پرسش و پاسخ های مربوط به لفظ امام

تعداد: 3
پرسش: حرمت استعمال لفظ امام برای غیر معصومین

کد: 2034گروه: اعتقادات
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حضرت آقا
شما در جواب یکی از سؤالات دوستان درباره اطلاق لفظ امام به غیر معصوم فرموده بودید که حرام است. سؤال بنده این است که پدر گرامی شما در نامه ای که ایرادات پیش نویس قانون اساسی را در آن مرقوم فرموده بودند در ابتدای آن آیت اللَه خمینی را امام خطاب کردند، میخواستم بدانم ایشان آن موقع قائل به حرام بودن این موضوع نبودند یا به دلیل دیگری این کار را انجام دادند؟ با تشکر

هوالعلیم

بنده از ایشان پرسیدم چه وجهی برای عنوان لفظ امام به ایشان بوده است و ایشان فرمودند: تقیّه بوده است و اگر ما امام نمی گفتیم نامه را به دست ایشان نمی رساندند.

پرسش: اختصاص لفظ امام به معصوم علیه السلام

کد: 2027گروه: اعتقادات
سلام علیکم
حضرت علامه طهرانی قدّس اللَه نفسه الزکیّه در جلد دوم از نور ملکوت قرآن قبل از اسم جناب قطب الدین راوندی عبارت "شیخ و امام" را به کار می برند. این مسأله برای بنده سؤال شده است، چراکه ایشان در جای دیگر گفته اند به کار بردن لفظ "امام" برای علمای شیعه مرسوم نبوده است.
سؤال دیگر اینکه آیا مطالبی که اولیای الهی در کتب خود می آورند(خصوصاً کتب علامه یا فرضاً فتوحات مکیّه) با توجه و استناد به علوم بشری زمانشان است (چه علوم مادی و چه فلسفه و حکمت) و قابل تأمل و بررسی هستند یا اینکه مطلب به شکل دیگریست؟
بسیار متشکرم
هوالعلیم
مرحوم والد قدس اللَه سره در جلد هیجدهم امام شناسی اثبات می کنند که در فرهنگ شیعه مرسوم نبوده است که لفظ امام را بر غیر معصوم علیه السلام بکار ببرند البته ممکن است در برخی موارد استثنائاً چنین تعبیری وجود داشته باشد و این نه از جهت جواز بلکه از روی عدم فهم صحیح و مسامحه اتفاق افتاده است. و تعبیر مرحوم آقا بر اساس همان شهرت بوده است.
و اما سؤال دوم عرض می شود:
مطالب اولیای الهی گاه مستند به علوم و ادراک زمان خویش است که البته بر حسب میزان تکامل علمی و تجربی هر عصری متفاوت است. ولی بسیاری از آن مطالب ربطی به علوم عصر ندارد مانند معارف وحیانی و مطالب فلسفی و عرفانی و مسایل فقهی و غیره و این مطلب نه تنها به اولیای الهی مربوط نمی شود بلکه در سایر افراد نیز مسئله ممکن است از این قبیل نباشد.
پرسش: اطلاق لفظ امام بر غیر معصوم حرام است

کد: 1971گروه: اجتماعی
سلام علیکم
از نظراتی که مرحوم علامه طهرانی داشتند این بود که لفظ امام رو برای غیر نباید به کار برد؛ در ماه مبارک رمضان به این نکته برخوردم که مردم بسیار این لفظ را برای آقایانی به کار میبرند که فکر میکنم این کار درست نیست میخواستم نظرتان را در این مورد بیان بفرمایید.
اجرکم عند اللَه

هو العلیم


اطلاق لفظ امام بر غیر معصوم حرام است.