز را به خوبي ادراك كند و وقتي اين جملات را بر زبان مي آورد واقعاً خود را در درون اين معني و مفهوم قرار دهد و بطور واقعي و حقيقي آن كلمات را به خداوند عرض نمايد نه به صرف ادا كردن جملات و عباراتي كه وارد شده است. ( توجّه به اين مطلب اثر حياتي و بنيادي در توجّه انسان به پروردگار و حضور قلب او دارد )
پنجم در كتاب انوار ملكوت حضرت علّامه طهراني رضوان اللَه عليه راجع به ملكوت نماز مطالعه شود. انشا اللَه موفّق باشيد
پرسش: بهترین مردان امت پیامبر اکرم

کد: 731گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
با توجه به اینکه حضرت فاطمه سلام اللَه علیها میفرمایند که بهترین زن زنی است که نه مردی او را ببیند و نه او مردی را ببیند، بهترین مرد چه کسی است؟
شکرا جزیلا.
هو العلیم
مرد نیز در این مورد مانند زن است و نباید زن را ببیند.
پرسش: وصايت علامه طهراني

کد: 724گروه: اخلاق وعرفان
با سلام.اول اينكه ايا علامه طهرانی كامل نبودند؟ اگر كامل بودند چطور امكان دارد كه وصي مشخص نكرده باشند؟ آيا نتوانستند كسي را در حد وصي تربيت كنند؟ اگه توانستند ان فرد يا افراد كيستند؟با توجه به حساسيت عجيبي كه علامه در مورد استاد كامل داشتند لطف كنيد جواب قانع كننده بدهيد.
با تشكر
هوالعلیم
کمال یک ولی الهی ارتباطی با وصایت پس از او ندارد . زیرا شرائط هر فرد با دیگری متفاوت است حتی ممکن است فرد قابل وصایت نیز موجود باشد ولی به دلایلی ولیّ خدا صلاح در اعلان آن نبیند. در این شرائط انسان باید به موازینی که از اولیای خدا در دسترس می باشد عمل نماید و این بنده انشاء اللَه در جلد سوم اسرار ملکوت به این مسئله می پردازم .
قضیه در مورد مرحوم والد قدس سره نیز چنین است ایشان به هیچ احدی وصیت ننموده اند و هر کسی که مدعی وصایت ایشان باشد کذّاب و مفتری است و نیز هر کسی که مدّعی باشد سرّ مرحوم علامه نزد او است و ایشان آن حقیقت سلوکیه را به او تفویض نموده اند مفتری و کذّاب است وباید از او دوری جُست.
پرسش: عدم جواز خیاطی برای افراد بی حجاب

کد: 723گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام . بنده در منزل خیاطی می کنم. در بین افراد فامیل ما خانمهای بی حجابی هستند که بعضا در مجالس مختلط و با لباسهای بسیار نامناسب شرکت می کنند . اگر جهت شرکت در اینگونه مجالس برای بنده پارچه بیاورند و من مطمئن باشم که این لباس را در جای نامناسب می پوشند چه وظیفه ای دارم؟ دوختن مانتوی تنگ یا کوتاه بیرون برای این افراد چه حکمی دارد ؟ و همین طور در مورد افراد ناشناس ؟
هوالعلیم
نمی توانید بپذیرید.
پرسش: عدم جواز چاپ موارد محرّمه

کد: 722گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم . خدمت شما عرض کنم شغل اینجانب چاپ میباشد . گاهی اوقات چاپ تقویم دارم چون که تقویم های امروزی با تاریخ شمسی چاپ میشوند آیا من میتوانم اینگونه تقویم ها را چاپ کنم و یا آگهی ترحیم که روز هفتم ، چهلم وسالگرد میباشد برای کارهای پخش سیگار و یا فیلمبرداران و عکاسان مجالس و ... آیا این موارد اشکالاتی برای چاپ دارند؟ باتشکر
هوالعلیم
نسبت به آگهی برای چهلم و نیز سیگار و امور محرّمه دیگر نباید اقدام نمود.
پرسش: تحصیل علم اخلاق

کد: 721گروه: اخلاق وعرفان
برای تحصیل علم اخلاق ، از کجا باید شروع کرد ؟ به خصوص ما (دانشجویان) که به اساتید اخلاق دسترسی نداریم.
هوالعلیم
از مطالعه کتب مرحوم والد قدس سره ، و عمل به دستوراتی که داده اند و مراقبه کامل در تمام طول روز .
پرسش: برنامه سیر وسلوک

کد: 720گروه: اخلاق وعرفان
خواهشمندم یک برنامه عملی به من بدهید که برای سیر و سلوک چه باید بکنم ؟از کجا شروع کنم ؟چگونه بروم ؟
هوالعلیم
کتابهای مرحوم علامه طهرانی قدس سره را به دقت مطالعه کنید.
پرسش: برای شروع درک مبانی توحید از کجا باید شروع کرد؟

کد: 719گروه: اخلاق وعرفان
با سلام ودعاي خير
جناب آيت اله سيد حسين طهراني
لطفا توضيح فرماييد كه براي شروع درك مطالب توحيدي وفهميدن
آنها بايد از كجا وچگونه شروع كرد
ومن اله التوفيق
باتشكر
هوالعلیم
مطالعه کتب مرحوم علامه والد بهترین وسیله جهت رسیدن به مقصد شما است . از تدبر در آنها غفلت نورزید.
پرسش: صله رحم

کد: 711گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
1)ذكر روزه ماه رجب را در ماههاي ديگر هم به جاي روزه ميشود گفت؟
2)صله رحم شامل چه كساني ميشود؟(با كدام فاميلها بايد صله رحم كرد؟مثلا فقط خاله و دايي خودم يا خاله مادرم هم ميشود يا خاله شوهرم؟سببي ها هم حسابند؟نامحرمهاي فاميل چطور؟لطفا كاملا برايم توضيح دهيد.)
با تشكرفراوان
هوالعلیم
1 خیر
2 افرادی که بواسطه قرابت نسبی با انسان مرتبط می شوند.
پرسش: نصایح علامه طهرانی

کد: 718گروه: اخلاق وعرفان
سلام اللَه علیک یا عبد اللَه الذی قدجعل اوقاته لهدایة العباد و ارشاد الأصحاب
. آقا حقیر 18 سال سن دارم.حقیر دانشجو علوم قرآن و حدیث هستم .
1. خواستم بدانم شما که در این سن بودید حضرت علامه بیشترین توجه را برای شما به چه چیز می دادند و شما و سائر اخوانکم را به چه چیزی بیشتر سفارش می کردند ؟
2. در یکی از جُنگ ها که عنوانش"" کتب مصنفه بنده حقیر سید محمد حسین حسینی طهرانی"" بود خودم دیدم نوشته بود کتاب حج به زبان فارسی با اسلوب بدیع . چه طور است که شما می فرمائید چنین کتابی ایشان ندارند؟؟؟
3. در این سن بهتر است چه کتبی را مطالعه نمایم ؟
هوالعلیم
نسبت به سؤال اول عرض می کنم : مرحوم والد ما رضوان اللَه علیه چه در آن سن و سال و چه پس از آن دائماً ما را به متابعت از حق درهر حال و هر شرایط سفارش می کردند و می فرمودند: حرکت در غیر این سیر که سیر اولیای الهی است جز خسران و هلاکت چیزی نصیب انسان نخواهد شد.ایشان پیوسته ما را به سیر و حرکت در مکتب عرفای الهی که خود در این مسأله نشو ونما یافته بودند سفارش می کردند واز غلبه هوی و هوس بر نفس آدمی بر حذر می داشتند و بطور مستمر ما را سفارش به مطالعه کتب خویش می فرمودند.
و اما راجع به سؤال دوم ، بنده چنین کتابی از مرحوم والد سراغ ندارم ولی نمی توانم بگویم که وجود ندارد. شاید منظور ایشان این بوده است که برخی از نوشتجات خود را که در این زمینه بطور پراکنده فراهم شده است ، جمع آوری کنند و بصورت کتاب و جزوه ای مستقل در آورند. بنده اطلاعی ندارم.
و بهترین مطالعه برای شما تأمل و دقت در مطالب و مبانی ایشان است
پرسش: استمداد غیبی

کد: 717گروه: اخلاق وعرفان
با سلام
اينجانب چند مدتي است كه كتاب هاي علامه طهراني رو مطالعه مي كنم و گاهي اوقات در حين مطالعه سؤال هايي به ذهنم خطور مي كند ولي معمولا تا آْخر آن روز بيشتر جواب هاي سؤالاتم رو از كتاب هاي حضرت آقا مي گيرم و اينجوري احساس مي كنم كه خود آقا اين جواب ها رو به من مي رسونند تا از گمراهي خارج بشم.
سؤال من اين است كه آيا اين احساسي كه دارم صحيح است؟ آيا روح ملكوتي علامه مي تواند در اين خصوص از افراد ضعيفي مثل من دستگيري كند؟ و اگر اين امكان هست چگونه مي توان اين ارتباط را قوي تر نمود؟
هوالعلیم
1 انشاءاله همینطور است و تقویت ارتباط با متابعت از مسیر و منهاج اولیای الهی میّسر می شود و باید پیوسته مراقبه را مدّ نظر داشته باشید.
پرسش: آیا مطالعه کتب علامه طهرانی انسان را بی نیاز از استاد می کند؟

کد: 716گروه: اخلاق وعرفان
مطالعه کتب مرحوم علّامه طهرانی تا چه مقدار می تواند انسان را در راه خدا سیر دهد؟ و اصولاً آیا مطالعه کتب ایشان انسان را بی نیاز از استاد می کند یا نه؟
بسم اللَه الرّحمن الرّحیم
آنچه که مرحوم علّامه طهرانی رضوان اللَه علیه در کتب خود جمع نموده اند، مجموعه ایست از حقائق و آداب و عقاید خالص و غیر مشوّه مکتب اهل بیت علیهم السّلام که نه تنها از جنبه علمی و فنّی، بلکه از نظر شهود و ادراک قلبی می تواند مرجع و مستند تفکر شیعی و انطباق اعمال و کردار بر آن باشد که در این زمینه تا کنون نوشته ای به مانند این دوره معارف نیامده است و لهذا مطالعه و تدبّر در این کتب نه تنها برای افراد عادی موجب انفتاح عرصه جدیدی از مفاهیم و معانی و حقائق عالم وجود و عالم تشریع و تربیت و تزکیه خواهد شد، بلکه برای علماء و فضلاء نیز از اهمّ و اوجب وظائف و تکالیف علمی و اجتماعی بشمار می رود. آنچه در این کتب سعی بر اثبات و تحقیق آن شده است، گشودن فصل جدیدی در سیر و سلوک و حرکت انسان بسوی مبدأ هستی و مآلاً فتح باب شهود و وصول به اعلی مرتبه معرفت و عرفان حضرت حقّ متعال است که صد البتّه منحصر در شناخت ولایت معصومین علیهم السّلام و پیروی از دستورات ایشان می باشد و حرکت در مسیر تزکیه و تهذیب، جز با ارشاد و دستگیری استاد کامل و سالک واصل و راه رفته میسّر نمی باشد؛ زیرا خطرات نفس امّاره و وساوس جنود ابلیس ،هر لحظه در کمین رهروان مسیر حقّ خواهد بود و بفرموده حضرت سجّاد علیه السّلام :ضلّ من لیس له حکیم یرشده؛ باید سیر در عالم معنی با اشراف و هدایت این استاد تحقق پذیرد.
پرسش: بیداری بین الطلوعین، آیا سالک پس از فوت ادامۀ طریق می دهد؟

کد: 715گروه: اخلاق وعرفان
باسمه تعالي
با سلام خدمت استاد محترم و عرض تشكر بابت ملاحظه و پاسخگويي به سؤالات زير
1. در جلسات عنوان از قول مرحوم حداد فرموديد كسي كه بين الطلوعين خواب باشد آن روز را روزي معنوي ندارد. گاهي اوقات انسان بين الطلوعين را كاملا خواب مي ماند و نمازش نيز قضا مي شود يا آخر وقت مي خواند و بخاطر اين مساله عذاب وجدان گرفته و در طول روز حال توبه و انابه خوبي دارد و گاهي انسان بين الطلوعين را كاملا بيدار و مشغول عبادت است ولي در طول روز به اتلاف وقت مي گذارند و حالات معنوي خوبي ندارد. اين دو چگونه قابل توجيه است؟
2. در فرمايش مرحوم حداد صرف بيداري بين الطلوعين شرط است يا انسان براي روزي گرفتن بايد مشغول عبادت نيز باشد؟
1. براي غلبه بر ترس در خوابها يا مكاشفات جلالي (همانند مشاهده زلزله، كشته شدن و...) كه باعث مي شود سالك به نتيجه مطلوب نرسد چه بايد كرد؟
2. در كتاب شريف روح مجرد نقل شده است كه مرحوم انصاري فرموده اند از سالك راه خدا معصيت سر نمي زند. گاهي ديده مي شود سالكين با اخلاص در برخي مواقع بواسطه وسوسه شيطان عملي كه قطعا حرام است را انجام مي دهند و طبعا پس از مدتي توبه مي كنند. با اين توضيح معناي كلام ايشان چيست؟ و آيا ماموران الهي معاصي سالكان را نمي نويسد يا از ايشان مواخذه نمي كنند يا احكام فقهي سالكين متفاوت است؟
3. حضرتعالي فرموده ايد سالكي كه در اين دنيا در راه خدا حركت كند پس از مرگ و ورود به عالم برزخ سلوك خود را ادامه مي دهد. در حالي كه آيه (و من يخرج من بيته مهاجرا الي اللَه والرسول ثم يدركه الموت فقد وقع اجره علي اللَه) فقط بر اين دلالت مي كند كه اين افراد پاداش دارند. آيا آيه يا روايتي هست كه مطلب فوق را اثبات كند؟
4. سالكين راه خدا در ميانه راه برخي قدرت هاي خارق العاده مي يابند آيا يافتن اين توانايي ها با انجام دستورات خاص از ناحيه استاد است يا با انجام اذكار عمومي مثل تهليل و يونسيه و دوام مراقبه اين مسائل خود بخود پيدا مي شود؟


هوالعلیم
1
ممکن است انسان بواسطه ندامت و توبه حالت خوشی پیدا کند ولی بهر حال روزی معنوی آن روز او کم شده است.
2
مهم بیداری است البتّه اگر با توجّه همراه باشد بهتر است.
3
برای خوابها مسئله خاصّی نیست.
4
گناه اگر از روی عناد و خودکامگی نباشد خداوند می آمرزد.
5
پاداش همان حرکت بسوی مقصدی است که در این دنیا پیگیری می شود.
6
این مسائل خود به خود پیدا می شود.
پرسش: کیفیت توجه به پیامبر اکرم و ائمه هنگام تشرف به مدینه

کد: 714گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم.سلام علیکم.
1)کدام چهارشنبه وسط ماه است که جزء آن سه روز روزه میباشد؟(اولین چهارشنبه دهه دوم؟یاچهارشنبه بعد از15ام یا روز دیگری است؟)
2)اسم امام زمان را هنوز هم نباید بیاوریم؟(م ح م د)
3)وقتی به مدینه میرویم آیا فقط باید به حضرت پیامبر صلی اللَه علیه وآله توجه کنیم و به ائمه بقیع علیهم السلام و حضرت فاطمه سلام اللَه علیها توجه ننماییم و سر قبر آنها نرویم؟در این مورد چه کاری را باید انجام دهیم تا بیشتر مورد رضای خدا قرار گیرد؟
باتشکرفراوان.
هوالعلیم
1 هرکدام به وسط ماه نزدیکتر است.
2 خیر
3 باید به آنها توجه کرد ولی همۀ آنها را تحت ولایت رسول اللَه صلی اللَه علیه و آله وسلم دانست.
پرسش: بلندشدن سر سفره غذا

کد: 713گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1) سر سفره بودن و به احترام مهمان بلند شدن صحيح است؟ 2) آيا اگر ميزبان باشيم يا از مدعوين تفاوتي در اين مسئله ميكند؟باتشکر.
هوالعلیم
اشکالی ندارد.
پرسش: صوفیه و تصوّف

کد: 712گروه: اخلاق وعرفان
سلام خدمت آقا جان.
با توجه حدیث امام رضا علیه السلام که میفرمایند: من ذکر عنده الصوقیه و لم ینکرهم بلسانه و قلبه فلیس منا (سفینة البحار _ماده صوف)
1_مرا از تصوّف و صوفیه چیست؟
2_چه کسانی شامل آن میگردند؟
3_آیا این فرقه تصوفی که امروزه هست از همین قسم افرادند؟
4_دیده شده که صوفیهای امروزی مرحوم آیت اللَه قاضی و علامه طباطبایی و مرحوم آقا رضوان اللَه علیهم را جزء برزگان طریق خود میدانند،آیا این ادعا صحیح است؟
هوالعلیم
مراد اهل تصوّف و مدّعیانی هستند مانند حسن بصری و سفیان ثوری که در مقابل اهل بیت دکّان باز نموده و مدّعی ارشاد شدند حال هر که می خواهد باشد چه در زمان گذشته یا حال.
البته هر که ظاهری متفاوت داشت و به مباحث شهود معتقد بود را نمی توان از صوفیّه شمرد اینها ولایت را قبول دارند و بزرگان را از اولیاء اللَه می شمرند.
پرسش: خصوصیات ماه صفر،صحت اعتبار برخی زیارتنامه ها

کد: 708گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم.سلام علیکم.
1)آیا این مطلب که در مفاتیح نوشته شده که ماه صفر ماه نحسی است و بلا در آن زیاد است،صحیح است؟
2)دست زدن به آیات قرآن و اسامی ائمه علیهم السلام در دوران حیض با وضو چه حکمی دارد؟
3)اعتبار این زیارتننامه ها چگونه است؟الف)حضرت عبدالعظیم علیه السلام. ب)حضرت حمزه. ج)امامزاده طاهر. د)حضرت علی بن جعفر. ه)حضرت معصومه سلام اللَه علیها.
باعرض پوزش وتشکر فراوان.
هوالعلیم
1 خیر صحیح نیست
2 جائز نیست
3 صحیح است.
پرسش: به جا آوردن اعمال شب قدر در منزل توسط بانوان

کد: 707گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
اگر زني بتواند اعمال شب قدر را در منزل خود به جا بياورد، چنانچه مجالسي در منزل ديگران تشكيل شود (يعنی مجلس در منزل ديگري باشد نه در مسجد) آيا بهتر است زن در خانۀ خود بماند و اعمال را خودش انجام دهد؟ باتشکرفراوان.
هوالعلیم
بلی بهتر است در منزل خود باشد.
پرسش: عرفان حلقه

کد: 706گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم نظر حضرتعالی در ارتباط با عرفان حلقه (ارتباط با شعور کیهانی) چیست و آیا مورد تایید شارع میباشد باتوجه به اینکه در گفتارشان بحث از وحدت وجود و اشعار مولانا و عرفای نامدار به میان میاید و آیا نیروهای فرادرمانی که در آن صحبت میکنند روحانی است یا شیطانی؟ متشکرم
هوالعلیم
معلوم نیست که اینها صحیح باشد.
پرسش: رضایت زن در دعوت کردن میهمان

کد: 705گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1) اگر زن و شوهر به مسافرت رفته اند و شوهر راضي است كه كسي منزلشان بيايد و از وسايل منزل استفاده كند، آيا رضايت زن هم مهم است؟( با توجه به اينكه بيشتر وسايل منزل از جهیزیه زن است.) 2) اگر از وسايل جهازي زن استفاده نكنند آيا رضايت زن مهم است؟باتشکر فراوان.
هوالعلیم
1ـ بهتر است رضایت زن جلب شود.
2ـ خیر.
پرسش: رضایت زن در دعوت کردن میهمان

کد: 704گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
آيا هر فردي كه به خانه مي آيد اگر شوهر راضي باشد آيا رضايت زن هم مهم است؟( در صورتي كه زن به زحمت نيفتد.)باتشکر فراوان.
هوالعلیم
خیر.
پرسش: درد جوانان

کد: 703گروه: اخلاق وعرفان
عرض سلام وخسته نباشید سؤالی که داشتم مشکل اکثرجوانان ایرانی است که بیکارهستند و شرایط ازدواج هم بدتر شده و نمیتوانند با شخصی که میخواهند ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند و دنبال کارهای حرام ازجمله استمنا و زنا می روند! آیا در این شرایط خداوند برای این جوانان تخفیفی قائل خواهد شد یا اینکه هم دنیایشان و هم آخرتشان جهنم خواهدشد؟ البته این سؤال را چند تا از دوستانم از من پرسیدند و من در جوابشان عاجز ماندم! راه های توبه از استمنا را هم میخواستم اگر زحمت نباشد بفرمایید.
هوالعلیم
اگر این امور ترک شود خداوند غفّار و رحیم است.
پرسش: حروف انگلیسی نوشته شده روی لباس

کد: 701گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
نظرتان راجع به حروف انگليسي روي لباس چيست؟باتشكر فراوان.
هوالعلیم
بهتر است نباشد.
پرسش: تعریف مراقبه

کد: 700گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم ورحمه اللَه و بركاته با اندكي مراقبه و مراقبت از نفس، گرفتگي شديدي حاصل مي شود در اين مورد بايد چه كرد؟
هو العالم
مراقبت بر نفس كه دستور اساسي اولياي الهي براي تربيت و تزكيه سالكان إلي الحق است چيزي جز خودداري از گناهان و مواظبت بر خطورات شيطاني و رعايت رضاي الهي نيست و اين چيزي نيست كه موجب قبض و گرفتگي شود، مگر اينكه سير خاصّي را در مراقبه در پيش گرفته ايد كه حكم آن جداست.
پرسش: حصول نیت صادق در سیر و سلوک الی اللَه

کد: 553گروه: اخلاق وعرفان
مرحوم علامه طهراني (رضوان اللَه تعالي عليه) در کتاب روح مجرد در صفحه 33 چاپ سوم در ضمن تحقيقي " راجع به سير و سلوک افراد در اديان و مذاهب مختلفه و نتيجه مثبت يا منفي آن در وصول به حقيقت است و غرض ديگري را با اين نيت مشوب نمي سازند که نهايتا اين افراد به فنا در ذات حق مي رسند و گروهي که در نيتشان پاک نيستند و در سير و سلوک به جهت دواعي نفسانيه وارد شده اند. اين گروه ابدا به مقصود نمي رسند " و حقير ذره اي شک ندارم که جزء دسته دوم هستم . انسان چه کاري مي تواند بکند که جزء گروه اول قرار بگيرد. چون حقير احساس مي کنم همه مشکلاتم به خاطر همين نيت است و هر وقت کمي عمل کردم به مطالب بزرگان و اثر آن را مشاهده کردم ونفسم حض خود را دريافت کرد دفعتا همه چيز را رها کردم ... يعني انسان چکار مي تواند بکند که نيتش را تغيير بدهد؟
هو العالم
بر سر تربت ما چون گذری همّت خواه که زیارتگه رندان جهان خواهد شد همه چیز با همّت به نهایت می رسد و بدون آن مطلب ناقص و بی فرجام خواهد بود. آیه شریفه می فرماید: الّذینَ قالوا رَبّنا اللَهُ ثُمّ استَقامُوا تَتَنَزّلُ عَلَیهِمُ المَلئکۀُ ألّا تَخافُوا وَ لا تَحزَنُوا و أبشِرُوا بِالجَنّۀِ الّتی کُنتُم تُوعَدوُن در بسیاری از افراد حلاوت اشتغال به ذکر الهی و انجام برنامه های سلوکی برای مدّتی آنان را سرخوش و مسرور می سازد و نفس و قلب از این التذاذ روحانی مسرور و نسبت به ادامه سیر شائق می شوند و برای برخی از ابتداء آن شوق و رغبت و حلاوت وجود ندارد بلکه باید بواسطه مجاهده نفسانی و مبارزه با نفس، انسان به راه و طریق ادامه دهد و از امور صارفه دلسرد نشود و فراز و نشیب زندگی و اشتغال به کسب و کار او را در مسیر سلوک سست نکند و از مطالبی که برای ازدیاد شوق و عشق و رغبت، بزرگان در کتب خود ذکر کرده اند، بهره ببرد.
پرسش: آداب قرائت زيارت

کد: 552گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم، در حرم امام رضا عليه السلام و در صحن آقاي خميني بعد از نماز ظهر و عصر كل جمعيت رو به حضرت و پشت به قبله زيارت نامه مي خوانند. آيا زيارت نامه نبايد در صحن و رو به قبله باشد؟
هوالعلیم
اشکال ندارد.
پرسش: آداب زیارت ائمه و اولیاء الهی

کد: 551گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم. در زيارت حضرات اهل بيت عليهم السلام قبل از تشرف ، هنگام ورود به حرم و در مقابل ضريح به چه چيزي توجه داشته باشيم ؟ آيا حتماً بايد اذن دخول و زيارت نامه خواند ؟ آيا بايد در زيارت حضرات تفاوت قائل بشويم ؟ يعني زيارت حضرت رضا عليه السلام يك جور و زيارت مولا علي عليه السلام هم جور ديگر ؟ در زيارت مزار اولياي خدا مثل مرحوم قاضي، مرحوم حداد، سيدبحرالعلوم و ... چطور بايد برخورد كنيم و چه آدابي داشته باشيم و چگونه تفكر كنيم ؟ باتشكر
هوالعلیم
1
اذن دخول خوب است خوانده شود.
2
خیر
3
فاتحه بخوانیم.
پرسش: افزایش ظرفیت وجودی و سعه صدر

کد: 550گروه: اخلاق وعرفان
خدمت با سعادت حضرت آیت اللَه حسینی طهرانی دام ظله.
سلام علیکم
از حضور شما دو سؤال داشتم :
1.چه چیزی باعث می شود که انسان عموما و سالک خصوصا در تمامی شئون علمی و عملی اش صداقت را رعایت کند؟
2.برای اینکه ظرفیت و سعه صدر انسان افزایش یابد ، باید چه مشی ای را اتخاذ کرد؟
هوالعلیم
1 این مطلب به خود انسان و نیّت و هدف او بر می گردد. و سعۀ در ظرفیت به واسطه مراقبه حاصل می شود.
پرسش: اعتقادات

کد: 549گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرّحمن الرّحیم. اللَهم صلّ علی محمّد و آل محمّد. سلام علیکم. بنده مشاهده می کنم تمام زندگی ام مملو از لطف و رحمت خداست ولی در بعضی از حوائجی که برایم پیش می آید با توسل به رسول اکرم و ائمه علیهم السلام به درگاه خدا انابه و توجه می کنم و از خدای منان حاجات خودم را می طلبم ( چه بسا این حوائج همچون استخوان در گلو گیر کرده است و بعضا قلبی و باطنی است و کسی جز خدا خبر ندارد) اما هیچ جوابی نمی آیدو حاجتم عیانا برآورده نمیشود. این حالت باعث شده است که نعوذباللَه به خدا و ولایت شک کنم. از خدا می خواهم با برآورده کردن حاجاتم یقینم را به خودش و اسمائش زیاده کند ولی ... . لطفا کمکم کنید.
هوالعلیم
هرچه خدا صلاح بداند همانرا بر خود بپسندید و امور خود را به او واگذار کنید.
پرسش: اطاعت از همسر

کد: 547گروه: اخلاق وعرفان
همسرم در بعضی مواقع به من دستور میدهد که برای خرید منزل من تنهایی بروم و من هم در جوابش میگویم اصلا نمیروم .مثلا وقتی امتحان دارد یا روزه است انتظار دارد مثل زنهای دیگر من وسایل را خرید کرده باشم .حال من اگر میگویم نه به خرید نمیروم بی ادبی است؟ و اگر در بعضی مواقع مثلا سالی 2 بار برای اینکه کدورت پیش نیاد و او از من راضی باشد به خرید بروم برای من ضرر دارد (ارتباط با نامحرم)؟
هوالعلیم
سعی کنید کمتر با نامحرم برخورد کنید.
پرسش: استغفار

کد: 546گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
وقتي شوهر در شب امر ميكند كه به بيرون برويم و ما اطاعت كرده وميرويم يا غذاي بيرون از منزل ميخرد و ما براي ناراحت نشدنش ميخوريم:
1) آيا باز آن آثار كدورت بر ما مترتب ميشود؟
2) آيا نيازي به استغفار مياشد؟ چند مرتبه؟
باتشکر فراوان.
هو العلیم
1ـ خیر
2ـ استغفار همیشه خوب است.
پرسش: استادکامل برای طی مراحل سیر و سلوک

کد: 545گروه: اخلاق وعرفان
1)با توجه به ضرورت استاد،افرادیکه طبق فطرت و عقل عمل میکنند،و دستشان به استاد کامل نرسیده میتوانند به کمال برسند و آیا سالک از مرحله خاصی از سلوک نیاز به استاد پیدا میکند؟2)با توجه به روایت "ضل من لیس له حکیم یرشده"آیا همیشه و در هر عصری حکیمی که بتواند انسان را از ضلالت نجات دهد وجود دارد؟راه دسترسی به چنین فردی چگونه است؟
هوالعلیم
توضیح این مطلب در جلد سوم اسرار ملکوت از این حقیر خواهد آمد.
پرسش: استاد سیر و سلوک

کد: 544گروه: اخلاق وعرفان
سلوک الی اللَه


از چه طریق می توان در سیر سلوک الی اللَه قرار گرفت . چه کسی می تواند استاد و دست گیر انسان باشد
هوالعلیم
بنده در جلد دوم اسرار ملکوت مفصّلا توضیح دادهام.
پرسش: استاد سلوک

کد: 543گروه: اخلاق وعرفان
در عصر حاضر که متاسفانه استاد کاملی برای تربیت سالکین الی اللَه شناخته شده نیست . سالکین چگونه راه بپیماییند وبه کمال برسند ?
هو العالم
شرح این پاسخ انشاءاللَه در جلد سوم اسرار ملکوت خواهد آمد
پرسش: استاد خبیر

کد: 542گروه: اخلاق وعرفان
سلام افرادی که میگویند دسترسی به استاد ندارند را می گوئید که به کتابهای پدر مرحومتان مراجعه کنند و اوراد و دستورات درون آن را اجرا کنند اما خود شما و پدرتان میگویید که برای بجا آوردن ذکر و دستور باید زیر نظر استاد کامل بود! می شود در این باره توضیح بدهید؟
هوالعلیم
آنچه ایشان در کتابشان آورده اند اشکالی ندارد. البتّه اذکار و دستوراتی هست که در کتاب ها نیست و آنها احتیاج به استاد دارد.
پرسش: از بین رفتن حالات

کد: 541گروه: اخلاق وعرفان
با سلام در بنده قبلا حالاتی به وجود آمد ولی به خاطر اینکه گناهانی انجام دادم آن حالات رفت و الان هر چه تلاش میکنم آن حالات برنمیگردد من الان چه کار باید انجام دهم که آن حالات برگردد و اصلا امکان بازگشت آن وجود دارد؟
هوالعلیم
کاری به برگشت آن حالات نداشته باشید بلکه عمل و کردار خود را تثبیت نمائید.
پرسش: اختلاف عقیده زن و شوهر راجع به سیر و سلوک

کد: 540گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم و رحمت اللَه و برکاته همسر من چند سالی است که در کلاسهای مذهبی شرکت میکنند. هرکاری جهت خشنودی آقا امام زمان و ان شااللَه تعجیل ظهور ایشان تا جایی که بتوانند انجام میدهند...در مورد راه طریقت میگویند ما راه انبیا را در پیش گرفتیم. اینکه اسم راه ما سیر وسلوک است ایراد میگیرند. ولی میگویندکه هیج ایرادی هم در کارتان نیست. ولی من چند بار سخنرانی هایی که همسرم گوش میدهد را گوش کردم در آن به جناب مولانا لعن میکنند و ایشان را قطعا سنی معرفی میکنند و ایراداتی از ایشان میگیرند. من 11سال است که ازدواج کردم هیچ وقت با همسرم راجع به این راه گفتگو نمی کنم و به او میگویم با شما ارتباط برقرار کند چون من و تمام کسانی که در اقوام ما هستند با اینکه طلبه هستند و سالهاست از شاگردان شما هستند در مقابل ایشان کم می آوریم .همسرم اطلاعات مذهبی خیلی بالایی دارد. ولی به راه ما مخصوصا اسم سیرو سلوک خیلی اشکال میگیرد. من دوست دارم ایشان هم به این راه بیایند برای همین این همه سال سکوت کردم تا مبادا راه را بر او ببندم. ولی حالا خیلی میترسم او مرا به سمت مکتب خود بکشد البته منافاتی در مسیر ها به ظاهری که من میبینم نیست ولی از شما کمک میخواستم تا وظیفه خود را بدانم؟ و چه کنم که همسرم هم وارد شود چون واقعا ایمان خوبی دارند. جسارتا میشود یا به نظرتان لازم است ایشان ملاقاتی حضوری با شما داشته باشند؟با تشکر از شما التماس دعا
هوالعلیم
انسان نسبت به یقین و اطمینانی که به مسیر خود دارد باید پایبند بماند! بسیاری از افراد بودند و هستند که راه خود آنها با همسرشان مختلف است إن شاء اللَه خداوند همه ما را به راه راست هدایت فرماید.
پرسش: احیای قلب

کد: 539گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
چکار کنیم که قلبمان زنده شود و معرفت پیدا کنیم و اعمال و کارهایمان فقط از روی دانسته های عقلی نباشد؟ و اگر مطالعه میکنیم روح و جانمان زنده شود نه اینکه فقط چندروزی در ذهن باشد و بعد فراموش شود. آیا علت این حالت اثر گناهان گذشته است؟ یا اشتباه و خطایی در اعمال و رفتار روزانه؟یا خواطر؟ چه کنم؟
هوالعلیم
در مراقبه جدّی و ساعی باشید.
پرسش: احوال اولیاء الهی

کد: 538گروه: اخلاق وعرفان
بسمه تعالی
با سلام خدمت استاد گرامی و عزیز آیت اللَه تهرانی یک سؤالی که خیلی ذهن من را به خودش مشغول کرده این است که در کتب عرفانی می خوانیم که فلان عارف چهل سال نخوابید و از شدت بی خوابی چشمهایش مانند دو کاسه خون شده بود. یا مثلا فلان عارف برای اینکه خوابش نبرد دو من نمک به چشمهای خودش زد.یا فلان عارف شب تا صبح برعکس در چاه خودش را آویزان می کرد یا بر روی درخت یا کنار دره می نشست تا خوابش نبرد و بسیاری از این قضایای بی خوابی کشیدن که هوش از سر آدم می برد.آیا به نظر شما اینها واقعیت دارد.اگر واقعیت دارد آیا صحیح است یا خیر.و اگر صحیح است آیا این بی خوابیهای مدام باعث نمی شد حواسشان از بین برود یا توهمات بر آنها عارض بشود.مگر انسان چقدر می تواند بی خوابی بکشد.آیا این بی خوابی آنها را از پای در نمی آورد.و خستگی بر آنها غلبه نمی کرد.اصولا بی خوابی کشیدن چقدر در سیر و سلوک موثر است که اینها این قدر بی خوابی می کشیدند.افراد کوچکی هم نبودند.امثال شبلی و ابوسعید ابی الخیر و با یزید بسطامی و ....البته ریاضتهای دیگرشان هم مثل گرسنگی خیلی عجیب و غیر قابل باور است اما چون به نظر بنده بی خوابی کشیدن از همه سخت تر است این را مثال زدم. با تشکر از توضیح شما.
هوالعلیم
اصولا ما موظّف نیستیم که عمل آنها را انجام دهیم حال آنها در چه شرائطی بوده اند فعلا که نمی توانیم قضاوت کنیم.
پرسش: اجازه ذکر

کد: 537گروه: اخلاق وعرفان
بنده در یکی از روستاهای شهرستان اردبیل زندگی می کنم و علاقه مند به سیر وسلوک هستم و کتابهایی در این زمینه مطالعه کرده ام و دسترسی به استاد و عالم ندارم تا در مورد اذکار از ایشان اجازه بگیرم. بنده مایلم بدانم چگونه و از چه راهی می توان اجازه ذکر را دریافت کرد؟
هوالعلیم
کتابهای مرحوم والد رضوان اللَه علیه را مطالعه کنید انشاءاللَه فتح باب خواهد شد.
پرسش: ذبح گوسفند در درگاه خانه جدید

کد: 536گروه: اخلاق وعرفان
حضور استاد بزرگوار ایت اللَه سید محمد محسن تهرانی سلام علیکم
در صفحه 453 کتاب آیت نور در شماره 42 نظرمرحوم علامه را مبنی بر استحباب عقیقه و اضحیه و عدم جواز ذبح گوسفند در درگاه خانه تازه و در جلوی جنازه و مشابهه ذکر شده است با توجه به این مطلب آیا ذبح گوسفند هنگام نقل مکان به خانه جدید اشکال دارد؟
هوالعلیم
اشکالی ندارد.
پرسش: ذبح گوسفند

کد: 535گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم با احترامات فراوان به عرض میرسانم در کتاب مطلع انوار در یکی از عناوین کتابهای حضرت علامه که مورد معرفی قرارگرفته شده بود در خصوص عدم جواز ذبح گوسفند بر سر در خانه و جلوی جنازه آمده است، حال بنابراین آیا ذبح گوسفند برای ماشین نو و خانه نو جایز می باشد یا خیر؟ با تشکر از حسن توجه شما
هوالعلیم
اشکال ندارد.
پرسش: قرائت دعای کمیل در شب جمعه

کد: 534گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم ،ببخشید قراءت دعای کمیل نیاز به دستور استاد دارد یا خواندن آن در شب جمعه برای عموم افراد بلامانع است؟
هوالعلیم
بسیار خوب و پسندیده است.
پرسش: عدم لزوم قیام در هنگام شنیدن نام حضرت حجت

کد: 532گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمه اللَه و برکاته

آیا این مسئله که هر وقت نام امام زمان را می شنویم میبایست به احترام قیام کنیم صحیح است؟ در دعای سلامتی حضرت و دعای عهد چطور؟
آیا در پایان دعای عهد که سه بار (العجل العجل یا مولانا یا صاحب الزمان) می خوانند جزو دعاست و اگر هست آیا موقع خواندن باید دست راست را بر پای راست زد؟(در مفاتیح آمده)
هوالعلیم.
1ـ الزامی نیست.
2ـ بله بهتر است که دست را بر پای راست زد.
پرسش: زیارت وارث

کد: 531گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم.آیا زیارت وارث از حضرات معصومین(علیه السلام)گفته شده است؟
هوالعلیم
بلی
پرسش: زمان دعا ها

کد: 530گروه: اخلاق وعرفان
آیا هردعا زمان خاصی دارد؟ و اگر دارد خود دعا زمان آن و علت آن را به من بگویید؟
هوالعلیم
معمولا در مفاتیح نوشته شده است.
پرسش: درخواست منبع دعا

کد: 529گروه: اخلاق وعرفان
با سلام لطفاً ،متن کامل دعایی که اول آن با اللَهم ارزقنی حبک شروع می شود.ودر کتاب اللَه شناسی مرحوم حضرت علامه می فرمایند که کل آن در کتاب بحرالمعارف است را بفرمایید.
هو العالم
با کمی تفحص می توانید آنرا بیابید، کوشش برای معارف الهیّه رضا و خشنودی پروردگارست و اجر و پاداش را به دنبال دارد.
پرسش: در خواست کمک

کد: 528گروه: اخلاق وعرفان
با سلام جوانی هستم متاهل چند سال است که دست به هر کاری می زنم با ورشکستگی خاص همان کار روبرو می شوم ونمی دانم علت کار درچیست وتمام فکرم مشغول است ونگران از اینده لذا از شما می خواهم علت را بگویید؟ذکر ویا سوره ایی بدهید تا مشکل حل شود واز روحیه نا امید ی که در من ایجاد شده رها شده وبا تمام وجود به خدا مشغول شوم در ضمن در سایت مکتب وحی هم نوشتم ولی شانس ما شما جواب ندادید (اجر کم عند اللَه)
هوالعلیم
بنده ذکر و دعائی در این گونه موارد سراغ ندارم .و توصیه حقیر توکل بر خدا و تسلیم بر اراده و مشیت او است و او را مؤثر و مسبب الاسباب دانستن است.
پرسش: خواندن زیارت وداع

کد: 527گروه: اخلاق وعرفان
سلام.
آیا زیارت وداع خواندن در روز آخری که زیارت ائمه مشرف میشویم جایز است؟
هوالعلیم
اشکال ندارد.
پرسش: کیفیّت قرائت ادعیه و زیارات

کد: 526گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1. آیا در دستورات عمومی هم خواندن سوره یس بعد از نماز صبح میباشد و هم دعای صباح یا یکی از آن دو به دلخواه؟
2. آیا خواندن سوره یس با زیارت عاشورا(در روزهایی که زیارت عاشورا دستور داریم بخوانیم) تنافی دارد؟
3. کلا هر زیارتی که مربوط به امام حسین است (زیارت اربعین، زیارتهای ایشان در روزهای مختلف)، با دعای صباح تنافی دارد یا فقط زیارت عاشورا؟
هوالعلیم
1 هر کدام باشد خوب است و اگر هر دو باشد چه بهتر.
2 زیارت عاشوراء کفایت می کند و نیز سایر زیارتها از دعای صباح کفایت می کند.
پرسش: چگونه امام را ناظر اعمال خود بدانیم

کد: 525گروه: اخلاق وعرفان
سلام.
چطور ميتواند انسان در همه حال امامش را ناظر بر خوده ببيند , و حضور ايشان را درك كند؟لطفا جواب كامل و دستور عملي به بنده بدهيد.
با تشكر
هوالعلیم
مثل اینکه خدا را ناظر میبیند.
پرسش: چشم پوشی در امور زندگی

کد: 524گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
در جلسه بانوان تهران حضرت آقا حدیثی را در مورد چشم پوشی در امور زندگی فرمودند که من آن حدیث را این گونه پیدا کردم"صلاح حال التعایش والتعاشر ملا مکیال ثلثاه فطنة و ثلثه تغافل، مصلحت همزیستی سالم و معاشرت با مردم درپیمانه ای است که دو سوم آن هوشیاری و یک سوم آن تغافل باشد
تحف العقول، ص 264
اگر ممکن است عین حدیث حضرت آقا را برای من بفرستید
هوالعلیم
حدیث همان است.
پرسش: توقف و استراحت در هنگام قرائت دعا

کد: 523گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
اگر در بین بعضی از دعاها خسته شدیم(مثل دعای عرفه،دعای کمیل و...):
الف) آیا میشود استراحت کنیم و بعد ادامه دهیم؟
ب) اگر میشود در بین دعا استراحت کنیم آیا در این استراحت، حرف زدن یا انجام کار دیگری جایز است؟
شکرا جزیلا.
هو العلیم
1ـ اشکال ندارد
2ـ بهتر است صحبت نکنید .
پرسش: توجه به نفس در هنگام سکوت

کد: 522گروه: اخلاق وعرفان
با عرض معذرت به ما گفته اند در هنگامی که صمت دارید به نفس خود توجه کنید خواهشمندم بفرمائید توجه به نفس یعنی چه؟
بسم اللَه الرحمن الرحیم
توجه به نفس در ابتدا بمعنای تجرید ذهن و خالی کردن آن از همه خطورات و تخیلات است و انسان پس از مدتی می تواند قدرت بر اختیار گرفتن ذهن خود را پیدا نماید البته پس از این مرحله مراتب دیگری نیز وجود دارد.
پرسش: توجه به نفس

کد: 521گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم خواهشمند است نحوه توجه به نفس را بفرمایید و ایا توجه به عدم در مکتب اخوند ملا حسینقلی همدانی همان توجه به نفس است ؟
هوالعلیم
در توجه به نفسانسان دفع خواطر می کند و درون خود را جستجو می کند،درونی که عاری از افکار و تصوّرات و توهمات و صفات می باشد بدون هیچ گونه تعلّق و ارتباط با مبدأ و مکانی امّا توجه به عدم یعنی انسان خود و همه مخلوقات را فانی و نیست ببیند و فقط ذات پروردگار را موجود و حیّ فرض کند.
پرسش: توجه به نفس

کد: 520گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
آيا تمرين توجه به نفس را مي شود بدون دستور انجام داد ؟ مثلاً روزي 10دقيقه سعي كنيم دفع تخيلات كنيم و كم كم زمان آن را بيشتر كنيم ؟ آيا بدون دستور اين كار جايز است ؟ شكراً جزيلا.
هوالعلیم
تا حدود10 دقیقه اشکالی ندارد.
پرسش: تقويت مرافبه

کد: 519گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام ؛
بسیار پیش می آید که مطالب مهم را فراموش کرده و یا نادیده می گیرم لطفاً بفرمایید برای افزایش دقت به خصوص دقت در مراقبه چه باید کرد؟
هوالعلیم
بینش و اطلاع در کیفیت مراقبه تأثیر بسزائی دارد ، بطور کلی ابتدائاً باید حدود و ثغور یک موضوع برای انسان روشن باشد تا اهتمام به انجام و يا ترکش ممکن گردد.
پرسش: تشرف به محضر امام زمان

کد: 518گروه: اخلاق وعرفان
هو الحي
با سلام.حضرت آقا شما در كتاب اسرار ملكوت خود فرموديد كه در يكي از ديدارهاي شما با مرحوم حداد رضوان اللَه تعالي عليه، شما از ايشان در خواست دستور و اذكاري براي ديدار امام زمان و تشريف به محضر ايشان داشته ايد،و مرحوم حداد نيز به شما اذكار و برنامه اي داده بودند.
حال آيا شما مي تواند آن اذكار و دستورات را در اختيار حقير قرار دهيد تا به محضر امام عصر عجل اللَه تعالي فرجه الشريف مشرف شوم؟
هوالعلیم
با عرض شرمندگی محذور دارم . و برای جنابعالی همان را می پسندم که برای خود پسندیدم.
پرسش: تسبیحات حضرت زهرا سلام اللَه علیها پس از نماز مستحب

کد: 517گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام عليكم
شما در جلسات مخدرات تهران فرموديد كه تسبيحات حضرت فاطمه سلام اللَه عليها فقط بعد از نماز واجب دستور است نه بعد از نوافل.در بعضي از اعمال مفاتيح مثلا زيارت حضرت رسول از راه دور نوشته كه بعد از خواندن نماز زيارت، تسبيحات حضرت فاطمه سلام اللَه عليها را بگو يا مثلا بعد از نماز وتر در نماز شب نوشته كه گفتن تسبيحات حضرت مستحب است. آيا مواردي كه در مفاتيح بعد از نمازهاي مستحبي، استحباب خواندن تسبيحات حضرت را بيان كرده صحيح است؟
هو العلیم
بلی
پرسش: تسبیحات حضرت زهرا سلام اللَه علیها

کد: 516گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1) آيا اين حرف كه" تا ميتواني تسبيحات حضرت فاطمه سلام اللَه عليها را بگو كه خيلي اثر خوبي دارد. در هر حالي در طول شبانه روز بگو." صحيح است؟ آيا منسوب به شماست؟ 2) آيا فقط بعد از نماز واجب و قبل از خواب شب ميشود گفت و در هيچ حال ديگر نبايد گفت؟لطفا برايم توضيح دهيد.باتشکر.
هو العلیم
خیر باید پس از نماز گفته شود.
پرسش: تسبیحات حضرت زهرا سلام اللَه علیها

کد: 515گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با توجه به مطالبی که در کتاب شریف رساله سیر وسلوک مرحوم بحرالعلوم ره درباره ابتدا به ذکر صغیر و سپس ذکر کبیر و اکبر ؛ آیا در تسبیحات حضرت زهرا سلام اللَه علیها همانگونه که در برخی روایات آمده و اهل سنت نیز به این صورت عمل می کنند؛ نباید از تسبیح وبعد تحمید شروع کرد ودر انتها تکبیر گفت ؟
والسلام علیکم

هوالعلیم

خیر در مورد تسبیح حضرت زهرا سلام اللَه علیها باید به همین کیفیتی که دستور داده شده است بجای آورد البته دراین کیفیت نیز اسراری نهفته است.

پرسش: ترک خوردن گوشت

کد: 514گروه: اخلاق وعرفان
سلام
آیا ترک خوردن گوشت به جهت تهذیب نفس به طور کلی جایز است؟ آیا گوشت ماهی از خوردن گوشت کفایت می کند؟
متشکرم
هوالعالم
این مطلب در شرح حدیث عنوان بصری خواهد آمد. انشاءاللَه.
و اما مجمل مسئله اینست که تردیدی در کیفیت تاثیر غذا و نوع مواد در حالات روحی و معنوی انسان نمی باشد چه از نظر شیمیایی آن و چه از نظر نفسی و باطنی آن و بدین جهت است که اساتید تهذیب و تربیت به انتخاب غذاهای سبک و سهل الهضم و میوه جات و سبزیجات توصیه نموده اند و از مصرف گوشت به مقدارافراط بر حذر داشته اند که البته صرف نظر از مضارّ مادی و شیمیائی آن به جنبه روحی و باطنی نیز قطعاً التفات فرموده اند.
برای این مسئله توصیه به هفته ای دوبار شده است ، و البته گوشت سفید مخصوصا ماهی از ضرر کمتری نسبت به گوشتهای قرمز بر خوردار می باشد.
پرسش: پیروی از دستورات بزرگان

کد: 513گروه: اخلاق وعرفان
با سلام. آیا مرحوم قاضی و حداد و علامه طهرانی رحمة اللَه علیهم نسبت به اعمال وارده در مفاتیح مثل نماز جعفر علیه السلام و دعای فرج و اعمال و ادعیه ای که برای آن آثاری ذکر شده است و یا بعضی از ختوماتی که از ناحیه ائمه علیهم السلام مروی است دستور می دادند؟ آیا در اتیان این اعمال و اذکار ترغیبی از طرف شما می باشد؟ انجام این مسائل برای سلاک چگونه است؟با تشکر
هوالعلیم.
1ـ مانعی برای این مسائل نمیدیدند.
2ـ بنده نیز به پیروی از دستورات بزرگان ملزم میباشم.
پرسش: بی تفاوتی در ارتکاب گناه

کد: 512گروه: اخلاق وعرفان
آقای تهرانی لطفاً راهنمایی یا دستوری بفرمایید. بنده در انجام معصیت دیگر بی تفاوت شده ام و از این حالت بسیار بد خسته شده ام لطفاً مرا کمک کنید تا از این مریضی سختی که دچار شدم نجات پیدا کنم. بنده اوصاف شما و پدر مرحومتان را شنیده ام به همین علت مزاحم شدم یک بار دیگر نیز در خواست راهنمایی کردم ولی جوابی نگرفتم و این شد که الآن وضعیتم نسبت به قبل بدتر شده.
هوالعلیم
بی تفاوتی در برابر دستورات الهی ناشی از عدم إدراک صحیح از موقعیّت خود ما است اگر ما به بخشی از آن مقدار إدراک که برای سلامتی ظاهری و جسمانی خود در نظر گرفته ایم برسیم و بدانیم چه سرمایه غیر قابل برگشتی را از دست می دهیم دیگر بی تفاوت نخواهیم بود.
پرسش: برنامه سیر وسلوک

کد: 511گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت اقاي سيد محمد محسن حسيني طهراني اينجانب امسال به حج تمتع مشرف شدم. ولي بعد از برگشتن يك غوغا تو دلم هست. نمي دانم چگونه رفتار كنم و چه برنامه هاي انجام كنم كه روحانيت حج تو دلم باقي بماند مخصوصاً در ماه محرم . لطفاً يك برنامه سير و سلوك به من معرفي كنيد كه بتوانم انجام بدهم.
با تشكر
هوالعلیم
با استمرار مراقبه از بقاء حالات روحانی حجّ محافظت نمائید.
پرسش: برنامه سلوک

کد: 510گروه: اخلاق وعرفان
سلام میخواستم اگه امکانش هست یک برنامه و دستور العمل بمن بدید که وارد سیرو سلوک بشم 2. میخوام اگه خدا بخواد چله بگیرم اگه لطف کنید بمن بگید در این مدت چه اعمالی رو انجام بدم ممنون میشم (دستورالعملی برای چله نشینی)و با توجه به اینکه در گذشته زیاد گناه میکردم اگه لطف کنید ذکری یادم بدید که به ان مداومت داشته باشم تشکر
هوالعلیم.
مرحوم آقا دستورالعملی دادهاند که در مطلع انوار آمده است؛ به آن عمل کنید.
پرسش: برنامه سلوک

کد: 509گروه: اخلاق وعرفان
سلام من دانشجویی جوان هستم شبها خوابم نمیبره و افکار گوناگون در رختخواب اذیتم میکنن دعایی هست که اولش اینه(سبحان اللَه ذی الشان و.....)رو که ایت اللَه بهجت توصیه میکردن رو میخونم اما اثر نمیکنه میخوام بدونم ایا شما ذکری سراغ دارید و دلیل عدم تاثیر این ذکر چیه اگه دکتر هم برم نهایتا قرص خواب بمن بده که اولا اعتیاد اور و دوما برای 8 ساعت ادم رو از کار و زندگی میندازه چون گیجی در فرد ایجاد میکنه و اثرا ت جانبی بدی داره ولطف کنید راهنماییم کنید.2. ایت اللَه بهجت میگفتن برای شفا گرفتن فردی که مریضی شدیدی داره اب زمزم و تربت امام حسین رو مخلوط کره و به بیمار بدهند نظر شما در این مورد چیه ایا شما دستور دیگری دارید؟اگه بیمار امکان خوردن اب زمزم و تربت نداشته باشه چه باید کرد؟
هوالعلیم.
مرحوم آقا دستورالعملی دادها ند که در مطلع انوار آمده است؛ به آن عمل کنید.
پرسش: برنامه سلوک

کد: 508گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم آقا جان! روحی فداک، آیا آن برنامه ای را که در کتاب اسرار ملکوت از مرحوم علّامۀ طهرانی رضوان اللَه علیه ذکر نموده اید می توانیم بدون اجازه انجام دهیم؟(حتی آن برنامه اربعینیات)
آیا گفتن ذکر (لا اله الا اللَه) و ذکر یونسیه نیز بدون دستور به هر مقدار که باشد اشکالی ندارد؟
هوالعلیم
اشکالی ندارد.
پرسش: آیا مقابل آینه نشستن برای رفع خواطر موثر است؟

کد: 507گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
( 1 ) ظاهرا" علامه طباطبائی نشستن در مقابل آینه را تجویز میکردند
و من از بعض شاگردان آقای قاضی شنیدم که روش آینه را تجویز میکردند
به نظر حضرتعالی آیا این روش برای نفی خواطر است یا انصراف نفس
خواهشمند است تفصیلا توضیح فرمائید؟
( 2 ) نظر حضرتعالی درباره ذکر یا حی یا قیوم در کنار ذکر لااله الا اللَه چیست ؟
( 3 ) لطفا درباره هدیه قرآن به روح حضر ت ختمی مرتبت فرمایشاتی بفرمائید چون
حقیقتا" قلب بنده با امام حسین علیه السلام مانوس است لذا خواستم ببینم قرآن برای ایشان
هدیه کنم یا به روح پیامبر اکرم صلوات اللَه علیه چون مرحوم ملا حسینقلی و ایضا" مرحوم
والد حضرتعالی در سفارشات هدیه به روح پیامبر اکرم صلوات اللَه علیه را تجویز می نمایند
لطفا" راهنمائی بفرمائید .
((خدای سبحان رحمت کند والد گرامی شما را که حق بزرگی بر همه ما دارد
و شما را سلامت کند که در احیای معارف الهیه کوشش فراوانی بعمل میاورید ))
هوالعلیم
این روش دارای مخاطراتی است و فقط در برخی از حالات اساتید به شاگردان دستور می دادند و بهتر است جنابعالی انجام ندهید.احتمال بروز خطر بسیار است.
پرسش: آیا گفتن ذکر یونسیه بدون اجازه استاد اشکال دارد؟

کد: 506گروه: اخلاق وعرفان
با سلام 1 آیا کسی که هنوزاستاد ندارد می تواند ذکر یونسیه را در سجده بدون عدد مشخصی بگوید؟ 2 انجام این عمل بدون استاد عوارضی (مانند فقر) ندارد؟ التماس دعا
هوالعلیم
بطور کلی قرائت اذکار منوط به تشخیص شرائط فرد است.
پرسش: استفاده از ذکر یونسیه احتیاج به اجازه استاد دارد

کد: 505گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم،با عرض پوزش بفرمایید ذکر یونسیه عام است؟چه مواقع و چند بار و در چه حالتی گفته شود؟التماس دعا
هوالعلیم
خیر ذکر خاصّی است و سرِ خود نمیتوان گفت.
پرسش: استفاده از دستورات کتاب سیر و سلوک منوط به اجازه استاد است.

کد: 504گروه: اخلاق وعرفان
آیا اجازه داریم به دستوراتی که در کتاب سیر و سلوک منسوب به بحر العلوم است عمل کنیم؟
بسم اللَه الرحمن الرحیم
بزرگان طریق انجام دستورات و برنامه های سلوکی را منوط به اجازه و اشراف فرد خبیر و آگاه به راه و مصالح و مفاسد پیش روی سالک میدانند. بنابر این چنانچه از مرحوم علامه طهرانی رضوان اللَه علیه نقل شده است عمل به دستورات کتاب مذکور نیاز به اجازه دارد.
پرسش: استفاده از دستورات کتاب رساله بحرالعلوم احتیاج به استاد دارد

کد: 503گروه: اخلاق وعرفان
سلام.میخواستم بدونم ایا برای فتح باب شدن و ورود به سیرو سلوک اول انسان باید تمام حق الناسها و تکالیفی که از گذشته بر گردنشه رو ادا کنه؟2. کسی که میخواد وارد عرفان بشه باید از نظرعلوم عقلی در چه حدی باید باشه مثلا فرضا باید معاد رو با استدلال بتونه اثبات کنه یا اینکه بگه چون امامان ما معاد رو قبول داشتن وانها راستگو بودن منم قبول میکنم ایا در این حد هم کافیه یا باید در باره این موارد اطلاعات کامل داشت؟در کتابی خوندم سید علی قاضی افراد رو از بجا اوردن دستوراتی که در رساله منسوب به بحرالعلوم هست منع کرده اما شما به انجام انها توصیه میشه درباره منع سید علی قاضی و دلیل توصیه خودتون کمی توضیح بدید؟
هوالعلیم.
1ـ 1ـ انسان همیشه باید حقّ النّاس را رعایت کند به سیر و سلوک ارتباطی ندارد.
2ـ نیازی به این مطالب نیست بلکه کمکم انسان باید به این مسائل آشنا شود.
3ـ دستورات منسوب به بحرالعلوم نیاز به استاد دارد.
پرسش: استفاده از اینترنت

کد: 502گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
در دستورات توبه اي كه به آن شخص داده بوديد و فرموديد كه عمومي است ، دستور داده بوديد كه حتي در موارد مناسب هم به اينترنت دراين چهل روز مراجعه نشود. آيا اين مطلب شامل سايت متقين و مكتب وحي هم ميشود ؟ باتشكر فراوان.
هوالعلیم
خیر.
پرسش: استغفار

کد: 501گروه: اخلاق وعرفان
آیا دستورالعمل استغفار جنبه ی عمومی دارد؟استغفار روزهای بعد هم باید در سجده باشد؟روز اول عمل جمعه باید باشد؟نماز توبه هم در جمعه هست؟
هوالعلیم
استغفار به معنای طلب و در خواست بخشش و محو گناهان از خدای متعال و اراده بر عدم تکرار آنها در آینده می باشد.بنابراینهر کسی که اراده بر حرکت و سیر در مسیر تعالی و ترقّی و سلوک الی اللَه را دارد حتماً باید به چنین کاری اقدام نماید، و این دستور العمل برای عموم افراد می باشد.
مشاهده دستورات
پرسش: اذکار مربوط به توبه نصوح جنبۀ عمومی دارد

کد: 500گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
لطفا بفرمایید ان 10 موردی که در پاسخ سؤال برای توبه فرمودید(غسل توبه نماز استخاره 40 روز 500مرتبه استغفر اللَه گفتن و...) مختص ان شخص بوده یا ما نیز می توانیم به این شکل عمل کنیم.
هوالعلیم
این
دستوری
است که بزرگان برای هرکسی که به دنبال تغییر و تحول اساسی در امور زندگی خود است اجازه فرموده اند.
مشاهده دستورات
پرسش: اذکار دوری از وسوسه شیطان

کد: 499گروه: اخلاق وعرفان
سلام می خواهم یک ذکری برای پذیرش توب من از سوی خدا یادم بدهید2.ایا اگه ازگناه بسیار کبیره ایی توبه کرده باشم اما هنوز حق اللَه و حق الناس گردنم باشه توبه ام قبول میشه؟برای رفع وسواس چه باید کرد و چرا اعمالی که در مفاتیح هست رو انجام میدم اما روی من اثر نمیکنه؟اگه جواب سؤالاتم را مشرح بدهید ممنون میشم
هوالعلیم.
1ـ مداومت بر استغفراللَه ربّی و أتوب إلیه داشته باشید.
2ـ توبه قبول است ولی باید حقّ النّاس را رعایت کنید.
3ـ ذکر لا حول و لا قوة إلّا باللَه العلیّ العظیم برای وسوسه خوب است.
پرسش: غذاهای نذری

کد: 498گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام و تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبداللَه علیه السّلام سؤالی داشتم از محضر حضرت عالی میخواستم بدانم آیا در نذریه امام که درب منزل می آورند آیا شک و شبهه در پول نذر دهنده جایز است؟ با تشکر و طلب طول عمر با عزت از خداوند برای شما
هوالعلیم
نباید شبهه و شک نمود.
پرسش: نفی خواطر

کد: 496گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم آيا حضرت علامه طهراني(ره) دستور نفي خواطري كه در رساله سيروسلوك حضرت سيد(ره) آمده را به همان شكل مذكور دستور ميدادند يا به شكل ديگر ؟ حضرت علامه(ره) به كدام يك از تلامذۀ مرحوم حداد (ره) علاقه بيشتر داشتند و علت آن چه بود؟ ما براي اينكه بتوانيم اين نهضت را ادامه بدهيم ( سواي مراقبه و تهذيب نفس ، منظور در امور اجتماعي و علمي و ...) چه كار انجام بدهيم . ممنون
هوالعلیم
به آن شکل توصیه نمی کردند و ایشان به فرد خاصّی از تلامذه مرحوم حدّاد نظر نداشتند.
پرسش: شرح روایت من مات و لم يعرف امام زمانه

کد: 349گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم با توجه به حديث رسول اللَه صلي اللَه عليه و آله : من مات و لم يعرف امام زمانه مات ميته جاهليه: 1) پس ما كه معرفت به امام نداريم به مردن جاهلي مي ميريم؟ 2) مردن جاهلي يعني چه و چه اثرات سوئي بر ما دارد؟ 3) چطور به امام معرفت پيدا كنيم؟ آيا با خواندن كتاب اين غرض حاصل ميشود؟ باتشکر.
هوالعلیم
هر کس به قدر فهمش دانست مدّعی را!
معرفت به امام درجات متفاوتی دارد! و مقصود از مردن جاهلی مردن در بی خبری و کوری و جهل است . و معرفت به امام باید از راه عرفان و تهذیب نفس و تربیت سلوکی باشد.
پرسش: زیارت مکرر امام رضا علیه السلام جهت برآورده شدن حاجت

کد: 348گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم در روایات داریم که اگر کسی 40 روز به زیارت امام رضا(علیه السلام) برود، حاجت او برآورده می شود؟
هوالعلیم
اگر یک بار هم انسان برود برآورده می شود.
پرسش: زیارت مشاهد مشرفه در شب جمعه

کد: 347گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم، اينكه سفارش شده است كه انسان در شب جمعه و جمعه در مكان هاي مشرفه حضور داشته باشد و خارج نشود، حال اگر كسي بي توجه به زيارت مي رود و زيارت او اثري براي او نمي گذارد چه در شب جمعه و غير آن برايش فرق نمي كند. لذا مي شود اطلاق كرد كه انسان حال توجه و زيارت را داشته باشد، هرچند در غير جمعه مشرف گردد؟
هوالعلیم
البتّه توجّه ، رکن مهمّ قبولی زیارت است ولی خصوصیّت شب جمعه نیز بی تأثیر نیست.
پرسش: زیارت عاشورا

کد: 346گروه: اخلاق وعرفان
به نام خدا با سلام و عرض خسته نباشید لطفا در صورت صلاحدید شرایط خواندن زیارت عاشورا را بیان کنید آیا می شود زیارت عاشورا را بدون 100 لعن و 100 سلام به صورت روزانه خواند همچنین اگر در هفته یک بار سفارش شده آیا باید با 100 لعن و 100 سلام خوانده شودیا خیر . با تشکر
هوالعلیم
اشکال ندارد.
پرسش: زیارت امام حسین(علیه السلام)

کد: 345گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم. در زیارت امام حسین(علیه السلام) اولویت از جهت فضیلت و موارد دیگر،زیارت امام حسین(علیه السلام)در روز عرفه است یا اربعین؟با توجه به روایت در کامل الزیارت که امام صادق (علیه السلام) فرمودند: خداوند تبارک و تعالی در شامگاه عرفه، نظر رحمت خود را متوجه زوّار قبر امام حسین(علیه السلام) می نماید، راوی گفت: عرض کردم: پیش از آنکه به اهل موقف نظر رحمت نماید؟ حضرت فرمود: آری. عرض کردم: چرا؟ حضرت فرمود: زیرا در میان آنها، زنازادگان هستند و در میان اینها، زنازادگان نیستند.
هوالعلیم
هر دو خوب است.
پرسش: زیارت امام حسین علیه السلام در ایام البیض

کد: 344گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم در اعمالی که در مورد ایام البیض و یا سایر اعمال آمده زیارت امام حسین خوانده شود منظور چه زیارتی است آیا منظور زیارت عاشوراست؟
هوالعلیم
آری مگر اینکه تصریح به زیارتی خاصّ شده باشد.
پرسش: زیارت مكانهاي مشرفه در شب جمعه

کد: 343گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم، شنیدم حضرت علامه طهرانی رضوان اللَه تاکید داشتند که افراد شبهای جمعه را در مکانهای مشرفه باشند. می خواستم بدانم اگر در وسط هفته میلاد با سعادت حضرات ائمه سلام اللَه علیهم أجمعین باشد، آیا حضور در مرقد در شب جمعه اولویت دارد یا در شب میلاد آن حضرت؟
هوالعلیم
بنده چنین چیزی از ایشان نشنیده ام.
پرسش: زيارت قبور اولياء الهي

کد: 342گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم.سلام علیکم
1)با توجه به اینکه فرمودید اگر قبر اولیای الهی در قبرستان باشد ، برای خانمها بهتر است که نروند ، زیارت کردن حضرت عبدالعظیم علیه السلام که منوط بر گذر کردن از قبرستان هست ، چه کاری برای خانمها بهتر است ؟ (زیارت ایشان یا عدم زیارت؟)
شکراً جزیلا.
هوالعلیم
اشکالی ندارد .
پرسش: زمان تلبس به لباس مقدس روحانیت، معنای صفت اهل التقوی و موّمن بودن حضرت حق

کد: 341گروه: اخلاق وعرفان
ببسم اللَه الرحمن الرحیم
محضر باهر النور حضرت آیه اللَه طهرانی زاد اللَه توفیقاته سلام علیکم سؤالاتی چند از محضر شریف آن جناب داشتم:
1 زمان تلبّس به لباس مقدّس روحانیّت از دیدگاه حضرتعالی چه وقتی است؟
2 مومن که از صفات خدای تعالی است و در آیات قرآن هم آمده است به چه معناست؟
3 اهل التقوی در نماز عید فطر که جزو صفات باری تعالی ذکر شده به چه معناست؟
4 برای مطالعه کتب شریفه حضرت علّامه طهرانی و حضرتتان چه سیری را توصیه می فرمایید؟
هوالعلیم
1 پس از اتمام لمعه
2 امنیّت و امان بخشیدن به افراد و آنها را تحت کفالت و تکفّل درآوردن
3 یعنی سزاوار این است که از او خوف و خشیت داشته باشیم.
4 سیر خاصّی مدّ نظر نیست.
پرسش: زمان تلبس به لباس مقدس روحانیت

کد: 340گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم نظر علامه طهرانی قدس اللَه نفسه در مورد زمان تلبس طلاب به لباس چه بود؟ آیا سن بخصوصی را در نظر داشته اند یا شرایطی را مطرح می فرمودند؟ لطفا آن شرایط را بفرمایید. نظر حضرتعالی در این مورد چیست؟ باتشکر
هوالعلیم
ایشان می فرمودند پس از اتمام کتاب لمعه، تلبّس مناسب است.
پرسش: روح داشتن اجسام به چه معنا است؟

کد: 339گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
1)ببخشيد اگر ممكن است لطفا بفرماييد كه چرا كتاب روح دارد ولي اگر همان مطلب از روي سي دي خوانده شود روح ندارد؟اصلا روح داشتن و نداشتن به چه معناست؟
2)نظر شما راجع به شب حرم رفتن خانمها چيست؟آيا شب حرم حضرت معصومه و امامزادهها رفتن با ائمه معصومين عليهم السلام تفاوت دارد؟
3)براي خانمها بهتر است شبهاي قدر در منزل باشند يا در مجالس بيرون از منزل شركت كنند؟لطفا بفرماييد كدام بهتر است.
شكرا جزيلا.
هوالعلیم
1 کتاب مجموعه ای است که تألیف و جمع آوری مطالب به طبیعت اولیه انسان نزدیکتر است و بدون واسطه حروف و مسایل در آن گرد آوری شده است اما در
cd
که باید آن را در دستگاه قرار داد و از آن منتظر حروف مشخصی شود این مطلب رنگ کمتری دارد که مقصد از این همان ربط و تعلّقی است که انسان با او برقرار می کند و به عبارت دیگر کتاب گویاتر و نزدیکتر با انسان صحبت می کند تا وسایل دیگر و این همان معنای روح داشتن است.
2 بهتر است در شب به زیارت نروند و بین الطّلوعین را اختیار کنند البته اگر فرصت برای زیارت کم باشد در آنجا مسئله فرق می کند.
3 البته شبهای قدر که دارای آداب و ادعیه و توسّلات است ممکن است برای بعضی انجام آنها در منزل و به صورت انفرادی مشکل باشد ولی در مساجد طبعاً سهل تر است ولی اگر خانمی می تواند همان آداب را با حضور قلب در منزل بجای آورد بهتر است در منزل باشد.
پرسش: رهایی از حرام

کد: 338گروه: اخلاق وعرفان
باسلام.حضرت آقااین حقیر پیش از طرح سؤال خود جدا از شما معذرت میخوام و امیدوارم این سؤال را حمل بر رفع نیاز بنده بفرمایید.
حقیر با توجه به فیلمهای مبتذلی که در گذشته دیده بوده ام و ارتباطاتی که با بعضی افراد داشته ام به همجنس بازی مبتلی بوده و متاسفانه هر بار تصمصم جدی بر ترک آن گرفتم جز مدت اندکی بیشتر نتوانستم آنرا ترک کنم و باز به انجام این گناه اقدام کرده ام.حقیر قصد داشتم برای رهایی از این مشکل به دنبال ازدواج موقت بروم ولی تاکنون اقدامی نکرده ام
از شما تقاضا دارم بنده را برای رهایی از این مشکل بزرگ یاری فرمایید.
هوالعلیم
جنابعالی اگر بدانید که خداوند چه توفیقاتی را بواسطه انجام این عمل زشت از شما سلب می گرداند حتی فکر آنرا دیگر نخواهید کرد. راه توبه باز است عزم جدی نمایید .روزه را در ایام هفته ،هفته ای دوبار ترک نکنید ،از قرائت قرآن هر روز یک حزب غفلت نکنید.ازخوردن غذاهای محرّک چون گوشت مخصوصاً قرمز و پیاز و سیر و ادویه جات و غذاهای مقوّی خودداری کنید از خوردن غذاهای بیرون و آماده بپرهیزید. درشب بجای غذا از میوه جات استفاده کنید،به محض خطور خاطره ای خود را به کتاب و مسئلۀ دیگر سرگرم کنید. ذکر لا حول ولا قوة الا باللَه دائماً مفید است.و آخرالامر برای ازدواج جداً اقدام نمائید.
پرسش: رهایی از افکار شیطانی

کد: 337گروه: اخلاق وعرفان
چگونه می توان از دست افکار شیطانی و شهوت آمیز که در هر لحظه مرا رها نمی کند رهایی یابم؟
از اموری که موجب تحریکِ قوای شهوانی و ایجاد تخیلات است اجتناب شود.
پرسش: رفتن به قبرستان مومنین در شب جمعه

کد: 336گروه: اخلاق وعرفان
رفتن به قبرستان مومنین و گلزار شهدا در شب جمعه (شام پنجشنبه) با توجه به اینکه می گویند در شب رفتن به قبرستان مکروه است می خواستم ببینم تاثیر نفسانی بر روی روح چگونه است؟
هوالعلیم
خوب نیست.
پرسش: رعایت بردباری در معاشرت با بستگان مخالف

کد: 335گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم آقا بعد ازاینکه حقیر با این مکتب آشنا شدم حدود سه سال است و شاید قدری بیشتر! در یکی ازشهرستان ها زندگی میکنیم خوب دیگر به لطف خدا پوشیه میزنم و ارتباط با نامحرم را هم سعی کرده ام طبق مسایلی که گفته شده انجام دهم و نه سلام میدهم و در مهمانی ها هم جایی که نامحرم باشد نمی روم. نوروز هم همانطور که فرمودید بدعت است دیگر نمیرویم و...تاجایی که مطلع شدم و توان دارم ولی آقا این مسایل خوب برای هم فامیل خودم و هم همسرم غیر قابل قبول و سنگین است و با ماخیلی بد رفتاری ها شده . مادر شوهرم چند مرتبه جلوی همسرم بحث کرد و هر چه دلش خواست به بنده گفت البته خوب رفتارحقیر هم میدانم کامل که صحیح نیست. دفعه اول هر چه مادر شوهرم گفت من هم خواستم دفاع کنم و جواب دادم که اوضاع بدتر شد خودم هم گفتم کاش سکوت میکردم. و به اصرار همسرم دوباره منزلشان رفتم این دفعه هم هر چه خواست گلایه کرد ولی حقیر سکوت کردم و هیچ نگفتم و از آنروز به بعد الان حدود دو سال گذشته و چون همسرم از من میخواهد میروم ولی دیگر نمیتوانم مادر شوهرم را ببخشم و هرچه هم دعا میکنم کینه او از دلم در نمی آید از او میترسم واقعا میترسم اصلا دوست ندارم در چشم او نگاه کنم و با او روبرو شوم. همسرم دوست دارد وقتی او نیست منزل مادرش بروم .
هوالعلیم
کدورت را از دل بیرون کنید و بدانید که ظرفیّت افراد مختلف است. شما سعۀ صدر داشته باشید.
پرسش: رعایت احترام مادر شوهر ، پدر شوهر ، پدر زن و مادر زن

کد: 334گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
آيا دستوراتي كه براي نيكي و احترام براي والدين مي باشد، شامل مادرشوهر و پدرشوهر و مادرزن و پدرزن هم ميشود؟باتشکر.
هوالعلیم
مسئلهی آنها فرق میکند ولی در هر حال احترام خوب است
پرسش: راهنمایی اخلاقی

کد: 333گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة اللَه
متاسفانه کاهلی و جهل بنده سبب تاخیر در ارسال این نامه شد.حقیر چندی پیش از شما طلب ارشاد کرده بودم و شما منت نهاده و در نامه(18907)مورخه27ربیع الاول1430به این حقیر اوامری فرمودید.حقیر گرچه مدعی جامه عمل پوشاندن به منویات در این دستورات ندارم ولی طالب ادامه ارشادات از حضرت عالی میباشم.
خطورات بدم خیلی بهتر شده و گاها حالاتی توحیدی بهم دست میدهد که همه چیز را از غیر خود میدانم و بالکل علاقه ام در حشر و نشر با مردم ولو ابرارشان کم شده گرچه بسیار حساس شده ام و نسبت به برخی رفقا و در مواردی غیر رفقا احساس محبت بسیار شدید میکنم.
هنوز مملو از پستی و ناجوانمردی و راحت طلبی و خود پرستی و .........میباشم.احساس میکنم در حد زیادی فرعونیتم افزایش یافته.
امید وارم حقیر زیاد باعث تکدر خاطر شما نشده باشم.
از صمیم قلب باریتان آرزوی موفقیت و سلامتی را دارم.
هوالعلیم
به ادامه مطالب و استمرار آن قیام فرمائید.
پرسش: راهکار شک در اعتقادات

کد: 332گروه: اخلاق وعرفان
سلام به کسی که درسن 15 سالگی درعین انجام اکثر واجبات و ترک محرمات گرفتار شک در اعتقاداتش شده شما چه راهکاری معرفی می کنید.
هو العلیم
با مطالعه در کتب اعتقادیّه و صحبت با اهل فن برطرف می شود.
پرسش: راهکار دوری از وساوس شیطان

کد: 331گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و خسته نباشید
راستش بعضی موقع ها به فکرم میاد ایا خدا هست؟ایا قرات حقیقت دارد؟!نکنه اعوذباللَه الکی باشه و مردم برای خودشون گفته باشن؟! یا راسته که اون قبر امام زضاست که تو مشهد نکنه اعوذباللَه الکی باشه؟یا قران از کجا معلوه که کلام خداست،نکنه اعوذباللَه الکی باشه؟!یا اینکه از کجا معلوم که قیامت و ان دنیا باشه؟!
با این افکار چیکار کنم ؟! به نظر خودم باید یه دلیلی برای این افکار بیارم تا دیگه نیان ولی وقتی یه دلیلی میارم انگار که قانع نمیشن یه دلیل دیگه باید پیدا کنم. ایا این افکار زایده ی ذهن خودمه یا شیطانیه؟!
لطفا"منو راهنمایی کنید؟! من تا انجایی که میتونم دستورات اسلام رو هم انجام میدم؟! نمیدونم با این افکار که میترسم منو به شک و تردید بندازه چیکار کنم! این افکار دارن دیوونم میکنن ،میترسم با این افکار دچار شک و تردید بشم؟!
وشنیدم کسی که به شک و تردید بیفته تمام اعمال خوبش و نماز و روزه و... باطله،ایا این واقعا" صحت دارد که شک و تردید اعمال رو باطل میکنه ؟! چیکار کنیم که به شک و تردید نیفتیم؟! من خیلی نگرانم
هوالعلیم
این گونه از وساوس ناشی از شیطنت ابلیس است که با توجه به پروردگار از بین می رود ،گویند مداومت بر ذکر: لا حول و لا قوة الا باللَه العلي العظيم ، در رفع وسوسه مفید است.
پرسش: راهکار جذب همسر به مسایل دینی و اعتقادی

کد: 330گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم؛
اینجانب چند ماهی هست که ازدواج نموده ام، اما بعد از ازدواج متوجه شده ام که همسرم در بعضی از مباحث دینی از جمله عمل کامل به دستورات امامان علیهم السلام و اولیای دین و همچنین داشتن حجاب کامل اسلامی با اینجانب هم عقیده نمی باشند. از جنابعالی خواهشمندم که مرا راهنمایی بفرمایید.با تشکر
هوالعلیم
با حسن سلوک و رفتار محبت آمیز و لطف گونه ایشان را به این مسایل تشویق کنید.
پرسش: راه از بین بردن حس حسادت

کد: 329گروه: اخلاق وعرفان
با سلام براي رام كردن نفس سركش بايد چه كار كرد؟ من هميشه دوست دارم، كينه اي از كسي به دل نداشته باشم و دلم با همه مهربان باشد، ولي متاسفانه خيلي حسود و كينه اي هستم بايد چه تمريني كنم كه رفع بشود؟ با تشكر.
هوالعلیم
باید مراقبه کنید تا کم کم برطرف شود.
پرسش: رانندگی در شب

کد: 328گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم، آيا در مسافرت، رانندگي در شب كراهت شديد دارد؟
هوالعلیم
خوب نیست.
پرسش: دستورات اخلاقی

کد: 327گروه: اخلاق وعرفان
آیا خواندن نوافل شب و روز نیاز به دستور خاص دارد؟ تا چه مقدار در طول شبانه روز قرائت قرآن داشته باشیم؟
بسم اللَه الرحمن الرحیم
خیر احتیاجی به دستور خاص در این مورد نیست. معمولاً بزرگان طریق قرائت قرآن را حداقل یک حزب در روز میدانند.
پرسش: دراز نمودن پا در مقابل پدر و مادر

کد: 326گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم؛
احتراما نظر خود را در خصوص دراز نمودن پا در مقابل پدر و مادر (بدون قصد بی احترامی به آنها) بفرمایید. با تشکر
هوالعلیم
بسیار زشت و عمل قبیحی است.
پرسش: داشتن انگشتر و تسبیح متفاوت

کد: 325گروه: اخلاق وعرفان
باعرض سلام وادب واحترام و ارادت خدمت جناب اقای سیدمحمد محسن حسینی طهرانی
1 داشتن انگشتر و تسبیح های متفاوت البته نه به منظور مباهات و تزئین بلکه بخاطر داشتن فواید و آثار ملکوتی آنها (مثل عقیق، فیروزه، درنّجف، یاقوت و... ) ازنظرسلوکی آیا برای نفس مضرّ است و داشتن تعداد زیادی از آنها آیا جزء لذایذ نفس محسوب میشود؟ باتشکرفراوان
هوالعیم
اشکال ندارد.
پرسش: خویشاوندان بدخواه

کد: 324گروه: اخلاق وعرفان
سلام.
برای من و فرزندانم روشن است که هرگاه به دیدار اقوام می رویم و یا آنها ناخواسته با ما مواجه می شوند ، شر ، ضرر و زیانی دچار ما می شود. موفقیت من و فرزندانم موجب بغض و ناخشنودی آنها می شود . از این موضوع ناراحت هستیم ولی ... ، چاره چیست. آیا ترک آنها برای ما ترک صله رحم است؟
هوالعلیم
به مقدار ضرورت اکتفاء شود.
پرسش: حل مشکلات

کد: 323گروه: اخلاق وعرفان
با سلام حضرت آقا بنده سؤالی ندارم بلکه تقاضایی دارم من در درون خود جنگ دارم در خانه جنگ دارم در اجتماع جنگ دارم درمحیط کار جنگ دارم قدرت اجرای آنچه در مکتب شما آموختم را حتی در خودم وخانواده خود ندارم نه انزوایی نه آرامشی نه وقت مطالعه و تفکری حتی خانواده ام در مقابل من و تفکرات دریافته ام از شما هستند من بی نهایت رعایت آنها را میکنم که مبادا به این مکتب بدبین شوند ولی نمیشود فقط درگیریهای دنیوی به ظاهر درست امروزی واقعا" سرگردان جنگ ناقه و مجنون هستم لطفا" راهنمایی فرمایید مگرم چشم سیاه تو............. با تشکر
هوالعلیم
این مطلب در همه جا هست و اختصاص به شما ندارد هر کسی در محیط خود با ناهنجاری هایی روبرو است و باید با آنها کنار بیاید.
پرسش: حق پدر و مادر شوهر بر عروس

کد: 322گروه: اخلاق وعرفان
سلام آیا در مسایل شرعی حق پدر و مادر شوهر مانند حق پدر و مادر خود انسان هست؟
هوالعلیم
خیر
پرسش: حفظ قرآن

کد: 321گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
آقا در رابطه حفظ قرآن حدود چند جزء حفظ کردم ولی احساس کردم شاید حفظ تنهایی باتوجه به معانی ومفاهیم چندان مطلوب نباشد لذا آن را رها کردم حال با توجه به روایات در باب حفظ، ادامه این امر به تنهایی مفید در راه توحید می باشد
وبه چه صورت باید عمل کرد
هوالعلیم
حفظ قرآن فی حدّ نفسه مطلوب است.
پرسش: حفظ آبروی مومن

کد: 320گروه: اخلاق وعرفان
اهمیت حفظ آبروی مومن در کلام الهی تا چه اندازه ست ؟ آیات مرتبط را بیان بفرمایید . و آیا آیه شریفه"واللَه لایحب الجهربالسوء الا من ظلم..." ارتباط مفهومی برشدت رعایت آبرو و حیثیت مومنین و یا عامه مردم دارد ؟
هوالعلیم.
باید رعایت گردد.
پرسش: حسد در امور معنوی

کد: 319گروه: اخلاق وعرفان
آیا حسد در امور معنوی هم وجود دارد؟ اگر بله آیا مورد مذمت است یا خیر؟
هوالعلیم
به حسد در مسائل معنوی غبطه می گویند یعنی انسان آرزوی وصول به آن حال را دارد و این اشکال ندارد.
پرسش: حدیث نبوی در مورد نماز و زن و عطر

کد: 318گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم. آقا منظور پیامبر ( صلوات اللَه علیه) از اینکه در حدیثی فرموده اند از دنیای شما نماز و زن و عطر را دوست دارم چیست؟ و چه وجه اشتراکی بین این سه وجود دارد؟ با تشکر
هوالعلیم
نماز به جهت اتّصال با پروردگار است و زن به خاطر ظهور رحمت و عطوفت خداوند و عطر برای پاکی و پاکیزگی.
پرسش: حد وظائف پدر در قبال تامین مالی فرزندان

کد: 317گروه: اخلاق وعرفان
با سلام حضور استاد گرامی ، ضمن عرض معذرت از این که وقت شریف شما را می گیرم به سئوالی می پردازم که مدتی است ذهن مرا مشغول کرده است و آن حد وظیفه پدر در قبال مسائل دنیائی پسرش می باشد:
بعضی از آشنایان با رسیدن فرزندشان به سن ازدواج ، ضمن گرفتن بهترین مراسم ازدواج به او یک واحد آپارتمان و ماشین هدیه کرده اند یعنی چیزی که یک شخص عادی پس از سالها کار در حدود 50 سالگی بدست می آورد را یکجا به او می دهند و از تمام دغدغه های آتی و فشارهای مالی راحتش می کنند.
بعضی از آشنایان هم می گویند خودش باید برود و تلاش کند و تجربه کند و بدست آورد و توکل کردن و دعا را بیاموزد و ...
اینجانب در آستانه بازنشستگی هستم و برای بعد از آن نقشه هائی کشیده ام که فکرم را به تفسیر قران و کسب معارف و ... بدهم شاید به خودم برسم اما همسرم می گوید نمی شود که کار نکنی، در این روزگار سخت دو پسرت چه کنند ؟ اگر بخواهم امکانات زندگی آنها را فراهم کنم باید یک دوره دیگر هم پس از بازنشستگی دنبال کار باشم لطفا این مقوله را شرح بیشتری بفرمائید . ضمنا بنده از مباحث شیرین شما بیگانه نیستم و در چند سال اخیر سخنرانی شرح حدیث عنوان شما را با برنامه ریزی دنبال کرده ام . خدای متعال بر توفیقات شما بیفزاید .
هوالعلیم
آنچه که به عنوان تکلیف بر عهدۀ صاحب و مدیریّت خانواده است تلاش است نه بیشتر و همانطور که خداوند در سنین خاصّی انسان را موظّف به تلاش و کار می کند در سنین و اقتضائات دیگری او را از تلاش و کار مستمرّ نهی می نماید و باید به استراحت و کسب آرامش بپردازد.
بدن انسان همانند نفس او نیاز به رعایت در شرائط مختلف را دارد ممکن است یک نفر در سنین جوانی ده ساعت کار کند امّا در سنین بالاتر بیش از 3 ساعت برای او مضرّ باشد و این خستگی جسمی در خستگی روحی و نفس او نیز اثر سوء بگذارد. بنابراین باید در امور آنها بیش از توان و استعداد خویش دخالت ننمائید و به خدای بزرگ و توانا توکّل نمائید.
پرسش: حب به انجام کارها نفسانیت است؟

کد: 316گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم.آیا علاقه ی انسان نسبت به انجام کاری نفسانیت او محسوب می شود؟
هوالعالم خیر
پرسش: آیا نسبت به دروغی که انسان می گوید می بایست عذرخواهی کرد؟

کد: 315گروه: اخلاق وعرفان
سلام
اگرگناهی مثل دروغ را مرتکب شدیم (مثلا امتحان قبول نشده بودیم ولی گفتیم قبول شده ایم) بعد توبه کردیم آیا به ان فرد یا افراد باید بگوییم که به انها دروغ گفتیم یانه(توبه صحیح ومقبول خدا)
هو العلیم
اگر این دروغ پیامدهای حقیقی و حقوقی نداشته باشد ضرورتی بر افشاء آن نمی باشد.
پرسش: آشتی

کد: 314گروه: اخلاق وعرفان
من 6 سال پیش با پسرخاله ام (که خانواده هایمان باهم قهر کرده بودند) ازدواج کردم ( بارضایت خانواده من و نارضایتی خانواده او ) در دوران عقد با وساطت بزرگترها مدت 2ماه آشتی کردیم اما دوباره رابطه قطع شد الآن دخترم 3ساله است. با اینکه از علما هم مشاوره گرفتیم حکم به مقصر بودن آنها دادند و ما هم در زندگی هیچ کمبودی نداریم اما میخواهم یک فرزند را به آغوش خانواده اش برگردانم ( ضمنا همسرم با آشتی کردن مخالف است )
1 آیا به نظر شما آشتی کنم ( و چطور )؟
2 میخواهم به من حرفی حدیثی و...بزنید که مطمئن جلو بروم و نیتم کاملا خدایی باشد.
3 من هیچ وقت نتوانستم حقم را از کسی بگیرم چطور میتوانم طوری حقم را بگیرم که مورد رضایت خدا باشد؟خواهش میکنم هرچه سریعتر پاسخم را بدهید.
هوالعلیم
در هر حال بهتر است انسان راه صلح و صفا را بپیماید و از قهر و قطع دوری گزیند.
پرسش: آداب شنیدن القاب قائم آل محمد عجل اللَه

کد: 313گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرّحمن الرّحیم
السلام علیک یا صاحب الزمان یا بقیة اللَه و رحمة اللَه و برکاته ؛ خدمت آیة اللَه سیدمحسن طهرانی سلام علیکم
1 در بین عموم مردم شایع است که وقتی نام مبارک حضرت بقیة اللَه امام زمان علیه السلام با لقب « قائم » برده می شود برخاسته و دست خود را بر سر خود می گذارند. آیا عمل برخاستن و دست روی سر گذاشتن صحیح و دارای منشأ روایی است؟
2 در عبارتی از دعای عهد وارد است « اللَهم بلغ مولانا الإمام الهادي المهدي ... من الصلوات زنة عرش اللَه ومداد كلماته وما أحصاه علمه وأحاط به كتابه » در نسخه بدل « وما أحصاه کتابه وأحاط به علمه» آمده است؛ به نظر حضرتعالی کدام عبارت صحیح و یا اصح می باشد؟ و آیا برای خواننده دعا ، فرقی هم می کند ؟ یا اینکه توجه و دقت لازم نیست ؟
هوالعلیم
آنچه که مسلم است که برخاستن هنگام استماع این لقب مبارک در سیره ائمه علیهم السلام و اولیای خدا بوده است ولی دست بر سر گذاشتن مسئله دیگری است .
2 تفاوتی ندارد.
پرسش: ادای احترام نسبت به افراد

کد: 312گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم، سلام علیکم، ضمن عرض خسته نباشید از محضر حضرتعالی این سؤال را داشتم که آیا طبق گفتار شریف امیرالمؤمنین که فرموده اند: برای احترام پدر و معلمت از جای برخیز گر چه فرمانروا باشی. آیا دیگر از جا برخاستن برای افراد و دوستان و ... از لحاظ اخلاقی الزامی وجود دارد؟
هوالعلیم
طبق فرمایش بزرگان باید رفتار نمود.
پرسش: احترام والدین

کد: 311گروه: اخلاق وعرفان
سلام. چطور اهل دین می فرمایند احترام والدین واجب است؟ برای مثال مادر مثل پتک قضیه فراهم نشدن ازدواج را با هر نیش و کنایه بر سر دخترش میزند؟
هوالعلیم
والدین انسان واسطه در خلق و وجود می باشند و بدین لحاظ باید رعایت ادب و احترامشان محفوظ باشد. انسان در موارد ناخرسندی و ناخشنودی اگر به وظیفه خویش عمل کند مهمّ است و الّا در موارد خشنودی که هنری نکرده است.
پرسش: احترام نسبت به نان و برنج

کد: 310گروه: اخلاق وعرفان
سلام.
آیا نسبت به احترام خاصی که مردم برای نان،برنج و ... قائلند روایتیی داریم که مثلا حتما پس مانده نان را جدای از دیگر آشغالها میگذارند؟
هوالعلیم
این یک اعتقاد عرفی است.
پرسش: احترام به سادات

کد: 309گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
آيا بايد به كساني كه سيد طباطبائي هستند يعني هم پدر و هم مادرشان سيد است، نسبت به افرادي كه فقط پدرشان سيد است، احترام بيشتري گذاشت؟
باتشکر فراوان.
هو العلیم
فرقی ندارد .
پرسش: نحوه اخلاص در عمل

کد: 308گروه: اخلاق وعرفان
انسان در کارهايي که انجام مي دهد بالاخره مي بيند اخلاص ندارد و اين عمل را بخاطر دعاوي نفساني انجام مي دهد (هر چند در ابتداي شروع آن دستور سلوکي يا آن عمل چنين چيزي مطرح نباشد.) و همين موجب ترک عمل مي شود در اينجا وظيفه چيست ؟
هو العالم
اخلاص مراتب مختلفی دارد که این مراتب بر حسب میزان اطّلاع انسان از رموز و اسرار نفس و استعداد نفس برای انطباق با آنها و یا مقابله با آنها متفاوت است. طبیعی است به هر میزان که انسان بر اطّلاعاتش و یا سیر و حرکتش در مسیر کمال اضافه شود میزان اخلاص و ملاکات آن دقیقتر و ظریفتر و خصوصی تر خواهد شد. بنابراین انسان باید در هر کاری خود را به خدا بسپارد و توفیق را فقط و فقط واقعاً از خدا بداند و انجام عمل خیر را به خود نسبت ندهد و همیشه خود را در پیشگاه الهی بدهکار احساس نماید نه طلبکار؛ و به وسوسه شیطان در اینگونه موارد توجه نکند که چه بسا او با این وسوسه ها می خواهد توفیق انجام اعمال خیر و عبادی را از انسان سلب نماید.
پرسش: وصی علامه طهرانی چه کسی است؟

کد: 307گروه: اخلاق وعرفان
در وصیت نامه علامه طهرانی رحمه اللَه علیه آمده که:وصی گردانیدم حقیر وصی خود را ولد ارشد و اکبر خود سید محمد صادق ایده اللَه را و ناظر بر امور را سید محمد محسن سلمه اللَه را """تقریبه این طور""" . شما چطور است که می فرمایید علامه وصی را انتخاب نکردند ؟؟
هو العلیم
مقصود حقیر از وصیّ همان وصایت است که ایشان در روح مجرد ذکر کرده اند که وصیّ در امور سلوکی و تربیت و دستگیری است. این بنده در طول چهل سال ملازمت با آن ولیّ الهی حتی یک بار با کنایه و اشاره نیز از ایشان راجع به مسئله وصایت چیزی نشنیده ام واللَه اعلم.
پرسش: وصی علامه طهرانی

کد: 306گروه: اخلاق وعرفان
با سلام.بعد از حضرت علامه طهرانی رحمت اللَه علیه وصی ایشان کیست؟ و باید به چه کسی مراجعه نمود؟
هو العاام
مرحوم علامه طهرانی رضوان اللَه علیه هیچ فردی را وصی سلوکی خود قرار نداده اند و به این مطلب در اواخر حیات خود به فرزند بزرگ خویش تصریح نمودند و بنده این مطلب را در آخر جلد دوم کتاب اسرار ملکوت آورده ام مراجعه فرمائید.
در جلد سوم انشاءاللَه در باره عدم وجود استاد توضیح خواهم داد،طبق فرمایش خود آن بزرگوار کسانی که به دستورات و مبانی ایشان معتقد و عامل باشند قطعا خداوند برای آنان فتح باب خواهد نمود.
پرسش: نحوه شناخت ولیّ الهی

کد: 305گروه: اخلاق وعرفان
سلام و عرض ادب و احترام دارم خدمت حضرت عالی؛ آقاجان با عرض پوزش سؤالی داشتم: ولیّ خدا را خودمان بايد به دنبالش برويم يا خود حضرت ولیّ عصر ارواحنا فداه به ما معرفی ميكند؟ شوهر بنده میگويد كه بايد از طرف خود حضرت به انسان وحی شود و من وظیفه ندارم بگويم فلان آقا ولیّ خداست!‏ آيا زمان مرحوم علّامه طهرانی كه همه ميدانستند ايشان ولیّ خدا هستند به همه الهام شده بود؟ آقا فقط بفرماييد وظيفه ما چيست بنده بايد چه كنم؟
هوالعلیم
این مسئله را در جلد سوّم اسرار ملکوت پاسخ داده ام مطالعه فرمائید. مجملا اینکه هر شخصی در نفس و قلب خود باید به مرتبه اطمنیان و وثوق از قابلیّت فردی که از او تبعیّت می کند برسد و در نیّت خود صادق باشد. در زمان مرحوم علّامه طهرانی هر شخصی بر مدار فهم و إدراک خودش بود و همه به یک سان و یک شکل نبودند.
پرسش: ملاقات علامه طهرانی با امام زمان

کد: 304گروه: اخلاق وعرفان
آیاحضرت علامه تهرانی روحی له الفداه توفیق تشرف به محضر حضرت صاحب الامرسلام اللَه علیه یافته بودند

هوالعلیم

اولیای الهی وعرفا باللَه نیازی به تشرّف ظاهری خدمت امام عصر ارواحنا فداه ندارند بلکه نفس آنها با ولیّ أعظم عجل اللَه فرجه معیّت واتحّاد دارد . چه توفیق زیارت ظاهری برای آنها نصیب گردد یا نگردد . واگر هم توفیق یابند اینطور نیست که مثل سایر افراد برای دیگران اظهار نمایند.

پرسش: مشخصه ولی خدا

کد: 303گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم باتشکر از لطف و کرم شما، سؤال بنده این است که مشخصه ولی خدا چیست؟ و چگونه برای انسان به اثبات می رسد که شخصی که در محضر او هستیم ولی خداست؟ آیا به جز مسائل باطنی مشخصات ظاهری هم دارد؟
هوالعلیم
در جلد دوّم اسرار ملکوت توضیح داده شده است.
پرسش: مشاهدات اولیا

کد: 302گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با سلام. حضرت علامه طهرانی بعد از رسیدن به مقام فنای ذاتی چگونه با مراتب دنیا و اعتباریات آن رابطه برقرار می کردند؟
هوالعلیم
این دو هیچ منافاتی با هم ندارند.
پرسش: مراتب اولیاء اللَه

کد: 301گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با سلام خدمت شما،در مورد شخصیت افراد زیر و اینکه آیا مقامات توحیدی و عرفانی داشته اند یا نه سؤال داشتم :
1 میرزا محمد حسن صفی علیشاه اصفهانی صاحب منظومه زبدةالاسرار و تفسیر منظوم قرآن و عرفان الحق و ...

2 علی خان ظهیر الدوله صفا علیشاه شاگرد صفی علیشاه

3 سید حسین حسینی طهرانی شمس العرفا در قرن سیزده و چهارده هجری مرید شیخ عبدالقدوس کرمانشاهی

4 سعادت علیشاه اصفهانی و مریدش ملا سلطان محمد سلطانعلیشاه جنابذی صاحب تفسیر قرآن بیان السعادة

6 سید جلال الدین محمدحسینی مجد الاشراف که متولی بقعه شاهچراغ بوده و در ضمن عالم دینی بوده و آقا سید محمد هاشم درویش ذهبی از عرفای قرن 12 هجری که شاگرد سید محمد قطب الدین حسینی نیریزی شیرازی بوده

7 بهار علیشاه یزدی خاکسار و شاگردش حاج مستور علیشاه شیرازی هر دو مدفون در قبرستان وادی السلام نجف

سوای از ادعاهایی که بعضی منتسبین به عرفان و تصوف از خود می کنند و در حقیقت بهره ای از دین نبرده و خودشان را به عرفان منتسب می کنند،آیا این اشخاصی که در بالا نام بردم واقعا از علوم الهیه اهل بیت علیهم السلام بهره مند بوده اند،البته می بخشید چون من بعضی آثار و سرگذشت این افراد را خواندم احساس سرور به من دست داد و احساس کردم از موحدین تربیت شده بدست مولی الموالی صلوات اللَه علیه و آله هستند،می خواستم ببینم این خیال و وهم نفس من بوده و یا به نظر حضرت عالی و مرحوم حضرت علامه طهرانی قدس اللَه سره اینان از همان گروه عبداللَه المخلصین و شعیان خالص چهارده معصوم و از اولیاءالهی هستند یا نه؟
باز از حضور حضرت عالی معذرت میخواهم که پریشان گویی کردم و سؤالم به درازا کشید.
یا علی مدد
هوالعلیم
از میان افراد نامبرده، بنده فقط نسبت به مرحوم ملا محمد گنابادی رضوان اللَه علیه صاحب تفسیر بیان السّعادة اطلاع دارم که دارای مقامات عالیه تجرّد و معرفت بوده است و دربارهی سایر افراد اظهار نظر نمیکنم.
پرسش: قرائت اشعار بزرگان با موسيقي

کد: 300گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم، آيا سيره بزرگان بوده است كه اشعار مولانا را خودشان و شاگردانشان به همراه موسيقي خوانده باشند؟
هوالعلیم
خیر
پرسش: قتل اولیاء الهی

کد: 299گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با سلام و عرض ارادت خدمت آیة اللَه سید محمد محسن حسینی طهرانی ، سؤالی که از خدمت شما داشتم اینست که در تذکره های احوال عرفا و علما نظیر طرائق الحقائق مرحوم عالم عامل و عارف محمد معصوم علیشاه شیرازی فرزند مرحوم عالم و عارف الهی رحمت علیشاه شیرازی آمده است و واقعه حمله آغا محمدخان قاجار به شهر کرمان و غارت آن شهر و بلایی که به سر مردم آن دیار آمد را مربوط به شهادت رجل الهی و عارف باللَه مشتاق علیشاه کرمانی به دستوروتحریک ملاعبداللَه و کشته شدن مشتاق بدست عوام الناس کالانعام بل هم اضل میدانند،آیا اینطور بوده و این عقوبت و تقاص و قهرخداوند سریع الحساب بوده نظیر واقعه کشته شدن آقا محمد علی کرمانشاهی به تقاص شهادت سه تن از اولیا الهی معصوم علیشاه هندی دکنی و ملامحمد تقی مظفرعلیشاه کرمانی و بُدَلا رحمةاللَه علیهم اجمعین که در کتاب روح مجرّد به آن اشاره شده است.
هوالعلیم
مسئله ی کشتن آن سه نفر به دست محمد علی کرمانشاهی را نباید با فردی به نام مشتاق علیشاه یکی دانست.
پرسش: فناء علامه طهرانی

کد: 298گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم
در كتاب آيت نور از اخوي حضرتعالي آقاي سيدمحمدصادق طهراني نقل شده است كه ايشان از مرحوم حداد سؤال كرده اند آيا پدر ما به مقام فنا رسيده است؟ مرحوم حداد جواب داده اند:پدر شما از فاني هم بالاتر است و در آن موقع سن علامه طهراني 47 سال بوده است. آيا اين حكايت صحيح است؟ سبب ذكر اين داستان و معناي بالاتر از فنا چيست؟
هو العلیم
بنده اطلاعی از این مطلب ندارم.
پرسش: فرمایشات مرحوم حدّاد

کد: 297گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم. عبارتی از مرحوم حضرت آقای حداد رضوان اللَه علیه نقل شده است که ایشان فرموده اند « یک کلام ما برتر و بالاتر از چهارهزار معجزه انبیاست» آیا انتساب این جمله به ایشان صحیح است؟ لطفا چند عبارت و جمله از کلمات ایشان را بفرمایید.
هوالعلیم
بلی این عبارت از ایشان است و حقیر در سخنرانی ها و نوشتجات از این مطالب آورده ام.
پرسش: عدم جواز نشستن زن با مرد نامحرم بر سر یک سفره

کد: 699گروه: اخلاق وعرفان
حضور محترم حاج آقاي طهراني سلام عليكم
خواهشمند است متن روايتي كه در آن بر افراد نامحرم يك سفره لعنت شده است را مرقوم فرماييد (رفقا هر چه جستجو كرده اند آن روايت مورد نظر را نيافته اند)
نظر حضرتعالي بر چنين محدوديتي در روابط نامحرم ها فقط مبتني بر روايات است يا ادله ديگري نيز هست؟
علت اساسي و اشكالات روابط نامحرم چيست؟(از نظر شرعي و سلوكي)
خواهشمندم اگرچه موجز جواب مي فرماييد وليكن حتي المقدور مطالبي را فهرست وار بيان فرماييد.
هوالعلیم
عدم جواز نشستن زن با مرد نامحرم بر سر یک سفره از روایتی که رسول خدا صلی اللَه علیه و آله و سلم فرمودند استفاده می شود،در این روایت که مرحوم حاجی نوری در کتاب مستدرک الوسائل جلد 14 صفحه 244 می آورد،رسول خدا صلی اللَه علیه و آله و سلم در ضمن نصائح و
دستوراتی به حولا این چنین می فرمایند:
یا حولا،لایحل لإمرإة أن تَدخل بیتها من قد بلغ الحُلم،ولا تملأ عینها منه و لا عینه منها، و لا تأکل معه و لاتشرب إلا ان یکون محرّماً علیها،و ذلک بحضره زوجها)
ای حولا جائز نیست که زن جوان به بلوغ رسیده را به منزل خود راه دهد و به او نظر اندازد و جائز نیست با او بر سر یک سفره غذا بخورد مگر اینکه آن جوان محرم او باشد و در حضور شوهر غذا تناول کنند.
البته حکمت این مسئله در کیفیت تجاذب و کشش نفسانی بین دو جنس مخالف است و شکّی وجود ندارد که این مسئله تاثیر قاطعی بر نفوس مستعدّه ، انحراف و اعوجاج خواهد گذارد و کسی نمی تواند خود را از دائره چنین تاثیری بیرون تصوّر نماید، مگر افرادی که در مقام تزکیه و تهذیب از عالم نفس عبور کرده باشند و نفس آنها از مرحله شهوانیت و التذاذات مادّی خارج گشته باشد و حالت آن ،به حالت روحانی تغیر یافته باشد، مانند نفوس پیامبران و ائمه معصومین علیه السلام و اولیای خاص الهی و الا بقیه افراد بدون استثناء حتی یک نفر خدای نکرده در چنین مهلکه ای ممکن است گرفتار شود. البته توضیح این مسئله را در یکی از جلسات مخدرات داده ام رجوع بفرمائید.
پرسش: شرکت در مجالس فامیلی

کد: 698گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1) اگر در مجلسي شركت كنيم كه ما به همه محرميم ولي زنان و مردان نامحرم در آن مجلس هستند، و بين آنها گاهي صحبت رد و بدل ميشود حضور ما در آن مجلس چگونه است؟ ( از نظر حرام بودن يا مضر بودن يا كراهت داشتن و.. )
2) اينكه فرد محرم مرد باشد يا زن تفاوتي بر اثر آن مجلس روي او دارد؟ اگر بله لطفا توضيح بفرماييد. باتشکرفراوان.
هوالعلیم
اگر ارتباط بین نامحرم فقط در حدّ صحبت باشد ولی حجاب اسلامی رعایت شود شرکت برای شما مانعی ندارد. و تفاوتی بین محرم مرد یا زن نیست.
پرسش: راهکاری برای مقابله با نگاه به نامحرم

کد: 697گروه: اخلاق وعرفان
چشمی که عادت به دیدن نامحرم کرده چگونه باید این عادت را کنار گذاشت حتی اگر نگاهی از روی هوس وشهوت نباشد
هوالعلیم
باید قبل از مواجهه با نامحرم انسان متذکّر باشد و بداند این نگاه از مرتبه و جایگاه نفس او می کاهد.
پرسش: حکم نشستن زن ومرد نامحرم بر سر یک سفره

کد: 696گروه: اخلاق وعرفان
آیا سر سفره با نامحرم نشستن از نظر شما حرام است ؟ اگر حرام است یا کراهت شدید اگر زنی تمام تلاش خود را بکند ولی بعضی مکانها شوهر به او بگوید بیا بنشین سر سفره آیا اثر ملکوتی آن برمیگردد؟
هوالعلیم
جائی بنشیند که نامحرم او را نبیند.
پرسش: حکم نشستن بر سر سفره مختلط

کد: 695گروه: اخلاق وعرفان
باسلام خدمت حضرتعالی اگر رعایت اجتناب از سفره مشترک بین زن و مرد نامحرم موجب عسر و حرج و قطع روابط فامیلی حتی منزل پدر و مادر بشود ضروری است با توجه به اینکه به نظر آنها این امور موافق فتاوای مراجع آنها نیست؟ آیا صرف سر یک سفره نشستن موضوعیت دارد یا اگر انسان بتواند نگاهش را از ازسفره بلند نکند کافی است؟ اگر سر یک سفره باشند ولی نامحرم ها با یکدیگر صحبت نکنند باز هم حرام است؟ باتشکر
هوالعلیم
اگر در جائی بنشیند که نامحرم نتواند او را ببیند و او نیز او را نبیند در این صورت که ضرورت است ایرادی ندارد.
پرسش: نحوه محاسبه خمس

کد: 694گروه: اخلاق وعرفان
اینجانب حقوق بگیر بوده و چنانچه سال خمسی بنده با اول ماه مقارن شود آیا حقوق بنده شامل خمس میگردد؟
هوالعلیم
آنچه را که مربوط به قبل از اوّل ماه است باید محاسبه گردد.
پرسش: تبدیل انتظار به حضور

کد: 693گروه: اخلاق وعرفان
چگونه مى توان انتظار را تبديل به حضور نمود ؟
هوالعلیم
با رعایت مبانی و دستورات سلوکی!
پرسش: آشنایی با سیر و سلوک الی اللَه

کد: 692گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت جناب آیت اللَه سید محمد محسن حسینی طهرانی.
در طی مسیر سیر و سلوک و در صورت عدم آشنائی با استادی (از نزدیک) جهت درک و فهم پاره ای از حالات چه میتوان کرد؟ با توجه به اینکه رهروی کم اطلاع و خام در این دوران باید تحت نظر استاد باشد آیا میتوانید کمکی در این زمینه نمائید؟
با تشکر
هوالعلیم
این مطلب انشاءاللَه در جلد سوم اسرار ملکوت مفصلاً توضیح داده خواهد شد، مجملاً اینکه دراین صورت انسان باید از ارشاد و دستگیری فردی خبیر و بصیر به راه که با بزرگان و اولیاء خدا حشر و نشر داشته است استمداد کند.
پرسش: وظیفه یک مبلّغ چیست؟

کد: 691گروه: اخلاق وعرفان
بنام خداوند متعال
سلام و خسته نباشید ارتباط بین دین و علم و وظیفۀ مبلغان دینی چیست؟
هوالعلیم
وظیفه مبلّغ رساندن احکام و اعتقادات شرع و اسلام است به مردم بدون هیچ گونه ملاحظات دنیوی!
پرسش: نحوه پوشش در منزل

کد: 690گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم در یکی از جلسات مخدرات حضرتعالی دستوراتی رادر مورد نحوه پوشش در منزل داده بودید.
1 با توجه به اینکه برادر یا پدر در منزل هیچ گونه رعایتی در نحوه پوشش خود ندارند و اکثر مواقع با زیرپیراهن بی آستین و شلوارک می باشند و حتی گاهی بدون پیراهن می باشنددر این مورد بنده باید چگونه عمل کنم.تذکرات بنده به هیچ عنوان اثر ندارد به دلیل اینکه برادر هم به تبعیت از پدر با این پوشش می گردد.
2 در منزل همیشه تلویزیون روشن می باشد و به دلیل اینکه بنده تنها کسی هستم که نسبت به تماشای آن و یا صدای آن حساسیت دارم به هیچ عنوان کسی به این امر توجهی نمی کند و هرچند که بنده سعی می کنم از اتاق بیرون نیایم ولی واقعا این امر غیر ممکن است و در مواقع صرف غذا از عهده بنده خارج می باشد. در این موارد با توجه به حرمت برخی مسائل وظیفه بنده چیست؟این حرام بودن درباره بنده که هیچ گونه اختیاری ندارم چگونه است؟ التماس دعا
هوالعلیم
1 کاری نداشته باشید.
2 بر شما تکلیفی نیست.
پرسش: متفرقات

کد: 689گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام حقیر از یکی از شاگردان مرحوم آقای حداد که موثق می باشند شنیدم که جناب ایشان به آقای محمد صالح کمیلی نیز اجازه دستگیری داده اند, آیا به نظر حضرتعالی این مطلب صحت دارد؟
از شما استاد معظم خواهشمندم نظر خود را در مورد بعد عرفانی شخص مذبور بیان بفرمایید
با تشکر
هوالعلیم
بنده از این مطلب اطلاعی ندارم. و نیز نسبت به حالات ایشان اظهار نظر نمیکنم.
پرسش: لا اله الا اللَه حصنی و مقام توحید فعلی

کد: 688گروه: اخلاق وعرفان
لا اله الا اللَه حصنی و مقام توحید فعلی حق یعنی چه؟
هوالعلیم
این فقره به معنای فنای جمیع افعال خارجیّه و جمیع صفات و جمیع ذوات در ذات و صفات و فعل حضرت حقّ و فقط اختصاص به توحید فعلی ندارد.
پرسش: کیفیت نگین انگشتر

کد: 687گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم آقا
علامه در روح مجرد برای انگشتر خصوصیاتی گفته اند؟و اینکه نگین گرد باشد.
یعنی چه؟ یعنی مثل توپ گرد و مدوّر کاملا یا دایره تخت باشد؟
خود ایشان چه انگشتری در دست داشتند؟
اذکاری هم فرمودند برای نگین.
بهترین و متداول ترین ذکر روی انگشتر چیست؟
انگشتر برای خانم ها و آقایان تفاوت میکند ؟
فیروزه؟ عقیق؟ در؟ زمرد؟ شزف شمس؟ حدید؟ کدام بهتر است و مستند و پر خاصیت؟
آیا دست کشیدن بی وضو روی کلمه حک شده روی انگشتر شرف شمس اشکال دارد؟حرو ف فارسی نیست ؟حالتی خاص است ولی به معنی بسم اللَه الرحمن الرحیم و..
اصلا حک خاتم هم مثل نوشته روی کاغذ است نباید بی وضو دست کشید؟
حفظکم اللَه
هوالعلیم
یعنی کمی قوس داشته باشد و همه اذکار خوبست و همه نوع آن مفید است دست کشیدن روی انگشتری خوب نیست و اگر کلمات واضح باشد در حکّ نباید بی وضوء دست کشید.
پرسش: کندن گیاهان به منظور رفع سد عابر پیاده

کد: 686گروه: اخلاق وعرفان
بسمه تعالي
با عرض سلام.
1) كندن بوته گياهان و يا شاخه گياهان چه حكمي دارد؟
2) چنانچه جهت جلوه و منظره باغچه و ساختمان اين كار انجام شود چطور؟
3) اگر باعث سد راه عابر گردد چطور؟
هوالعلیم.
اشکال ندارد.
پرسش: علت دلگیری و غم در عصر جمعه

کد: 684گروه: اخلاق وعرفان
علت اینکه در عصر جمعه اغلب آدم ها حالت دلگیری و غم دارند چیست ؟
هوالعلیم
حالت غم نیست بلکه نوعی توجه تحت تأثیر شرائط خاص آن زمان است.
پرسش: عکسهای گالری تصاویر

کد: 683گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
با توجه به قرار گرفتن تعدادی عکس در قسمت گالری تصاویر که نقش لفظ جلاله اللَه را در طبیعت نشان میدهد این سؤال مطرح است که آیا برای عبرت این عکسها قرار گرفته و یا برای ایمان ؟ با توجه به اینکه اینگونه امور امکان ساخته شدن بویسله آدمی از روی عمد را دارد و یا حتی از طریق ایجاد توسط نرم افزارهای ویرایش عکس این امکان فراهم است حجیت این امور چگونه است که در این سایت معظم قرار گرفته است؟
ضمنا اگر موارد خلاف حق زمانی با همین شکل در طبیعت ظاهر شود تکلیف چیست؟
هوالعلیم
البته چه اشکالی دارد که قدرت خداوند به این صورت تجلّی شده باشد؟ و اگر انسان یقین به راه و مرام و مکتب خود داشته باشد، مواجهه با موارد خلاف تاثیری در ایمان او نخواهد گذاشت. مانند تمثل شیطان به صورت امام علیه السلام که موجب اغواء افراد میگردد.
پرسش: عدم تعصب در شناخت حقیقت

کد: 682گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم با توجه به اینکه شما در عنوان 151 به این مضمون فرمودید که ما نباید نسبت به هیچ چیزی تعصب داشته باشیم و فرمودید که حتی اگر کتاب شمر به دست شما برسد، آن را میخوانید و چون نویسنده اش شمر است با تعصب با آن برخورد نمی کنید به علت آنکه شاید یک جملۀ حقی در آن باشد: 1 اگر نویسندۀ بعضی از کتابها، فرد منحرفی مثل شریعتی باشد، آیا خواندن کتابهای این افراد کدورت می آورد؟
2 اگر افراد عادی نتوانند صحت و سقم مطالب چنین کتابهایی را تشخیص بدهند، خواندن این کتابها برای آنها چطور است؟
3 آیا فقط افراد خبیر و بصیر میتوانند چنین کتابهایی را مطالعه نمایند و برای افراد عادی ممنوع است و ایجاد کدورت مینماید؟
4 فرد خبیر و بصیر چه شخصی است؟
5 چگونه افراد عادی نسبت به چنین کتابهایی تعصب در نخواندنشان نداشته باشند؟ (با توجه به اینکه نویسنده ی آن را فرد منحرفی میدانند و صحت و سقم مطالبش را تشخیص نمیدهند.) با تشکر فراوان.
هوالعلیم
1
آری کدورت می آورد.
2
صحیح نیست.
3
بلی کدورت و انحراف و ظلمت می آورد.
4
فرد خبیر کسی است که نسبت به موازین اطّلاع و إشراف دارد و خواندن این مطالب او را منحرف نمی کند.
پرسش: صابیان

کد: 681گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
آیا صابیان از اهل کتاب هستند؟
با تشکر فراوان
هوالعلیم
خیر
پرسش: شیخ صالح کمیلی

کد: 680گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام خدمت حضرت آيت اللَه طهراني از حضرتعالي خواهشمندم نظر خود را در مورد آقاي شيخ محمد صالح كميلي كه ظاهرا از مريدان مرحوم آية الحق حداد بودند را بفرماييد. اين حقير از عده اي شنيده ام كه ايشان هم بعد ها از استادشان اجازه تربيت دريافت كرده اند. و اصلا آيا اجازه تربيت داشتن به صورت رسمي از يك عارف واصل براي مربي روح شدن ضروريست ؟ (اين شبهه از آنجا به ذهن اين حقير خطور كرد كه جايي نديده ام متذكر شده باشد كه مرحوم آقاي قاضي و مرحوم آقاي انصاري همداني (قدس اللَه نفسهما) از كسي اجازه تربيت داشته باشند)
هوالعلیم
بنده از احوالات ایشان اطّلاعی ندارم.
پرسش: شیخ رجبعلی خیاط

کد: 679گروه: اخلاق وعرفان
نظر شما در مورد شیخ رجبعلی خیاط چیست در صورتی که نقدهای زیادی بر افعال وسخنان و ادعاهای او در کتاب اقای ری شهری می باشد که آن کتاب نقد منتشر شده لطفا نظرتان رابگویید؟
هو العلیم
پاسخ این مطلب انشاء اللَه در کتاب سرّالفتوح از مرحوم علامه والد قدس اللَه سره خواهد آمد.
پرسش: سلاسل صوفیه

کد: 678گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت حضرت استاد سید محمد محسن حسینی طهرانی چند سؤال خدمت حضرتعالی در مورد سلاسل صوفیه در عصر حاضر داشتم
1: سلسلۀ نعمت اللَهی سلطانعلیشاهی منتسب به حضرت ملامحمد جنابذی که دست به دست با حکم ظاهر به وصی های بعد از جناب ملاسلطان جنابذی رسیده و در حال حاضر به قطبیت آقای نور علی تابنده است از لحاظ تفکر و سلسله مورد تایید شما میباشد ؟
2: آیا حکم ظاهر قطب ایشان جواز دستگیری است؟
3: نظر علامۀ طهرانی در این موارد ذکر شده است ؟ لطفا پاسخ دهید ممنون
هوالعلیم
1
بنده از خصوصیّات این افراد و روش مرشدشان اطّلاع صحیحی ندارم لذا نمی توانم قضاوت نمایم.
2
مرحوم علّامه طهرانی قدّس سرّه توجّهی به این فرقه ها نداشتند ولی مرحوم سلطان محمّد گنابادی را فرد بزرگی می دانستند.
پرسش: سرکتاب

کد: 677گروه: اخلاق وعرفان
با سلام
می خواستم بدانم نظر علما و مراجع تقلید راجع به سر کتاب چیست؟
هوالعلیم
استخاره با قرآن اشکالی ندارد. و امّا راجع به مسایل دیگر بنده اطلاعی ندارم.
پرسش: درمان بیماری

کد: 676گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام با توجه به تاثیر باطنی و ملکوتی بیماری با نفس انسان آیا بیماری را میتوان به صورت غیر فیزیکی و با روشهای متافیزیک درمان کرد . یعنی میتوان گفت که با از بین رفتن اثر باطنی یک بیماری از نفس آن بیماری از حیث ظاهری هم مرتفع شده است؟ با تشکر
هوالعلیم
معلوم نیست که در واقع مسئله اینطور باشد.
پرسش: خیام

کد: 675گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرّحمن الرّحيم
نظر شما راجع به حكيم خيام و رباعيات ايشان چيست؟ رباعي:
در كارگه كوزه گري رفتم دوش* ديدم دوهزار كوزه گويا و خموش* ناگاه يكي كوزه برآورد خروش* كو كوزه گر و كوزه خر و كوزه فروش
هو العلیم
ایشان فرد عالم و با تجربه ای بوده است و بیشتر از این بنده اطّلاعی ندارم.
پرسش: اولیاء الهی

کد: 674گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض ارادت خدمت حضرت آیة اللَه حسینی طهرانی،سؤالی که از خدمت شما داشتم می خواستم ببینم1 آیا ما می توانیم اصل سلاسل عرفان و فقر محمدی صلی اللَه علیه و آله و سلم را(بجز مدعیان دروغین که خود را به عرفان و تصوف معرفی می کنند)چه آنهایی که سند انتساب سلسله آنها به طور مشخص به معصومین معین شده یا نشده را به صورت شاخه هایی از شجره طیبه الهی که تنه و اصل آن معصومین علیهم السلام بالاخص امیرالمومنین علیه السلام است و کملین از عرفا و اولیا تربیت شده در این مسیر را گل و یا حتی میوه بوستان ولایت حضرت محمد و علی علیهما السلام بدانیم.
2 و سؤال دیگر آیا اینکه در روایات معرفت امام معصوم زمان فوز عظیم و شرط اصلی اسلام معرفی شده(معرفت به نورانیت) این عرفان و معرفت همان حقیقت توحید حق جل و علا و همان فنای فی اللَه و بقاء باللَه است یا مرتبه فناء و بقاء باللَه چیز دیگری است با توجه به فرمایش حضرت رسول به حضرت امیر که فرمودند یا علی کسی خدا را نشناخت غیر از تو و من،کسی مرا نشناخت غیر از خدا و تو و کسی تو را نشناخت غیر از خدا و من.
3 در هر دوره زمانی چند نفر از اولیاء الهی(فرقی ندارد از کدامیک از سلاسل حقه)می توانند به مرتبه کمال خود و فناء فی اللَه و بقاء باللَه برسند و باصطلاح جز اقطاب(قطب به معنی کسی که قطب ولایت باشد و به معرفت امام زمان علیه السلام رسیده باشد و ولایت او مندک در ولایت حضرت صاحب الزمان باشد)باشند؟با توجه به مکاشفه ای که از یکی از شاگردان بزرگوار آقای سید هاشم حداد سلام اللَه علیه در کتاب دلشده یادنامه حضرت سید هاشم حداد نقل شده که ایشان دو نفر رجل الهی که یکی جناب آقای انصاری همدانی قدس سره و دیگری جناب سید هاشم حداد قدس اللَه سره العزیز است را در مقام قطب وقت برای دستگیری ازسالکان راه حق مشاهده کرده است،آیا این مکاشفه مربوط به سلسله عرفانی این بزرگوار بوده یا در کل عالم درآن زمان فقط این دو بزرگوار به چنین مقامی دست یافته بودند؟
4 آیا موت ارادی از شرایط رسیدن به توحید خلص و فنای فی اللَه و بقا باللَه است یا این دو یک حقیقت است یا فنی فی اللَه و بقا باللَه بالاتر است؟وآیا شخص سالک با رسیدن به موت ارادی و برپایی قیامت انفسیه آیا وارد عالم خلوص می شود یا از این عالم عبور کرده جزء عباداللَه المخلَصین می شود؟و آیا السلام علینا و علی عباداللَه الصالحین در نماز اشاره به همان مقام صلوحی دارد که بالاتر از خلوص است و علامه طهرانی سلام اللَه علیه در کتاب شریف لب اللباب به آن اشاره کرده اند که انبیاء عزام الهی در خواست لحوق به این مقام را از خداوند کرده اند به بعضی در آخرت وعده داده شده و به بعضی جوابی داداه نشده چو ن می خواستند با کسب فیض از انوار مقدسه حقیقت محمدیه صلی اللَه علیه و آله و سلم که در اعلا درجه صلوح هستند نقائص وجودی خود را بر طرف کنند ؟
با تشکر از حضرت عالی ببخشید که سؤالات طولانی شد.
هو العلیم
1ـ مگر غیر از اینست.
2ـ معرفت امام به نورانیت مشاهده جمیع مراتب کثرت است در عین شهود.وحدت.
3ـ آنچه این بنده از بزرگان شنیده ام در هر زمان فقط یک یا دو نفر تا بحال به معرفت و شهود مطلق دست یافته اند.
4ـ فناء باللَه بسیار بالاتر از موت اختیاری است و تا رسیدن به مرتبه خلوص راه بسیاری دارد.
5ـ اشاره به مقام صلوح است.
پرسش: چرا انسان باید به کمال برود؟

کد: 673گروه: اخلاق وعرفان
چرا انسان باید به کمال برود؟ وچرا خداوند نفس اماره را خلق کرد؟چرا خداوند انسان را آزمایش می کند؟
هوالعلیم
رسیدن به مرحله کمال به معنای تحقّق علت غائیه است وطبیعی است که درهر چیزی حرکت از استعداد به فعلیّت و از نقص به کمال خود عین حسن در جمال است و این مسئله نیاز به علّت و اثبات ندارد و بر این اساس خلقت نفس امّاره برای همین منظور است اگر انسان نفس امّاره نداشت دیگر انسان و اشرف مخلوقات نبود و در حد ملائکه باقی می ماند و از آنها نمی توانست برتر شود پس نفس امّاره خود نعمت بسیار بزرگی است که خداوند برای عبور انسان و وصول به مرتبه علیاء به آن احتیاج دارد و باید بوسیله آن انسان از آزمایش بیرون آید.
پرسش: آيا سير و سلوك معنوي براي همه واجب عقلي است؟

کد: 672گروه: اخلاق وعرفان

با سلام. با توجه به علاقه ذاتي به پيمودن راه كمال شروع به مطالعات كتب مختلفي در باره حالات كساني كه به عنوان عارف شناخته شده اند كردم از جمله روح مجرد. سؤال من اين است:

آيا طي مراحل و منازل سير وسلوك كه حضرت علامه در رساله لب الباب ذكر كرده اند بر همه پيروان كمال واجب عقلي است و اگر كسي در اين دنيا سير انجام ندهد و فقط واجبات و محرمات خود را رعايت كرده و به دنبال استاد و ديگر لوازم راه نرود مشمول زيان خواهد شد؟

ايا غايت هدف و كمال انسان فنا در ذات حضرت حق است؟‌ اگر بله آيا بايد در اين دنيا همه مراحل طي شود؟

و سؤال اخر اينكه حالاتي كه براي سالك نقل شده از جمله بيخودي و عدم اداره زندگي در مراحلي از سلوك را مي توان عموميت داد و براي همه ( طالبان حقيقت) تصور كرد؟

آيا با ظهور امام زمان علیه السلام همه انسان هايي كه طالب هستند عارف و فاني در ذات خدا ميشوند؟با تشكر

هوالعلیم

1. قطعاً دچار خسران خواهد شد .

2. بلی و باید انسان به سیر در راه خدا اهتمام داشته باشد چه در این دنیا برسد یا در آخرت .

3. هر حال مختص همان صاحب حال است و نمی توان سرایت داد .

4. انشاء اللَه .

پرسش: نیت گناه

کد: 671گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت استاد محترم و بزرگوار ميخواستم بدانم اگر شخصي در ذهن خود نيت گناه داشته باشد و با خود بگويد که حتما اين کار را انجام ميدهد، ولي بعدا به دليل رضا و ترس از خدا و يا مسایل دیگر انجام ندهد آیا این گناه به پای او نوشته میشود ؟
هوالعلیم
خیر
پرسش: اذکار بدون سند روایی

کد: 670گروه: اخلاق وعرفان
آیا به ادعیه ای که سند روایتی ندارند و از سوی عرفای کاملی مانند مرحوم قاضی توصیه شده اند، می توان عمل کرد؟ البته برخی از آنها را می توان در ذیل استحباب مطلق ذکر خدا، پذیرفت، اما اولاً برخی از آنها دارای الفاظ غریبی است که نه تنها در روایات دیگر نیست بلکه در زبان عرب نیز استعمال نشده (مانند ذکر یا طهر...یا طیهور یا طیهار که از مرحوم قاضی در مطلع الانوار ج2 ص 115 نقل شده)، ثانیاً به این ترتیب باب استنادات به غیر معصوم باز می شود.
هوالعلیم
انشاءاللَه به پاسخ این سؤال در جلسات عنوان بصری مشغولم و پس از اتمام آن به صورت مقالهای در دسترس قرار خواهد گرفت. کلام ولیّ کامل الهی، از سرچشمه نفس معصوم علیه السلام نشأت میگیرد.
پرسش: چرا مثنوی با نام خدا شروع نمی شود؟

کد: 669گروه: اخلاق وعرفان
با سلام
آثار اکثر بزرگان ادب با نام و یاد خداوند آغاز میشود
چرا مثنوی معنوی ابتدا با "بشنو از نی " آغاز میشود و نه با نام خدا؟
هوالعلیم
این مسئله اختصاص به مثنوی ندارد،علاوه بر آن مثنوی با دیباچۀ خود مولانا آغاز شده است.
پرسش: تلخیص مطالب اولیاء

کد: 668گروه: اخلاق وعرفان
حقير سابقاً نوارهاي مجالس شرح حديث عنوان بصري را گوش کرده و هر مجلس را در يک صفحه خلاصه و يادداشت برداري مي کردم . ولي چون ديدم غالبا نمي توان عين عبارت را واو به واو يادداشت کرد و اين خلاصه برداري ها ممکن است بعدا مورد استفاده خودم يا ديگران قرار گيرد و ... . و چون در نقل کلام بزرگان نقل واو به واو کلام ايشان مورد تاکيد بود از ادامه ء خلاصه نويسي منصرف گرديدم ؟ حال ميخواستم حقير را راهنمايي بفرماييد که آيا اين کار را ادامه بدهم يا اينکه از خلاصه هاي قبلي هم صرف نظر کنم ؟ و همينطور کتابهاي مرحوم علامه طهراني (رضوان اللَه تعالي عليه) را خلاصه نويسي مي کردم . چون تمام عبارات داخل خلاصه نيست . به نظر شما آيا اين کار مفيد فايده است که مثلا يک کتاب را مثلا در پنج صفحه خلاصه کنيم؟
هو العالم
درباره کتابهای مرحوم علّامه طهرانی رضوان اللَه علیه بهتر است هر درس را چند بار مطالعه کنید آنگاه برداشت خود را در چند سطر بروی کاغذ بیاورید. و همین مطلب در مورد نوار نیز صادق است.
پرسش: مطالعه کتب علامه طهرانی

کد: 667گروه: اخلاق وعرفان
اینجانب دانشجوی سال اول رشته برق می باشم. آیا خواندن کتب علامه طهرانی رضوان اللَه تعالی علیه نیاز به دستور خاص دارد؟ در غیر اینصورت آیا جهت مطالعه می بایست ترتیب خاصی جهت سیر مطالعاتی اتخاذ شود؟
بسم اللَه الرحمن الرحیم
خیر احتیاج به دستور ندارد و ترتیب خاصی نیز ضرورت ندارد.
پرسش: مطالعه کتب اصیل عرفانی

کد: 666گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1. عدم رد سلام در نامه يا نت (همینجا مثلا) با توجه به ادله چه حکمی دارد؟!!!
2. مطالعۀ کتب عرفایی همچون شیخ اکبر و شیخ کبیر، چه مقدار در فتح ابواب، حل مشکلات و عبور از معضلات، علما و عملا مفید است؟
3. اگر مفید است آیا برای هر سه دسته مبتدی متوسط و منتهی توصیه می شود؟
متشکرم
هوالعلیم
1 وجوب ردّ سلام مربوط به سلام شفاهی و مخاطب واحد است و کتابت سلام در نامه تکلیفی الزامی نمی آورد و گرچه مستحب است انسان در قلب خود و یا لساناً به نویسنده پاسخ دهد .
2 کتب حضرت شیخ محیی الدین عربی رضوان اللَه علیه منوط به معرفت وافی نسبت به مبانی فلسفه و عرفان است و هر کسی نمی تواند استفاده کند.
پرسش: تفسیر مقام فنای ذاتی سالک در ذات احدیت

کد: 665گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم سلام علیکم ضمن تشکر لطف نموده این اشعار را ترجمه نمائید .
باده از ما مست شد نی ما از او*** قالب از ما هست شد نی ما از او***
ما چه باشد در لغت اثبات نفی***من نه اثباتم منم بی ذات و نفی***
_______________________________________________________
چون محمد پاک شد از نار و دود *** هر کجا رو کرد وجه اللَه بود***
نام احمد چون حصاری شد حصین *** تا چه باشد ذات او روح الامین***
هوالعلیم
در این اشعار توجه به مقام فناء ذاتی سالک در ذات احدیّت است چه ذات رسول خدا صلی اللَه علیه و آله وسلم و چه سایر اولیاء اللَه که به این مرتبت نایل شده اند و در این مرتبت تجلّی ذات احدیّت بر ذات سالک است که بواسطه آن سایر نشآت و مراتب وجودی او تکوّن پیدا می کند چنانچه نسبت به رسول خدا صلی اللَه علیه و آله و سلم موجب تحقق مقام واحدیّت و علّت العلل همه مخلوقات و متکوّنات خارجیه گردیده است.
و از این لحاظ حضرت مولانا قدس اللَه نفسه می فرماید : که تجلی ذاتی حق است که به عنوان علّت اصلی و ظهور ذاتی موجب تحقق نشآت ربوبی شده است و آن تجلّی مقدّم بر آن نشات خواهد بود . زیرا مقام ذات مقدّم بر مقام اسم و رسم و صفت است.
پرسش: علامه طباطبائی و نظریه بقاء عین ثابت

کد: 664گروه: اخلاق وعرفان

بسم اللَه الرحمن الرحيم

با توجه به اينكه آقاي علامه طباطبائي در ابتدا اعتقادي به فناء در ذات نداشته‌اند و بواسطه علامه طهراني برايشان اثبات شده است و اين امر در زماني بوده است كه ايشان استاد نداشته است و فنا بدست نمي‌آيد مگر كسي استاد كامل داشته باشد ايشان چگونه به فنا دست يافته در حالي كه استادش آقاي قاضي در آن زمان حيات نداشته اند؟

بسم اللَه الرحمن الرحيم

در ارتباط با اين سؤال نكاتي وجود دارد كه بايد بدان پرداخته شود .

اوّل اينكه: مسئله مورد بحث بين مرحوم علامه طباطبائي و مرحوم علامه طهراني در تحقّق فناء ذاتي و اضمحلال واقعي و بالكلية نفس انسان در ذات احديّت بوده است. مرحوم علامه طباطبائي هم در مقام ثبوت به اين مرتبه نرسيده بودند و هم در مقام اثبات منكر اين مسئله شده بودند. امّا مرحوم علامه طهراني در مقام ثبوت خدا عالم تر است و در مقام اثبات، اثبات اين مرتبه را براي سالك مي نمودند، پس اين مطلب صرفاً يك بحث علمي بوده است و قبول و پذيرش علامه طباطبائي رضوان اللَه عليه و اعتقاد به اين مرتبه هيچ ارتباطي به سلوك عملي ايشان در آن زمان ندارد. چه بسا ممكن است انسان به مطلبي معتقد شود امّا خود هنوز به آن مطلب نرسيده باشد.

دوّم اينكه: كيفيّت سير سالك نزد استاد متفاوت است. در بعضي از مواقع كيفيّت سير اقتضاء مي كند كه سالك به توسط نفس ولي حيّ از مرتبة تعيّن و تشخّص عبور داده شود و به مرحلة اطلاق و محوضت ذات كه همان فناء ذاتي است وارد شود. در اين سير حضور خارجي استاد كامل لازم است و بدون آن اين سير محقّق نخواهد شد. و در بعضي از مواقع كيفيّت سير نزد استاد كامل اقتضاء ميكند كه سالك پس از طي مراحل و منازلي با نوجّه به مراقبت و ذكر و فكر و استمداد از وليّ حيّ حضرت بقية اللَه ارواحنا فداه بتواند خود به استمرار سير و سلوك ادامه دهد و وارد به حريم ذات احديّت گردد و به مرتبه فناء ذاتي برسد، و خود را از عالم تعيّنات برهاند البته وجود امام حيّ عليه السّلام نقش اساسي و تعيين كننده را در هر دو نحوه و كيفيّت سير سالك ايفاء خواهد نمود. و بسياري از اولياء الهي به اين طريق به مقام فناء رسيده اند چنانچه مرحوم علامه طهراني قدّس اللَه سرّه درباره مرحوم حاج سيّد هاشم حدّاد رضوان اللَه عليه اين چنين ميفرمودند و اضافه مينمودند كه بعضي از اساتيد عرفان و اولياي الهي بذر سلوك و سیر الي اللَه را در نفس سالك ميپاشند و آنرا در اعماق سرّ و ضمير او قرار ميدهند و در اين صورت ديگر كار سالك چندان مشكل نخواهد بود و شيوه سلوك مرحوم قاضي با شاگردانشان اين چنين بوده است. كما اينكه گاهي از اوقات كنايةً نيز از روش خود به اين نحو پرده برمي داشتند. البته ناگفته نماند كه اين روش الزاماً براي هر شاگردي كه خدمت آنها ميرسيد نبوده است و انتخاب اين روش در تشخيص آن براي بعضي از شاگردان فقط و فقط منوط به تشخيص و صلاحديد استاد دارد. بنابراين چه اشكالي دارد كه مرحوم علامه طباطبائي نيز مشمول اين قسم از تربيت و تكامل و سير بوده است. و در آخر عمر به اين رتبه نائل آمده است و خلعت تجرد و فناء را پس از ارتحال استاد خود مرحوم قاضي در بر كرده باشد.

سوّم اينكه: خداوند متعال مسبّب الاسباب است و اليه يرجع الامر كلّه و هو علي كل شيء قدير . و هم او قادر بر هر امري است و هو المؤيّد و الموفّق و ممكن است بواسطه جذبه اي در شرائط خاصّ اين حقيقت براي سالك تجلي نمايد و يا به توسط نفس وليّ كاملي و لو اينكه استاد ظاهري آن سالك نباشد اين سير و عبور تحقّق يابد.

پرسش: شرح یک رباعی

کد: 663گروه: اخلاق وعرفان
حضرت آية اللة حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني باسلام لطفا اگر امکان دارد این رباعی راشرح نمایید:
برعقل چوکشف پرده ها بود محال عقل از پس پرده کرد از عشق سؤال:
تا هست رونده, هستی اوست حجاب ورنیست شود,که بهره یابد زوصال؟
هوالعلیم
ظاهرا ـ واللَه العالم ـ مقصود شاعر این است که وصال محبوب و دیدار حضرت حق با وساطت عقل محال خواهد بود زیرا عقل در حیطۀ وجود و هستی، مدار و محوریّت دارد و با وجود هستیِ استقلالی، دیگر مجالی برای هستی محبوب باقی نمی‌ماند پس باید با وساطت عشق که موجب فناء ذات عاشق در تجلیّات معشوق خواهد بود و نابودی هستی عاشق را در پی خواهد داشت به وصال و لقاء محبوب رسید.
پرسش: شرح و تفسیر شعری از حضرت خواجه حافظ شیراز

کد: 662گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و تشکر بابت پاسخ به سؤال بنده در باب مکتب تفکیک
سؤال دیگری را نیز پرسیده بودم که هنوز جوابی داده نشده است و آن معنای بیت زیر از حضرت حافظ(ره)
پیر ما گفت که خطا بر قلم صنع نرفت
آفرین بر نفس پاک خطا پوشش باد با تشکر
هوالعلیم
در این بیت حضرت خواجه قدس اللَه سره به دو جنبۀ خلقی و تکوینی از یک طرف و تربیتی از طرف دیگر اشاره دارد.
بر اساس مبانی معرفتی چه در عرفان نظری و یا حکمت اشراقی و فوق همۀ معارف بلکه اصل و ریشه آنها ( مبانی شرع مقدس اسلام همۀ مخلوقات عالم هستی چه در بدو و چه در استمرار به اراده و مشیت حضرت حق محقق می گردد و در این اراده هیچ ذات و تعیّنی به جز ذات احدیّت مدخلیّتی ندارد و همه بر اساس غایت و مقصدی که نفس ذات احدیت و اسم آنست تکون می یابند و بدین لحاظ تصور خطا نسبت به اصل تکوین معنی ندارد و چنانچه فرموده اند:
جهان چون چشم و خدّ و خال و ابروست
که هر چیزی بجای خویش نیکوست
و اما معنای مصرع دوم اینست و اللَه العالم :
که گرچه بواسطۀ اختیار و سایر وسائط موصلۀ به فعل در عالم کثرت اشتباهات و خلاف هائی وجود دارد که با ارادۀ تشریعی و سیر تکاملی ترسیم شده از ناحیه پروردگار منافات خواهد داشت ولی آن حیثیت ذاتی خود اشیاء و انتساب آنها به ذات پروردگار جلوی این خطای کثرتی را می گیرد تا فیض خداوند بواسطه این خطاها قطع نگردد و عالم هستی به حرکت و سیر خود به غایات کمالیۀ هر موجود استمرار یابد.
توضیح بیشتر این مسئله را در کتاب افق وحی از این حقیر جستجو کنید.
پرسش: بقاء عین ثابت در مقام فنا

کد: 661گروه: اخلاق وعرفان
آیا بعد از فنا ، در مقام بقای باللَه ، از نظر عرفا عین ثابت باقی است؟
هوالعلیم
بلی.
پرسش: آموختن علم جفر

کد: 660گروه: اخلاق وعرفان
با سلام.
آیا آموختن علم جفر در شرع مقدس اسلام جایز است ؟
آموختن علوم غریبه به غیر از احضارات و جادوی سیاه اشکال دارد؟
لطفا در صورت امکان دستوری برای نفی خواطر مرحمت فرمائید.
با تشکر از عنایت جنابعالی.
هوالعلیم
1 تأکیدی بر این مطلب در شرع نیامده است.
2 باعث اتلاف عمر و از دست رفتن فرصت ها است.
3 نفی خواطر با مراقبه حاصل می شود.
پرسش: تشخیص نفسانیات از عقلانیات

کد: 659گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
1)چطور بفهميم اعمالي كه انجام ميدهيم (چه اعمالي كه دستور داريم يا غير آن) از روي احساسات هست يا نه؟
2)چه كنيم كه اعمال ما بر اساس عقل باشد نه از روي احساسات؟
3)آيا جايز است به تمام اعمالي كه در مفاتيح نوشته شده، عمل كنيم؟(مثلا اعمال ماه رجب و شعبان و..)
شكرا جزيلا.
هو العلیم
انجام اعمال در کتب ادعیه نیاز به بصیرت دارد و انسان نمی تواند هر عملی را به صرف اینکه در کتابی نوشته شده است انجام دهد. و انجام اعمال اگر از روی مشورت و بصیرت باشد عاقلانه است.
پرسش: تفاوت ميان عرفان شيعي و غير آن

کد: 658گروه: اخلاق وعرفان
عرفان شيعي با ديگر مكتب‏هاي عرفاني اسلامي يا غير اسلامي چه تفاوتي دارد؟
هوالعلیم
عرفان شیعه برانگیخته از وحی است که در گفتار و نوشتار کلمات وحیانی چون قرآن کریم ، صحیفه سجّادیه ، نهج البلاغه و روایات ائمه معصومین علیهم السلامبچشم می خورد بخلاف سایر فرق
پرسش: مقام ولایت بالاتر است یا نبوت؟

کد: 657گروه: اخلاق وعرفان
با سلام. مقام ولایت بالاتر است یا نبوت؟
هوالعلیم
ولایت
پرسش: اشتراكات و افتراقات حقيقت محمديه با نبي مكرم

کد: 656گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم س: اشتراكات و افتراقات حقيقت محمديه با نبي مكرم اسلام صلي اللَه عليه و أله و سلم و به همين ترتيب حقيقت علويه با حضرت امام علي عليه السلام را در حد امكان بيان بفرماييد. با تشكر
هوالعلیم
بنده متوجه منظور از این سؤال نشدم،مگر حقیقت محمدیه با نفس رسول خدا تفاوت دارد؟
پرسش: اسم اعظم

کد: 655گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم 1 علت آنکه ائمه 72 تا از اسم اعظم را میدانند و یکی را نمیدانند چیست؟ آنها که مندک در خدا شده اند، پس علت اینکه یک اسم را نمیدانند چه میباشد؟ 2 اولیای الهی هم مانند ائمه 72 اسم اعظم از 73 تا را میدانند؟ با تشکر فراوان
هوالعلیم
آن اسم همان اسم مرید است که به اراده و مشیّت خداوند برمی گردد.
پرسش: نفی خواطر

کد: 495گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام
1 من در طول روز (معمولا اکثر اوقات) سعی میکنم که نگذارم که هیچ فکری به ذهنم بیاید و تلاش میکنم که مثلا با گفتن ذکر یا به صورت ارادی آن خواطری که میخواهد به ذهنم بیاید متوقف کنم آیا این روش درست است؟ در بیشر اوقات که به صورت ارادی سعی میکنم که جلو خواطر را بگیرم تا فکرهای بیهوده به ذهنم نیاید سرم درد میگیرد! آیا این عادی است؟
2 من مبتلا به بیماری وسواس فکری هستم ، البته الان بهتر شده ام اما نه به صورت کامل حال آیا امکان دارد که من به مرحله ای برسم
که کلا آن فکرها را فراموش کنم؟ یا دیگر نتواند این قدر مرا اذیت کند؟
3 در سؤال "توجه به نفس در هنگام سکوت "، آمده است که: "توجه به نفس در ابتدا بمعنای تجرید ذهن و خالی کردن آن از همه خطورات و تخیلات است و انسان پس از مدتی می تواند قدرت بر اختیار گرفتن ذهن خود را پیدا نماید البته پس از این مرحله مراتب دیگری نیز وجود دارد." اگر امکان دارد در مورد مراتب دیگر این موضوع توضیح بیشتری بدهید. آیا اینها برای رفع بیماری وسواس فکری من مفید هست؟
هوالعلیم
1 اشکالی ندارد.
2 کاملاً محتمل است.
3 شما اگر به همان مرتبه اول بپردازید فعلاً مناسب تر است.
پرسش: نفي خواطر _عرفان

کد: 494گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام؛
اينجانب به لطف خدا پس از تلاشي يك ساله در امر نفي خواطر (جز ياد خدا) توانسته ام تسلط بيشتري را پيدا كنم طوري كه مدتي رقّت قلب قابل توجهي پيدا ميكنم، ولي با گذشت چند روزي از دست مي دهم.حال ميخواستم بدانم كه چگونه اين مورد را هميشگي كنم و پس از اين مورد وارد چه مرحله جديدي مي شوم؟ ممنون مي شوم اگر سؤال اين حقير را پاسخ دهيد.با تشكر
هوالعلیم
باید مراقبه را پیوسته داشته باشید.
پرسش: نفي خواطر

کد: 493گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم: متاسفانه بنده دچار افكار بيهوده و توهمات شديد هستم كه اين توهمات در طول شبانه روز حتي در خواب هم بنده را رنج مي دهد وهمين باعث شده تا در نماز هم حضور ذهن و قلب حاصل نشود لطفا راهنمايي بفرمائيد تا بنده از اين افكار و توهمات خارج شوم . با تشكر فراوان
هوالعلیم
مراقبه داشته باشید
پرسش: نفي خواطر

کد: 492گروه: اخلاق وعرفان
سلام . من علاوه بر عرفان اسلامي در معارف اديان ديگر هم مطالعه ميكنم
كريشنا مورتي (معاصر) بحثي دارد مبني به اينكه كه انسان بايد به افكارش آگاه باشد ودر هر حال در زمان حال حضور داشته باشد. به افكارش نگاه كند .بدون هيچ قضاوتي يك آگاهي ناب . بدون اينكه گذشته يا آينده را در خاطر بياورد.
ميخواستم بدانم اين يعني توجه به نفس ؟
در ضمن در تعاليم بوديسم به سالك دستور توجه به نفس( يا همان دم و بازدم )را ميدهند آيا اگر ما براي تمركز اين عمل را انجام دهيم اشكال شرعي ندارد ؟
با تشكر از شما خدا پدرتان را بيامرزد كه جواب ميدهيد
هوالعلیم
این مسئله با توجّه به نفس فرق دارد.
دم و بازدم نیز با توجّه به نفس فرق دارد.
پرسش: ملاک تشخیص خواب از رویای صادقه

کد: 491گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام می خواستم سؤال کنم اگر انسان یک سری وقایع را در خواب ببیند چگونه می تواند بفهمد که آن وقایع خواب بوده یا رویای صادقه؟
آیا برای همه دسترسی به عالم مکاشفه امکان پذیر است یا فقط عده ای خاص می توانند به آن دست پیدا کنند؟
هوالعلیم
باید به اهل خبره مراجعه نمایید.
پرسش: علوم رسیده از ائمه در خواب و رویا

کد: 490گروه: اخلاق وعرفان
بعضا دیده می شود عده ای مدعی می شوند که علوم طبیعه و ماورائ طبیعه را در خواب و عوالم مختلف در زمان کوتاه از ائمه خصوصا علی بن ابی طالب می آموزند . و اعلام فیض می نمایند . در این خصوص شبه توضیح فرمایید . جایگاه این ادعا ها چیست؟
هوالعلیم
بسیاری از این مطالب و ادّعاها خلاف واقع و در حقیقت ارتباط با نفوس خبیثه است و افراد خبیر متوجه این مسئله خواهند شد و چه بسا افراد عادی حتّی اهل علم به هر مرتبه که رسیده باشند نمی توانند حقیقت مطلب را کشف کنند بنابراین لازم است با احتیاط انسان برخورد کند
پرسش: عدم حجّیّت خواب و رؤیا

کد: 489گروه: اخلاق وعرفان
اگر شخصی به هنگام مطالعه بعضی از متون عرفانی دچار بعضی شبهات شود و یا در خصوص عارف خاصی که شاعر هم هست دچار تردید گردد که آیا این شخص که اکنون زمان زیادی از فوتش گذشته است درست می گفته یا نه و از خدا تقاضا کند با چنین بیانی «که خدایا اگر اینها راست می گویند جایگاه این شخص را در آن عالم بر من آشکار کن» و در خواب ببیند که آن عارف شاعر در بهشتی که از زیر تختهای آن آب روان جاریست به همراه شیری که گویا دست آموز وی است و جوانی که همراهی اش می کند و چهره ای نورانی ! آیا این خواب می تواند نشانه ای باشد برای پیمودن راه این عارف و آیا این خوابها که آدمی از خداوند استمداد میکند در زمانی که در میان درست و نادرست راه تشخیص را گم کرده است ، صحیح است ؟
خوشحال می شوم پاسخم را دریافت کنم بنده خوابهایی می بینم که بیشتر آنها نشانه هایی در زندگی ام داشته است .
امیدوارم خداوند به صراط مستقیم هدایتمان گرداند ان شااللَه
هوالعلیم
خیر این گونه خواب ها دلیل بر صحّت مسیر نمی باشد.
پرسش: خواب و مکاشفه

کد: 488گروه: اخلاق وعرفان
من مدتی است که هر شب خواب زلزله ای شدید می بینم و هر بار همه میمیرند غیر از خودم. خواهشاً بگوئید این خواب چه تعبیری دارد؟
بسم اللَه الرحمن الرحيم
مسئله خواب و رؤيا از مسائل بسيار پيچيده و معضلی است كه كمتر شخصي مي تواند به تمام زوايا و رموز آن احاطه پيدا نمايد و علّت اين صعوبت، ارتباط نفس انسان با عالم مثال مي باشد؛ ارتباطي كه منقطع از تعلّق نفس به عالم مادّه صورت ميپذيرد. انسان به دو طريق: يكي رؤيا و ديگري مكاشفه ميتواند به اين عالم و حقائق موجود در آن دسترسي پيدا نمايد كه از آن تعبير به مثالي منفصل نيز ميشود. در عالم مثال صورت مثالي اشياء و قضايائي كه در خارج تحقّق پيدا ميكنند به نحو ثابت موجود است. اضافه بر آن صورت تخيّلات و توّهمات انسان كه از آن به مثال متصلّ تعبير مي شود نيز موجود ميباشد. و از اينجا ميتوان به اشكال تعبير خواب و يا مكاشفه پي برد. زيرا تشخيص صحّت و سقم صورتي كه در رؤيا و يا مكاشفه براي انسان حاصل شده است با توجه به خصوصيّات نفساني اشخاص كه مثال متصل آنها ميباشد بغايت مشكل خواهد بود و اينكه چه صورتي منطبق بر واقع امر و چه صورتي حاصل از توهّمات و نفسانيّات فرد خواب بيننده است بسادگي براي هر فردي قابل تشخيص و تمييز نميباشد و معمولاً افراد در اينگونه تعبيرها رجماً بالغيب بدون توجه به زوايا و خفاياي امر تعبير مي نمايند. و لذا بزرگان فرمودهاند: خواب را براي هر فردي بيان نكنيد و هر تعبيري نميتواند مبيّن واقع باشد. شناخت خصوصيّات روحي فرد و كيفيّت رؤيا در تعبير آن نقش اساسي دارد؛ و چه بسا نفس حالت فرد و يا تخيّلات
پرسش: خواب

کد: 487گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
السلام عليكم و رحمة اللَه هميشه خواب مي بينم كه يك مرد مرا اذيت مي كند. من احساس مي كنم كه شيطان است. لطفاً به من بگویید چكار كنم كه ديگر از اين خواب ها نبينم؟ با تشكر
هوالعلیم
چیز مهمّی نیست ذهن خود را مشغول نکنید از بین میرود.
پرسش: باز شدن چشم برزخی

کد: 486گروه: اخلاق وعرفان
1. بعضي مي‏گويند كه صاحبدلان مي‏توانند آتشِ دهان شخص غيبت كننده را ببينند؛ آيا اين مسئله با ستّار العيوب بودن حضرت حقّ منافات ندارد ؟
2. چرا برخي از نعمت چشم برزخي برخوردارند ؛ ولي ما از آن محروم هستيم ؟
هوالعلیم
ستاریّت مانع از افشای قبائح برای افراد عادی است نه برای مقربین.
2 این مسئله ممکن است برای شما نیز حاصل شود البته در صورت انجام دستورات سلوکی و مراقبه های مخصوص.
پرسش: اسماء جلاله

کد: 485گروه: اخلاق وعرفان
باسلام من خیلی دوست داشتم ازاسمای خداوند متعال که مطابق با حال واحوالم باشه از عالمی بگیرم تااینکه درخواب دیدم صدایی میگفت این دو اسم از اسماء خداوند را پیامبر فرموده زیاد بگویید بعد از مدتی در خواب دیدم اسمی از اسماء خداوند را زیاد تکرار میکنم دوباره در خواب دیدم چهار اسم متفاوت از اسامی را زیاد تکرار میکنم حال شما مرا راهنمایی بفرمایید تعبیر این خوابها چیست و کدام یک از اسامی راباید تکرار کنم و به چه تعداد و چه زمانی و آیا اذکاری که روزانه خودم می گویم را ادامه دهم یا خیر ؟لطفا مرا در این زمینه راهنمایی و مساعدت بفرمایید باتشکر و التماس دعای فراوان خداوند شمارا موفق بدارد .
هوالعلیم
این خواب دلالت بر تداوم اسماء مذکوره ندارد.
پرسش: میزان خواب روزانه

کد: 484گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم خدمت استاد مکرّم! در مورد خواب شبانه سؤالی داشتم من بیشتر مواقع نمیتوانم از خواب بلند شوم یعنی کمتر بخوابم. یعنی باید روزی هفت الی هشت ساعت بخوابم از طرفی هم با وجود بچه و کارهای منزل از میزان مطالعه و شنیدن سخنرانی و به تبع آن از مشارطه و مراقبه و به خصوص محاسبه کاسته میشود. اولیا خدا و یا علامه تهرانی روزی چند ساعت میخوابیدند که هم به امورات منزل و هم به درس و مباحثه و پذیرفتن شاگرد و جلسات عمومی و خصوصی میپرداختند؟ آیا تغذیه خاصی داشتند؟ یا سعه وجودی ما با آنها فرق میکند؟ من نمیخواهم در آخرت به خاطر خواب هایم دچار تاسف بشوم. لطفا اگر نکته ای است تشریح و توضیح کامل بفرمایید.2 برنامه روزانه مرحوم علامه تهرانی را ذکر کنید؟
هوالعلیم
به هر مقدار که در توان خود دارید به انجام تکالیف بپردازید کافی است.
پرسش: میزان خواب

کد: 483گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرّحمن الرّحیم
با عرض سلام و ادب لطفا در مورد مقدار ساعت خوابی که یک شخص سالک راه خدا می بایست در طول شبانه روز داشته باشد دستوراتی بفرمایید. هم چنین دستوراتی در مورد کم کردن خواب و صحت سلامتی مزاج در این رابطه بفرمایید. تقاضا دارم در مورد ورزش کردن و نیاز به این امر و یا لزوم آن مطالبی عنوان فرمایید. با کمال تشکر و سپاس
هوالعلیم
این مطالب در جلسه عنوان خواهد آمد. ولی انسان باید به مقداری بخوابد که احساس خستگی نکند که آن برای او مضرّ است.
پرسش: آیا شیطان می تواند در رویای انسان تصرف کند؟

کد: 482گروه: اخلاق وعرفان
1. فرق ميان رؤياي صادق و كاذب چيست ؛ براي مثال ، آيا ممكن است شيطان در رؤياي شخصي كه يكي از امامان معصوم را در خواب مي‏بيند، تصرف داشته باشد ؟
2. با توجه به اينكه انسان به صورت فطري عبادت را دوست دارد، چرا ما از عبادت خود لذت نمي‏بريم ؟
هوالعلیم
بلی ممکن است و لذا فرموده اند شخص باید دارای بصیرت باشد تا تشخیص دهد 2 زیرا عبادت را با آن نحو که فرموده اند انجام نمی دهیم . سال گذشته در بعضی از شبهای ماه مبارک قدری راجع به این مطلب صحبت شد به آن مطالب مراجعه فرمائید.
پرسش: آیا انسان می تواند به مقامی بالاتر از مقام انبیاء برسد.

کد: 481گروه: اخلاق وعرفان
آیا شیعه حضرت علی میتواند به مقام بالاتر از مقام انبیا ء الهی برسد لطفا ادله علمی را بیان فرمائید
هو العالم
مقام نبوّت و رسالت يعني ارتباط با عالم ملكوت و استفاضه ي صور علميّه و حقائق و معاني كليّه از وسائط حامل اسرار كه عبارت اند از ملائكه مقرّب و نفوس قدسيّه و به تعبير فلاسفه و حكما، عقول منفصله و هر پيامبري براي ادراك اين معاني داراي مرتبه ي خاصّي است كه بيش از آن قادر بر دريافت و استفاضه نيست. گرچه همه ي مدركات آنان در همان مرحله صحيح و منطبق با واقع است. در قرآن مي فرمايد: تلك الرّسل فضّلنا بعضهم علي بعض و به واسطه ي اين تفضيل و برتري بعضي داراي كتاب اند و بعضي نيستند و نيز دائره ي تبليغ و ارشاد آنان مختلف مي باشد. قطعاً حقائقي را كه حضرت ابراهيم از عوالم توحيد ادراك كرده است ساير انبياء ادراك نكرده اند از باب نمونه اشتباه وخطائي را كه حضرت داود در عالم مثال در ظهور و تمثّل آن دو ملك كرده بود حكايت از عدم فعليّت در پاره اي از مراحل تجرّد او دارد، گر چه آنها همه در عالم ظاهر و ارتباط با مردم عاري از خطا مي باشند. اين مسئله يعني ارتباط با ملكوت به صورت الهام براي غير از پيامبران نيز جاري و ساري است. گر چه مسئله ي وحي ديگر منتفي است امّا ادراك اسرار عالم غيب براي همه ي افراد ميسّر است. از جهت نقلي نيز رواياتي وارد است: از پيامبر: إنِّ للّه عباداً ليسو بانبياءٍ يغبطهم النّبيون ، و يا اينكه إنِّ في أمّتي محدّثين متكلّمين و يا: إنّ من حفظ القرآن قد ادرجت النّبوّة بين جنبيه . و يا: علماء امّتي افضل من انبياء بني إسرائيل و يا رواياتي كه درباره ي برخي از اصحاب، مثل سلمان و جابربن يزيد جعفي و ديگران وارد شده است.
پرسش: آیا در مورد حجیت فعل اولیا الهی استثنائاتی وجود دارد؟

کد: 480گروه: اخلاق وعرفان
به نام خدا.
با سلام آیا این طور به نظر نمی رسد که منظور از تطابق سخن معصومین و اولیای خدا با قرآن سخنان عمومی ایشان است نه سخنان و یا دستورات شخصی ایشان به افراد خاص همانطور که حضرت خضر فقط در مقابل موسی آن کارهای خارق العاده را انجام دادند.
هوالعلیم
حجّیّتت سخنان اولیاء الهی در مقام کلّیّت کلّی و در مقام جزئیّت جزئی است و هر دو آنها بر کتاب خدا منطبق است نه اینکه فقط سخنان کلّی منطبق باشد.
پرسش: آیا عرفان نظری پیش نیاز عرفان عملی است؟

کد: 479گروه: اخلاق وعرفان
سلام لطفا بفرماييد نظر حضرت آقا در مورد استاد حسن زاده آملي چه بوده است ؟ اختلاف مرحوم علّامه طهرانی با مرحوم نجابت شيرازي بر سر چه بوده است ؟ آيا براي سلوك انسان بايد ابتدا سير علمي داشته باشد بعد سير عملي چنانكه برخي از شاگران آقاي حسن زاده مي گويند يا اينكه نيازي نيست ؟ دأب مرحوم علّامه طهرانی در اين زمينه چه بوده است ؟ متشكرم
هوالعلیم
1 بنده نسبت به افراد اظهار نظر نمی کنم رفتار هر شخص بیانگر شخصیّت او است.
2 اختلاف مرحوم علّامۀ طهرانی با شخص مذکور بواسطۀ عدم پذیرش حضرت حدّاد توسط آن شخص یوده است.
3 سیر علمی به معنای اطّلاع بر مبانی و اعتقادات برای هر فرد مفید بلکه لازم است ولی این به معنای الزام بر اطّلاع عمیق و وسیع نیست.
پرسش: آیا صفی علیشاه عارف بود؟

کد: 478گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم آيا صفي عليشاه از بزرگان فرقه نعمت اللَهيه بوده است؟ و عارف كامل بوده است؟ ديوان اشعار او از نظر شما چگونه است؟
هوالعلیم
خیر از عرفاء نبوده است.
پرسش: آقا شیخ جعفر مجتهدی

کد: 477گروه: اخلاق وعرفان
نظر شما در مورد احوالات مرحوم شیخ جعفر مجتهدی چیست ؟ آبا حضرت علامه طهرانی و آقا سید محمد محسن با ایشان دیداری داشته اند ؟

لطفا بفرمایید در کجای جلد دوم اسرار ملکوت در مورد شیخ جعفر مجتهدی صحبت شده ؟
هوالعلیم
در جلد دوم اسرار صحبت شده است.
پرسش: معنای کلمات رحمت ، نعمت ، و عنایت

کد: 476گروه: اخلاق وعرفان
تفاوت رحمت ،نعمت و عنایت چیست؟
هوالعلیم
هر سه معنی تقریبا یک مصداق را بیان میکند.
پرسش: جایگاه توبه کنندگان

کد: 475گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض خسته نباشید! انسانی که قبل از ورود به وادی سلوک (یقظه) مرتکب گناهان بسیار بزرگی شده که در قران برای انجام دهندگان آن عذاب شدید ذکر شده.اگر بعد از ورود به وادی سیر و سلوک الی اللَه مرتکب آن گناهان نشود و فقط فکرش متمرکز در فنا فی اللَه باشد. آیا این نفس استعداد رسیدن به این مقام را مانند دیگر افراد دارد؟حتی همانند انسانی که گناه نکرده؟ خدا با این انسان چگونه است؟
بزرگان یا عرفایی هستند که بعد از همچنین گناهانی متنبه شده باشند و به این مقام رسیده باشند؟نام ببرید تا از سرگذشتشان استفاده کنیم.
هوالعیم
کسی که از گناه توبه کند مانند آن است که اصلاً مرتکب نشده است. فضیل عیّاض یکی از این بزرگان است.
پرسش: توفیق در سیر و سلوک إلی اللَه

کد: 474گروه: اخلاق وعرفان
سلام لطفا ذکری برای پذیرش توبه یادم بدهید. 2.یک دستورالعمل یادم بدهید که با خواندنش معنویت پیدا کنم و آماده سیرو سلوک بشوم. 3. برخی میگویند برای پیدا کردن استاد عرفان نماز استغاثه به امام زمان بخوانم شما چه پیشنهادی دارید؟
هوالعلیم
از خداوند بخواهید توفیق را رفیق طریق گرداند.
پرسش: توبه و اعاده نماز قضا

کد: 473گروه: اخلاق وعرفان
lمن امسال به سفر حج رفتم و توبه کردم
1 چطور بفهمم که خدا توبه ی من را پذیرفته و گناهانم بخشیده شده است؟
2 اگر گناهانم بخشیده شده است آیا خواندن نماز های قضا لازم است؟
هو العلیم
1ـ همین که از کار های گذشته نادم شدید دلیل بر اینست که خداوند شما را مورد عفو خویش قرار داده است
2ـ بله نماز ها را کم کم قضا کنید.
پرسش: توبه از گناه بزرگ

کد: 472گروه: اخلاق وعرفان
سلام.میخواستم بپرسم چکاری باید انجام داد تا خدا از یک گناه خیلی بزرگ ما بگذرد و آبروی ما را پیش خودش و بندگانش حفظ کند؟ من واقعا از کردۀ خودم پشیمانم اما میترسم خدا از گناهم نگذرد و من را نبخشد. و اینکه آبرویم را نخرد. خواهش میکنم راهنمایی ام کنید. ممنون
هوالعلیم
شما واقعاً توبه کنید خداوند ستّار العیوب است.
پرسش: توبه

کد: 471گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم. اينجانب دختري هستم 24 ساله كه تا سن تقريبا 22 سالگي از خداي خودم دور بودم و غافل و دنبال مسائل دنيوي و لذات دنيوي بودم و به علت شاغل بودن و غافل بودن از خدا گناهان بزرگ و زيادي كردم و كاهل نماز بودم و روزه قضا هم فراوان دارم تا اينكه خداوند به من توفيق داد تا از طريق يكي از دوستانم با جلسات خداشناسي آشنايم كرد و از زماني كه در اين جلسات شركت كردم از اعمال خودم شرمگين شده ام حال كه خداوند من را در اين مسير قرار داده مدام با خودم نگراني دارم كه در مقابل اين اعمال چه كنم كه ديگر راه برگشت نداردكه مي دانستم گناه است ولي غافل بودم ولي حال به خودم آمده ام الان هم كه ازدواج كردم شوهرم را فردي انتخاب كرده ام كه مؤمن است و اهل رعايت كردن مسائل ديني مي باشد و از اين موضوع خيلي خوشحالم كه با اينكه من اينقدر گناه كردم و نافرماني از دستورات حق را كردم ولي خداي من اينقدر كريم است كه من را مورد لطف و رحمت خودش قرار داده ولي باز اعمال قبلم من را به هم مي ريزد از شما خواهشمندم كه بگوئيد با اين اعمال ناپسندم چه كنم؟
هوالعلیم
شما همین قدر که از اعمال گذشته نادم و پشیمان هستید خود توبه و رجوع از گذشته است ولی نسبت به فوت تکالیف گذشته کم کم به قضای آنها اقدام کنید و بدانید که رحمت خدا نسبت به بندگانش آنقدر زیاد است که اگر کسی از آن مطلع شود شاید در انجام تکالیفش سستی نماید . انشاءاللَه موفق باشید.
پرسش: توبه

کد: 470 گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و تشکر از وقتی که صرف میکنید.
بنده در طول زندگی ام متاسفانه چندین مورد با پسرها در ارتباط بودم (البته فقط در حد موبایل و اینترنت و هیچ وقت حضوری نبوده و همیشه هم سعی کردم حد خودم را حفظ کنم) چندین بار توبه کردم و تقریبا دو سه سالی بود که دیگر با هیچ پسری در ارتباط نبودم. تا اینکه در دانشگاه با پسری آشنا شدم و واقعا فریب شیطان رجیم لعین را خوردم و با اینکه سابقه ی همکلاسی ام را تا حدودی می دانستم اما باز هم ارتباط پیامکی را شروع کردم. البته کاملا با حفظ شئونات. ولی خب ایشان دنیایش به کلی با من متفاوت هست و خیلی صمیمی برخورد میکند. وقتی من این مساله را و اینکه این نوع برخورد را نمی پسندم گفتم به او برخورد و کلی حرف زد ولی من دیگر جواب ندادم. در واقع او اصلا متوجه منظور من نشد و دچار سوء تفاهم شد. اول خواستم جواب بدهم به او تا حرف مرا بفهمد و ناراحت نشود اما بعد پشیمان شدم. و الان هم به شدت عذاب وجدان دارم که اصلا رابطه را حتی در حد یک همکلاسی با این آقا شروع کردم. دائما دارم از خدا میخواهم مرا ببخشد و واقعا این بار قول میدهم سمت هیچ پسری نروم ولی نمیدانم خدا دیگر مرا می بخشد یا نه... تو را به خدا راهنمایی ام کنید که چکار باید بکنم و اینکه آیا باید تاوان این مورد خاص را بدهم یا خدا به التماس هایم گوش میدهد و ندید میگیرد و مرا می بخشد؟؟ و اینکه از کجا باید بدانم خدا مرا بخشیده تا از این عذاب وجدان وحشتناک رها شوم؟؟
(این رو هم بگم که من در کل دختر مذهبی ای هستم ولی خب... انسان جایز الخطاست...)
هوالعلیم
اگر توبه کرده اید و پشیمان شده اید خداوند أرحم الراحمین است.
پرسش: پذیرش توبه واقعی

کد: 469گروه: اخلاق وعرفان
سلام من الوده به گناه غیبت و تهمت و دروغ و ریا و چشم چرونی و بی احترامی پدرو مادر و تارک نماز و شکستن روزه عمدی وهر چه فکر کنید هستم لطفا یک برنامه و دستوری برای توبه و رویگردانی از اینها بمن بدید و از کجا عملا بفهمم که توبم قبول شده؟
هوالعلیم
اگر واقعا توبه کنید خداوند قبول میکند به شرط اینکه تکرار نشود.
پرسش: بر طرف شدن تمام عواقب گناه در صورت توبه واقعی

کد: 468گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت استاد عزیز بنده در جوانی گناهان زیادی کردم و الان چند سالی است که توبه کردم ولی دیروز در تلویزیون از روحانی شنیدم که گفت : اگر توبه کنید خدا عقوبت گناه شما را پاک می کند نه عاقبتتان را یعنی چه ؟ یعنی توبه من پذیرفته نیست . التماس دعا
هوالعلیم
خداوند در صورت توبه همه آثار آن را نیز پاک می کند.
پرسش: نسبت دروس حوزوی و سلوک

کد: 467گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم برای سیرو سلوک الی اللَه رفتن به حوزه ی علمیه چقدر میتواند به انسان کمک کند؟ یا اصلا لازم است برای سیر و سلوک به حوزه ی علمیه رفت؟ درضمن میتوانم از شما تقلید کنم؟خیلی ممنون.
هوالعلیم
1
نیازی نیست.
2
تقلید نیازی به اجازه ندارد بلکه نیاز به تشخیص دارد.
پرسش: تفسير شعر حافظ

کد: 466گروه: اخلاق وعرفان
منظور از این بیت حافظ چیست(تعبیر سلوکی آن) ؟
ماه شعبان منه از دست قدح کین خورشید***کز نظر تا شب عید رمضان خواهد شد
هوالعلیم
مقصود ایّام و روزگاری است که سالک می تواند با خیال راحت به ذکر و فکر و خوشی و بیان مطالب بپردازد و از هیچ کس واهمه ای نداشته باشد و مجالس ذکر را بی دغدغه بر پا نماید و زمانی خواهد آمد که باید تقیّه کند و اسرار را از دیگران بپوشاند و سر در گریبان خویش برد و کسی را آگاه نسازد.
پرسش: توضیح کلمه اللَه اکبر

کد: 465گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
شما در یکی از کتابهای خود فرموده اید (خلاصه و مضمون کلام حضرتعالی است) نهایت سیر و کمال امم گذشته به پیروی از انبیاء خودشان فناء در توحید «لا اله الا اللَه» است ولی با ظهور پیامبراکرم صلی اللَه علیه وآله این مسئله بالاتر رفته و به حقیقت مفاد « اللَه اکبر» رسیده است، که عبارت است از عوالم بعد از فناء. 1 لطفا این مطلب را توضیح دهید؟ 2 پس چرا در قرآن عبارت« اللَه اکبر» نیامده است؟ ولی «لا اله الا اللَه» آمده است. 3 آیا مرحوم علامه طباطبایی رضوان اللَه علیه بقاء بعد از فناء داشته اند؟ 4 آیا توجه و استمداد از نفوس اولیاء و صلحاء و متقین غیر از ائمه علیهم السلام ممدوح است یا مذموم؟ در قم از حضرت معصومه سلام اللَه علیها کمک بخواهیم یا از اولیاء قبرستان شیخان ؟
هوالعلیم
1 توضیح کلمه اللَه اکبر در همانجا آمده است.
3 بنده از حالات مرحوم علامه طباطبایی رضوان اللَه علیه اطلاعی ندارم.
4 ممدوح است و چه از حضرت معصومه یا سایر اولیاء استمداد مطلوب است.
پرسش: تغذیه مناسب

کد: 464گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
با توجه به سخنرانی شما در عنوان175 که فرمودید استفاده از مکمل های غذایی بسیار برای بدن مضر هستند مگر در موارد خاص و انسان باید تا میشود از مواد طبیعی نیازهای بدنش را تأمین کند:
1)کسی که دکتر به او مولتی ویتامین تجویز کرده چه وظیفه ای دارد؟
2)پزشکان،به خانمها قبل از بارداری و در دوران بارداری توصیه میکنند که برای جذب بهتر ویتامینها و عدم نقص در دستگاه عصبی کودک،اسید فولیک بخورند،وظیفه ما خانمها چیست؟
باتشکر فراوان.
هوالعلیم
البته مقصود حقیر استفاده خود سرانه از این دارو ها است و در صورت تجویز پزشک متخصص مسئله فرق می کند.
پرسش: نحوه تشخیص وظیفه

کد: 463گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم مرز تشخیص فعلی که سر خود انجام میشود با فعلی که باید عاقلانه انجام گیرد چیست؟ در یکی از جلسات عنوان بصری فرموده اید مراقب باشید سر خود کاری را انجام ندهید و در یکی از جلسات مخدرات فرموده اید برای هر چیزی سئوال نکنید مطلب را بگیرید و عمل کنید چطور این دو را از هم تشخیص بدهم؟ التماس دعا
هوالعلیم
خداوند در انسان قدرت تشخیص و نیروی عقلی قرار داده اگر از آن بهره ببریم قطعاً در رفتارمان تغییر مشاهده خواهیم نمود.
پرسش: معیار تشخیص استاد کامل

کد: 462گروه: اخلاق وعرفان
سلام.
حضرتعالی یکی از اصلیترین و مهمترین روشهای شناخت استاد کامل را در جلسات شرح دعای ابوحمزه ثمالی ،بودن با آن شخص در سفر و حضر و بر انداز کردن و امتحان کردن او ،بیان فرموده اید.
حال برای چون منی چطور امکان چنین کاری وجود دارد؟؟
با تشکر
هوالعلیم
هر فرد به اندازهی فهم و ادراکش مورد خطاب و تکلیف قرار میگیرد.
پرسش: تجلی اسماء و صفات

کد: 461گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم
با توجه به اين مهم كه خداي عزوجل با علم نامنتهايش عاقبت همه امور را ميداند و نيز با در نظر گرفتن آيه شريفه __ الا يعبدون _ و همچنين حديث قدسي _كنز مخفيا_ بايد عرض نمود با كنار هم قرار دادن اين مطالب مهم ، سؤالي پيش مي آيد و آن هم اينست كه : معاذ اللَه ، خداي عزوجل كه شريكي ندارد تا بخواهد قدرتش را به او بنماياند ، پس ورود انسان به بهشت و جهنم و هدف آفرينش و در درجه اعلي شناخت خدا،به چه دليل مي تواند باشد.
شكرا
هوالعلیم
تجلی اسماء و صفات و ابتهاج ذات به آثار و لوازم آن است.
پرسش: تأثیر غذا در سیر و سلوک

کد: 460گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
1)آيا اين حرف از مرحوم علامه ميباشد كه ايشان فرمودند: "خوردن سيب در بين الطلوعين باعث نورانيت قلب ميشود" ؟
2) آيا اين مطلب صحيح است كه خوردن بادام و فندق براي سلوك مفيد است؟ اگر بله از چه جهت منظور است؟ آيا باعث تلطيف روح ميشود؟ چه اثري دارد؟ شكراً جزيلا.
هوالعلیم
1 خیر از ایشان نیست ولی خوردن سیب فی حد نفسه قبل از صبحانه مفید است.
2 بنده اطلاعی ندارم.
پرسش: تاثیر محیط بر نفس انسان

کد: 459گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با عرض سلام و خسته نباشید.
بنده دانشجو هستم.از وقتی که به دانشگاه رفتم حال معنوی خود را از دست داده ام.دیگر حوصله نماز شب خواندن و حتی نماز صبح را ندارم.و وقتی تابستان در خانه هستم حالم بهتر می شود.آیا این به علت حضور در دانشگاه و محیط مختلط و غیر دینی آن است؟آیا از لحاظ شرعی مانعی برای تحصیل بنده است؟
2 ایا نظر شما این است که در مسایل سیاسی لزومی ندارد شرکت کنیم و یا در دانشگاه در تشکل ها عضو باشیم.
3 حضور در گرو های ایمیلی که خانم ها در آن عضو هستند و فقط در آن تنها صحبت های عمومی می شود چه حکمی دارد؟
هو العلیم
1ـ قطعاً محیط های مختلف در تبدّل حالات انسان بی تأثیر نمی باشند.و اگر ارتباط با افراد مشخص باشد تأثیر کمتری بر انسان وارد می شود.
2ـ شرکت در محافل عمومی بر اساس تشخیص هر فرد و ضرورت و یا نامناسبات می نماید.
3ـ صحیح نیست.
پرسش: بیدار نگه داشتن اطفال در بین الطّلوعین

کد: 458گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم آيا بچه را از زمانيكه متولد ميشود و نوزاد است بهتر است در بين الطلوعين بيدار نگه داريم؟ باتشکرفراوان.
هوالعلیم
باید رعایت سلامتی او را مقدّم داشت.
پرسش: تعیین رزق و روزي انسان در بین الطّلوعین

کد: 457گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم، در جلسه عنوان بصري اگر بنده اشتباه نكنم اينگونه فهميدم كه بيداري در بين الطلوعين رزق معنوي انسان را مهيا مي كند. اگر امروز 3% بايد رزق معنوي به او مي رسيد، مثلاً بايد صله رحم مي كرد، اگر بين الطلوعين بيدار بود، اين رزق به او مي رسد. اين مطلب در رابطه با رزق مادي چگونه است با توجه به احاديثي كه اشاره به افزايش رزق مادي دارد. مثلا امام صادق عليه السلام فرمودند كسي كه نماز صبح بخواند و تا طلوع آفتاب منتظر شود، اين شخص براي كسب روزي موفق تر است از كسي كه يك ماه در روي زمين براي تجارت و كسب روزي سفر كند؟
هوالعلیم
همینطور است.
پرسش: برای آرامش روح اموات چه کار کنیم؟

کد: 456گروه: اخلاق وعرفان
خانم جوانی به تازگی از دنیا رفته اند.برای آرامش روح ایشان بهتر است چه کارهایی انجام شود؟
با تشکر
هوالعلیم
به فقراء مساعدت نموده و قرآن تلاوت کرد.
پرسش: بهترین عمل در ماه مبارک رمضان

کد: 455گروه: اخلاق وعرفان
در اين ايّام (ماه مبارک رمضان) چه عبادات و اعمالي غير از واجبات افضل است ؟ متشكرم
هوالعالم
همانطور كه اميرالمؤمنين عليه السّلام از رسول خداصلّي اللَه عليه و آله و سلّم سؤال نمود و حضرت پاسخ دادند : افضل الاعمال في هذاالشهر الورع عن محارم اللَه. بهترين عمل پرهيز از محرّمات الهي است
پرسش: قرائت قرآن در مدّت عذر بانوان، غسل حیض

کد: 454گروه: اخلاق وعرفان
به نام خدا
با عرض سلام و احترام میخواستم بدانم:
1 آیا وقتی عذر شرعی داشته باشیم میتوانیم بدون اینکه به کلمات قرآن دست بزنیم قرآن را ختم کنیم؟
2 لطفاً مراحل صحیح غسل حیض را بفرمایید. با تشکر
هوالعلیم
1 می توانید به قرآن نگاه کنید امّا نباید بخوانید .
2 غسل حیض مثل سایر غسل ها می باشد و فرقی ندارد.
پرسش: اولیای خدا در احادیث

کد: 453گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام خدمت استاد حضرت آیت اللَه طهرانی
1 منظور امام (ع) از رُوَاةِ حَدِيثِنَا در حدیث " و أَمَّا الْحَوَادِثُ الْوَاقِعَةُ فَارْجِعُوا فِيهَا إِلَى رُوَاةِ حَدِيثِنَا فَإِنَّهُمْ حُجَّتِي عَلَيْكُمْ وَ أَنَا حُجَّةُ اللَّهِ عَلَيْهِمْ" همان ولیّ الهی است که در جلسه 195 عنوان بصری به آن اشاره کردید یا مرجع تقلید؟ لطفا دلیل را هم ذکر کنید
2 آیا حدیث دیگری در مورد ولیّ الهی وجود دارد ؟ میشود بیان کنید
هوالعلیم
1 مقصود در مرتبه اوّل عالم باللَه و بامراللَه و در صورت عدم دسترسی به آن، عالم فقیه بدون هوای نفس، امین بر دین و دنیای انسان است.
2 این مطلب در جلد دوّم اسرار ملکوت ذکر شده است.
پرسش: تردید در مورد مرجع

کد: 452گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم خواهش می کنم به سؤالاتم سریع پاسخ دهید: من حدود 5 سال پیش در کلاس های ... در کرج شرکت می کردم ولی شما را نمی شناختم، همان موقع فهمیدم که بعضی از اعضای کلاس شما را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کرده اند. حدود 2 سال پیش که کلاس ها منحل شد خواهرم شروع به گوش کردن سی دی های شما کرد و چکیده مطالب را برای من نقل می کرد، چیز هایی که می گفت برایم عقلانی و خوشایند بود و از مرام شما خوشم آمد و شما را به عنوان مرجع انتخاب کردم. در آخرین جلسه دیدار (شوال) که در تهران بود من برای اولین بار آمدم منتها سؤالی که برایم پیش آمد این بود که چرا شما با خانمها در یک جا هستید و از پشت پرده سخنرانی نمی کنید در صورتی که شما صریحا گفته اید که مردها از پشت پرده سخنرانی کنند، از خواهرم که پرسیدم نتوانست دلیل قانع کننده بیاورد او بسیار روی شما تعصب دارد گفت: شاید شما به مرحله ای رسیده اید که می توانید با زنها رو در رو سخنرانی کنید در صورتی که شما گفته اید من انسان کاملی نیستم. راستش را بخواهید من در انتخابم به عنوان مرجع تقلید دچار تردید شده ام، چرا که شما خود می گویید کامل نیستم و در مورد رو در رو صحبت کردن شما با خانمها قانع نشدم و از همه مهمتر به قدری نقل قولها مختلف است که نمی توانم تشخیص دهم چه کسی درست می گوید چرا که از کسانی در این مکتب که انتظارش را نداشتم سخنان دروغ شنیده ام ،گاهی فکر می کنم حتی شاید شما خود را مرجع تقلید معرفی نکرده اید. خواهش می کنم این حرفها را به حساب بی احترامی نگذارید من قصد توهین ندارم شما بسیار برای من با ارزش هستیدمن شما را بسیار انسان با معلوماتی می دانم منتها جوان هستم وباید قانع شوم. دوست دارم از خودتان بشنوم:آیا شما خود را مرجع می دانید یا نه؟من می توانم به شما رجوع کنم؟در مورد سؤال ابتدای عرایضم هم پاسخ دهید؟ قبلا بگویم از آنجا که شما را بسیار مهربان و منعطف دیدم و می دانم روح بزرگی دارید صریح صحبت کردم .
هوالعلیم
پیشاپیش از صراحت بیان شما بسیار متشکّرم. و امّا اینک پاسخ سؤالات:
1
بنده به هیچ وجه خود را به عنوان مرجع معرّفی نکرده و نخواهم کرد. مرجع تقلید را خود مقلّد باید تشخیص دهد نه اینکه او بگوید و تشخیص آن هم ملاکاتی دارد که در سخنرانی ها و تألیفات خویش متذکّر شده ام.
2
و امّا سخنرانی حقیر با مخدّرات باید عرض کنم خود بنده نیز مایل به ملاقات رو در روئی با خانم ها نیستم ولی از آنجا که مخدّرات اصرار بر دیدن ما را دارند چاره ای جز پذیرفتن ندیدم.
3
در اینکه بنده عرض کردم انسان کاملی نیستم سخن به واقع گفته ام و به حرف ها و سخنان سایرین نیز کاری ندارم إن شاء اللَه موفّق باشید.
پرسش: خواندن نوشتجات روی قبر

کد: 451گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
با سلام در میان افواه مردم این مطب رایج است که هنگامی که به قبرستان می رویم نباید روی قبر ها را بخوانیم زیرا موجب کاهش حافظه می شود . آیا این حرف صحت دارد. خواهشمندم در این رابطه توضیح بفرمایید
هوالعلیم
بلی . خوب نیست انسان نوشتجات را بخواند.
پرسش: طهارت معصومین

کد: 449گروه: اخلاق وعرفان
با سلام آيا اين آیه كريمه انما يريد اللَه ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيرا دال بر طهارت و پاكي خون و مدفوع حضرات معصومين مي شود؟
هوالعلیم
خیر
پرسش: راههای دیدار با امام زمان

کد: 448گروه: اخلاق وعرفان
با توجه به راه‌هايي كه بزرگان براي ديدار آقا امام زمان(عج) گفته‌اند و ما خوانده‌ايم دوست داشتم از زبان مبارك شما پدر مهربان بهترين توصيه و مطلبي خاص و راهگشا براي ديدار حضرتش برايم بيان بفرماييد.
هوالعلیم
زیارت ظاهری چندان ضرورتی ندارد بلکه باید به قلب و باطن آن حضرت راه پیدا نمود و طریق همان سیر و سلوک است.
پرسش: فرقه ذهبیه

کد: 296گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام وخسته نباشید در کتاب عطش صفحه 406 مصاحبه با استاد محمد حسن قاضی سؤال وجوابی تحت این مضمون امده است
س. ایا در ان روزگار در نجف کسانی بودند که از نظر شهرت علمی واجتماعی معروف واهل فرقه ذهبیه باشند ج.فقط یک نفر بود به نام علامه که می گفت من از نواده های علامه صاحب بحار الانوار علامه مجلسی هستم ایشان اهل علم و فضل بود وانگلیسی والمانی بلد بود او خودش ادعا می کرد که از فرقه ذهبیه است
ظاهرا منظور ایشان حضرت علامه تهرانی است حال انکه هیچ کدام از کتب ایشان دلالت بر این موضوع ندارد لطفا جواب دهید ممنون
هوالعلیم
پاسخ داده شد.
پرسش: فتوای آیت اللَه سیستانی در مورد ابن عربی و ملاصدرا

کد: 295گروه: اخلاق وعرفان
با سلام

من مقلد آقای سیستانی هستم . با این صحبتی که از ایشان نقل شده و خلاف آن چیزی است که مرحوم آقا رضوان اللَه علیه نقل کرده اند آیا بنده باز هم میتوانم از ایشان تقلید کنم .


نگرانی آیت اللَه سیستانی از فلسفه‌خوانی
در دیداری که دکتر احمدی رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتاب‌های علوم انسانی دانشگاه‌ها «سمت» با آیت‌اللَه العظمی سیستانی داشته، این مرجع تقلید با ابراز نگرانی از وضعیت علوم انسانی در کشور، از تدریس فلسفه ملاصدرا و ترویج آرای محی‌الدین ابن عربی خصوصا در باب معاد انتقاد و بر ضرورت اصلاح این رویکرد تاکید کرده است.
به گزارش مشرق، قسمتی از متن گزارش این دیدار که از طرف دکتر احمدی توسط سایت ابن عربی منتشر شده است در پی می‌آید:

«... حضرت آیت‌اللَه که پیدا بود از پیچیدگی، دشواری و اهمیت علوم انسانی و پیوند آن با مسائل اسلامی نیک آگاه و سخت نگرانند و برای هشدار دادن به ما و مسئولان ذی‌ربط احساس مسئولیت می‌کنند، فرمودند: بررسی مسائل دینی و بردن نتیجه آن به دانشگاه‌ها و حوزه‌های اجرایی کاری است بسیار دشوار. آیا طلبه‌ای که شرایع و لمعه و مکاسب و جواهر را خوانده می‌تواند بر مسند قضاوت بنشیند و کار حقوقی و قضایی انجام دهد؟ من از مشکلاتی که در دادگاه‌های ایران هست خبر دارم. مسائل باید همه‌جانبه و با توجه به آرای دیگران هم بررسی و سپس با وقوف کامل به فقه و حقوق خودمان نظر نهایی اعلام شود.

از باب نمونه دکتر کاشانی فرزند آیت‌اللَه کاشانی استاد حقوق در باب شفعه نظر حقوقی فرانسه را ترجیح داده ... اما اگر دکتر کاشانی به فقه احاطه داشت می‌دید که در روایت امام جواد علیه‌السلام این مطلب با وضوح آمده است. روایت این است که اگر صاحب حق شفعه در همان شهر است، شریک سه روز به او مهلت می‌دهد و اگر می‌خواهد برود پول را از شهر دیگری بیاورد به اندازه رفت و برگشت و سه روز پس از بازگشت به او مهلت می‌دهد. اگر در این مدت رسانید، سهم از آن اوست وگرنه حق شفعه ندارد. اگر صاحب حق شفعه در شهر دیگری باشد، باید به او اعلام کنند و پس از دریافت اعلام هم سه روز مهلت دارد تا قیمت سهم شریک را بیاورد. اگر نیاورد حق شفعه‌اش ساقط می‌شود.

سپس فرمودند: نتیجه بحث و بررسی و دگرگونی در علوم انسانی باید این باشد که در قالب عمل و اجرا درآید و از طریق دانشگاه‌ها به سرتاسر جامعه سرایت کند و تحول‌ساز باشد وگرنه چه فایده‌ای دارد؟ مثلا تدریس فلسفه که عموما هم تدریس فلسفه ملاصدراست و آن هم با آرای منحرف محی‌الدین آمیخته است و در باب معاد هم مشکل دارد چه نتیجه‌ای دارد؟

معظم‌له از نفوذ و رسوخ افکار خرافی در جامعه ایران با نقل خواب و ... در باب مهدویت و ارتباط جامعه علمی دانشگاهی با این قبیل افکار، بیمناک و نگران بودند که چگونه بین این دو شیوه تفکر می‌توانید هماهنگی ایجاد کنید؟

ایشان فرمودند: نمی‌دانم با توجه به مشکلاتی که گفتم چگونه می‌خواهید مشکل معارف اسلامی و کتاب‌های حوزه علوم انسانی را به گونه‌ای که مورد قبول دانشگاهیان باشد حل کنید. فکر می‌کنم اگر به دنیا بگوییم ما پاسخ بسیاری از مسائل را هنور نیافته‌ایم بهتر است تا اینکه ادعا کنیم همه چیز را می‌دانیم ولی در عمل نتوانیم پاسخی قابل ارائه به غرب و به روشنفکران بدهیم.»
هوالعلیم
مطالبی که ایشان درباره محیی الدین و صدرالمتألّهین گفته اند صحیح نمی باشد.
پرسش: فال حافظ

کد: 294گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام خدمت جنابعالی
می خواستم نظر شما را درباره ی صحت فال حافظ که امروزه بسیار مرسوم است جویا شوم ؟
هوالعلیم
تفأل به دیوان خواجه شیراز رضوان اللَه علیه درصورت تصحیح نیّت و صدق ضمیر ممدوح می باشد و این مسئله آنچنان معروف و مشهور است که جای شک و شبهه ای باقی نگذاشته است و اینجانب بارها از حضرتش شبه اعجاز مشاهده نموده ام و امّا به غیر این طریق چنانچه امروزه متداول شده است و در کاغذ می نویسند فائده ای ندارد.
پرسش: علت قطع ارتباط مرحوم علامه طهرانی با آیت اللَه نجابت

کد: 293گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض ارادت. در سؤال از مرحوم نجابت و ارتباط ایشان با مرحوم والدتان سؤال طوری از ایشان یاد کرده اید (فرد دیگر) که گویی ایشان انسان معمولی و بلکه کمتر از آن است در حالی که مرحوم تهرانی در کتاب روح مجرد ایشان را دارای اعتبار سلوکی میدانند و مکرر از ایشان با بزرگی نام میبرند و علاوه بر اینها مرحوم نجابت اجل از تایید دیگران بودند و خود استقلال شخصیت داشتند. و قطع ارتباط بین دو انسان بزرگ دلیل کوچک شمردن یکی از ایشان نمی شود و ضمنا اگر علت قطع ارتباط را بفرمایید باعث امتنان است.
هوالعلیم
علت قطع ارتباط، عدم پذیرش مرحوم نجابت بود و با وجود آنکه علامهی طهرانی مسئلهی ضرورت پیوستن به حضرت حداد را به طور وضوح و آشکار برای ایشان تمام نمودند، ولی ایشان از قبول این مطلب استنکاف نمودند.
پرسش: علت آمدن بعضی کلمات غیر زیبا در مثنوی حضرت مولانا

کد: 292گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و احترام همانطور که قبلها فرموده بودید که مثنوی ترجمه قرآن است و حضرت آقای قاضی نیز سالی چند بار دوره می نمودند و هر بار مطلب جدیدی یافت می نمودند . قرآن در بکار بردن الفاظ خیلی با ادب و جانب حیا را رعایت می نماید مثلا نزدیکی که در انگلیسی واژه مستقیم دارد را لامستم بکار میبرد و یا غایط و .....
در مثنوی مواردی که به نسبت حجم کل خیلی اندک است که از کلمات رکیک استفاده شده است و در کتاب تفسیر فیه ما فیه می خواندم که توجیه این مطلب این بوده که حضرت مولانا چون این اشعار را نزد پادشاهان وقت می خواندند نوعی توهین به ظالمان بوده است که البته با عقل ناقص بنده این توجیه با حکمت بالغه آن بزرگ جور در نمی آید و در داستان شخص لوتی که در حال لواط بود وقتی دستش به خنجر میرسد و جواب مفعول واقع شده را می بینیم چقدر حماقت و نفهمی در آن است که در حین دادن لواط به داشتن خنجر فخر می فروشد .
چون فهمم با این اندازه نیست که توجیه عقلانی برای این موضوع داشته باشم و هر بار که در مثنوی با این موضوع برخورد می کنم نمی توانم در ذهنم هضم کنم
لطفا دلیل استفاده از الفاظ رکیک را درمثنوی توضیح فرمایید.
هوالعلیم
البتّه باید توجّه داشت که زشتی این تعابیر به آن میزانی که فعلاً در میان جامعه وجود دارد، در آن زمان نبوده است چطور اینکه در زبان انگلیسی نیز برای این امور هم واژه های ناموزون و هم تا حدودی مناسب تر وجود دارد.
پرسش: روش تربیتی مرحوم قاضی

کد: 288گروه: اخلاق وعرفان

با سلام.

برنامه ای درباره مستند زندگی مرحوم قاضی (ره) از شبکه قرآن پخش شد. در این برنامه افرادی سخنرانی کردند و گفتند نظر مرحوم آقای قاضی این بود که شاگردانشان حتما باید مجتهد باشند. و کسی که فقه و اصول خوانده است گول نمی خورد. با توجه به توصیه آقای قاضی چرا علامه تهرانی شاگرد کسی شدند (مرحوم آقای حداد رحمة اللَه علیه) که دروس حوزوی نخوانده است چه برسد به اینکه مجتهد باشند. بر چه اساسی ایشان شاگرد آقای حدّاد شدند؟

هوالعلیم

مرحوم قاضی برای تربیت شاگردان اجتهاد را مفید می دانستند نه لازم و بعضی از شاگردان ایشان مجتهد نبودند که از جمله مرحوم حدّاد می باشند.

پرسش: عدم امکان خطاء و اشتباه در مسایل اجتماعی و تربیتی نسبت به اولیاء الهی

کد: 291گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت حضرت آیت اللَه طهرانی حفظه اللَه به حق محمد و آله الطاهرین بنده از مریدان (گرچه به زبان و نه درعمل) مرحوم علامه طهرانی و مرحوم حداد روحی لهما فداه میباشم و ایشان را آینه تمام نمای حضرت حداد در اواخر عمر شریفشان و نیز اکمل اولیا اللَه بعد از وفات استادشان می دانم و نیز از نظر فقه و اعلمیت ظاهری نیز اعلم علمای زمان خود و نیز جناب عالی را اعلم علمای حال حاضر می دانم ( خدا شاهد است که حقیر تملق نمیکنم) اما برای حقیر سؤالی پیش آمده است: شما در مقاله الولایه فرموده اید: ولی خدا نسبت به مسائل اجتماعی و دستورات تربیتی و اوامر و نواهی در او امکان اشکال منتفی ست و همین طور نسبت به مسائل احکام و مبادی شرع و اطلاع بر ملاکات احکام دارای قطع و یقین است و بواسطه اشراب از حقیقت ولایت امام علیه السلام هیچ خطایی در او متصور نخواهد بود، گرچه می دانم شما در قبال ادراکی که نسبت به مرتبه حضرت علامه طهران دارید اصلا وجودی را در قبال ایشان برای خود حس نمیکنید و بصیرانه نه کورکورانه مبانی تان همان مبانی علامه است در حد سعه وجود شریفتان اما برخی اختلاف نظر های خرد شما در برخی مسائل با مرحوم علامه مانند اینکه اگر حقیر اشتباه نکنم آقا قائل به قرعه بودند و نظر شما تصنیف ملک می باشد و یا آقا به طور کل الکل را نجس می دانستند یعنی تخمیر را حکم به مایع می کردند و شما نظرتان این نیست ؟ خوب درباره تعلیقه شما بر صلاه الجمعه خوب ایشان این رساله را در زمانی نگاشته بودند که هنوز به مراتب عالیه کمال و به مرتبه فنا و بقا نرسیده بودند و حواشی شما بر این رساله منطقی بوده است و نیز می دانم شما در هر لحظه و هر آنی تنها امام علیه السلام را مد نظر دارید ولی این شبهه در دل من باقی مانده است اعتقاد من به مرحوم علامه طهرانی به عنوان ولی کامل بلکه از جامعترین عرفا از صدر اسلام تا کنون و اعتماد بر حضرتعالی به عنوان ادمه دهنده این مکتب که همان مکتب امام صادق است باعث طرح این سؤال شد لطفا مساله را برای حقیر روشن نمایید خداوند به همه ما توفیق عبد شدن عنایت فرماید به حق محمد و آله الطاهرین.
هوالعلیم
البتّه مطالبی را که راجع به بنده فرمودید از حسن نظر و دیدۀ اغماض سرکار است و امّا راجع به اختلاف در آراء باید به عرض برسانم:
اولیای الهی چنانچه عرض کردم در تشخیص تکالیف و تبیین موضوعات مسائل بر اساس روش و سنّت ظاهریّه عمل می نمایند و چه بسا تحوّل و تبدّل هائی در کیفیّت فتوی برای آنان حاصل می شود مگر در مواردی که خود جنابعالی در متن سؤال اشاره کردید و این قاعده نسبت به مرحوم علّامه طهرانی قدّس سرّه نیز ساری و جاری بود و اگر ملاحظه کرده باشید ایشان رساله صلوة جمعه را در نجف تحریر فرموده بودند و نسبت به اقامه آن در زمان غیبت بدون حاکم اسلامی قایل به حرمت بودند ولی در اواخر عمر شریف از این فتوی عدول کرده و قایل به استحباب شدند. حقیر با توجّه به همان ادلّه قایل به وجوب تعیینی و عینی می باشم یعنی چه در زمان معصوم علیه السّلام و چه در حکومت اسلام وچه در سایر حکومت ها نماز ظهر روز جمعه در صورت اجتماع شرائط دو رکعت خواهد بود و باید با خطبه انجام شود و بر همین قیاس.
البتّه پر واضح است که حقیر مدّعی مصونیّت از خطاء نمی باشم و خود را ریزه خوار سفره إنعام بزرگان می دانم و متابعت از روش خویش را بر اساس دستور آنان انجام می دهم و در ضمن متذکّر می شوم که در هر جا احساس کنم دستور آنان در محدودۀ فراقانونی از سنّت و روش مستمرّه است لحظه ای در کنار گذاشتن حکم و تکلیف مستفاد از ادلّه و متابعت از آراء بزرگان درنگ نخواهم کرد.
پرسش: طهارت ظاهری پیامبر اکرم . سایر اولیاء

کد: 290گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
خدمت حضرت سیدنا الاستاد دام ظله سلام علیکم عامه یکی از اختصاصات پیامبر اکرم صلی اللَه و علیه وآله را این می دانند که ظاهرا و باطنا آن حضرت طاهرند و حدث و خبث در باره ایشان طاهر است . این نظر در بین شیعه نیز قائلینی دارد . در این باره ادله متعددی چه از طریق عامه و چه از طریق خاصه وجود دارد. حال آیا به نظر حضرتعالی این امر راجع به پیامبر و امام معصوم و ولیّ خدا ثابت است؟
هوالعلیم
خیر آنها مانند سایر افراد می باشند این گونه مطالب برخاسته از توهّمات و تخیّلات و غلبه احساسات است آنها وضوء و غسل بجای می آوردند همانند سایر افراد.
پرسش: شهود و مکاشفه تا چه حدودی حجت است؟

کد: 289گروه: اخلاق وعرفان
خدمت حضرت آیت اللَه تهرانی سلام
در ابتدا از طولانی شدن سؤالم عذرخواهی می کنم.!
ابتدا سؤالی در مورد یک داستان عرفانی از شما می پرسم که پاسخ آن از طرف شما به یک نتیجه گیری منتهی خواهد شد.
داستان از شیخ رجب علی خیاط نقل شده است که می گوید شیخ می توانست با گیاهان صحبت کند اما این توانایی از او گرفته شده بود لذا به نجف رفت و از آقای قاضی درخواست می کند که این توانایی را به ایشان برگرداند. آقای قاضی در پاسخ می گوید که دست ما خالی است و کاری برای شما نمی توانیم بکنیم . لذا شیخ می رود اما پس از مدتی که آقای قاضی در حال تدریس در حجره بود آقای شیخ رجب علی به داخل حجره آمده و می گوید که جناب قاضی آن چیزی که شما به ما ندادید امام زمان به ما داد و می رود. پس از رفتن شیخ اقای قاضی برای شاگردان داستان یکی از علما را تعریف می کند (نام ان عالم یادم نیست) و می گوید که ایشان به شاگردانشان گفتند که من هنگامی که وارد حرم می شوم و سلام می کنم پاسخ من داده می شود لذا روزی شاگرانش را به حرم برده و سلام می دهد و به آنها می گوید که شما جواب سلام راشنیدید و آنها می گویند خیر و لذا این عمل را دوباره انجام داده و هنگامی که شاگردان دوباره انکار می کنند می گویدکه پس من اشتباه کردم لذا آقای قاضی می گوید که فرق آقای شیخ رجبعلی و ان عالم این است که او فهمید که اشتباه کرده و شیخ رجبعلی نفهمیده...! احتمالا منظور آقای قاضی این بوده است که شیخ امام زمان را ندیده و احتمالا دچار نفس خود شده ...
1 حال اگر این مطلب درست باشد تمام مسایلی که عرفا مطرح می کنند اعم از شهود و غیره زیر سؤال رفته زیرا احتمال دارد که دچار نفس شده باشد چون هنگامی که شخصی مثل شیخ رجبعلی دچار نفس شده پس برای دیگران نیز احتمال دارد؟
2 چه اصلی وجود دارد که می توان بوسیله آن فهمید که مطلب دریافتی از طریق شهود یا مسایل دیگر جنبه نفسانی ندارد و حقیقی است بدین معنی که از کجا میتوان یقین کرد که اگر کسی امام زمان را دید یا مسایل شبیه به این دچار نفس نشده و هم چنین مسایلی که برخی از امام زمان نقل می کنند حقیقی باشد. برای مثال چندی است که سخنی از مرحوم آیت اللَه بهجت نقل شده است ظهور امام زمان نزدیک است و آقای بهجت فرموده بودند که دوست ایشان که با امام زمان ارتباط دارد از امام زمان سؤال کرده که ظهور چه وقت است و امام زمان فرموده اند که نزدیک است و پیرمرد ها هم می بینند که من فایل صوتی آن را برای شما به پیوست فرستادم . آقای بهجت فرموده بودند که ایشان تا ظهور انشاء اللَه زنده هستند در حالی که ایشون مرحوم شدند.
3 مدتی است که از طرف اهل عرفان اینکه ظهور امام زمان نزدیک است در میان مردم شایع شده است در مورد این مطلب نیز کمی توضیح دهید.
هوالعلیم
پاسخ سؤالات را در یک مجموعه به نحو اختصار به عرض می رسانم :
انکشاف حقائق غیب نسبت به افراد مختلف درجات متفاوتی دارد و به عبارت دیگر کشف صور مثالیه مربوط به حوادث عالم ماده برای همه افراد یکسان نیست. زیرا براساس قانون سلسله اسباب همانطور که پدیده های این عالم بواسطه سلسله علل تحقق پیدا می کند و این سلسله علل مربوط به عالم مثال و بالاتر ازآن می گردد،خود عالم مثال و حقائق بالاتر از آن که تعبیر به عالم ملکوت می شود نیز براساس اسباب و مسبّبات صورت خارجی پیدا می کند. بنابر این ممکن است فردی نسبت به صورتی از صور مثالیه اطلاع حاصل نماید در حالیکه نسبت به سلسله علل آن و کیفیت حدوث بداء در آن پدیده جاهل باشد و براساس همان ادراک خویش مطلبی را مطرح کند درحالیکه نمی داند آن مطلب تغییر خواهد کرد و لذا می بینیم بسیاری از بزرگان در اخبار از غیب دچار اشتباه و خطا می شوند و این جانب خود از اینگونه موارد بسیار دیده ام . و لذا به هرکسی که از این وقایع اخبار می دهد ولیّ خدا نمی توان گفت و در کلام ولیّ خدا اشتباه رخ نخواهد داد و از این جا استفاده می کنیم که مطالبی که آقای شیخ رجبعلی ادراک می کردند از آنجا که ولیّ خدا نبودند دچار خطا و تزلزل بوده است.
پرسش: رعایت موازین ظاهر برای اولیاء خدا

کد: 287گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم سلام عليكم بنده در سایت مطلبی را خواندم و در آن مطلب اشاره ای شده بود که حضرت علامه رحمت اللَه علیه برای اطلاع از احوالات استادشان حضرت حاج سید هاشم حداد رحمت اللَه علیه نامه به ایشان می نوشتند سئوال بنده از حضرتعالی در این خصوص می باشد که حضرت علامه رحمت اللَه علیه آیا از حال ایشان خبر نداشتند در صورتی که علما و ولی خداوند نیازی به نامه نوشتن ندارندو می توانند اراده کنند و از احوالات شاگردان و غیره باخبر بشوند . با کمال تشکر و امتنان از جنابعالی
هوالعلیم
رعایت موازین ظاهر برای اولیای خدا از مهم ترین قواعد و مبانی زندگی است و در این راستا نیز ممکن است مصالح دیگری مدّ نظر باشند چنانچه اگر این نامه ها نبود کی ما می توانستیم از آن خصوصیّات مطّلع گردیم؟
پرسش: رتبه و برتري حضرت احمد بن موسی نسب به حافظ

کد: 286گروه: اخلاق وعرفان
سلام عليكم، حضرت احمد بن موسي عليه السلام در شيراز نسبت به حضرت حافظ كدام برتري دارد؟
هوالعلیم
خدا بهتر می داند.
پرسش: راه شناخت برتری اولیاء الهی از یکدیگر

کد: 285گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت شما
آیا آیت اللَه قاضی رحمةاللَه علیه از نظر مقام عرفانی از آخوند ملاحسینقلی همدانی رحمة اللَه بالاتر بود؟
با تشکر فراوان
هوالعلیم
تشخیص مراتب قرب و افق معرفتی اولیای الهی ظرفیتی در خور آن مراتب میخواهد که ما فاقد آن هستیم و به نظر میرسد دنبال این مسائل رفتن ضرورتی ندارد.
پرسش: دیدار مرحوم حدّاد و بانو امین

کد: 284گروه: اخلاق وعرفان
سلام چرا در دیداری که مرحوم علامه و مرحوم حداد با بانو امین در اصفهان داشتند آقای حداد برای پی بردن به مقامات توحیدی بانو امین از مرحوم علامه خواستند که از بانو امین سؤال کنند و از ایشان در مورد توحید بپرسند؟ آیا آقای حداد با آن مقام بالای معنوی و توحیدی که داشتند نمیتوانستند از طریق مشاهده باطن بانو امین یا طرق معنوی دیگر پی به مقامات بانو امین ببرند؟ با تشکر
هوالعلیم
مرحوم حدّاد بر تمام شراشر وجود بانو امین إشراف داشتند و پیشنهاد بحث توحیدی برای تنبّه و تذکّر به خود آن مرحومه بوده است.
پرسش: دسترسی به ملاک و معیار برای سنجش افعال اولیای الهی

کد: 283گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت استاد بزرگوار
آیا تحقیق در خصوص مدارج و کیفیت مقامات بزرگان و اولیاء خدا جهت تحقق کیفیت و میزان مناسب در قبول یا رد سخنان و احوال و مشاهدات ایشان امر پسندیده ای است؟ خود جنابعالی در کتبتان در موارد عدیده برخی حالات اینگونه افراد را تلقی به قبول و یا رد نموده اید و احتمالا از خواننده این توقع را دارید که خود نیز با شناختن معیارها، دست به چنین اقدامی بزند تا بتواند صحیح و سقیم را در اینگونه موارد تشخیص دهد؛ آیا اینگونه است؟
با تشکر فراوان
هوالعلیم
شناخت حق و تشخیص آن از باطل، حق مسلم هر فرد راهرو و سالک میباشد.
پرسش: احوالات حسن بصری و ابراهیم ادهم

کد: 266گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1) حسن بصري چه جور شخصيتي بوده است؟
2) ابراهيم ادهم چه جور شخصيتي بوده است؟ باتشکر.
هوالعلیم
حسن بصری از بزرگان صوفیه بوده ولی با ائمّه علیهم السّلام رابطه و مراوده ای نداشته است و از نظر منطق و مکتب شیعه مخالف معصومین تلقّی می گردد ولی ابراهیم ادهم از اولیاء و عرفاء الهی است و حساب او با مخالفین فرق می کند.
پرسش: احوال شیخ جعفر مجتهدی

کد: 265گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام خدمت استاد عزیزم اگر امکان دارد توضیح کوتاهی در باره احوالات ( در واقع درست یا غلط بودن حالات ) علامه شیخ جعفر مجتهدی بدهید زیرا برای بنده سؤالات فراوانی از حالات ایشان ایجاد شده. التماس دعا
هوالعلیم
در جلد دوم اسرار ملکوت مطالبی عرض کرده ام.
پرسش: درموردمذهب ابن عربي

کد: 282گروه: اخلاق وعرفان
بسمه تعالي
پس ازعرض سلام وآرزوي قبولي طاعات وعبادات
جناب آيت اللَه حسيني تهراني معتقدبه تشيع ابن عربي هستند.بنده دراين مورد مي خواستم مطالبي راازايشان سؤال کنم:
1 ابن عربي درفتوحات فضائلي رابراي خلفاي سه گانه برمي شمارد که برخي ازآنهاراشايدبسياري ازاهل سنت هم اعتقادنداشته باشندتاچه رسدبه شيعيان.ممکن است گفته شودکه ابن عربي مجبوربه تقيه بوده است.ولي اقتضاي تقيه اين است که انسان تشيع خودش رادربين مخالفين اظهارنکندنه اين که براي خلفا فضيلتهاي جعلي بتراشدويانقل کندومهرتاييد برعقايدباطل اهل سنت بزند. واقعا اين گونه تقيه کردن جزء سيره کداميک ازحضرات معصومين عليهم السلام بوده است؟
2 ابن عربي درجلددوم فتوحات باطن شيعيان رابصورت خنزيرمي داند.آيا اين هم ازلوازم تقيه است؟
3 ابن عربي درجلداول فتوحات براي برخي ازفروع فقهي اسراري راذکرمي کندکه اين فروعات مطابق با فقه اهل سنت است .مانند:مسح تمام سر،مسح الاذنين وتجديدالماء لهما،مسح برعمامه،غسل الرجلين،مسح علي الخف ودرباب نواقض وضوازقبيل مس النساء ،مس الذکروالضحک في الصلاة . سؤال اين است که چگونه مي توان براي احکامي ساختگي که اصلا درشريعت وجودندارند اسراري قائل شد؟
ازپاسخ جنابعالي تشکرمي کنم.
هوالعلیم
تقیه مراتب مختلفی دارد. آیا گفتن أمیرالمؤمنین به منصور دوانیقی از ناحیهی امام صادق علیه السلام را چگونه توجیه میکنید در حالی که اطلاق آن حتی بر سایر معصومین حرام است؟ نماز خواندن پشت سر ابوبکر و عمر و عثمان توسط أمیرالمؤمنین چه صورتی دارد، آیا تأیید نیست؟ اگر ابن عربی آن مطالب را نمیگفت نمیگذاشتند که یک سطر از نوشتجات او اکنون به دست ما برسد. علاوه بر این مطالبی که دربارهی ائمه علیهم السلام به خصوص حضرت بقیة اللـۀ أرواحنا له فداه گفته جای شکی در تشیع این رادمرد الهی باقی نمیگذارد. آیا معنی تقیه و مصداق آن هنوز برای شما در این حال و روزگار روشن نشده است؟!
2ـ و اما مسئلهی خنزیر، ابن عربی گفته که روافض را به صورت خنزیر میدیده است و رفض به معنی کناره گیری از دین است، نه صرفا تشیّع. مضافاً به اینکه در بعضی از نسخ اصلی، این عبارت نمیباشد.
3ـ اسرار برای اصل حکم و تکلیف است، نه خصوصیت و مصداق آن. زیرا بر اساس تقیه گفته است. و دلیل این مسئله تصریح او در فتوحات به بعضی از تکالیف بر مبنای تشیّع است. در حالی که هیچیک از فقهاء اهل سنّت قائل نیستند.
پرسش: در حال فناء اداره و تدبیر امور بنده در دست پروردگار است

کد: 281گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض ادب و احترام در خصوص درج سؤالاتی که در صفحه اول سایت با موضوع حجیت افعال اولیا الهی فرموده بودید :
در احوالات حضرت آقای حدّاد آمده است که در اتوبوس خودشان را نمی شمردند و در حمّام مبلغ امانت به صاحب حمّام را در نظر نداشتند و دیگر مسایلی که در حال فنا داشتند البته بنده قدرت درک این مفاهیم را ندارم ولی این سؤال برای حقیر مطرح شد چگونه ایشان می توانند با جدا شدن از این عالم و انصراف از کثرات ممکن است در تشخیص موارد مبتلا به دچار اشتباه نشوند؟ و صد البته که عقل ناقص چون من نمی رسد که اشتباه چیست و درست چیست ولی از لحاظ ظاهری چگونه قابل تاویل می باشد ؟
هوالعلیم
در حال فناء اداره و تدبیر امور بنده در دست پروردگار است که در این صورت خداوند موجبات تدبیر را فراهم می کند چنانچه در همین موارد نیز به چشم می خورد.
پرسش: ختم حقیقت ولایت در آثار ابن عربی

کد: 280گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام و ارادت خدمت حضرت آیت اللَه سید محمد محسن حسینی طهرانی. لطفاً در صورت امکان نظر شریف را در خصوص ختم ولایت از نظر ابن عربی، که در آثار او بسیار غیر شفاف میباشد، بیان فرمایید. با تشکر فراوان.
هوالعلیم
این مسئله به حضرت ولی عصر عجل اللَه تعالی فرجه تمام شده است.
پرسش: حجیت فعل ولی خدا

کد: 279گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم با سلام بر پیروان حقیقی آل اللَه .
تشابه و افتراقی که بین فعل ولی خدا با کارهای باب که در مکتب شیخیه و قطب دراویش را بیان نمایید. با توجه به اینکه بعضی از دستورات ایشان ممکن است از لحاظ ظاهری با شرع مقدس منطبق نباشد
هوالعلیم
این مطالب در جلسات عنوان مطرح خواهد شد.
پرسش: رسالة الولایة - حجیت فعل اولیاءالهی

کد: 278گروه: اخلاق وعرفان

بسم اللَه الرحمن الرحيم

حضرت علاّمه طهراني رضوان اللَه عليه در كتاب روح مجرد صفحه 196 بعد از اثبات ولايت جناب سيد هاشم موسوي حداد رضوان اللَه تعالي عليه فرموده‌اند: فعل اولياء خدا حجت است، در اين باره سؤالاتي به ذهن متبادر مي‌گردد لطفا جواب آنها را بفرمائيد.

1 ـ مقام ولايت چه نسبتي با مقام امامت دارد و آيا غير از ائمه معصومين عليهم السّلام كسي داراي اين مقام مي‌تواند باشد؟

2ـ آيا بعد از رسيدن به اين مقام ممكن است خطائي از شخص ولي سر بزند؟ و يا فعل وي با فعل امام معصوم در تعارض باشد؟

3ـ آيا اين افراد كه از آنها به اولياي خدا اطلاق مي‌شود در زمان ائمه معصومين عليهم السّلام هم بوده‌اند و نسبت ولايت آنها با مردم و شخص امام معصوم عليه السّلام چگونه بوده است؟

4ـ راه تشخيص يك چنين فردي چگونه است؟

بسم اللَه الرحمن الرحیم

جواب سؤال اوّل:

مفهوم ولایت نسبت به امامت از نظر منطقي عام و خاص مطلق است. بدين معني كه لازمه امامت، تحقق ولايت است لا بالعکس. براي روشن شدن مطلب ابتداءً به تعريف و توضيح ولايت ميپردازيم: در مصباح المنير ولْيْ مانند فلس را به معني قرب دانسته است و نيز در صحاح اللّغه گفته است كُلْ مما يَليكَ، اي مما يقاربك و وليّ به كسي گفته ميشود كه امر شخص ديگري را متكفل شود در اقرب الموارد گويد: الوَلْيُ حصول الثاني بعد الاول من غير فصل، وَلِيَ الشّيءَ و عليه وِلايۀً و وَلايَۀً يعني مستولي و مسلط بر آن شيء شد و از اين باب است والي بلد. در مجمع البحرين گويد: اولي الناس بابراهيم، يعني أحقّهم به و اقربهم منه، من الوَلْي و هو القرب، نزديكترين افراد به ابراهيم و برحقترين آنها نسبت به ابراهيم كه اين معني از ولي يعني قرب است. بررسی معنی لغوی ولایت در آيه شریفه كه ميفرمايد: إنّما ولیُّکمُ اللَهُ و رسُولُهُ وَ الّذینَ ءامَنُوا الّذینَ یُقیمُونَ الصَّلَوةَ وَ یُؤتُونَ الزَّکَوةَ وَ هُم رَاکِعُون اينست و جز اين نيست كه صاحب اختيار شما خداست و رسول او و آن كساني كه ايمان آوردند كه در حال نماز و ركوع بر فقرا انفاق ميكنند كه از شيعه و سني مصداق اين آيه را أميرالمؤمنين عليه السّلام ميدانند.

بنابراين ولايت هم نسبت به پروردگار بر بنده صادق است زيرا او از رگ گردن به انسان نزديكتر است وَنَحنُ أقرَبُ إلَیه مِن حَبلِ الوَریدِ و نيز زمام امور حيات و ممات انسان بدست اوست، كه ميفرمايد: بِیَدِهِ مَلَکُوتُ کُلِّ شَیءٍ و هم نسبت به بنده بر پروردگار صادق است كه: المؤمن ولی اللَه و يا در شهادت ميگوئيم: أشهد أنّ علياً ولي اللَه. كه در اينجا به معناي قرب و نزديكي بنده است با خدا نزديكي خاصي كه هيچ شائبه تركيب غير در آن راه ندارد. و لذا در لغت چنين گفتهاند: الولاية حصول الشيئين بحيث ليس بينهما ما ليس منهما. ولايت يعني بين دو چيز چنان قرب و مؤالفت صورت پذيرد كه چيزي خارج از وجود آنان در ميان نباشد. در نتيجه اين قرب كه لازمه وحدت است آثار شيء در وليّ تجلي مينمايد و چون عبد در مقام عبوديت به اين مرتبه از قرب برسد بواسطه غلبه جنبه عِلّي در حضرت حق ذات عبد متحوّل و متغير به آثار و ظهورات ذات پروردگار ميشود و اين مسأله معنا و مفهوم حديث قدسي معروف است كه ميفرمايد: ما يتقرب الي عبد بشيء احب اليّ مما افترضته عليه فكنت سمعه الذي يسمع به و بصره الذي يبصر به و لسانه الذي ينطق به و يده الذي يأخذ به... هيچ عمل و كرداري كه بنده مرا به من نزديك كند در نزد من بهتر از تكاليف و دستورات شرعيه نميباشد پس در صورتي كه بنده من قيام به آنها كرد من گوش او ميشوم و چشم و زبان و دست و... خواهم شد. در اين صورت است كه اعمال و گفتار و تفكر ولي خدا از كيفيت و صبغه بشري خارج شده و به صبغه الهي و جوهر ربوبي در خواهد آمد.

و نيز در حديث قدسي شريف ميفرمايد: عبدي اطعني حتي اجعلك مثلي فانا اقول كن فيكون و تقول لشيء كن فيكون. بنده من فقط مرا عبادت كن و در تحت انقياد من درآي تا ترا همانند خويش گردانم. من به چيزي چون گويم موجود شد، وجود پيدا ميكند و تو نيز اگر بگوئي: باش، خواهد بود.

ولایت از ناحیه عبد و از ناحیه پروردگار اين حقيقت و معناي ولايت است، پس ولايت بمعناي سلطه و سيطره و هيمنه و حكومت نيست بلكه بمعناي نزديكي و قرب است، الا اينكه اين تقرب در طرفين بنده و پروردگار به دو صورت با حفظ اصل حقيقت و ريشه آن ظهور پيدا ميكند. ولايت از ناحيه عبد كه همان فناء ذات عبد در ذات پروردگار است موجب استجلاب و استجذاب نفحات جماليه و بارقههاي اسماء و صفات كليه حق بر قلب بنده است و همين ولايت از ناحيه پروردگار به معناي افاضه رشحات آثار جمال و جلال بر قلب و ضمير بنده است و سلب اختيار و اراده او و جايگزيني اراده و مشيت خود بجاي آنست، كه در اين صورت بنده قادر بر انجام اموري كه از شئون اراده و اختيار حضرت حق است خواهد بود.

ابن فارض عارف عظيم الشأن مصري رضوان اللَه عليه در اين باره ميفرمايد: هي النفس ان القت هواها تضاعفت قواها و أعطت فعلها كل ذَرَّهٍ اينست مقام و مرتبه نفس كه اگر مخالفت هواهاي او را كردي و با مشتهيات نفساني به مبارزه و معارضه پرداختي غذاي او رو به تزايد رود تا جائي كه بر تمام ذرات عالم وجود هيمنه و سيطره و استيلا خواهد يافت. اين مرتبه براي پيامبران الهي و حضرات معصومين عليهم السّلام و نيز براي اولياي الهي بدست خواهد آمد. و شرط زعامت و امامت و قيادت است، زيرا تا انسان از ذات و نفس خود عبور نكرده باشد و مراتب هواها و اميال نفساني را حتي تا آخرين و عميقترين مراحل آن در نورديده باشد مدركات و اميال و بروزات و ظهورات او نميتواند صد در صد الهي و ربوبي باشد و چه بسا آميختهاي از هوا و نصيبي از عالم غيب باشد كه اين موقعيت براي اسوه و الگو قرار گرفتن مناسب نيست. بنابر اين چنانچه در آيات الهي آمده است: وَ جَعَلناهُم أئِمَّةً یَهدُونَ بِأمرِنا وَ أوحَینا إلَیهِم فِعلَ الخَیراتِ وَ إقامَ الصَّلَوةِ وَ إیتاءَ الزَّکوةَ وَ کانوا لَنا عابِدینَ و ما ايشان را پيشواياني قرار داديم كه مردم و خلائق را با امر و اراده و مشيت ما بسوي تعالي و كمال هدايت كنند (نه از سر خود و بر اساس هوا و سليقه شخصي خود) و به آنها انجام امور خير و به پا داشتن نماز و پرداخت زكات را وحي نموديم و ايشان كاملا و صد در صد در مقام عبوديت و انقياد تام براي ما بسر ميبردند. بدين لحاظ اطلاق لفظ امام و ولیّ خدا در لسان قرآن نسبت به بندگان خالص خدا به كساني گفته ميشود كه اين مرحله از عبور و گذراندن مرتبه خواست و اراده نفس را طي كرده باشند، بنابراین اگر شخص با رعایت ضوابط شرع به نحو اتمّ و انجام ریاضات شرعیّه و سیر و سلوک الی اللَه و مخالفت با هواهای نفسانی و امیال دنیوی و دوری جستن از ریاستها و تفوّق طلبی و ترس و انقیاد تامّ و اطاعت کامل از دستورات اولیای الهی بتواند از مراحل مختلفه عوالم نفس عبور نموده باشد، آن شخص به مقام و مرتبه ولایت الهی خواهد رسید و ولیّ کامل پروردگار خواهد شد، زیرا تحقّق این مرتبه در وجود چنین شخصی اعتباری نبوده و جنبۀ تکوینی و واقعی پیدا میکند و مانند سایر اعتبارات شرعیّه که وضع و رفع آن به دست شارع است نمیباشد.

چنين شخصي قابليت احراز عنوان امام را پيدا ميكند خواه از جانب الهي به اين منصب رسيده باشد يا نرسيده باشد و مأمور به هدايت شده باشد يا نشده باشد. در اين فرض كلام او كلام امام عليه السّلام و فعل او فعل امام عليه السّلام ميباشد با اين تفاوت كه نفس مطهر امام عليه السّلام بواسطه سعه كلي آن كه تمام تعينات را در عالم وجود احصاء نموده است خداوند دو مسؤليت و دو وظيفه به او محوّل كرده است: وظيفه و مسؤليت اول: ارائه طريق و هدايت و ارشاد به سوي مرتبه تعالي از معرفت و كمال كه همان شناخت حقيقي و شهودي ذات پروردگار است بواسطه بيان احكام و برنامه تربيت و تزكيه. وظيفه دوم امام عليه السّلام: ايصال و فعليت بخشيدن به نفوس مستعدّه و بالقوه را به مراحل و مراتب متفاوته در سعادت و شقاوت كه اين مسئوليت به فعل تكويني و ولايت تكويني امام عليه السّلام برميگردد، اما ولي خدا داراي يك چنين مسئوليت عظمي و عام الشمولي نميباشد بلكه نسبت به حيطه و محدوده وظيفهاش در افراد معين قيام به اين وظيفه و تكليف مينمايد و البته محدوده ارشاد و هدايت و نيز تربيت و تزكيه افراد بر حسب تشخيص نفس ولي خدا بواسطه ارتباط با مبدأ اعلي موسّع و مضيّق خواهد شد.

جواب سؤال دوم:

بحث خطا و اشتباه در فعل ولي خدا به كيفيت اراده و خواست او نسبت به مصالح و جريانات اطراف خويش بر ميگردد. با توجه به مسائل گذشته در سؤال اول ديگر زمينه اين پرسش منتفي خواهد شد زيرا خطاء در انسان ناشي از عدم علم به حقيقت حادثه و واقعه در مسائل اجتماعي و شرعي و شخصي خواهد بود و در صورت انكشاف امور غيبيه و حقائق مخفيه از نفوس افراد عادي گرچه به مراتبي از علم رسيده باشند، ديگر جهل و ابهام در اين امور معني و مفهومي ندارد، بر اين اساس ولي خدا نسبت به مطالب اجتماعي و دستورات تربيتي و اوامر و نواهي امكان اشتباه در او منتفي است و همينطور نسبت به مسائل احكام و مبادي شرع مقدس و اطلاع بر ملاكات احكام داراي قطع و يقين است و از اين جهت بواسطه اشراب از حقيقت ولايت امام عليه السّلام هيچگونه خطا و اشتباهي در او متصور نخواهد بود، بخلاف افراد عادي از اهل علم و اجتهاد كه تطرّق خطا در فتوا كاملا محتمل بلكه واقع است و از اينجاست كه اصل مسلّم تخطئه در بحث كلام شيعي بوجود آمده است.

پس از وضوح اين مطلب به اين نكته اشاره ميكنيم: وليّ خدا در افعال عادي و ظاهري مانند غذا خوردن، حركت كردن، امر و نهي به مسايل عادي و روز مره ممكن است دچار خطاء شود، زيرا بر اساس مصلحت و عنايتي كه جهت حفظ حريم ولايت و امامت و احتمال تشبه و مماثلت او با امام عليه السّلام كه ممكن است در برخي از افراد كم جنبه و نا آگاه بروز و ظهور كند، نفس خود را از مرتبه حضور علمي اشياء به مرحله فعليت آن در ذهن و فكر خارج نميسازد و با همان ذهن و فكر عادي به انجام اين امور اقدام مينمايد، مثلاً در تأليف كتاب چه بسا غلط املائي و يا تاريخي و يا اعرابي و امثال آن مشاهده شود، يا در مسائلي كه مربوط به تكاليف ظاهري است ممكن است در بعضي از موارد به همان تكليف ظاهري رجوع به مدارك و مسانيد اكتفا نمايد در عين اينكه خود به حقيقت امر آگاه است، و اين مسأله با حجيت ذاتي علم منافاتي ندارد، زيرا علمي كه از روي طرق ظاهريّه و مباني عرفيّه و عقلائيّه حاصل شود شرعاً منجز و مكلف است نه آن علمي كه از طريق شهود و اتصال به مبدأ و حقيقت ولايت كه آن حكم خاص خود را دارد مانند اطلاع اولياء و معصومين بر مصائب و قضايائي كه بر آنها وارد آمده است و خود از وقوع آن خبر دادهاند. بنابراين هيچ گونه تعارضي بين كلام اولياي الهي و بين فرمايشات أئمه معصومين عليهم السّلام وجود ندارد و همه از يك سرچشمه نشأت ميگيرد، بلي در قضايا و حوادث مختلف ممكن است كلمات و مضامين با حفظ اصل حقيقت و تغيير در مصاديق متفاوت باشد كه البته بايد چنين باشد.

جواب سؤال سوم:

در اين موضوع از روايات و حكايات وارده درباره اصحاب ائمه عليهم السّلام ميتوان نسبت به بعضي از آنان چنين احتمالي را داد. از جمله از اصحاب رسول خدا صلّي اللَه عليه و آله و سلّم سلمان قطعاً حائز اين مرتبه بوده است و تعبيري كه از پيامبر درباره او شده است مبيّن اين مطلب ميباشد از جمله: سلمان بحر لايُنْزَف، سلمان دريائي است كه هيچگاه به قعر آن نتوان رسيد. اين تعبير كاملاً بر يك عارف واصل منطبق است، زيرا عارف باللَه بواسطه وصول به ذات لا يتناهي حضرت حق و اندكاك در آن موجب تجلّي اسم عليم در قلب خود شده است و از آنجا كه سعه وجودي او در مرتبه ماهوي از بين رفته و به وجود اطلاقي و لايتناهي حق رسيده است ديگر حد و مرزي براي علم و قدرت و حيات او نميباشد و لذا رسول خدا تعبير فرمود: دريائي كه به انتهاء نميرسد. و يا درباره اويس و مقداد و ميثم تمار و حبيب بن مظاهر اسدي اين چنين مطالبي به چشم ميخورد و از اصحاب ائمّه متأخر عليهم السّلام ميتوان به جابر بن يزيد جعفي، محمد بن مسلم و نيز چنانچه در كتب تراجم مذكور است بايزيد بسطامي شاگرد مكتب امام صادق عليه السّلام و نيز معروف كرخي از شاگردان حضرت ثامن الحجج عليهم السّلام نام برد.

تذكر اين نكته ضروري است كه بسياري از اين افراد در عين ارتباط با امام عليه السّلام از مرأي و منظر عامه مردم مختفي بودند و كسي آنها را نميشناخته است و از حال آنها اطلاعي نداشته است چنانچه مرحوم ملا محمد تقي مجلسي رضوان اللَه عليه در رساله تشويق السالكين به اين مسأله اشارت دارد. و همه آنها در تحت ولايت امام معصوم عليه السّلام مردم را بر حسب تشخيص تكليف بسوي ولايت امام هدايت و ارشاد مينمودند.

جواب سؤال چهارم:

اين مسأله را حقير در جلد دوم اسرار ملكوت بطور مبسوط و مشروح توضيح دادهام و اما مجملا اينكه: براي شناخت انسان كامل و ولي خدا ابتدائاً بايد كمال و ولايت براي جوينده و پوينده مشخص و تعريف شود و بداند كه بطور كلي كمال انسان در چيست و انسان كامل به چه فردي اطلاق ميشود؟ زيرا در اين عرصه ديده ميشود بسياري از مكاتب و گروهها با طرح مطالب جاذب و امور غير عادي و طبيعي و چه بسا انجام بعضي از كارهاي فوق العاده و چشمگير و إخبار از برخي حوادث، خود را به جاي اولياي الهي و عرفاء كمّلين جا زدهاند و مردم كه از همه جا بيخبر و بياطلاع از معارف اصيل الهي ميباشند آنان را افراد برجسته و فوق العاده به حساب آورده، به دور آنان اجتماع ميكنند و بدين وسيله موجب از دست رفتن فرصتها و از بين رفتن عمر و سرمايههاي وجودي پروردگار به بشر ميشوند. بايد در درجه اول شناخت كه، ولايت و عرفان و توحيد چيست و انسان كامل به چه مراتب و مراحلي از معرفت ميتواند دست پيدا كند، آنگاه با تحقيق در رفتار روز و شب، سفر و حضر، صحت و مرض، سختي و رخاء و انطباق كردار و گفتارش و نيز بيان مطالب و سطح و مرتبه سخنانش كه در چه وادي و عرصهاي معمولا به سخن ميپردازد و آيا مطالبي را كه بيان ميكند از روي مطالعه و درس و بحث است يا از روي شهود و احساس قلبي.

و بطور كلي شناخت يك ولي الهي با معيارهائي كه ذكر شد بايد همراه يك نوع اطمينان قلبي و سكونت خاطر باشد و اين مسأله به صدق و صفاي انسان و حرّيت در انتخاب فرد سالك باز ميگردد، سالك چنانچه در نفس خود غل و غشي نداشته باشد و دل و ضمير خود را بين خود و خداي خود صاف گردانده باشد و هيچ كلك و مرضي همراه با فحص و بحث او نباشد، طبق روايت امام حسن عسگري عليه السّلام، خداوند آن فردي كه شايسته و صلاح ظرفيت اوست به او مينماياند، و اگر در دل خود روزنهها و جايگاههائي را براي نفس و انانيت و خواست خود باقي گذارده باشد، سعي او باطل و فحص او بينتيجه و اگر هم بر فرض دست او به ولي خدا رسيد هيچ فائده و اثري بر آن مترتب نخواهد شد.

از باب مثال نمونه‌اي را ذكر ميكنم: قبل از انقلاب اسلامي ايران در زمان گذشته روزي فردي معمّم و متشخص به مرحوم والد، رضوان اللَه عليه مراجعه ميكند و از ايشان كسب تكليف سلوكي و مقدمه موصله را مينمايد. مرحوم والد پس از طي چند جلسه صحبت و تبيين مواضع و توضيح مراتب در جلسه آخر به او ميفرمايند: حال با توجه به مطالبي كه در اين جلسات گذشت تا چه حد شما حاضر و آمادهايد كه وجود خود و آثار وجودي و شئونات خود را در راه سير و سلوك و اطاعت از استاد و انقياد در برابر دستورات قرار دهيد؟ آن فرد معمم پس از لحظهاي تأمّل عرض ميكند: من نسبت به همه مطالب و دستورات و اطاعت از آنچه ميفرمائيد استعداد و آمادگي دارم فقط نسبت به فلان مطلب اگر اجازه بفرمائيد به راه و روش خود باشم. مرحوم والد قدس اللَه سره ميفرمايند: اتفاقاً سؤال من براي همين مطلب بود. پس معلوم ميشود شما آمادگي و تهيّأ انقياد و اطاعت را نداريد و آن جلسات خاتمه يافت.

به نظر ميرسد اين مقاله تا حدودي پاسخ به سؤالات مذكوره را داده باشد البته سعي شده است كه تا حد ممكن عبارات ساده و قابل فهم براي عموم بوده از ذكر اصطلاحات و تعابير غامض صرف نظر شده است، إن شاء اللَه در آينده توضيح بيشتر و جامعتري ارائه خواهد شد. إن شاء اللَه موفق و مرضي المرام باشيد.

سيد محمد محسن حسيني طهراني

پرسش: حجیت فعل اولیاء

کد: 277گروه: اخلاق وعرفان
بسمه تعالی
از حاج آقای تهرانی تقاضامندم در مبحث حجیت مطلق فعل اولیای خدا توضیح فرمایند.
اگر مطلق است پس چرا بعضی آرای فقهی عرفا با هم تفاوت دارد.مثلا عده ای مانند حاج انصاری همدانی و حاج میرزا جواد آقای ملکیی تبریزی عکس گرفتن را حرام و عده ای جایز می دانند.اصولا تفاوت مقام میان امام و عارفی که به مقام فنا رسیده است چیست.آیا همانطور که افعال امام حجت است افعال عارف نیز حجت است.یعنی می توان به تمام افعال یک عارف استناد کرد و از آن اسوه گرفت؟در مورد عرفا شما می گویید می توانند به تمام علوم احاطه داشته باشند پس چرا ما از عرفا ندیدیم در مورد علمی غیر از عرفان صحبت کنند.اصولا سؤال اساسی این است که علم عرفا تا چه حد با علم امامان متفاوت است .آیا ائمه هم اگر بخواهند می توانند علوم را در خود بالفعل کنند یا خود به خود تمام علوم در وجودشان بالفعل است.مسئله علم عرفا مسئله بسیار سختی است.اینکه علم عارف تا چه حد است و عارف تا چه حد علوم را در وجود خود بالفعل می کند و تا چه حد اجازه انجام این کار را دارد.البته تمام این مسائل بر می گردد به مسئله تفاوت میان عرفا و امامان.تفاوت میان حجیت افعال و علوم و استعداد و ......میان این بزرگواران.خواهشمند است در این مورد برای بنده جاهل توضیح بفرمایید.با تشکر از مطالب ارزنده شما.
هوالعلیم
بنده در حال حاضر در سلسله مباحث عنوان بصری به این مسئله میپردازم انشاءاللَه تا پایان جلسات مسائل روشن خواهد شد.
پرسش: حجیّت فعل اولیای الهی

کد: 276گروه: اخلاق وعرفان
بسمه تعالی
این سؤال در مورد جلسات حجیّت فعل اولیای خداست .سؤال بنده این بود که آیت اللَه تهرانی توضیح بفرمایند چه فرقی بین حجیّت فعل اولیای خدا و امامان معصوم وجود دارد؟ آیا تمام افعال و گفتار و نوشته های آنها در همان حدی که افعال و گفتار و تصدیق امام معصوم حجّیت دارد حجیّت دارد؟ یا اگر نه، چه میزانی از حجّیت برخوردار است؟ تفاوت علم میان ائمه و عرفا در چه حد است؟ در حقیقت تفاوت تجلّی اسم علیم خداوند در آنها در چه حد است؟ چرا عرفا کمتر در مورد علمی غیر از عرفان صحبت کرده اند.آیا نمی دانستند ؟ یا نخواسته اند؟ اصولا تفاوت میان اولیای خدا و امامان در چه اموری است؟ با تشکر از حضرت آقای تهرانی.التماس دعا.
هوالعلیم
در مباحث جلسات عنوان بصری به همۀ اینها پاسخ داده شده است.
پرسش: ابن عربی

کد: 264گروه: اخلاق وعرفان
با عرض سلام و ارادت خدمت علامه محمد محسن حسینی طهرانی. در طی جواب به سؤال شخصی در خصوص مذهب ابن عربی فرموده اید، تعاریف و مدایحی که ابن عربی در مورد ابوبکر و عمر در کتاب فتوحات مکیه متذکر گردیده به سبب تقیه بوده است. سؤال بنده این است که با توجه به آن که تقیه مخفی کردن عقاید بنا به مصالح عالیه میباشد، آن همه تعاریف و مدایح کم نظیر و یا شاید بی نظیر در حق آن دو فرد چه ضرورتی داشته است؟! چه ضرورتی داشته است که ابن عربی تا آن حد اعلی آن دو فرد را توصیف نماید؟! با تشکر فراوان از صرف وقتی که در جواب به سؤال بنده می فرمایید. ارادتمند.
هوالعلیم
مدحِ آنچنانی نکرده است، بلکه صوری و پیش پا افتاده است.
پرسش: حجیّت فعل اولیا الهی

کد: 275گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم حضور محترم سرور گرامی که با پایین آوردن دستانش امکان بهره مندی برای ما سفلی نشینان را مهیا نمود .
ببخشید چون فرمودید اگر کسی سؤالی در ذهنش آمد امکان برای مطرح نمودن دارد از این رو مزاحمت ایجاد شد وگرنه عقل کوتاه اینجانب که به این مضامین عالی نمیرسد باید سکوت کنم تا مقدمات را بفهمم بعد از این مسایل سؤال کنم . با عرض شرمندگی در خصوص مواردی که حضرت آقای حداد در فنا بودند و خود را در اتوبوس برای پرداخت کرایه نمی شمردند و یا مبلغ را درحمام به یاد نمی آوردند و یا هنگام وضو آنچنان محو در ذات بودند که نحوه انجام را فرمودند به هیچ وجه نمی دانستم که چگونه است و دیدم شخصی که وضو میگیرد چگونه عمل میکند و ....... البته شعور و ادراک پشه ای چون من به تند باد این مطالب نمی رسد که بخواهم سؤال کنم چون شما جوابش را می فرمایید جایی برای ایستادن نیست و در جواب تند باد مرا برده است .در صورت امکان آیا می فرمایید این حال فنا که برای اولیا برحق الهی صورت می دهد مِسئله حجیت بودن اعمالشان در این حال که می دانم اشتباه هم از ایشان سر نمیزند چون گوش و چشم از آن خود ندارند و همه مستقیم وصل به باری تعالی است و عیب از خدا هم مبرّا است ولی از لحاظ ظاهر چگونه جای بحث و گفتگو دارد ؟ از اینکه ناتوانان را با حمایت کریمانه خویش به بیشه شیر را ه دادید تا زهره سؤال در اینگونه موارد پنهانی را داشته باشند کمال امتنان را دارم . از خدا مسئلت دارم که با بی ادبی و نادانی ام ، نا رضایتی و ناراحتی خاطر ایجاد نکرده باشم . التماس دعا
هوالعلیم
عرض بنده مربوط است به اعمال و رفتاری که ولیّ کامل در مقام بقاء به عنوان دستور یا غیر دستور انجام می دهد و این اموری که ذکر شد مربوط به حالات بی خودی و محو است که گاهگاهی از ولیّ خدا سر می زند و باید بین این دو مرحله تفاوت قائل شد.
پرسش: آیاحاج شیخ عباس قوچانی استاد مرحوم علامه طهرانی بودند؟

کد: 274گروه: اخلاق وعرفان
در یک سخنرانی فرمودید آقا عباس قوچانی استاد مرحوم علامه طهرانی نبودند و رفیق طریق بودند و دستورات ایشان را هم از جهت رفاقت تلقی می فرمود . در حالی که در درس اسفار فرمودید استاد ایشان بوده اند . این تفاوت را توضیح دهید.

هوالعلیم

مقصود بنده این است که استاد واقعی نبودند و امّا از جهت اخذ دستور و طبق فرمایش خود ایشان تأدّباً استاد محسوب می شوند.

پرسش: آیا مبتلا شدن مرحوم قاضی به بیماری عطش منقصتی برای ایشان محسوب می شود؟

کد: 273گروه: اخلاق وعرفان
در كتاب عطش آمده كه مرحوم قاضي با بيماري استسقا از دنيا رفته اند نقل شده كه استسقا بيماري معاويه بوده است آيا اين مشابهت بيماري نقصي در روش و منش مرحوم قاضي نيست اگر نه به چه دليل ؟ با تشكر
بيماري استسقا همچون ساير بيماريها از نتائج و آثار و محصولات علل و عوامل محيط بشري و زندگي انسان است و فرقي در ابتلاء به آن بين مؤمن و كافر نيست و اين يك بيماري ناشي از اختلال كبدي است و بيماري معاويه با آن فرق داشته است، معاويه مبتلا به جوع بود يعني هيچگاه از غذا سير نمي شد نه اينكه به اين بيماري مبتلا بوده است. و اگر بر فرض معاويه به همين بيماري مبتلا بوده است باز اين مسئله هيچ ارتباطي با سؤال ندارد زيرا اين بيماري مختص معاويه نبوده است تا اينكه ابتلاء به آن موجب منقصتي براي فرد بشود بلكه بيماري عام است كه معاويه نيز بدان مبتلا گشته مثل ساير انواع و اقسام امراض كه براي همه افراد پيش مي آيد.
پرسش: افعال اولیاء الهی

کد: 272گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم خوانده ايم كه اولياي الهي در بعضي موارد جواب سلام افراد را نميدادند يا حضرت امام رضا عليه السلام ابتدا جواب سلام كساني كه خود را شيعه معرفي كرده بودند ندادند (امام شناسي ج3 ص 96)
1) آيا در مقام تربيت جايز است كه جواب سلام بعضي از افراد را نداد؟
2) آيا فقط اولياي الهي جايگاه آن را تشخيص مي دهند؟ باتشکر فراوان.
هوالعلیم
اگر شما از اولیای الهی باشید خود می توانید در موارد مختلف تشخیص دهید و اگر خیر پس باید طبق تکلیف جواب سلام را داد.
پرسش: مستحبّ بودن احیاء در اماکن متبرّکه

کد: 610گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
اگر در شبهایی که احیا دارد در شهری بودیم که امام علیه السلام مدفون هستند, آیا بهتر است شب تا صبح را در حرم باشیم؟ آیا برای خانمها هم در این مواقع بهتر است شب تا صبح را در حرم باشند؟ با تشکر فراوان.
هوالعلیم
برای آقایان بهتر است در اماکن متبرّکه باشند.
پرسش: مراقبه شرط اصلی بدست آوردن توفیق

کد: 609گروه: اخلاق وعرفان
ما انسانها گاه دُچار سلب توفيق مي‏شويم . چگونه منشأ اين سلب توفيقها را پيدا كنيم ؟
هوالعلیم
مراقبه شرط اصلی حرکت و توفیق است و هر چه در تحصیل آن بیشتر بکوشیم بر توفیق اضافه می شود و الا خیر.
پرسش: مراقبه بهترین عمل

کد: 608گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت استاد گرامی
به نظر شما بهترین اعمالی که انسان می تواند در زیارت امام رضا (ع) انجام دهد چیست؟ البته منظور بیشتر امور معنوی می باشد
در مسیر الی اللَه موفق و پایدار باشید
یا علی مدد
هوالعلیم
مراقبه بهترین عمل است در هر جا و هر زمان
پرسش: مراقبه از لقمه مشكوك و اثر وضعی آن

کد: 607گروه: اخلاق وعرفان
آيا مراقبه از خوردن لقمه مشكوك توسط مادر باردار لازم است؟ و اگر مادري لقمه اي را در حالي خورد كه از حرام بودن آن اطلاعي نداشت، آيا آن لقمه حرام اثري وضعي بر جنين دارد يا خير؟

هوالعلیم

بلی لازم است، و اگر متوجه شد لقمه مشکوک است، باید پول آنرا به فقیر بپردازد.

پرسش: مراقبه

کد: 606گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
آقا جان سلام علیکم
معمولا با توجه به شرایط جامعه امروزی و ناگزیر از رفت و آمد در آن و مهم تر از این، نقصان تامّ نفوس امثال بنده، هر چند هم سعی کنیم نگاهمان را حفظ کنیم و در عمل مراقبت کنیم اما باز قلوب سراسر شیطانی مان تمایل به دیدن و یا حتی مسائلی بالاتر از این را دارد. حال می خواهم راهنماییمان نموده و دستوراتی را مرقوم بفرمایید.
التماس دعا
هوالعلیم
دستور همان مراقبه است و چیز اضافه ای بنده نمی دانم.
پرسش: مراتب شهود

کد: 605گروه: اخلاق وعرفان
آيا افراد عادي هم مي‏توانند مراتبي از شهود داشته باشند؟
هوالعلیم
شهود یعنی ادراک حقائق هستی و انتساب آنها به ذات پروردگار و این موضوع در هر عالمی به تناسب همان عالم برای انسان حاصل خواهد شد . در عالم ماده برای افراد عادی و در عالم مثال بصورت رؤیاهای صادقه و مکاشفات برای برخی دیگر و همینطور تا به بالاترها و لذا در آیه شریفه می فرماید:
سَنُريهِمْ آياتِنا فِي الْآفاقِ وَ في أَنْفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ .
پرسش: مجاهده نفس

کد: 604گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم براي آنکه زمينه وجوديمان را براي ورود به راه سلوک بيشتر کنيم بهتر است چه کار کنيم؟
هو العالم
زمینه وجودی هر کس همان کیفیّت خلقت اوست که مشرّف به شرف خلیفة اللَهی می باشد و استعداد وصول به مقام معرفت ذات پروردگار بواسطه سلوک و مجاهدت و ریاضات شرعیّه را دارد. پس برای همه افراد زمینه موجود است ولی بعضی از این فرصت استفاده نموده به تربیت و تزکیه نفس می پردازند و بسیاری از افراد از این مطلب غفلت می ورزند و این مسائل را سرسری می گیرند و چه بسا با تمسخر و استهزاء با آن برخورد می کنند و به اهل معرفت خرده می گیرند، اینان افرادی هستند که سرمایه وجودی خود را به هلاکت سپرده هیچ طرفی از این درّ گرانمایه که خداوند در وجود آنان به ودیعت نهاده است نمی بندند.
پرسش: لزوم همّت در سلوک

کد: 603گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم مدتی است من و شوهرم در باب سلوک با هم بحث می کنیم ولی برای ما این سؤال پیش آمده که انسان های معمولی مثل ما چگونه می توانند مثلا به فنای ذات که خود بزرگان در آخر عمر خود به آن می رسیدند برسیم؟ یا کدام فرد معمولی مثل ما غیر از آنانی که در کنار امام معصوم علیه السلام بودند به نهایت غایت خود رسیده اند؟ ما همین قدر که فقط از روی زمین کنده شویم و پری بزنیم و یا وسیله امتحانی بشویم برای امثال شما تا به فوز عظیم برسید و... لطفا اگر ما اشتباه می کنیم بفرمایید کدام افراد عامی مثل ما به غایت خود رسیده اند؟
هوالعلیم
مگر افرادی که به مقامات عالیه رسیده اند با دیگران فرق داشتند!؟ و خداوند آنها را از اوّل طور دیگری آفریده بوده است؟ شما هم اگربخواهید و همّت کنید و به دستورات بزرگان عمل نمائید و مطلب را شوخی نگیرید إن شاء اللَه خواهید رسید.
پرسش: لزوم رعایت مراقبه در امکنه پرتردد

کد: 602گروه: اخلاق وعرفان
سلام.1.بنده در یکی از بانکها مشغول کار هستم.محل کار از ابتدای وقت اداری پر از غیبت وتهمت و فحش و حرکات ناشایست و..... میباشد.کار کردن در این محیط چگونه است؟
2.خود من هم اسیر اوهام و خیالات هستم و گرفتار امراض روحی مثل:عجب کبر حسد و...میباشم.خیلی ناراحت هستم.لطفا راهنمایی بفرمایید .ممنونم.
هوالعلیم
1ـ طبعا اثر نامطلوب میگذارد.
2ـ باید با مراقبه برطرف نمائید.
پرسش: لزوم توجه به توحید و ذات پروردگار

کد: 601گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب

در برخی از مکاتب که قبلا با آن ها آشنایی و ارتباط داشتیم بیان می شد که انسان می بایست در تمام اوقات شبانه روز ذهن و اندیشه خود را با صورت استاد و ولی الهی تربیت نموده و این صورت مانند یک بت بشود(غیر از حالت شرک) و اگر حتی کار صواب یا خیری را بدون این نوع توجه انجام دهد باطل و بیهوده است. تا جایی که اذعان به این مطلب دارند که در نماز نیز باید این مطلب مورد نظر قرار گیرد. و استناد می کنند که ما که خدا را ندیده ایم(که دائما خدا را در ذهن داشته باشیم) در مرتبه پایین تر امام زمان خود را نیز که ندیده ایم(که او خلیفه خدا و انسان کامل است) ، لذا می بایست با این چهره استاد معنوی، ذهن را از اغیار خالی کنیم تا ذهن بتواند پس از طی مراحلی از عالم ملکوت صورت بگیرد و ...
حال آیا این مطلب واقعیت دارد و تربیت اندیشه می بایست به همین طریق انجام شود یا حقیقت مطلب چیز دیگری است.در غیر این صورت ولی الهی و استاد معنوی در اندیشه آمی چه جایگاهی دارد...؟

با تشکر فراوان از حضرت استاد
هوالعلیم
اینها همه خلاف سلوک و تخلیه ذهن است. باید فقط خدا را در نظر آورد و بس.
پرسش: لااله الا اللَه انت سبحانک انی کنت من الظالمین

کد: 600گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و احترام
درخصوص لااله الا اللَه انت سبحانک انی کنت من الظالمین وقف در کدام قسمت است؟ یا اصلا وقفی ندارد و یکپارچه است ؟
لااله الا اللَه انت سبحانک، انی کنت من الظالمین .
لا اله الا اللَه انت، سبحانک انی کنت من الظالمین .
لا اله الا اللَه، انت سبحانک، انی کنت منالظالمین .
هوالعلیم
مورد دوّم
پرسش: گفتن یا لیتنا کنا معکم

کد: 599گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
مضمون حديثي اين است كه اگر ميخواهيد در ثواب شهداي سيدالشهداء شريك باشيد، هرگاه حضرت را ياد كرديد بگوييد : يا ليتني كنت معكم فافوز فوزا عظيما. با توجه به اينكه من ميدانم آنقدر اخلاص ندارم كه اگر زمان حضرت بودم از اصحاب آن حضرت باشم، آيا باز هم بهتر است اين جمله را بگويم؟
باتشکرفراوان.
هوالعلیم
بلی.
پرسش: گفتن ذکر یونسیه زمان خاصی دارد.؟

کد: 597گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
1)آيا ذكر يونسيه را ميشود در همه اوقات گفت؟(صبح،شب و...)
2) آيا كساني كه سعي ميكنند در اين دنيا خوب باشند ولي گاهي اوقات هم گناه ميكنند و اگر متوجه گناه و خطاي خود شوند توبه ميكنند آن دنيا سير طولي دارند؟ چه كساني پس از مرگ سير طولي دارند؟
شكرا جزيلا.
هوالعلیم
1 بلی
2 کسی که توبه کند مانند کسی است که گناه مرتکب نشده است.
پرسش: گفتن ذکر لا اله الا اللَه جهت یاد خدا

کد: 596گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم؛

می خواستم بدانم که می توانم در طول روز، به هر مقدار که خواستم، اقدام به گفتن ذکر لا اله الا اللَه کنم. آیا این ذکر جزء اذکاریست که می بایست بنا به شرایط فرد و به تعداد مشخص گفته شود و یا آنکه همه می توانند از آن، به هر تعداد که خواستند استفاده نمایند.

با تشکر
هوالعلیم.
میتوانید.
پرسش: کیقیت اداء ذکر یونوسیه

کد: 595گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم؛

آیا امکان داره که ذکر یونسیه در غیر از سجده گفته بشه؟

با تشکر
هوالعلیم
پاسخ داده شده است.
پرسش: کیفیت و کمیت نفی خواطر

کد: 594گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم
با آرزوی توفیقات روز افزون شما و علو درجات مرحوم علامه تهرانی، از علامه طباطبائی ره نقل شده که اسرع طرق نفی خواطر توجه به نفس می باشد . اینجانب رساله الولایه علامه و رساله لب اللّباب ایشان و ... را هم مطالعه نموده ام لکن روش ، کیفیت و کمیت ، آن را نفهمیده ام خواهشمندم مرا در این خصوص راهنمائی فرمائید و نشانه های انجام صحیح و غلط آن را تبیین فرمائید
متشکرم
هوالعلیم
در مسئله توجّه به نفس زدودن تخیّلات وخطورات در زمانی خاصّ است وبه طور کلّی هر فکر و ذکری را از ذهن دور نمودن و پس از این به عمق حقیقت نفسغور نمودن و خود را در آنجا یافتن است.
پرسش: کیفیت نفی خواطر

کد: 593گروه: اخلاق وعرفان
با سلام
برای نفی خواطر اساتید دستور به توجه به نفس میدهند، حال اگر امکان دارد در این مورد توضیح مناسبی ارائه دهید و سؤال بعدی این که آیا این توجه باید با چشمان باز باشد یا بسته؟
با تشکر
هوالعلیم
توجه به نفس در اولین مرتبه آن به معنای زدودن هر گونه خطور و تصور ذهنی و خالی نمودن ذهن از صفات و ملکات و صور روزمره است .البته مراتب دیگری نیز دارد . و طبعاً باید چشمها بسته باشد تا نتیجه بهتر حاصل شود.
پرسش: کیفیت گفتن ذکر یونوسیه

کد: 592گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم؛

می خواستم بدونم که آیا ذکر شریف یونیسه رو حتما باید در سجده گفت؟ به عبارت دیگه نمیشه اون رو علاوه بر سجده، در مواقع دیگر هم گفت؟

با تشکر
هوالعلیم
باید در سجده یا در حال دیگر، ولی در نیت سجده گفته شود.
پرسش: کیفیت گفتن ذکر یونسیه

کد: 591گروه: اخلاق وعرفان
در رابطه با ذكر يونسيه كه خيلي معروف است آيا بايد بصورت سجده با هفت عضو(هفت عضو ،پيشاني دو زانو دو انگشت پا دو كف دست) انجام گيرد.
هوالعلیم
همین که در سجده باشید کافی است.
پرسش: کیفیت قرائت آیة الکرسی

کد: 590گروه: اخلاق وعرفان
کسانی که بی سوادند وقت بیرون رفتن از منزل چگونه می توانند از برکات و محافظت آیة الکرسی بهره مند شوند؟
هوالعلیم
آیة الکرسی را می توانند از روی صوت بخوانند.
پرسش: کیفیت تسلط بر افکار

کد: 589گروه: اخلاق وعرفان
بسمه تعالی
با عرض سلام
چگونه میتوان بر افکار مسلط شد و به آنها نظم داد؟
هوالعلیم
عدم توجّه به افکار و تخیّلات بیهوده و آنها را از ذهن دور کردن و پیش از انجام هر عملی لحظاتی قبل به اطراف و جوانب آن فکر نمودن.
پرسش: کیفیت استماع سخنان بزرگان

کد: 588گروه: اخلاق وعرفان
به نام خدا در هنگام گوش دادن به سخنان بزرگان از طریق سی دی و... دراز کشیدن یا خوردن غذا و... بی احترامی محسوب میشود؟
هوالعلیم
خیر
پرسش: کیفیّت ارتباط با ولی خدا در مسائل شخصی

کد: 586گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم حضرت آية اللة حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني همانطوری که در کتاب اسرار ملکوت جلد 1 بیان داشته اید.انسان برای کمال ،احوالات شخصی خود را نیز به ولی خدا بسپارد.بنده نیز برای این امر که نیمی از کمال در گرو آن است چگونه عمل نمایم؟ با تشکر
هوالعلیم
پاسخ مفصّل در کتاب اسرار ملکوت جلد سوّم وجود دارد.
پرسش: کسالت روحی و تکاهل انسان در امور معنوی

کد: 584گروه: اخلاق وعرفان
با سلام مدتي است كه دچار كاهلي در امور معنوي شده ام حال و حوصله براي انجام مستحباتي كه قبلا انجام مي دادم را ندارم، دليلش را نمي دانم احساس مي كنم امام زمان خود را نمي شناسم يا از او خيلي فاصله گرفته ام، انگار زندگي ام هيچ رنگ و بويي ندارد، بعضي وقت ها فكر ميكنم دارم ازمسير اصلي زندگي ام دور مي شوم، نمي دانم چه كار بايد بكنم؟ خواهش ميكنم مرا راهنمايي بفرماييد.
هوالعلیم
چنانچه انسان به مراقبه و دستوری که بزرگان داده اند پایبند باشد دچار این حالت نمی شود.
پرسش: کراهت خوابیدن در بین الطلوعین

کد: 583گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1 آیا خوابیدن نیم ساعت به غروب آفتاب کراهت دارد؟
2 الف) آیا در زمان بین نماز مغرب و عشاء خوابیدن کراهت دارد؟ب) آیا این حدیث صحیح است که در بین زمان نماز مغرب و عشاء(علاوه بر بین الطلوعین) روزی میدهند و اگر بخوابیم از روزی محروم میشویم؟
3 آیا بعد از بین الطلوعین خوابیدن کراهت دارد؟(اگر بله تا چند ساعت بعد؟)
4 خواب بعد از عصر که در روایات آمده کراهت دارد آیا صحیح است؟اگر بله منظور چه زمانی است؟(چند دقیقه به غروب، بعد از عصر میباشد؟)
5 توفیقاتی که در شب پیدا میکنیم به واسطه ی روزی دادن خدا در چه زمانی است؟(مثلا شب جمعه توفیقات یا سلب آنها برای ما ایجاد میشود، این مسئله در صورت روزی دادن در بین الطلوعین پنج شنبه صبح است؟یا وقت دیگری؟)
شکرا جزیلا.
هو العلیم
1ـ خوب نیست.
2ـ اشکال ندارد ولی بهتر است انسان نخوابد و بعد از بین الطلوعین مانعی ندارد. توفیقات علل مختلف دارد و منحصر به بیداری بین الطلوعین نیست.
پرسش: كمك در خصوص سيروسلوك

کد: 582گروه: اخلاق وعرفان
باسلام وارزوي دعاي خير براي شما.خواهشي داشتم اگر ممكن است در خصوص خودسازي از طريق كتاب ما را كمك كنيد.
هوالعلیم
مطالعه کتب مرحوم علامه طهرانی رضوان اللَه علیه را سفارش می نمایم .
پرسش: قدم اول در شناخت خدا چیست؟

کد: 581گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم. قدم اول در شناخت خدا چیست و چگونه می توان بدان دست یافت! خدانگاه دارتان
هو العلیم
شناخت خدا قدم اول و دوّم ندارد باید در راه سیر و سلوک قدم گذاشت تا به معرفت حق رسید.
پرسش: شناخت ولی خدا

کد: 580گروه: اخلاق وعرفان
ولی خدا را چگونه میتوان تشخیص داد؟
اين مطلب در جلد دوّم اسرار ملكوت توضيح داده شده است .
پرسش: سیرو سلوک و خانواده

کد: 579گروه: اخلاق وعرفان
وقتی می فهمیم باید برای خدا کار کنیم .حرکت کنیم عمل کنیم . باید از خیلی ازامور پرهیز کنیم مثلا به خیلی از مهمانیها نرویم .در خیلی از مجالس از خیلی از بحثها خودداری کنیم بطور کلی کمتر برویم کمتر بیاییم کمتر صحبت کنیم و خیلی از اموری را که تا به امروز فقط صرف اینکه عرف بوده اند انجام می دادیم انجام ندهیم . در این موقع است که با مخالفت شدید خانواده روبرو می شویم زیرا آنها می خواهند طبق رسم ورسوم و حرف و حدیث رفتار کنند .با آنها چه کنیم و چگونه عمل کنیم ؟
هوالعلیم
باید با روشی متین و مؤدب به آداب انسانی و اسلامی با آنها برخورد نمائیم و اگر به آنها توضیح دهیم که شرکت در این امور برای انسان ضرر روحی و چه بسا جسمانی و کدورت و خستگی دارد آنان بپذیرند وانسان را معاف گردانند.
پرسش: سیر و سلوک

کد: 578گروه: اخلاق وعرفان

میخواستم بدانم مراتب سیر و سلوک چگونه است؟

درضمن چند درصد از سیر و سلوک به ریاضات بستگی دارد؟ اذکار چقدر تاثیر دارند؟

درضمن برای من که16 ساله ام هم هم ممکن است مکاشفه ایجاد بشود؟

هوالعلیم

رساله لب اللباب و سیر و سلوک بحرالعلوم را مطالعه بفرمایید.

پرسش: سیرو سلوک

کد: 577گروه: اخلاق وعرفان
سلام . با عرض خسته نباشید خدمت متقین عزیز ضمن تشکر به خاطر سایت پربارتان خواهشمندم مرا در موارد زیر راهنمای بفرمایید.1.دنبال یک استاد کامل برای سیرو سلوک می گردم فعلاً در تهران دانشجویم ولی اهل یزد هستم لطفاً در این زمینه مرا راهنمایی کنید و در ضمن از زمان و محل برگزاری جلساتتون اطلاع ندارم اگر امکان دارد مرا باخبر کنید.2.سخنرانی های حدیث عنوان بصری ودر کل سایر برنامه های استاد تهرانی را از کجا می شود پیدا کرد .غیر از اینترنت "والسلام علیکم"
هوالعلیم
1

از خداوند و ولی حی او حضرت حجة بن الحسن علیهم السلام توسل و در خواست کنید تا به مقصد و منظور خود نایل شوید.