پرسش: پاسخ دهندگان سؤالات

کد: 2241گروه: شبهات وپاسخ‌ها
بسم اللَه الرحمن الرحيم
.آيا پاسخ پرسشهايي كه در اين سايت انجام ميگيرد تماما توسط آقاي طهراني پاسخ داده ميشود!؟ يا اينكه بعضي از آنها بله و بعض ديگر توسط دیگران درصورت دوم لطفا در پاسخ سؤالات مشخص نماييد باتشكر
هوالعلیم
پاسخ ها از نظر ایشان می گذرد.
پرسش: یاران واقعی امیر المومنین علیه السلام در جنگ احد

کد: 2141گروه: شبهات وپاسخ‌ها
بسم اللَه الرحمن الرحیم
السلام علیکم ورحمه اللَه ؛ امام علی علیه السلام می فرمایند در روز جنگ احد همه فرار کردند و تنها من از رسول خدا دفاع می کردم. آیا سلمان و ابوذر و مقداد و سایر اصحاب امیرالمومنین هم فرار کرده اند؟
هوالعلیم
درجنگ احد هنوز مسلمان و بسیاری دیگر از صحابه خدمت پیامبر صلی اللَه علیه وآله وسلم نرسیده بودند. و طبق نقل تاریخ فقط هشتنفر یا دوازده نفر در میدان باقی ماندند.و تنها کسی که از رسول خدا صلی اللَه علیه و آله و سلم یک لحظه جدا نگشت و مثل پروانه به دور آن حضرت می گردید امیرالمؤمنین علیه السلام بودند.
پرسش: ولایت مطلقه فقیه

کد: 2140گروه: شبهات وپاسخ‌ها
سلام علیکم شهادت مظلومانه بانوی دو عالم را تسلیت عرض میکنم اگر برایتان مقدور است توضیح مختصری در مورد « ولایت تکوینی تشریعی مطلقه» بفرمایید و اگر ممکن است بفرمایید کدام یک را در حال حاضر برای جامعه ضروری میدانید در صورت امکان بفرمایید « حضرت آیت اللَه خمینی فرمودند همه اختیارات ولی امر امام عصر عج را میتوان به دست ولی فقیه حاضر سپرد» تا چه میزان میتوان این امر را اجرایی کرد؟ ایشان مثالی هم زدند که ولی امر امام عصر عج میتواند به مردی بگوید از حالا همسرت بر تو حرام شد به دلایلی که من تشخیص دادم .... اما آیا ولی فقیه هم این اختیار را دارد؟ در پناه حق یاعلی
هوالعلیم
1 ولیّ فقیه به معنائی که امروز مصطلح است هیچ گاه نمی تواند به جای امام معصوم علیه السّلام بنشیند و امر او و نهی او را در هر مورد به نحو اطلاق اجراء نماید و این مسئله هم عقلا و هم شرعا ممتنع و محال است.
ولایت تکوینی یعنی احاطۀ علّی و طولی بر تمامی موجودات و بر همۀ نفوس و این اختصاص به معصوم علیه السّلام دارد و بس! و به همین دلیل است که می گوئیم کسی نمی تواند به جای معصوم بنشیند.
پرسش: ولایت فقیه مطلق است یا مقید؟

کد: 2139گروه: شبهات وپاسخ‌ها
با سلام محضر مبارک حضرت آیت اللَه طهرانی
لطفا نظر مبارک خود را در مورد ولایت فقیه و مطلقه بودن یا نبودن آن و نحوه حکومت به صورت شورائی یا فردی بفرمائید.با تشکر
هوالعلیم.
انشاءاللَه توضیح این مطالب در آینده خواهد آمد.
پرسش: وعده های قرآنی

کد: 2138گروه: شبهات وپاسخ‌ها
بیشتر وعده های قرآنی عرب پسند هستند، یا عرب پسندتر هستند.
به عربی که 12 ماه سال در بیابان و شن، زیر آفتاب و هوای گرم زندگی میکند وعده باغهایی پر از درخت و سایه خنک داده شده. آب به زور گیرش میاد، وعده رودهای جاری آب، عسل و شیر داده شده. خودش رنگین پوسته اما وعده زنانی سفید پوست در بهشت داده شده. به این قوم معروف به سوسمار خور وعده درختی داده شده که از شاخه هایش هر میوه و هر غذایی که بخواهی آویزان است. و از این دست وعده ها.
پس جامعیت اسلام چه میشود؟ از یک طرف میگوییم برای همه ملتهاست. از طرف دیگر میگوییم بیشتر روی اعراب تمرکز کرده چرا که عقب تر هستند و جاهل. پس آنهایی که جلو هستند، یا بودند، باید آنقدر درجا بزنند که اعراب به آنها برسند تا برنامه جدید داده بشود؟
لطفا من را راهنمایی بفرمایید دوستان را قانع کنم.
هوالعلیم
پاسخ این مطالب در کتاب افق وحی داده شده است.
پرسش: هدف از گریه و حزن برای اهل بیت

کد: 2134گروه: شبهات وپاسخ‌ها
سلام علیکم. مضمون روایت اینکه اگر وقتی انسان مصیبت حضرات ائمه (علیهم السلام)را گوش می کند و محزون نمی شود، به فکر مصیبت فرزندان و اهل خود بیفتد، بعد از محزون شدن یاد مصیبت حضرات ائمه(علیهما السلام)را بکند؟
هوالعلیم
تفکّر در مصائب معصومین علیهم السّلام در حقیقت، ایجاد ارتباط بین نفس خود و بین نفوس مطهّره آنان است که بدینوسیله انسان خود را در راستای حرکت و منهج همان حضرات احساس کند و الّا صرف در نظر آوردن مصیبت های آنان بدون ملاحظه این جهت آن نفع و فائده لازم را ندارد.
پرسش: نظرات دكتر علي شريعتي

کد: 2128گروه: شبهات وپاسخ‌ها
سلام عليكم
دلايل رد دكتر علي شريعتي را براي من بيان كنيد ،بصورت كامل اگه ميشه
هوالعلیم
ایشان نسبت به مبانی و معلومات پایه ای اسلام اطلاع و بصیرت کافی نداشتند و لذا مطالب ایشان نوعاً اشتباه می باشد.
پرسش: مهدویّت

کد: 2120گروه: شبهات وپاسخ‌ها
احتراماً باتوجه به مباحثي كه امروزه در برخي پايگاه‌هاي اطلاع رساني و نشريات مطرح مي‌شود، موجب امتنان است براي آگاهي همه منتظران راستين امام عصر عليه السلام به پرسش‌هاي زير پاسخ دهيد.
1. سخرانان، مبلغان و نويسندگان مهدوي در سخنراني‌ها و مقالات خود بيشتر بايد به چه موضوعاتي بپردازند و چه مطالبي را در اولويت قرار دهند؟
2. سخنرانان، مبلغان و نويسندگان مهدوي تا چه حد مي‌توانند به تطبيق حوادث و رويدادهاي عصر حاضر با حوادث و رويدادهاي پيش بيني شده در روايات عصر ظهور و آخرالزمان بپردازند، يا شخصيت‌هايي را به عنوان شخصيت‌هاي مطرح در عصر ظهور مطرح كنند؟
3. برخي سخنرانان، مبلغان و نويسندگان مهدوي معتقدند كه با تطبيق شرايط عصر حاضر با شرايط عصر ظهور يا معرفي برخي چهره‌ها به عنوان چهره‌هاي مطرح در عصر ظهور بهتر مي‌توان جوانان را به مباحث مهدوي جلب كرد و شور و نشاط سياسي و اجتماعي آنها را بالا برد، اين نظر تا چه حد درست است؟
4. در برخي روايات از هرگونه تعيين وقت براي ظهور نهي شده و در برخي ديگر تأكيد بر نزديك ديدن ظهور شده است، چگونه مي‌توان اين دو دسته روايات را با هم جمع كرد؟
هوالعلیم
1 باید به آنچه خود حضرت اگر ظاهر و آشکار بود بدانها می پرداخت و توصیه می کرد و آن معرفت اللَه و مراقبه و سیر و سلوک إلی اللَه و عمل به تکالیف و احکام شرع مقدّس است بپردازند.
2 به هیچ وجه من الوجوه کسی حقّ ندارد که افراد و یا پدیدۀخاصّی را منطبق بر روایات قرار دهد چنانچه ما نظیر این مسئله را مشاهده کردیم و خلاف آن بر همگان روشن و آشکار است.
3 با کذب و فریب هیچگاه به حقّ نمی توان رسید و ایده ای که می گوید برای رسیدن به مطلوب به هر وسیله ای می توان متمسّک گشت شیطانی و مکّارانه است، امام زمان حق است و باید حقّ را با حقّ شناخت نه با شیطان و مکر و حیله و دروغ.
4 نزدیک بودن به معنای متوقّع نیست بلکه به معنای نسبی آن است در مقابل وعده های بعید پروردگار!
پرسش: مفهوم لقب سیّدالطائفتین

کد: 2108گروه: شبهات وپاسخ‌ها
سلام علیکم.آقای حداد(رضوان اللَه تعالی علیه) به مرحوم حضرت علامه تهرانی(رضوان اللَه تعالی علیه) لقب سیدالطائفتین را دادند. در صورت امکان منظور چیست؟

هوالعلیم

مقصود ایشان تفوّق و برتری علمی و معرفتی است.

پرسش: محي الدين عربی كيست؟

کد: 2088گروه: شبهات وپاسخ‌ها
با سلام و قبولی طاعات
تا آنجایی که من کتب علامه تهرانی (ره) را مطالعه نموده بودم شخصیت محیی الدین عربی به نظرم یک شخصیت مثبت بوده اگر اشتباه نکنم.
اخیراَ با سایت و مباحثی در سایت ...... درباره این که او یک کابالیست و نفوذی ماسونها در جهان اسلام بوده است برخورده ام می خواستم این موضوع را برایم روشن کنید که نظر علامه و .. در این باره چیست محیی الدین که بود؟
با تشکر
هوالعلیم
به نظر می رسد نویسندۀ این سایت و مقاله ، خود از این دست افراد بوده باشد. اگر سازمانی تأسیس شود و شخصی مانند محیی الدین را بپروراند و وارد جهان اسلام کند باید بر آن سازمان تربیت هزاران آفرین گفت و از زحمات آن قدردانی کرد و به تربیت چنین فرهیختگانی تشویق نمود.
محیی الدین عربی فخر عالم اسلام و تشیّع است و مانند او تا کنون کسی نیامده است جائی که مفاخر عالم علم و معرفت همچون ملّاصدرای شیرازی و شیخ بهاء الدین عاملی و علّامه طباطبائی و علّامه طهرانی رضوان اللَه علیهم اجمعین در مقابل دریای وسیع معرفت و دانش او تعظیم و تجلیل می کنند امثال این نابخردان را نسزد که دست به چنین ترّهاتی یازند و بیش از پیش متاع ورشکسته و به زباله افتادۀ جهل و عناد خویش را به رخ افراد کشند.
پرسش: متصدی تدفین حضرت مهدی عجل اللَه بعد از شهادت

کد: 2084گروه: شبهات وپاسخ‌ها
بسم اللَه الرحمن الرحیم
سلام علیکم
1) بعد از شهادت امام مهدي عليه السلام چه ميشود؟2)چه كسي حضرت را دفن ميكند؟باتوجه به اينكه امام را فقط امام بايد دفن نمايد.
باتشکرفراوان.
هوالعلیم
1ـ ظاهرا فرزندان حضرت به حکومت ادامه خواهند داد.
2ـ این مسئله از اسرار است و ما را بدان راه نیست.
پرسش: کیفیت برخورد با مدعیان مهدویت

کد: 2078گروه: شبهات وپاسخ‌ها
مدتی است فردی در عراق مدعی شده که سید یمانی و نایب امام زمان (عج) است و به نام سيد احمد الحسن يماني مي باشد و ايشان مستندا" طبق احاديث و وصيت رسول(ص) خود را اثبات مي كند و کراماتی از او نقل شده است بالاخص از لحاظ علمی و تأویل قرآن، پیشگویی آینده و خواندن اندیشه افراد و درمان بیماریهای سرطانی... تاچه حد باید به این مطالب اعتنا شود؟ او حتی از تمام مخالفان تقاضای مناظره و يا مباهله کرده، وظیفه ما چیست؟ خواهشمند است بررسي جدي بفرماييد ريرا كه من در حال مناظره ومباحثه با يكي از پيروان وي ميباشم.
هو العالم
تا کنون افراد بسیاری آمده اند و از این قبیل دعوت ها بعمل آورده اند و آنها هم دارای بعضی از حالات غیر عادی چون شفای بعضی از بیماران بوده اند، و یا نسبت به آینده پیشگوئیهایی کرده اند و بعد معلوم شده است که تمامی کاذب و مدّعی بیش نبوده اند. و در همین عراق نیز خیلیها چنین ادّعائی کرده اند و مدّتها بعد حال و وضع آنها بر همگان روشن شده است. مطلبی که باید دقّت نمود صرف نظر از کذب و صدق مسئله اینست که بر فرض صادق بودن او چه دلیلی بر اطاعت و انقیاد از او هست؟ متابعت از فرد مشکوک بدون حجّت و دلیل شرعی قطعاً حرام است، گر چه او خود امام زمان علیه السّلام باشد. 1 آیا با صرف شفا دادن و یا پیشگوئی و نظائر آن حجّت شرعی و تکلیف الهی برای انسان منجّز می شود؟ 2 آیا ایشان تمام امراض و گرفتاریها را بطور قطعی شفا و بهبود می بخشد؟ اگر اینطور است که دیگر باید بیمارستانها و مطب اطبّاء در سراسر دنیا بسته شود؟ 3 آیا پیشگوئیهای ایشان نسبت به حوادث گذشته نیز صادق است؟ 4 آیا از معارف الهیّه و حقائق توحید چیزی می داند؟ و این مطلب مهمتر از همه اینهاست. الآن افراد بسیاری مدّعی همان سیّد یمانی بودن هستند و هر کدام برای خود ادلّه ای ذکر می کنند و امّا پاسخ صریح و روشن اینکه تا از ناحیه خود امام علیه السّلام دلیل قاطع و غیر قابل تردید بر اطاعت از فردی نرسد انقیاد و پیروی از او موجب هلاکت و دخول در آتش است.
پرسش: کتاب افق وحی

کد: 2074گروه: شبهات وپاسخ‌ها
بسم اللَه الرحمن الرحیم.
سلام.
ببخشید شما در کتاب افق وحی که در رد نظرات دکتر سروش میباشد آیا بهتر نبود که دلائل او را نیز در هر قسمت که از سخنرانیش بیان میکنید،ذکر فرموده و مورد نقد قرار میداید؟
هوالعلیم
در قسمت دوم تقریبا اینگونه عمل شده است.
پرسش: فطرس ملك و تمثّل ملائکه به شکل انسان

کد: 2070گروه: شبهات وپاسخ‌ها
سلام در سؤالات ديدم شما صحت قضيه فطرس ملك را تاييد فرموده بوديد. همه مي دانيم كه ملائكه موجودات مجرّد هستند! بال و پر و... صرفا تعبيرات معقول به محسوس هستند و مشاهده آنها هم طبق بحث تمثل است لذا به اين نحوه متعارف كه در نقل ها آمده اين داستان از لحاظ عقلي و شهودي معنا ندارد .
هوالعلیم
تمثّل ملائکه بصورت انسان و غیر انسان امری است ممکن چنانکه مردم در زمان رسول خدا چه بسا جبرائیل را بصورت یک فرد معروف مشاهده می کردند. اشکالی ندارد.
پرسش: فرمایشات مرحوم حداد راجع به گریه بر سید الشهداء

کد: 2069گروه: شبهات وپاسخ‌ها
مدتي است سايتی ....... پستي قرار داده با اين عنوان "پیامکی با تفکر فلسفی و عرفانی برای انحراف تشیّع از مسیرحقه" و گريه هاي مرحوم سيد هاشم را اين گونه نوشته اند:
چقدر مردم غافلند كه براى اين شهيد جان باخته غصّه ميخورند و ماتم و اندوه بپا ميدارند! .... تحقيقاً روز شادى و مسرّت اهل بيت است.
منظور مرحوم سيدهاشم از مردم غافلند چيست؟ منظور مرحوم سيدهاشم از اين كه روز عاشورا روز شادي است چيست ؟ آيا در احاديث مذمت بر گريه كردن داريم كه ايشان مذمت مي كنند مردم را به گريه كردن؟ بنده از ارادتمندان علامه طهراني و مرحوم سيدهاشم هستم

هوالعلیم

این مطلب در کتاب روح مجرّد است مطالعه بفرمائید.

پرسش: علت اختلاف در کلمات اولیاء الهی

کد: 2065گروه: شبهات وپاسخ‌ها
بسم اللَه الرحمن الرحیم.سلام علیکم.با توجه به اینکه علم مرحوم علامه طهرانی، علم اللَه بوده، برایم این سؤال ایجاد شده که چرا ایشان در بعضی از قسمتهای کتابهایشان چند روایت یا چند نقل قول ذکر میکنند وگاهی اوقات بعد از آنها نظر قطعی خود را بیان نمیکنند؟باتوجه به اینکه اگر ذکرکنند ما قطعا متوجه میشویم که مطلب همین است و جز این نیست.لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.باتشکر.

هوالعلیم

در برخی از اوقات صلاح در عدم اظهار است چنانچه در غیر این موارد نیز از ایشان مشاهده می شده است.