گروه پرسشحدیث ودعاء
کدرهگیری 131
تاریخ ثبت 1439/02/15
آیت‌اللَه سید محمدمحسن حسینی طهرانی

معنای حدیث من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا


سلام علیکم
ضمن تشکر از زحمات جنابعالی و دیگر عزیزان در رساندن مبانی اسلام ناب محمّدی صلّی اللَه علیه و آله اجمعین و درخواست از خداوند منّان بر توفیقات روزافزون شما ، سؤالاتی چند مطرح کرده و خواهشمندم مارا راهنمایی بفرمایید:
1 اگر مردی به همسر و فرزندان خود ماهانه مقداری خرجی دهد (در 2 صورت مقدار قابل توجه و نبودن آن) آیا خمس به آنها تعلّق میگیرد؟
2 نسبت به عروسکهایی که به انسان هدیه میدهند آیا می شود عین آنها را به دیگری اهدا کرد یا باید فروخته شود و مبلغ آنرا اهدا کرد یا هیچکدام(نسبت به موارد غیر صحیحه)؟
3 وصایت میّتی نسبت به امر بدعتی که در عرف زمان میّت جاری بوده بر وصی چگونه خواهد بود ( بر فرض دانستن و ندانستن آن از هر دوطرف )
4 برکة العلم فی توضّع الاستاذ ، حدود ارتباط شاگرد و استاد را حتی المقدور مفصّل بیان نموده و اینکه در مسائل انحرافی احیانا از ناحیه استاد ، وظیفه شاگرد چه خواهد بود ؟
5 از قول امیرالمؤمنین علیه السلام که می فرماید: من علّمنی حرفا فقد صیّرنی عبدا، ظاهرا استفاده عموم می شود آیا نمی توان حمل بر رابطه استاد و شاگردی نمود آنهم در مسیر حق با توچه به لفظ (علّمنی) و نیز آیا (من علّمنی ) مطلق بوده زیرا چه بسا از فردی بعنوان استاد استفاده کرده که خود او بر نفس خود سوار نباشد؟
6 اگر در محیط حوزوی بر اثر نادانی و حماقت مسئولی اموری برخلاف مبانی سیروسلوک انجام شود ( آوردن میز نهارخوری و تنیس روی میز و اتاق بدنسازی و تریبون برای صبحگاه و ....) ، وظیفه طلاب چه خواهد بود؟ ضمنا استاد اخلاقی نیز که حالات خوشی در توحید دارد و اطرافش اینچنین می گذرد چطور وضعیتی دارد؟
7 این بیت را قبول دارید:
چو با حبیب نشینی و باده پیمایی بیاد دار محبّان بادپیمارا
والسلام علیکم و رحمةاللَه
هوالعلیم
1ـ چنانچه صرف مخارج روز مرّه شود، خیر تعلق نمیگیرد. اما اگر صرف مخارج غیر ضروری و زائد گردد تعلق میگیرد.
2ـ عروسک حرام است و نمیتوان در منزل نگه داشت و یا آن را به دیگری هدیه داد.
3ـ وصیت بر خلاف سنت و شرع باطل است. مثل وصیت نسبت به اربعین متوفی و غیره.
4ـ شاگرد باید پیوسته با ادب و احترام به استاد بنگرد و اگر خلافی مشاهده کرد با لطائف الحیل و اشاره به او گوشزد نماید.
5ـ کلام أمیرالمؤمنین علیه السلام عام است و همه را شامل میشود. بلی جمله: لا طاعة لمخلوق فی معصیة الخالق را نیز نباید فراموش نمود.
6ـ انسان نسبت به امور خلاف باید تذکر دهد، نه بیشتر.
7ـ این بیت صحیح است.