پرسش و پاسخ های مربوط به وطن

تعداد: 4
پرسش: نماز شکسته

کد: 1908گروه: احکام
با سلام خدمت شما و تشکر از محبتتان در خصوص تاسیس این مکان جهت پاسخگوئی سؤالات شرعی و دینی ,بنده حدود 6 سال است که از شهری که در آن متولد شدم و بزرگ شدم به شهری دیگر با فاصله 150 کیلومتر نقل مکان کردم درصورتی که هفته یا 2هفته ای یکبار جهت سر زدن به زمینهای کشاورزی و خانه سابقمان و دیدن بستگان به آنجا برمیگردم خواستم از حضورتان وضعت نمازم را سؤال کنم , آیا در هردو مکان کامل است ./

هوالعلیم

خیر به این مقدار از مسافرت نماز شما تمام نخواهد بود و باید شکسته بخوانید مگر اینکه قصد اعراض از وطن اصلی خود نکرده باشد و احتمال دهید روزی دوباره به آنجا باز خواهید گشت.

پرسش: نماز شکسته

کد: 1907گروه: احکام
اگركسي بعد از اذان ظهر نماز نخوانده و وطن خود راترك كرده و به شهر ديگري برود نماز ظهر همان روز شكسته است ياكامل?

هوالعلیم

شکسته است.

پرسش: حکم نماز در وطن های متعدد

کد: 1898گروه: احکام
فردی در شهر م . متولد شده و تا 15 سالگی آنجا زندگی کرده سپس در معیت والدین به شهر ب که زادگاه والدین بوده امده و پس از 2 سال زندگی برای تحصیلات دانشگاهی در شهر ت. به مدت حدود 7 سال اقامت گزیده سپس به شهر ب برگشته و حدود 4 سال آنجا اقامت و کار کرده سپس به شهر ت بازگشته و حدود 5 سال انجا بوده و اکنون در شهر ب مقیم است ،اکنون هنگام سفر به شهر م و شهر ت تکلیف وی در نماز و روزه چیست ؟ آیا آن دو شهر که اولی زادگاه او بوده و دومی محل تحصیل و کار او ، وطن دوم و سوم او محسوب می شود یا نه ؟

هوالعلیم

در شهری که محل تولد او بوده است باید نماز را تمام بخواند و امّا شهرهای محل تحصیل و کار خیر.

پرسش: وضعیت نماز در بلاد کبیره

کد: 1857گروه: احکام
سلام عليكم، وطن ما تهران است. با هواپيما كه از سفر آمديم در فرودگاه تهران نماز را كامل خوانديم. از فرودگاه تا محل زندگي ما بيش از 22 كيلومتر فاصله است. آيا نماز را درست خوانده ايم. ضمناً از محل زندگي ما تا شهر ري نيز بيش از 22 كيلومتر است. آيا نماز در شهر ري را بايستي كامل يا شكسته خواند؟

هوالعلیم

نمازها همه درست است.