پرسش و پاسخ های مربوط به تقیّه

تعداد: 3
پرسش: معنای تقیه

کد: 2097گروه: اعتقادات
بسم اللَه الرحمن الرحیم سلام علیکم، معني تقيه چيست و چه كساني ميتوانند تقيه را انجام دهند؟برای حفظ زندگی شما تقیه را صلاح میدانید؟
هوالعلیم
تقیّه به معنای پایداری بر اعتقاد و عدم پذیرش انحراف به واسطه کتمان آن از فرد و یا جریان سلطه است.
پرسش: حرمت استعمال لفظ امام برای غیر معصومین

کد: 2034گروه: اعتقادات
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حضرت آقا
شما در جواب یکی از سؤالات دوستان درباره اطلاق لفظ امام به غیر معصوم فرموده بودید که حرام است. سؤال بنده این است که پدر گرامی شما در نامه ای که ایرادات پیش نویس قانون اساسی را در آن مرقوم فرموده بودند در ابتدای آن آیت اللَه خمینی را امام خطاب کردند، میخواستم بدانم ایشان آن موقع قائل به حرام بودن این موضوع نبودند یا به دلیل دیگری این کار را انجام دادند؟ با تشکر

هوالعلیم

بنده از ایشان پرسیدم چه وجهی برای عنوان لفظ امام به ایشان بوده است و ایشان فرمودند: تقیّه بوده است و اگر ما امام نمی گفتیم نامه را به دست ایشان نمی رساندند.

پرسش: استعمال لفظ امام برای غیر معصوم

کد: 1970گروه: اجتماعی
بسم اللَه الرحمن الرحیم
السلام علیکم و رحمه اللَه و برکاته
حضرت علامه (رضوان اللَه تعالی علیه) در جلد 18 امام شناسی استعمال لفظ امام برای غیر معصوم را جایز نمی دانند و این در صورتی است که ایشان در نامه نقد پیش نویس قانون اساسی نامه را با جمله ذیل آغاز می نمایند:
"مقام منيع زعيم عاليقدر سيّد الفقهاء و المجتهدين آية اللَه العظمى امام خمينى متّع اللَه المسلمين بطول بقائه را با اهداء ادعيه خالصه و تحيّات وافره تصديع مى‌‏دهد:"
چرا ایشان لفظ امام را برای غیر معصوم به کار برده اند؟

هوالعلیم

بنده از ایشان همین سؤال را نمودم و جواب فرمودند: اگر لفظ امام را به کار نمیبردم، نامه‌ی مرا به دست ایشان نمیرساندند. علاوه اطلاق این لفظ در شرائط غیر عادی بوده است.