پرسش و پاسخ های مربوط به ماه ذو القعده

تعداد: 8
پرسش: کیفیت نماز استغفار و نماز توبه

کد: 1824گروه: احکام
سلام عرض و ادب
می خواستم طریقه خواندن نماز استغفار و نماز توبه را بدانم !!! و بهترین زمان خواندن آن؟ ممنون از شما

هوالعلیم

بهترین طریقه آن که مرحوم علّامه طهرانی رضوان اللَه علیه هم به آن توصیه می فرمودند نحوه ای است که در مفاتیح الجنان ذیل اعمال یک شنبه اوّل ماه ذی القعده آمده است که ایشان به شاگردان توصیه می فرمودند در بدو ورود به سیر و سلوک به آن عمل کرده و هر سال هم در یک شنبه اوّل ذی القعده تجدید نمایند. علاوه اینکه در کتاب مطلع انوار جلد 4 صفحه 112 آمده است که غسل کند و وضوء بگیرد و چهار رکعت نماز بخواند و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و سه مرتبه سوره توحید و یک مرتبه معوذّتین بخواند و بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفار و ختم به لاحول و لا قوّة الّا باللَه العلیّ العظیم کند و پس از آن به روایتی هفت مرتبه بگوید یا عزیز یا غفّار اغفر ذنوبی و ذنوب جمیع المؤمنین و المؤمنات فانّه لا یغفر الذنوب إلّا أنت و دعای توبه صحیفه کامله سجادیّه را بخواند ؛ خداوند او را خواهد آمرزید امّا در مورد وقت آن بهترین وقت برای این اعمال بین الطّلوعین می باشد.
که چنانچه بین الطّلوعین مصادف با جمعه و یا اعیاد بزرگ اسلامی و در اماکن شریف باشد بهتر است.

پرسش: جایگاه توبه کنندگان

کد: 475گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و عرض خسته نباشید! انسانی که قبل از ورود به وادی سلوک (یقظه) مرتکب گناهان بسیار بزرگی شده که در قران برای انجام دهندگان آن عذاب شدید ذکر شده.اگر بعد از ورود به وادی سیر و سلوک الی اللَه مرتکب آن گناهان نشود و فقط فکرش متمرکز در فنا فی اللَه باشد. آیا این نفس استعداد رسیدن به این مقام را مانند دیگر افراد دارد؟حتی همانند انسانی که گناه نکرده؟ خدا با این انسان چگونه است؟
بزرگان یا عرفایی هستند که بعد از همچنین گناهانی متنبه شده باشند و به این مقام رسیده باشند؟نام ببرید تا از سرگذشتشان استفاده کنیم.
هوالعیم
کسی که از گناه توبه کند مانند آن است که اصلاً مرتکب نشده است. فضیل عیّاض یکی از این بزرگان است.
پرسش: توبه و اعاده نماز قضا

کد: 473گروه: اخلاق وعرفان
lمن امسال به سفر حج رفتم و توبه کردم
1 چطور بفهمم که خدا توبه ی من را پذیرفته و گناهانم بخشیده شده است؟
2 اگر گناهانم بخشیده شده است آیا خواندن نماز های قضا لازم است؟
هو العلیم
1ـ همین که از کار های گذشته نادم شدید دلیل بر اینست که خداوند شما را مورد عفو خویش قرار داده است
2ـ بله نماز ها را کم کم قضا کنید.
پرسش: توبه از گناه بزرگ

کد: 472گروه: اخلاق وعرفان
سلام.میخواستم بپرسم چکاری باید انجام داد تا خدا از یک گناه خیلی بزرگ ما بگذرد و آبروی ما را پیش خودش و بندگانش حفظ کند؟ من واقعا از کردۀ خودم پشیمانم اما میترسم خدا از گناهم نگذرد و من را نبخشد. و اینکه آبرویم را نخرد. خواهش میکنم راهنمایی ام کنید. ممنون
هوالعلیم
شما واقعاً توبه کنید خداوند ستّار العیوب است.
پرسش: توبه

کد: 470گروه: اخلاق وعرفان
با سلام و تشکر از وقتی که صرف میکنید.
بنده در طول زندگی ام متاسفانه چندین مورد با پسرها در ارتباط بودم (البته فقط در حد موبایل و اینترنت و هیچ وقت حضوری نبوده و همیشه هم سعی کردم حد خودم را حفظ کنم) چندین بار توبه کردم و تقریبا دو سه سالی بود که دیگر با هیچ پسری در ارتباط نبودم. تا اینکه در دانشگاه با پسری آشنا شدم و واقعا فریب شیطان رجیم لعین را خوردم و با اینکه سابقه ی همکلاسی ام را تا حدودی می دانستم اما باز هم ارتباط پیامکی را شروع کردم. البته کاملا با حفظ شئونات. ولی خب ایشان دنیایش به کلی با من متفاوت هست و خیلی صمیمی برخورد میکند. وقتی من این مساله را و اینکه این نوع برخورد را نمی پسندم گفتم به او برخورد و کلی حرف زد ولی من دیگر جواب ندادم. در واقع او اصلا متوجه منظور من نشد و دچار سوء تفاهم شد. اول خواستم جواب بدهم به او تا حرف مرا بفهمد و ناراحت نشود اما بعد پشیمان شدم. و الان هم به شدت عذاب وجدان دارم که اصلا رابطه را حتی در حد یک همکلاسی با این آقا شروع کردم. دائما دارم از خدا میخواهم مرا ببخشد و واقعا این بار قول میدهم سمت هیچ پسری نروم ولی نمیدانم خدا دیگر مرا می بخشد یا نه... تو را به خدا راهنمایی ام کنید که چکار باید بکنم و اینکه آیا باید تاوان این مورد خاص را بدهم یا خدا به التماس هایم گوش میدهد و ندید میگیرد و مرا می بخشد؟؟ و اینکه از کجا باید بدانم خدا مرا بخشیده تا از این عذاب وجدان وحشتناک رها شوم؟؟
(این رو هم بگم که من در کل دختر مذهبی ای هستم ولی خب... انسان جایز الخطاست...)
هوالعلیم
اگر توبه کرده اید و پشیمان شده اید خداوند أرحم الراحمین است.
پرسش: پذیرش توبه واقعی

کد: 469گروه: اخلاق وعرفان
سلام من الوده به گناه غیبت و تهمت و دروغ و ریا و چشم چرونی و بی احترامی پدرو مادر و تارک نماز و شکستن روزه عمدی وهر چه فکر کنید هستم لطفا یک برنامه و دستوری برای توبه و رویگردانی از اینها بمن بدید و از کجا عملا بفهمم که توبم قبول شده؟
هوالعلیم
اگر واقعا توبه کنید خداوند قبول میکند به شرط اینکه تکرار نشود.
پرسش: بر طرف شدن تمام عواقب گناه در صورت توبه واقعی

کد: 468گروه: اخلاق وعرفان
با سلام خدمت استاد عزیز بنده در جوانی گناهان زیادی کردم و الان چند سالی است که توبه کردم ولی دیروز در تلویزیون از روحانی شنیدم که گفت : اگر توبه کنید خدا عقوبت گناه شما را پاک می کند نه عاقبتتان را یعنی چه ؟ یعنی توبه من پذیرفته نیست . التماس دعا
هوالعلیم
خداوند در صورت توبه همه آثار آن را نیز پاک می کند.
پرسش: محو اثار گناه در صورت توبه واقعی

کد: 251گروه: اخلاق وعرفان
باسلام و عرض خسته نباشيد حضور كليه عزيزان دست اندكار اين سايت آموزنده و جالب متقين.
سؤال بنده اين است كه اگر خداي نكرده شخصي از روي غفلت و جهالت مرتكب گناه كبيره ( مثل زنا و قتل بشود ) و پس از آگاهي توبه نموده و استغفار كند، پس از مرگ يعني در عالم برزخ چه حالتي دارد. آيا در صورت توبه هنوز هم در عالم برزخ دچار زجر و ناراحتي است يا خير؟
التماس دعا
هوالعلیم
اگر واقعاً توبه کرده و حقوق شرعی را انجام داده باشد باکی نیست.