سخنرانیهای مربوط به نماز

تعداد: 5

صوتهای مربوط به نماز

تعداد: 31مشاهده بیشتر...

پرسش و پاسخ های مربوط به نماز

تعداد: 70
پرسش: اهمیت نماز

کد: 2236گروه: اخلاق وعرفان
سلام حاج آقا مي‌خواستم سؤالي را بپرسم كه شايد يكي از مهمترين سؤالات زندگي من باشد. مي‌خواستم بدانم اينكه اينقدر به نماز سفارش شده براي چيست؟ و اينكه من خودم وقتي نماز مي‌خوانم چندان احساس نزديكي به خدا نمي‌كنم و وقتي كه در تنهايي دعايي مي‌كنم به خدا نزديكترم. ضمن اينكه خانم‌ها كه دست كم هفت روز در ماه نماز نمي‌خوانند به نظر من نشان مي‌دهد كه اين مسئله از اهميت نماز مي‌كاهد. لطفا پاسخ خيلي محكمي به من بدهيد چون من اين سؤال را از خيلي‌ها پرسيدم و پاسخ خوبي دريافت نكردم. با تشكر
هوالعلیم
البته پاسخ بنده آن چنان که تأکید کرده اید چندان هم محکم نخواهد بود ولی به اندازۀ فهم قاصر خویش عرض می کنم: نماز ربط بین انسان و پروردگار است و همچنانکه در این دنیا شما برای زنده بودن به غذا و هوا و آب و دارو نیاز دارید برای رشد نفس و تعالی روح و زندگانی آخرت به نماز نیاز دارید. کسی که نماز نمی خواند مانند کسی که درس نمی خواند ممکن است در این دنیا زنده بماند و صد سال هم عمر کند ولی بی سواد و جاهل و بدون فائده است و صرفا یک زندگانی حیوانی را سپری می کند نماز نیز چنین است سخنان بنده در شبهای ماه رمضان را گوش دهید.
پرسش: حالات امیرالمومنین علیه السلام در نماز مرجع ضمیر کم در سلام اخر نماز

کد: 2175گروه: تاریخ
سلام
1 با توجه به این نکته که در زمان نماز حضرت علی تیر را از پای ایشان بیرون کشیدند و حضرت متوجه نشدند پس چگونه میتوان اعطای انگشتر در حالت رکوع را توجیه کرد؟
2 در سلام آخر نماز مرجع ضمیر "کم" به چه کسانی برمیگردد؟با تشکر

هوالعلیم

1. حالت حضرت در دو نماز متفاوت بوده است.


2. به همه افراد و بندگان خدا.

پرسش: مفهوم یک پاسخ

کد: 2109گروه: متفرقه
سلام علیکم در پاسخ به سؤالی فرموده بودید در جمع نمازهایی که باید بلند خوانده شود را به علت از بین بردن تمرکز نفر بغلی و جمع آهسته میخوانند مثل نمازهای مغرب و عشا پاسخ شما : 3ـ نمازهای جدید را بدون صوت خواندن موجب بطلان نماز است ) منظور از نمازهای جدید چیست؟
هوالعلیم
نمازهای جلیّ ( یعنی آشکار ) نه جدید
پرسش: علت قرائت نماز به زبان عربی

کد: 2066گروه: اعتقادات
با سلام خدمت استاد محترم .دليل عربي خواندن نماز و قران چيست؟و ايا اگر به زبان خودمان هم با خدا صحبت كنيم همان تاثير را دارد ؟ و اگر نه چرا؟و اگر در تلفظ زبان عربي اشكال داشته باشيم نماز ما صحيح است؟ با سپاس فراوان .
هو العلیم
گرچه سخن گفتن و راز و نیاز با خداوند به زبان هر قوم و ملتی اشکال ندارد و او همه منویّات را می داند و بر ضمائر اشراف دارد ، امّا کیفیت خاص ارتباط با خداوند در نماز و قرآن اقتضا می کند که با همان زبانی که او مقرّر کرده است انجام پذیرد. و اشکال در تلفظ موجب بطلان نماز نیست.
پرسش: سوالاتی از کتاب افق وحی در رابطه با وحی و نماز

کد: 2045گروه: اخلاق وعرفان
سلام علیکم در صفحه 371 کتاب افق وحی فرموده اید معانی و حقایقی که هنگام تلاوت قرآن و ادعیه ماثوره از ائمه معصومین برای انسان پدیدار میشود از زمره وحی و الهام است از کجا بفهمیم این معانی و حقایق پدیدار شده صحیح است یا غلط؟همچنین در صفحه 439فرموده اید توجه به معانی آیات و اذکار وارده در نماز شرط اصلی صعود و ارتقا روح و ملکوت نماز به سوی عالم قرب و تجرد است این امر با فرمایش حضرت حداد به مرحوم مطهری که کتاب روح مجرد آمده که پس کی نماز میخوانی چطور جمع میشود با تشکر
هوالعلیم
1 مسئله صحّت و عدم صحّت جای خود را دارد! برای صحّت این معانی باید آنها را با موازین منطبق کرد.
2 مرحوم مطهری گفته بودند: دفع خواطر می کنم و این مسئله با عرض بنده تفاوت دارد.
پرسش: حجاب در نماز

کد: 2032گروه: احکام
سلام ميخواستم در مورد دليل حجاب در نماز سؤال کنم. من شخصا مشکلي بااين مساله ندارم و با پوشش کامل نمازم را ميخونم اما برخي افراد به اين مساله اشکال ميگيرند و مي گویند چرا بايد زن در هنگام نماز حجاب داشته باشد? و حتي شنيدم بعضي از خانمها بدون پوشش و با پوشيدن لباس باز نماز ميخوانند و مدعي هستند که در محضر خدا بايد زيباترين پوشش را داشته باشند نميدانم در جواب اين افراد بايد چه بگویم جوابهايي که در اين مورد داده شده عمدتا علمي و قانع کننده نيست.
هوالعلیم
در این صورت بهتر است اصلا پوششی نداشته باشند شاید خداوند بیشتر خوشش بیاید!
پرسش: مشاوره

کد: 2013گروه: اجتماعی
سلام علیکم خدمت آیت اللَه
بنده 5سؤال داشتم 1:حقیر هیچ گاه از اخلاق و رفتار و عبادات خود راضی نیستم
در صورتی که همه از اخلاقیاتم ابراز رضایت دارند ولی بنده راضی نمیشوم در مورد عباداتم اللَه علم
2:حقیر مدتیست در تلفظ نماز به مشکل بر خورد کرده ام و چند بار تکرار میکنم فکر میکنم به شک افتاده ام کلمات مشکل ساز مانند تلفظ (ع) و(ح)و (ه) میباشد
3:من شغلم کامپیوتر است و مشغول کار هستم ولی به یک دفتر کامپیوتری دیگری که مدیر بسیار مدبر و مومنی دارد و از نظر اخلاقی کمیاب است علاقه دارم و دوست دارم در آن شرکت فعالیت کنم با مدیر آن شرکت هم ملاقات داشته ام و در تماس هستم و ایشان هم به حقیر قول مساعد داده است ولی من خیلی دل نگران هستم به نظر شما چه کنم؟
4آیا استخاره های اینترنتی سندییت دارد؟
5:آیت اللَه تعبیر خواب هم فرمایند؟
از راهنمایهای شما پیشا پیش سپاس گذارم التماس دعا
هو العلیم
2 رعایت تلفظ به اینگونه اصلاً لازم نیست انسان نماز را و توجه به خدا را فدای الفاظ نمی کند.
3 توکل بر خدا کنید.
4 استخارۀ اینترنتی هیچ سندی ندارد.
5 بنده تعبیر خواب نمی کنم.
پرسش: تکلیف شرعی فرزندان

کد: 2001گروه: تربیتی
سلام عليكم
با ارزوي توفيق و سلامتي و سر بلندي سرور مكرم اقاي حاج سيد محمد محسن طهراني
1 فرزند اول بنده علي 11 سال سن دارد تكليف شرعي نماز و روزه و ديگر محرمات نسبت به ايشان چگونه بايد باشد و وظيفه ما چيست و چطور نسبت به ايشان اقدام كنيم سرور مكرم اگر امكان دارد شرح مبسوطي بفر ماييد

هوالعلیم

نسبت به اداء نماز باید والدین اهتمام ورزند و نیز روزه را به قدر طاقت توصیه نمایند نماز در این سنین صحیح است و دارای ثواب و اجر و صرفاً چنانچه بعضی گویند برای آمادگی نیست. پدر و مادرانی که در انجام وظیفه کوتاهی کنند مقصّرند و نیز نسبت به عقائد مذهب تشیّع و صراط مستقیم و مکتب اولیای الهی باید آموزه های لازم را در اختیار آنان قرار دهند و آنانرا از مطالعۀ هر نوشتاری که باعث تشکیک در مبانی این مکتب است بر حذر دارند و از مراوده با دوستان غیرصالح پرهیز دارند.

مشاهده بیشتر...