پرسش و پاسخ های مربوط به اموات

تعداد: 3
پرسش: دیدن اموات در خواب

کد: 2254گروه: متفرقه
با سلام و تشکر از سایت خوبتان!
سؤالی که داشتم این است که؛ حدود 35 روزه پدرم به رحمت خدا رفته، من فرزند آخرش هستم و همیشه هم پدرم میگفت که نسبت به بقیه خواهر برادر ها بیشتر دوستم دارد، و اینکه پدرم 14 سال در بستر بیماری بودند ( سکته کرده بودند و سمت راست بدنشان فلج بود). ایشان ساعت 11 صبح فوت کردند، من خیلی گریه میکردم، همان شب به خوابم آمدند اما ندیدمشان، فقط در خواب به خانه زنگ زدند، من گوشی را برداشتم به من گفتند بابایی من خوبم. هر شب خوابشان را میدیدم اما یک بار خواب دیدم رفتم سر خاکش یک گلدان گل سفید و یک درختچه کوچک بالا سر قبرش بود و پدرم رو قبر بود ، دست سالمش را تکان میداد انگار که عروسی برادرم بود و یک بار دیگر هم خواب دیدم رفتم سر خاکش روی قبرش خوابیده ، رفتم دستش را گرفتم برایش قرآن میخواندم. خواستم از شما بپرسم تعبیر این 2 خوابم چیست؟ پدرمن در جوانی هایش نماز میخوانده ولی هر از گاهی، بعد از اینکه در بستر هم افتاد نمیتوانست بخواند .من نمازهای قضایش را برایش میخوانم. تعبیر اینکه روی قبر بودند نه داخل آن چیست؟ لطفأ راهنمایی ام کنــــید. ممنون میشوم.
هوالعلیم
إن شاء اللَه مراقب کارها و رفتار شما هستند و حالشان در آنجا خوب است مردگان گر چه به ظاهر رفته اند ولی در واقع زنده اند و فقط لباس و جایگاه خود را تغییر داده اند.
پرسش: ایا هفتم گرفتن برای اموات اشکال دارد

کد: 2146گروه: آداب مجالس
با سلام آیا شرکت در مراسم هفتم مانند شرکت در مراسم اربعین دارای اشکال است؟ اگر مراسمی شبیه مراسم هفتم در قبل یا بعد بگیرند چگونه است؟
هوالعلیم
هفتم مانند اربعین نیست گر چه او نیز چون اربعین خارج از سنّت و سیرۀ معصومین علیهم السّلام است.
پرسش: نیت نمار مستحبی برای اموات

کد: 1854گروه: احکام
بسم اللَه الرحمن الرحيم
سلام عليكم
1)براي اينكه ثوابي به ميتي برسانيم (حال چه فرد معمولي چه اولياي الهي چه امامزاده ها) بهتر است چگونه نيت كنيم ؟ مثلاً قرآني كه ميخوانيم بگوييم ثواب آن هديه به روح آن ميت ؟ يا از طرف ميت نيابتاً به روح رسول اللَه صلي اللَه عليه و آله ؟ يا به نحو ديگري ؟ چگونه بهتر است ؟
2)آيا مي شود ثواب ذكر گفتني و همچنين انفاقي را به مرده اي هديه كرد ؟ بهتر است در نيت خود چه چيزي را مد نظر داشته باشيم؟شكراً جزيلا.

هوالعلیم

هر قسم که نیت کنید خوب است
2 در ذکر فقط خدا را مد نظر قرار دهید.