گروه پرسش اخلاق وعرفان
کدرهگیری 740
تاریخ ثبت 1439/02/15
نقدهایی پیرامون بحث حجیّت فعل ولیّ الهی

با سلام
بنده ساکن انگلستان هستم. سخنرانی های شما راجع به حجیّت فعل ولی خدا را پیگیری و گوش کردم ، قبلا نیز چگونگی تشخیص ولی خدا را در جلد دوم اسرار ملکوت نگاه کردم. با اجازه شما و در کمال بی سوادی و پر رویی چند سؤال از خدمت شما داشتم:
1 با سواد کم بنده، نظر علامه طهرانی بزرگ نیز در باب حکومت اسلامی حاکم شدن ولی خدا بر مردم است و نه هرمجتهد در حد مرجعی، اگر اینگونه نیست که فهم غلط بنده است . اما اگر اینگونه است، پس دیگر شخصی مثل مرحوم حداد بزرگ نیز می توانند حاکم باشند و نیازی به فقیه بودن نیست، فعل و قول ایشان خود فقه اکبر است و ایشان فقیه اکبر ! پس ولایت فقیه به ولایت ولی تبدیل می شود.
2 چگونگی تشخیص ولی خدا توسط مردم برای حکومت؟ در جلد دوم اسرار چگونگی تشخیص برای سیر و سلوک فردی آورده شده است که بیشتر اگر شرح داده شود ممنون میشویم ؛ با آن توضیحات شاید بتوان افراد سود جو و دکان دار را تشخیص داد اما شاید برای تشخیص ولی خدا کافی نباشد.
3 مردم باید حکومت ولی خدا بر خود را قبول کنند؟ اگر بله، پس مردمی که به آن درجه از فهم رسیده اند که شما در سخنرانی های حجیت فعل ولی خدا فرمودید که فعل ولی خدا برایشان حجت است حتی اگر بر خلاف ظاهر شر ع باشد که آن خود شر ع است و بهتر است بگوییم بر خلاف ظاهر استنباط فقهی فقها. آیا چنین مردمی برایشان ظهور اتفاق نمی افتد؟ ظهور عمومی! آن ها که به حیاتی بودن آب رودخانه الهی (ولی خدا) رسیده اند ، آیا به اقیانوس راه پیدا نمی کنند (امام معصوم سلام اللَه علیه)؟
پس آیا دیگر حکومت اسلامی غیر معصوم موضوعیت پیدا می کند؟ حکومت فقهای کتابی نیز که دیدیم و اهل نظر می دیدند که چه شد؟
4 حکمت نقل قول از رهبر فعلی کشور را در مورد علامه طهرانی ، از روی جهل متوجه نشدم. یک مقدار توی ذوق جوان جاهلی مثل من که جریانات سال های اخیر را دیدم می زند. احتمالا الان شما با خنده همیشگی و زیبایتان میفرمائید، خوب قرار هم نبود که شما را توجیه کنیم.
سؤال آخر را حمل بر جهل و فضولی بنده بفرمائید، شما در سخنرانی های خویش ذکر کردید که یکی از شاگردان مرحوم علامه طهرانی بعد از ایشان نتوانستند بمانند و ترک وطن کردند ؛ از شواهد شاید آقای دکتر سجادی باشند؛ اگر ماندن در خارج حرام است، ایشان چگونه عمل میکنند که تحت شرایط خارج قرار نمی گیرند؟ ممالک غیر مسلمین! با کم عذر خواهی و طلب بخشش از اینکه وقت شما را گرفتم، بی ادبی و پر رویی بنده اگر سبب رنجش شما شد ، لطفا حلال کنید، خیر ببینید که امثال شما کم پیدا می شود، و در این زمانه که روحانیت سبب خروج ما جوانان از دین میشوند ، شما گلی هستید که سبب شدید بیش از این امر خود را با حرف های شوری و سطحی افراد بی بوته هدر ندهم ، کاری که ۱۵ سال از جوانیم را برد.
هوالعلیم
جناب صدیق مکرّم وفّقه اللَه لمرضاته
السّلام علیکم و رحمت اللَه
از نکته سنجی و بینش ایمانی و عقلانی شما بسیار مسرور شدم و خداوند را بر وجود چنین بندگانی سپاس می گویم.
مجملاً عرض کنم: خداوند تکلیف هر فرد را بر اساس میزان فهم و سعۀ وجودی و مدرکات خود او قرار داده است نه بیشتر! مطالبی را که در مورد حجیّت فعل ولیّ الهی عرض کرده ام تماماً صحیح و به جای خود ثابت و متقن است و هر کس باید موقعیّت خویش را در ارتباط با مطالب در نظر بگیرد و خود را گول نزند و از حقیقت فرار نکند. و نسبت به افرادی که مدّعی می باشند باید گفت:
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
عرض خود می بری و زحمت ما می داری
جنابعالی موضع بنده را نسبت به جریانات و مسائل روز می دانید و نیازی به توضیح بیشتر نمی باشد.
آری فعل ولیّ خدا حجّت است و لذا یک مجتهدی همچون علّامه طهرانی که در تمام نجف سخن از فضل و درایت او بود به حضرت حدّادی که یک جامع المقدمات را کامل نخوانده است می گوید: اگر این لیوان نجس باشد و شما به من امر کنید تناول کن، می کنم!! و اینکه اولیائی مثل مرحوم حدّاد مرجع مردم نمی شوند برای جلوگیری از فساد و هرج و مرج است و اینکه دکّان اهل مکر و خدعه رواج نیابد و هر شیّادی راست بنشیند و خلق را گمراه نماید ولایت فقیه همان ولایت ولیّ است که در ظاهر نیز به مقام فقاهت مطلق و اجتهادی راسخ و ممتاز رسیده باشد و در قدرت استنباط و استحصال حکم فقهی و شرعی مورد تأیید و امضاء مجتهدین مسلّم عصر باشد. و امّا اینکه بنده نقل قول کرده ام به جهت اعمال غرض ها و عنادهائی بود که بسیاری نسبت به مرحوم علّامه طهرانی رضوان اللَه علیه وارد می کردند. و این را بدانید که موقعیّت هر فرد به زمان حال او بستگی دارد نه گذشته او! و فردی که به خارج رفته بود رفیق و صدیق مکرّم ما دکتر سجّادی نبوده است، ایشان در زمان خود مرحوم علّامه طهرانی به جهاتی رفته بودند.