مقالات مربوط به فاطمه زهراء

تعداد: 11
مشاهده بیشتر...

صوتهای مربوط به فاطمه زهراء

تعداد: 14مشاهده بیشتر...

پرسش و پاسخ های مربوط به فاطمه زهراء

تعداد: 6
پرسش: چرا حضرت زهرا سلام الله علیها برای رحلت خود دعا فرمودند

کد: 2176گروه: تاریخ
سلام علیکم
آیا حقیقت دارد که حضرت زهرا(سلام اللَه علیها) برای رحلت خود دعا فرمودند : « اللَهم عجل وفاتی» در حالی که ایشان معصوم بودند و تسلیم امر الهی .
لطفا منبع این حدیث را در صورت صحت قید بفرمائید .
هوالعلیم
این دعا منافاتی با تسلیم و رضای شخص نسبت به مشیّت الهی ندارد زیرا مقصود اینست که اگر اراده و رضای تو بر ارتحال من تعلّق گرفته است ،من مانعی برای این مسئلهدر خود نمی بینم.
پرسش: مقام حضرت زهرا سلام الله علیها

کد: 792گروه: تاریخ
سلام علیکم؛ آیا مقام حضرت فاطمه زهرا سلام اللَه علیها از امام حسن و امام حسین و ائمه دیگر علیهم السلام بالاتر است؟ آیا حدیث «فاطمه حجة علینا» صحیح است؟ معنای آن چیست؟ با تشکر.
هوالعلیم
ظاهرا اخبار دلالت بر این مطلب دارد و معنای حجت یعنی وسیلهی ارتباط انسان با خدا.
پرسش: تعلیم حضرت زهراء توسط پیامبر اسلام

کد: 781گروه: تاریخ
سلام عليكم، روايتي به اين مضمون درباره حضرت زهرا سلام اللَه عليها است كه روزي پيامبر صلي اللَه عليه و آله از در آمد، درحاليكه حضرت زهرا خوابيده بود و پيامبر با پاي مبارك حضرت زهرا را تكان داده و فرمود دختركم برخيز و شاهد روزي پروردگارت باش ( در طلب روزي بكوش ) و از غافلان مباش، زيرا خداوند روزي مردم را به هنگام سپيده صبح تا طلوع خورشيد تقسيم مي كند. در صورت امكان بفرماييد مگر معصومين مكروه انجام مي دهند؟
هوالعلیم
این مطلب جهت تعلیم بوده است و اشکالی ندارد.
پرسش: نحوه حجاب حضرت زهرا سلام الله علیها

کد: 779گروه: تاریخ
آيا حضرت فاطمه زهرا(س)و زنان پيامبر و امامان(علیهم السّلام) صورت خود را كاملاً از نامحرم مي‌پوشاندند؟
هوالعلیم
کاملا
پرسش: عصمت حضرت زهراء سلام الله علیها

کد: 141گروه: اعتقادات
سلام جناب آقای طهرانی
1) شما در یکی از جلسات اخیر فرموده اید در هر زمان فقط یک معصوم است و وقتی امام حسن هست امام حسین معصوم نیست و آن چیزی را که امام حسن ادراک میکند زبانم لال امام حسین ادراک نمیکند و آن چیزی را که علی علیه السلام ادراک میکند حضرت فاطمه سلام اللَه علیها نعوذ باللَه ادراک نمیکند لذا اعتراض کرد و حضرت علی گفت اگر میخواهی اسم پدرت را در اذان بگویند و حذف نکنند صبر کن . لطفاً بفرمایید که پس حضرت فاطمه چه زمانی معصوم بودند و چه زمانی آن مسائل را ادراک کرده اند ؟! چون همیشه در زمان حیات نورانی ایشان یک معصوم بوده است .
پس کلام حضرت رسول که فرمودند علی تو هر چیز را که من میبینم و میشنوم ، میبینی و میشنوی چه میشود ؟
وانگهی شما می گوئید حضرت علّامه طهرانی فرمودند: اصحاب سیّدالشّهداء با ایشان یکی بودند پس حضرت زینب سلام اللَه علیها هم که شب عاشورا یک گلایه ای با حضرت کردند و امام ایشان را به صبر دعوت کرد با ایشان یکی بود. حال نمی توان گفت که آن موارد هم که شما ذکر کردید از همین قبیل است و این ها در باطن یک اتّحادی با هم داشتند. یعنی حضرت زهرا ارواح العالمین لتراب مقدمها الفداء زبانم لال از اصحاب امام حسین مرتبه نازل تری دارند و نمی توانند با امام علی اتّحاد درونی داشته باشند؟ و یا همین شعر که می فرماید: میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست! آیا این رابطه بین اولیاء خدا چیزی است که با افهام و عقول دست یافتنی باشد؟
هوالحکیم و العلیم
مطالبی را که به عرض دوستان رسانیده ام صحیح می باشد و در اینجا به دو نکته که اشاره کرده اید پاسخ می دهم:
اول اینکه عصمت در مورد حضرت زهرا سلام اللَه علیها با سعه و مرتبه وجودی تفاوت دارد و ممکن است یک نفر در همان رتبه وجودی خود معصوم باشد مانند حضرت موسی علیه السّلام ولی در رتبۀ وسیع تر و افق بالاتر خیر! مانند حضرت خضر که در قرآن ذکر هر دو آمده است یعنی مرتبه وجودی حضرت موسی یک چیز را اقتضاء می کرد و در آن رتبه آن حضرت معصوم بود و سخنانش همه صحیح و رتبه وجودی حضرت خضر چیز دیگری اقتضاء می کرد و در آن رتبه معصوم بود و تصرّفاتش همه صحیح و این دو منافاتی با هم ندارند. لذا جریان حضرت فاطمه سلام اللَه علیها با امیرالمؤمنین را می توانیم بگوئیم مثل جریان موسی و خضر است.
و امّا در داستان کربلا گر چه همه متّحد بودند با امام حسین علیه السّلام ولی رتبه و منزلت آنان مختلف بوده است. حضرت ابی الفضل العباس علیه السّلام کجا و حرّبن یزید ریاحی کجا؟
پرسش: مقام و رتبه حضرت زهرا سلام الله علیها

کد: 133گروه: حدیث ودعاء
سلام
سؤال بنده درباره مقما رفیع حضرت زهرا ع به استناد یک حدیث می باشد
منقول از امام حسن عسکری ع می باشد
ایشان میفرمایند
ما حجت خدا بر خلق هستیم و حضرت زهرا ع حجت خدا بر ما

سؤالات

الف : معنی باطنی حدیث چیست ؟
چرا به حضرت زهرا س ام ابیها می گویند ؟ از اصطلاحاتی مانند چون زحمت پدر را کشیده اند و همه کاره پدربزرگوار بوده اند و از این قبیل قانع نشدم
چرا شفاعت کبری در دستان ایشان است ؟
چرا یک زن به این مقام منیع رسیده است ؟
در حالی که پیامبرخاتم و همه فرستادگان الهی مرد بوده اند ؟
در یک کلام
مقام معنوی و باطنی حضرت زهرا را چگونه میتوان درک و به دست آورد ؟

التماس دعا
هوالعلیم
نفس مطهرۀ حضرت فاطمه زهرا سلام اللَه علیها واسطۀ فیض ربوبی بر عالم خلق می باشد و بدین جهت است که از ائمه معصومین علیهم السلام روایاتی دال بر استمداد از نفس قدسی آن حضرت از ناحیه آنان شده است،چنانچه نفس مطهر امیرالمومنین از جهت افاضه از عالم ربوبی جنبه فاعلی دارد، بنابراین این دو نفس مطهره واسطه نزول فیض پروزدگار بر همه عالم وجود می باشند و هر دو در نفس مقدسه رسول خدا فانی و مندرج هستند ،پس ظهور اراده ازلی اولا بلا اول و ابتدائا در نفس رسول خدا و سپس در این دو نفس مطهره و سپس در باقی نفوس مقدسه حضرات معصومین علیهم السلام تجلی یافته است.