کتابهای مربوط به مرجع تقلید

تعداد: 6

صوتهای مربوط به مرجع تقلید

تعداد: 23مشاهده بیشتر...

پرسش و پاسخ های مربوط به مرجع تقلید

تعداد: 4
پرسش: معیار شناخت ملکه قدسیه در مرجع تقلید

کد: 2106گروه: اجتماعی
سلام خدمت حضرت آقا.
در رساله ای که مربوط به آیت اللَه شیرازی و با پاورقی های شما میباشد، یکی از مهمترین ملاکات مرجع تقلید را داشن ملکه قدسیه و ارتباط با عالم معنی دانسته اید.
لطفا راه مشخص شدن این معیار را تا بتواند برای انسان محرض شود فرد موردنظر دارای این ملکه میباشد را بطور واضح بیان بفرمایید.
هوالعلیم
تشخیص این مطلب با اهل فن و خبره است و هرکس نمیتواند به این مرتبه دسترسی پیدا کند و سایر افراد باید به این فرد یا افراد مراجعه کنند و از سخن آنان وثوق و اطمینان حاصل نمائید که فلان شخص حائز این رتبه میباشد و تقلید از این افراد مانعی ندارد.
پرسش: مجتهد برخلاف حکم خدا نمی تواند فتوا بدهد

کد: 2086گروه: احکام
با سلام آیا مجتهد جامع الشرایط نظیر ولی فقیه و مرجع تقلید می تواند حکمی برخلاف حکم خداوند در قران و یا معصومین در سنت و سیره به بهانه های مختلف نظیر مقتضای زمان و غیره جعل نماید چون وقتی به قانون اساسی مراجعه می کنیم می بینیم بعضی از احکام برخلاف نص صریح قران است وحال آنکه مولی علی علیه السلام در دوران حکومت خود ذره ای از احکام خداوند تخطی نکرد و با این وجود وقتی روحانیون شریعت خداوند را عوض می کنند از مردم چه انتظاری باید داشت؟
هوالعلیم
مجتهد بر خلاف حکم خدا نمی‌تواند به حکمی فتوا دهد.
پرسش: لقب ایه الله العظمی

کد: 2082گروه: اجتماعی
بسم اللَه الرحمن الرحیم.
سلام علیکم در فرازی از زیارت حضرت امام امیرالمؤمنین علیه الصلاة و السلام (زیارت مخصوصه روز میلاد حضرت رسول اکرم صلی اللَه علیه و آله (بحارالانوار/ ج 97/ ص 373/ حدیث 9)) ، که از حضرت امام جعفر صادق (صلی اللَه علیه) نقل شده می خوانیم: ((... السلام علیک یا آیة اللَه العظمی ...)) . با عنایت به این مطلب، بکار بردن لقب ((آیة اللَه العظمی)) برای علما و مراجع بر چه اساسی است و به چه علت؟ در حالیکه این لقب، حتی برای سایر ائمه هدی بعد از امیرالمؤمنین (علیهم السلام) نیز ذکر نشده است. با تشکر.

هوالعلیم

برای خود بنده نیز این سؤال می باشد. البتّه اولیای الهی که به مقام فناء و ولایت حقّ رسیده باشند نیز مصداق آیت عظمای حقّ خواهند بود.

پرسش: شرط عدالت تراشیدن ریش

کد: 1791گروه: احکام
سلام علیکم
1 بعضی از مراجع عظام در مورد فرق اعتبار عدالت بین مرجع تقلید و امام جماعت فرموده اند با توجه به مقام خاص و عظیم مرجع تقلید مرجع باید بنا بر احتیاط حریص به دنیا هم نباشد آیا مفهوم این سخن آن است که اگر امام جماعت حریص به دنیا باشد ضرری به عدالتش نمیزند ؟
2 در مورد ریش تراشی برخی اشکال میکنند که باید برای حرمت موضوعی هم وجود داشته باشد لذا اگر کسی بار اول بتراشد و بعد هر روز با ماشین اصلاح روی صورت را بگیرد این شخص فقط یک بار کار حرام انجام داده !! و اگر هم بگوییم ارسال لحیه واجب است این اشکال مطرح میشود که امر به شیئ اقتضای نهی از ضد را ندارد ... اللَهم الا که دلیل حرمت شهرت باشد ... راهنمایی بفرمایید ... با تشکر

هوالعلیم

1 قطعا مضرّ خواهد بود.
2 هر روز عمل حرام انجام می دهد و روایات در این باب موجود است.