پرسش و پاسخ های مربوط به اختلاط در دانشگاه

تعداد: 1
پرسش: اختلاط در دانشگاه ها

کد: 1946گروه: اجتماعی
سلام عليكم؛ 1 با توجه به اين كه جمهوري اسلامي ايران ام القراي جهان اسلام مي‌باشد و دانشگاه‌ها و مراكز علمي در فرهنگ‌سازي جامعه تأثير بسزايي دارند، از آن مجتهد عاليقدر استدعا داريم چگونگي پوشش دختران و پسران دانشجو به ويژه در محيط دانشگاهي را بيان فرماييد.
2 شنيده مي‌شود برخي مسؤلان و نمايندگان، طرح اجراء تفكيك جنسيتي دختران و پسران دانشجو را مانع پيشرفت‌هاي علمي و پژوهشي مي‌دانند و برخي ديگر به بهانه‌ هزينه‌ مالي كه بر دوش كشور گذاشته مي‌شود آن را به صرفه نمي‌دانند. آيا سزاوار است با بهانه‌هاي ياد شده از طرح‌هاي جداسازي اصولي و تدريجي اين قشر فرهيخته جلوگيري كرد؟
3 در صورت عدم ضرورت، آيا جائز است دختران و پسران دانشجو در پروژه‌هاي علمي و پژوهشي مختلط باشند؟ در صورت وجود جنس مماثل آيا جائز است دختر و پسر جهت گفتگوي علمي، پژوهشي، فني و كاربردي و ... مشتركاً اقدام كنند؟
4 با فراهم‌‌بودن امكانات جهت تفكيك بين دختران و پسران دانشجو در كلاس‌ها و اردوها و سرويس‌هاي رفت‌وآمد، وظيفه مسؤلان و دانشجويان چيست؟

هوالعلیم


1 محیط دانشگاه با سایر امکنه عمومی تفاوتی در کیفیّت پوشش ندارد و طرح جداسازی دختران و پسران بسیار بجا و لازم الإجراء می باشد و اختلاط آنها صحیح نمی باشد و نیز اقدام مشترک چه بسا مفسده انگیز خواهد بود و باید نسبت به این مسئله اقدام کنند این بنده در کتاب حیات جاوید راجع به این مطلب عرایضی ذکر کرده ام.