پرسش و پاسخ های مربوط به شیخ بهایی

تعداد: 3
پرسش: شخصیت شیخ بهائی

کد: 2217گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم شیخ بهائی چه جور شخصیتی بوده است؟ آیا عارف بوده؟ آیا کامل شده؟ با تشکر فراوان
هوالعلیم
مرد بزرگ و راه رفته ای بوده است.
پرسش: موسیقی و سماع

کد: 2121گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض خسته نباشید شما همه انواع موسیقی را حرام می دانید و گفته اید که موسیقی حلال نداریم از طرفی هم شما و هم علامه طهرانی و حاج سید هاشم حداد و آیت اللَه قاضی مولانا جلال الدین رومی را عارف کامل می دانید در تمامی تذکره ها و شرح حال مولانا وی را اهل رقص وسماع و عاشق صدای نی و دف میدانند و گفته شده که وی ساعتها با نوای نی و دف سماع می رفته و خود مولانا در دیوان غزلیات شمس بارها در اشعارش عشق خود به نوای نی و دف و سماع را متذکر شده حال سؤال اینجاست اگر موسیقی مطلقا حرام است چگونه سالکی مثل مولانا با انجام فعل حرام مراتب سلوک را طی می کند و به کمال می رسد؟
هوالعلیم
سماع و حرکات و حالاتی که برای شاگردان مولانا بوده است در حالت بیخودی و غیر ارادی بوده است چنانچه برای بعضی از شاگردان مرحوم والد نیز مشاهده می شده است و این غیر از حالت اختیار و ارادی است!
و امّا مسئله نی و دف وجود این دو در اشعار مولانا و غیر مولانا از باب استعاره و تمثیل است! نه وجود حقیقی و خارجی چنانچه شیخ بهائی در نخستین اشعارعراقی فرموده است: چه شعر که مطرب آید بصدای چنگ و دفّ و نی .....
البتّه در مورد حرمت نی بین اهل فنّ و نظر اختلاف است.
پرسش: محی الدین عربی کیست

کد: 2088گروه: شبهات وپاسخ‌ها
با سلام و قبولی طاعات
تا آنجایی که من کتب علامه تهرانی (ره) را مطالعه نموده بودم شخصیت محیی الدین عربی به نظرم یک شخصیت مثبت بوده اگر اشتباه نکنم.
اخیراَ با سایت و مباحثی در سایت ...... درباره این که او یک کابالیست و نفوذی ماسونها در جهان اسلام بوده است برخورده ام می خواستم این موضوع را برایم روشن کنید که نظر علامه و .. در این باره چیست محیی الدین که بود؟
با تشکر
هوالعلیم
به نظر می رسد نویسندۀ این سایت و مقاله ، خود از این دست افراد بوده باشد. اگر سازمانی تأسیس شود و شخصی مانند محیی الدین را بپروراند و وارد جهان اسلام کند باید بر آن سازمان تربیت هزاران آفرین گفت و از زحمات آن قدردانی کرد و به تربیت چنین فرهیختگانی تشویق نمود.
محیی الدین عربی فخر عالم اسلام و تشیّع است و مانند او تا کنون کسی نیامده است جائی که مفاخر عالم علم و معرفت همچون ملّاصدرای شیرازی و شیخ بهاء الدین عاملی و علّامه طباطبائی و علّامه طهرانی رضوان اللَه علیهم اجمعین در مقابل دریای وسیع معرفت و دانش او تعظیم و تجلیل می کنند امثال این نابخردان را نسزد که دست به چنین ترّهاتی یازند و بیش از پیش متاع ورشکسته و به زباله افتادۀ جهل و عناد خویش را به رخ افراد کشند.