پرسش و پاسخ های مربوط به مجالس اعیاد و وفیات

تعداد: 3
پرسش: کیفیت برگزاری مجالس اعیاد و وفیات

کد: 2297گروه: آداب مجالس
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
اينكه در مسجد الرضا در مراسم اعياد و وفيات اول سخنراني ميكنند (در بین الطلوعین) و بعد از آن صبحانه ميدهند ولي در مجالس قم اول صبحانه ميدهند و بعد سخنراني ميكنند و باعث ميشود روضه و سخنراني در بين الطلوعين صورت نگيرد، كدام يك مورد تأييد حضرتعالي است؟
باتشکر فراوان.
هو العلیم
اشکال ندارد.
پرسش: رقصیدن در مجالس عروسی و کف زدن در مجالس اهل بیت

کد: 2152گروه: آداب مجالس
بسم اللَه الرحمن الرحیم. سلام علیکم . امام صادق علیه السلام در طی حدیث شریف خود کف زدن را از عادات قوم لوط برشمرده اند، طبق این فرمایش کف زدن در مجالس ائمه و به کل در محافل مؤمنین چه توجیهی می یابد؟ و آیا رقص که طبق فرمایش بزرگان از امور لغو محسوب می شود، برای سالک که باید حدالمقدور از این امور اجتناب ورزد جایز می باشد؟ آیا این مسائل در محافل ائمه و بخصوص در بین عیالات ایشان هم در آن زمان وجود داشته است یا خیر؟ لطفاً شبهۀ این حقیر را در این دو مسئله که بشدت از آنها بیزارم رفع نمائید. متشکرم.
هوالعلیم
در مورد سؤال اول عرض می شود: در مجالس ائمه علیهم السلام خلاف شئون مجلس می باشد و نباید انجام شود. و اما در سایر مجالس مثل عروسی اشکالی ندارد و در زمان ائمّه هم چنین بوده است. و رقص در مجالس عروسی چنانچه موجب تحریک نشود و از حدّ عادی تجاوز نکند مانعی ندارد.
پرسش: وظیفه شیعیان در هنگام تلاقی ایام حزن و سرور اهل بیت

کد: 2142گروه: آداب مجالس
سلام عليكم؛ احتراماً با توجه به تقارن ميلاد مبارك حضرت موسي بن جعفر عليه السلام با شهادت امام حسن مجتبي عليه السلام و نيز ماه محرم و صفر، بفرماييد وظيفه و تكليف شيعيان در برپايي مراسم اين روز چيست؟
هوالعلیم
چون در عرف ترجیح عزاداری بر جشن و سرور است باید این روز را در عزای امام مجتبی علیه السّلام برگزار نمود در ضمن از مسائل مربوط به موسی بن جعفر علیهما السّلام نیز سخن به میان آورد.