پرسش و پاسخ های مربوط به جوع

تعداد: 1
پرسش: شبهه ای نسبت به ارتباط حضرت علامه طهرانی و ایت الله انصاری همدانی

کد: 2053گروه: اخلاق وعرفان
بسم اللَه الرحمن الرحیم
پیشاپیش از طولانی بودن این متن عذر می خواهم
با عرض سلام اینجانب نزدیک به دو هفته است که سؤالی را مطرح نموده و دو بار هم ارسال داشته ام ولی هیچ پاسخی دریافت نمی کنم . آیا کسی نیست که پاسخ بدهد ؟ پس چرا این بانک را از روی سایت حذف نمی کنید ؟ اگر هم سؤال بنده حقیر درخور جواب نیست حد اقل بفرمایید که روزی چند بار برای پیگیری مراجعه نکنم . مگر این سایت متعلق به حضرت علامه قدس اللَه نفسه و بنام ایشان و در جهت احیا ایشان نیست ؟ در هر صورت سؤال خود را برای سومین بار مطرح می کنم وتمنی دارم به حرمت مرحوم آقا که پاسخ بدهید
1 آیا صحت دارد که مرحوم آیت اللَه انصاری همدانی به مرحوم آقا چندان توجه و التفاتی نداشتند و به قول معروف مرحوم آقا را چندان تحویل نمی گرفته اند ؟
2 در آن نامه ای که مرحوم انصاری درپاسخ مرحوم آقا در شکوه از نفس ارسال کرده اند و آخر آن فرموده اند وعلیک بالجوع آیا منظور گرسنگی ظاهری است ویا گرسنگی نفس است از ایراد تراشی ؟ وآیا مرحوم آقا در آن اوان پر خور بوده اند ؟ (نعوذ باللَه من هذا النسبه الی ولی اللَه ولی این مطلب در جلسه ای مطرح شد و بنده برایم ایجاد شبهه گردید اگر چه آن دوره هم اوایل سلوک مرحوم آقا بوده است )
3 سؤال دارم که آن شخص اصلی محرک فتنه عدم نیاز به استاد بعد از فوت مرحوم انصاری که در روح مجرد به آن اشاره شده کیست ؟
4 آن دو نفر شاگرد مرحوم انصاری که از آن شخص محرک پیروی کردند یکی حاج اسماعیل دولابی بوده دیگری را بفرمایید کیست ؟
اگر پاسخ این سؤالات را ندهید در شبهه وشکی عجیب مدتهای مدید فرو خواهم رفت . خواهش می کنم به خاطر اینکه این گره فکری بنده را باز کنید و در راه خدا پاسخ این فقیر را مرحمت فرمایید. اگر هم سؤالاتم بیجا و غیر صحیح است لا اقل بفرمایید که دیگر مصدع نگردم . من پاسخها را فقط برای اطلاع شخصی خودم می خواهم و محرمانه نزد خودم نگاه می دارم . دریغ نفرمایید . اللَهم صل علی محمد و آل محمد .
هوالعلیم
بنظر می رسد طرح اینگونه مطالب حاکی از نوعی تنگ نظری و برخاسته از برخی محرومیتها و مشکلات نفسانی است و الّا کیست که با وجود این حجم عظیم از متون معارف و آثار بجای مانده از آن بزرگ پی به عظمت روح و حصول مراتب قصوای معرفت و توحید در ایشان نبرد و زبان به تحسین نگشاید و ثانیاً با عرض پوزش از محضر ولینعمت خویش مرحوم آیة اللَه طهرانی جسارت نموده و عرض می کنم : گیرم که مرحوم انصاری رضوان اللَه علیه به ایشان چندان التفات نمی نمودند، آیا مراتب اثبات و ظهوری که ما از ایشان مشاهده می نمودیم و می نمائیم حکایت از اکملیّت و أوسعیّت و اتمیّت در فعلیّت مراتب توحید نسبت به مرحوم انصاری رحمة اللَه علیه ندارد؟ بنده که چنین تصوّری دارم .
2 و اما مسئله جوع ، این مطلب مورد توجّه همه اساتید عرفان و اخلاق نسبت به تلامذه خود بوده است که از جوع روزه و کمتر خوردن از حد متعارف را قصد می کردند نه جلوگیری از پرخوری.
3 شخصی بنام : سید هاشم رضوی هندی.
4 مرحوم دولابی از جمله آن دو نفر نبوده است و آن دو هنوز در قید حیاتند.
انشاء اللَه موفق باشید.